logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak skalibrować miernik w oscyloskopie C1-112A? Problemy z offsetem i synchronizacją

candle 08 Cze 2003 15:01 5186 5
REKLAMA
  • #1 241804
    candle
    Spec od monitorów
    Posty: 2238
    Pomógł: 38
    Ocena: 18
    witam

    oscylokop w trybie oscyloskopu pracuje chyba poprawnie (tj w sumie nie wiem, trzeba troche krecic jasnoscia i ostroscia zeby przebiegi byly ostre - zalezy to tak od amplitudy jak i szybkosci sygnalu - tak ma byc?), za to w trybie miernika jest malo uzywalny - napiecie mierzone na zwarciu (sonda do masy oscyloskopu) wynosi od -0.0030 do -0.0015 - w zaleznosci od wiatru, fazy ksiezyca itp. krecilem ile moglem, pewnie juz sobie rozkalibrowalem wszystkie zakresy (krecilem na slepo - instrukcji do niego nie mam) ale offset caly czas jest
    ktos ma jakis pomysl jak go zwalczyc? myslalem ze zniknie mi jedno pudelko z biurka, bo mam miernik w oscyloskopie, a tu nic z tego...

    pytanie drugie to jak tam lapac synchronizacjie i do czego te wszystkie guziczki.. nie znam ruskiego, a to co mi wyczytano to same skroty... pare rozpracowalem, ale wolalbym uzywac tego zgodnie z przeznaczeniem :<
  • REKLAMA
  • #2 242484
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3299
    Pomógł: 209
    Ocena: 300
    -zrobiłeś błąd kręcąc czym popadnie....
    -przy zwieraniu przewodów taki błąd jak napisałeś jest dopuszczalny (myślę że miernik jaki posiadasz nie mierzy dokładniej)
    -jeśli nie wiesz do czego służą przełączniki to po co w nim grzebałeś!
    masz tu shemat ( choć pewnie ci się nie przyda )
    -płacąc za niego 300pln troszkę przepłaciłleś (chodzą po 200)
    -ogólnie obsługa jego intuicyjna i bardzo prosta -raptem pięć przełączników
    (schemat jest w formacie DJVU - ściągnij program który go obsługuje
    -jest zamieszczony na elektrodzie)
    Załączniki:
    • c1-112sc.djvu (242.68 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #3 242555
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38718
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    Jedyne przyciski, których funkcji możesz się nie domyślać to te z prawej strony. Od góry to przełącznik zakresu podstawy czasu (us/ms), potem blok wyzwalania: zboczem narastającym/opadającym, wewnętrzne/zewnętrzne, sygnałem TV/klasyczne, pokrętło poziomu wyzwalania.
    Nie powinno być konieczne kręcenie pokrętłami Intensity i Focus w zależności od przebiegu.
    Na prawej bocznej ściance masz dwa potencjometry:
    balans-użyj do skalibrowania 0 dla dzielnika 1, 2, 5 (tak, żeby po przełączeniu zakresu linia 0V nie zmieniała położenia)
    korekcja wzmocnienia toru Y - tak, żeby 2V było 2V ;)
    U góry masz jeden opisany potencjometr i służy on do regulacji liniowości podstawy czasu.
    Na płytce z tyłu lampy są jeszcze 4 i tak od lewej:
    Astygmatyzm - korekcja zniekształceń
    Geometria - podobne
    ??? - nie mam pojęcia
    Pion - nie wiem jak to nazwać, przekrzywianie obrazu?
  • REKLAMA
  • #4 242570
    candle
    Spec od monitorów
    Posty: 2238
    Pomógł: 38
    Ocena: 18
    rubens - krecac czym popadnie nie zrobilem bledu - owszem nie powinienem, ale widzialem zmiany jakie dzialy sie gdy krecilem poszczegolnymi prkami, pozatym oscyloskop dostaje dryfu - jak go wlacze jest 0, pozniej spada na wartosci ujemne - w tej chwili jest to max -0.0010 na skali 2.5V
    miernik ktory posiadam moze nie mierzy dokladniej, ale na zakresie 1000V nie pokazuje -20 na zwarciu wiec nie rozumiem cie troszke w tym momencie, schemat sciagnolem juz wczesniej, wczoraj zostal drukniety a sasiedzi zatrudnieni do tlumaczenia podpisow
    pozatym gadanie ze przeplacilem niczego nie zmienia, a ja sie tylko bede denerwowal

    tzok - dzieki - z przelacznikow zostalo mi tylko cudo podpisane TB/NORM (czy jakos, TB to chyba TW, tj TV ale.. ciezko mi zlapac jakiekolwiek synchro z sygnalem cvbs przy ustawionym tym przelaczniku (musze krecic galka zaleznie od tresci obrazu)

    mam jeszcze pytanie do synchro - to wymaga jakiegos konkretnego przebiegu? (tj trojkat, czy kwadrat) i jak z poziomem napiecia na tym wejsciu (Vp-p)
    zrobilbym sobie przystawke lapiaca okreslona linie sygnalu cvbs, no ale trzeba najpierw wiedziec jakie to to chce napiecie

    nikt nie ma instrukcji?
  • REKLAMA
  • #6 449719
    candle
    Spec od monitorów
    Posty: 2238
    Pomógł: 38
    Ocena: 18
    oscyloskop skalibrowany w poniedzialek :]
    tak, 22 grudnia 2003 roku... w koncu sie za to zabralem
    po wymianie wszