Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer na głośniku TONSIL

adikus7 23 May 2006 18:57 8939 97
Tespol
    adikus7
    Level 13  
    Witam. Mam zamiar zbudować sobie suba na tym głośniku http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=172
    Zastanawiałem się nad jakimś STX ale jakoś ta firma mi się nie widzi i właśnie mam do was pytanie czy to dobry wybór? Czy może znacie jakieś lepsze marki tym przedziale cenowym?
  • Tespol
    darkone
    Level 23  
    32-300 powinien byc lepszy basem od tonsila, zreszta ogolnie tonsile nie sa za dobre przy odtwarazniu niskich czestotliwosci i ja na suba osobiscie nie wybralbym tonsila
    paker_bor
    Level 22  
    darkone zdziwił bys sie... bo ten GDN 30/100 bije na łeb na szyje nie jednego STX. Jesli tylko nie przeraża Cie cena tego Tonsila to nawet sie nie zastanawiaj nad innym głosnikiem...
    Tomek020789
    Level 13  
    Posiadam kolumny na tonsilach... Za niskie tony odpowiada tam GDN 25/60/1 i na bas nienażekam, wręcz przeciwnie !! Polecam Tonsila od tego STX'a... Ale moze posłuchaj bardziej doświadczonych...
    Pozdro !!
    darkone
    Level 23  
    25/60 to totalna porazka jesli chodzi o bas. nikt mi nie wmowi ze jest lepszy od 25-100 stxa jesli chodzi o bas a nie efektywnosc.

paker_bor:
    nie zdziwilbym sie. nie ma szans a nie bije na leb na szyje ;) same parametry mowią:
    tonsil STX
    FS 24hz 22hz
    moc 100W 300W
    SPL 90dB 91dB
    SD 0,048 m2 0,051 m2
    cena 263zl 112zl

hmm... dalej twierdzisz ze bile go na leb na szyje? moze bije ale 22-120. Tonsile to niestety przestarzale technologicznie glosniki - jak na ironie powiedzal mi to dystrybutor tonsila :)
  • Tespol
    Tremolo
    Level 43  
    Hmm z tego co widze tonsil napisał 25-2500Hz.

Kupiłem kiedyś GDN 20/60/3 w układzie pojemności skopiowanym z Tonsil Bolero rzeczywiście schodza bardzo nisko. I można się zdziwić. Bas jak na skomplikowaną konstrukcje jest lepszy niż z prostej chińszczyzny o membranie 2x większej.

Ja i tak bym wybrał Tonsila. Jakas tradycja rodzinna; renoma wiekowa. Pewność. No i wiem że przesyłka dotrze do mnie w kawałku z parametrami a nie w połowie, z połamanym koszem. Po za tym nie czarujmy się zbyt wiele, parametry TS niewiele mają do czynienia ze słuchem. A tonsil prawie kazdy jest na swoj sposób muzykalny. A brzmienie nie zawsze zapisane jest w parametrach T-S i charakterystykach.

BIerzesz pod uwage tylko Fs, ale trzeba wziąść pod uwagę wszystkie TS, żeby okreslić Fs. Jakość Tonsili jest niebywała głośnik o średnicy 16 centymetrów daje sobie rade z dużym spadkiem i z 35 Hz.

Po za tym GDN 27-300 i 32-300 nie schodza za nisko. Coś za coś. By tu ostatnio temat GDN 16/30 vs. GDN 22/120 STX wystarczy odświerzyć.

Róznica ceny się bierze tylko z chińskich komponentów proste. Zresztą i STX podrożał ostatnio.
    darkone
    Level 23  
    czy ja wiem czy 32-300 nie schodzi za nisko. napewno zejdzie nizej niz 30/100 tonsila. Ale bolero to inna historia.

chinskich komponentow? niebradzo... oni oferują kosze, nabiegunniki na zamowie.

to ze 32-300 ma mniej podatny resor niz 32-150 nie znaczy ze 32-300 nizej nie zejdzie. obawiam sie ze zejdzie i bedzie z niego mocny glosny niski bas.
    Jareen
    Level 21  
    Zdecydowanie Tonsil. To co ze niektóre głośniki konstrukcyjnie pamiętają czasy PRL-u ale tak jak powiedzial kolega Tremolo - kazdy głośnik Tonsila jest na swój sposób wyjątkowy. Od kawałka kazdy powstaje w zakładzie i nie jest jakims chińskim złomem nie wiadomo jakiego pochodzenia. Nie sztuką jest złożyć głośnik, ważne z czego sie go składa. Aha, co to parametrów T-S to chyba jednak tonsil będzie je trzymał w miare upływu czasu duzo lepiej niz STX. Takie jest moje zdanie
    cursor
    Level 30  
    A jeśli nawet stx zejdzie niżej to co z tego. Słyszałeś tego stx'a? Odpal sobie techno, później HH, a na końcu rock - bas jakoś bardzo podobny do siebie? Tonsil zagra tak jak powinien przy różnych typach muzyki. Kumpel ma kolumny na GDN 20/40 na basie(jako nisko-średniotonowy) i jest zadowolony. Stx jest dobry pod względem ceny, ale tonsil jakością bije go na głowe.

Co z tego, że oferują kosze, nabiegunniki na zamówienie. Membrany też mają w ofercie. Ale to i tak są chińskie produkty. Jedyne co mogą mieć własne(lub pilnować produkcje) to cewki, nabiegunniki i magnesy. Membrany, kosze i zawieszenia są chińskiej produkcji. Tonsil w przeciwieństwie do nich produkował wszystko sam, membrany także, ztąd najczęściej spotykane to papierowe.
    conQeror
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam

W pojedynku STX v Tonsil, zdecydowanie Tonsil. Sam kiedyś miałem 2 kolumny tonsila i chociaż były już stare to dalej grały tak jak powinny. Ale jeśli autor może przeznaczyć tyle kasy na głośnik, to może BSW albo Hertz??

Pozdrawiam
    darkone
    Level 23  
    chinskie cewki sie rozlatują jak sie im zapoda moc znamoionową a cewki stxa wytrzymują nawet wiecej niz producent podał. nawet jesli reszta to chinszczyzna to i tak niestety ten 32-300 wygra z tym tonsilem. Tonsil robil glosniki jak na tamte czasy dobre bo zadne utwory tak nisko nie schodzily ja te dzisiejsze i nie bylo potrzeba niskiego FS.. i glebokiego basu. fakt 30/100 tonsila ma juz bardzo nisko FS jak na tonsila ale jesli juz tak bardzo zalezy wam na jakosci to mam alternatywe:
    visaton W 300 S. niewiele drozszy od tonsila a zdecydowanie lepszy.

Wiem ze bedziecie bronic tonsila bo to w koncu jakosciowo najlepsze glosniki polski ale niestety ich produkty nie spelniaja do konca wymagan rynku ładny i gleboki bas. takie jest moje zdanie, STX kosztuje 2 razy mniej a jakosciowo jest prawie taki sam
    paker_bor
    Level 22  
    darkone w kazdym razie to tylko czyste dane a w praktyce zawsze Tonsil a co do zejscia tego stx to nie wiem :/ STX to nic specjalnego i co lepsze o Tonsila nie mam sie co bać bo to pewny głośnik a o STX coraz więcej sie słyszy że maja wady i to nie jedną :) nie trudno znaleśc na forum posty chociazby o tandetnych przewodach prowadzacych do cewki... Pozdrawiam :)
    darkone
    Level 23  
    jedyna wade Stxa jaka znam to 42-300-XSC, cewka uderza o nabiegunnik. Tonsile maja zbyt delikatna membrame i co? a ich piankowe zawieszenie wysypuje sie po latach. to nie sa wady? alez sa. gdyby STX wszedl na rynek z cenami tonsila to tez bys ich zachwalal. a jeszcze jakby ozdabiali kosze napisami STX a ludzie mowiliby ze to sprzet wysokiej klasy to uznalbys ich za hi-end.
    paker_bor
    Level 22  
    Przy codziennym uzywaniu głosników pianka bardzo dużo wytrzyma, racją jest że przez nie uzywanie głosników pianka sie sypie(sam znam taki przypadek). Trzeba tez przyznac ze zawieszenie gumowe też po pewnym czasie twardnieje i traci swoje własności. Nigdy nie powiedziałem ze Tonsil to hi end i tak uwazać nie bede, ale jakby na to nie patrzac Tonsil lepsza firmą jest od STX, tak naprawde jednyna rzeczą ktora odstrasza potencjalnych klijentów to cena Tonsila....
    darkone
    Level 23  
    i tu jest wlasnie glowny problem tonsila. cena. ich glosniki napewno nie sa tyle warte za ile je sprzedają np 20/40 ktory nadaje sie bardziej na sredniaka lub ew srednioniskotonowy za 60 zl!! to za ta cene mamy !!uwaga!! 2 Lepsze LW800. LW800 ktory odtwarza to samo pasmo a na dodatek jest ta samo glosny, ma rowne pasmo ale lepszy bas. ma lekka membrame calkiem jak tonsil i dosc spory uklad magnetyczny
    przemo-lukas
    No darkone, o ile można polemizować na temat poprzednich głośników to z tym LW to przegięcie. Tego nawet za darmo, po prostu szkoda klecić do niego obudowy(żałuje że nie zrobiłem fotek tego głośnika, przed tym jak wylądował w koszu)
    Armosus
    Level 26  
    Szczyt szczytow. Alphard jest lepszy od Tonsila, buhhehheheh, normalnie nie wyrobiłem. :D:D:D

Rowniez podpisuje sie pod Tonsila, on nawet jak jest uszkodzony to zagra ladnie! Mam 20/30 w "jakiejs obudowie po czyms tam" unitry 10L closed i gra to calkiem dobrze przy zastosowaniu do kompa, acha i jeszcze jedno - brakuje mu zawieszenia gornego, calego. Pomimo to nie narzekam, czasem zacznie pierdziec bo membrana dostaje szalu ale ucinam od 40Hz w dol i jest super.
    Caleb_
    Level 33  
    visaton w250s albo w300s (jesli wiekszy pokoj) kosztuja odpowiednio 200zl i 300zl. na stxa nawet nie patrz. tonsil calkiem niezly, ale jednak za ta cene to mozna cos lepszego kupic.
    darkone
    Level 23  
    widac mala wiedze na ten temat. LW800 jest lepszy od 20/40 tonsila. mialem oba te glosniki a 20/40 chce wykozystac na sredniaka cietego od 800 w moich kolumnach. robilem podlogowki na LW800 kumplowi takze niezle przemaglowalem ten glosnik, nawet poszlem zmierzyc parametry do studia nagraniowego. okazuje sie ze glosnik ma takie parametry jakie podal producent.
    odsylam do linku http://www.alphard.pl/product/199/57
    jakosc dzwieku tez niczego sobie. ladnie gra w 25L strojonych na 45hz. Zaloze sie ze zaraz powiecie mi ze nie mam uszu albo cos w tym stylu. niestety nie macie racji. wiem co nieco o jakosci. sam mam w domu Westry Tonsile STXa a robilem suba na W 250 S
    przemo-lukas
    darkone wrote:
    widac mala wiedze na ten temat. LW800 jest lepszy od 20/40 tonsila.

no wiesz, trochę to nie w pożądku, zażucać komuś małą wiedzę, jeśli nie zgzadza się z Tobą w temacie "gównianego" wykonania przetworników przez niektórych producentów, nie polemizuję czy ten głośnik gra ładnie czy nie i czy trzyma parametry, mówię o faktach: ALPHARD nie przykłada się do jakości materiałów i sposobu montażu, toż to wszystko się sypie.
    Kry_H
    Level 20  
    Quote:
    np 20/40 ktory nadaje sie bardziej na sredniaka lub ew srednioniskotonowy za 60 zl!! to za ta cene mamy !!uwaga!! 2 Lepsze LW800. LW800

O Boże... Alphard lepszy od Tonsila. Koniec świata jest blisko...
    User removed account
    User removed account  
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Hehehehe LW800 lepsiejszy od GDN 20\40 :D to jest dopiero bania...chłopie ten tonsil w obudowie zamkniętej 30 litrów przy 5 watach zagra ładniej i głebszym bassem niż te twoje LW800 przy 50 watach :!: GDN 20\40 był pomyślany jako głośnik uniwersalny czyli nawet od bidy można na nim robić kolumny dwudrożne...a spróbuj na LW800 zrobić kolumnę dwudrożną :D:D:D:D
    paker_bor
    Level 22  
    darkone no to teraz żes mnie rozbawił do rozpusty :D <rotfl> Alphard lepszy od Tonsila :D:D to moze zaraz wyskoczysz z postem typu że głosnik 999 lepszy od JBL ? osobiście do Alpharda nie mam nic bo sam miałem udane głosniki (2 lata chodziły bez zarzutu, później sprzedałem) ale porównywac te 2 firmy to lekka przsada...
    darkone
    Level 23  
    nie bede sie z wami wyklucal ani wysmiewal bo to nie jest na moim poziomie. LW jest wg mnie lepszy od 20/40. bylem w studiu z nim i SPL to 89dB i calkiem ladne pasmo od 40 do 4000 wiec spokojnie mozna zrobic na nim 2 drozna kolumne, nawet taką kiedys zrobilem koledze. 20/40 nie zagra zadnym, a juz tym bardziej ladnym, basem. a juz tym bardziej w takiej konfiguracji jaka podał kolega Banasiewicz02. JBL to kicha wiec moge 888,777,999 do nich porownac. Za cene jaka chce JBL za swoje glosniki mozna miec cos znacznie lepszego.

Natomiast kolego barthezz cale szczescie ze nie jestes moderatorem. Od kiedy to STX podaje najwiekszy pik? hmmm chyba cos ci sie pomylilo. on liczy z parametrow SPL. przykladowo najwiekszy pik 32-300-4SC to az 100dB. a producent podaje 91. ktore osiaga przy 70hz. kolega ma altusy 110 i one nigdy nie zeszly mi tak jak sub na 25-100-8SC. spokojnie bez podbicia schodzi do 35hz.

Zbytnio sie ekscytujecie tym ze tonsil ma dobre glosniki. co z tego ze jego glosniki sa dobre skoro sa przestarzale technologicznie? grają ladnie ale nie zejdą niskim basem. LW800 nie ma ciezkiej membramy, ta jego membrama wazy okolo 25g wiec jest mniej wiecej tak ciezka jak celuloza o tych rozmiarach. Bardzo przykro ale musze was zmartwic. Alphard w tym przypadku jest lepszy od tonsila. Takie jest moje zdanie podparte i teorią i praktyką takze raczej nic go nie zmieni. Wiec prosze juz o tym nie pisac bo robi sie offtopic. Ja polecam 32-300-4SC autorowi. Prosze juz skonczyc z tematem Tonsil vs reszta swiata bo to juz zaczyna byc nudne
    gregor10
    Level 27  
    darkone- po czesci podzielam twoje zdanie , ale w wypadku kiedy LW jest na basie do 60W (bo cewka sie przegrzeje, kiepski drut) , bo ma wiekszy x -max , i basu bedzie wiecej ,ale jaki to bedzie bas...
    moze i niektorym sie to podoba , ale mnie od takiego basu zaczyna glowa bolec,

i nie zgadzam sie ze LW 800 ciagnie do 4kHz , moze i ciagnie ale przy jakim SPL-u

GDn 20/40 / 20/30 to stare glosniki , ale maja ladna srednice i szybki bas , nie siega on glebin ale jak na monitory 10 L ladnie gra

GDN 30/100/1 to bdb glosnik , schodzi spokojnie do 30Hz (sprawdzone nie tylko przezemnie )

GDN 32-300-4SC to raczej najlepsza 32 stx-a , nigdy jej nie slyszalem , ale mysle ze najlepsza jest

natomiast ja bym sie zastanowil nad subem na STX 30-300-4AP , slyszlem na wlasne uszy i powiem ze daje do myslenia , ale wzmak>150W do niego.

GDn 30/120 - czerwony ( z jedynka na koncu ma zielona membrane) tonsila to wg. mnie jedna z najlepszych 30 tonsila do basu , xmax siega ponad 4,5mm W jedna strone , dwa magnesy (nie zdazylo mi sie zeby udezyl o nabiegunnik nawet przy lekkim przekorczenu mocy maksymalnej jaka jest 250W) , bas szybki kontrolowany za sprawa Bl rzedu 14T , qts na poziomie 0,24 , sztywna membrana, polecam ten glosnik ( siedzi on w zeusach )

Polecam ci ogolnie AP-eka i jesli jakosc basu to gdn 30/100/1 tonsila , 30/120 nie mowie , bo juz niestety go niedostaniesz :( , nie juz poprostu , jedynie ja mam dostep do 2 sztuk ale je w poniedzialek biore.
    Eliminator
    Level 24  
    To porównanie przez darkone jest ewidetnie najmocniejszym z jakim sie spotkałem ostatnio :) Tonsil vs Alphard ( przeciez tutaj bez zadnych porównan widac zwyciezce:) ) Tonsil robi głosniki w których zastosowanie jakosc = cena jest jak najbardziej słuszne. Alphard robi to samo cena = jakosc :) niska cena, niska jakosc. Wogule komponenty z jakich jest alphard zrobiony pozostawiają wiele do zyczenia. Zreszta Tonsil nie moze byc porównywany do Alpharda, bo Tonsil ma marke, zaufanie i dobre produkty. A tutaj na forum zdanie o Alphardach było wiele razy wałkowane. Sam ostatnio spaliłem ew80 a to była tylko lekka techniawka :)

Do darkone : zastanów sie co piszesz bo wszystkie dane jakie podaje Alphard to jest jedna wielka lipa, z przymruzeniem oka nawet nie mozna byc pewnym chociazby czesci tego co pisza. A przy Tonsilu mamy pewnosc.
    darkone
    Level 23  
    no fakt drut alphardow nie jest za ciekawy ale oni maja dosc rozwiniete technologicznie glosniki czego tonsilowi brakuje
    Jareen
    Level 21  
    Wypowiedz kolegi Darkone troche mnie rozbawila, porównanie Tonsila do chinskiej masówki to jest nieporozumienie. Sam wygląd: poloz sobie jakiegos alpierda na stole obok jakiegos 20cm GDN tonsila - no sory, róznica jednak jest. Alphard wyglada jak niedzielny odpust nie mówiac juz o jakości materiałów. Patrzysz na tonsila i wszystko jasne. Co do materiału na membrany: sam osobiscie uważam ze celuloza gra najbardziej neutralnie. A tak nawiasem mówiąc - czym konstrukcja standardowego tonsilowskiego GDN-a różni sie od konstrukcji zachwalanego przez ciebie alpharda ??
    tu i tu stalowy kosz, karkasy aluminiowe (zalózmy ze ten tonsil juz ma), wentylacji spod dolnego zawieszenia nie masz, otworów w karkasie nie masz,no moze otwor w magnesie ale co to daje jak i tak przy 1/2 mocy na alphardzie mozna smazyc jajka. jedyne co sie moze rózni to materiał górnego zawieszenia ale przeciez tonsilowskie nawet piankowe duzo wytrzymuje.
    Nowoczesność: tonsil ma nowoczesne głośniki, chociażby w kolumnach Lotus: bas to GDN 17/50/4 (mam foto), masz tu wysoki ażurowy ABS-owy kosz, wentylacje spod dolnego zawieszenia, membrane z jakiegos miękkiego tworzywa i gumke na zawieszeniu, solidną licę doprowadzającą prad. I powiem szczerze: rozbierałem Tannoye M2, basy z tych kolumn maja identyczne rozwiazania techniczne i na oko wygladaja bardzo podobnie. Lotusy to kolumny za 700zł w MM w zestawie z satelitami+centralny. Te ostatnie to oczywiscie namiastki kina, ale polecam posłuchac frontów, mam je jako sprzęt komputerowy i konkludując: kolego Darkone, nie wywolasz rewolucji w ludzkich poglądach takze na nic zachwalanie taniej chinszczyzny i oczernianie Tonsila. Kto mial stycznosc z tymi głośnikami nie da sie namówic na alphardy. A ja akurat styczność mam: posiadane zestawy to Tonsil Excellence, Mistral, Lotus, Fenix, sub Tonsil Passiv 20, centralny też tonsil i mojego zdania na temat Tonsila nie zmienisz. Obecnie oszczędzam na Maestro II w okleinie bukowej :D
    darkone
    Level 23  
    Jareen mylisz pojecia, ja nie mowilem o tych nowych wytworach tonsila ktore sa dobre bo i nowoczesniejsze ale jaka cena!! 30/100 to jest juz dosc stary glosnik. pozatym Alphard tez poprawia swoje glosniki. tak jak nowa seria LW. bardziej niskotonowe i podobna maja najrowniejsze pasmo.
    pozatym nie zgadzam sie z porownaniem glosnikow na stole. to jednak tonsil bedzie wygladal jak jakis glosniczek z radyjka z odpustu :) W czasach PRLu tonsil wlasnie byl masowka, stad co 2gi moj kolega ma altusy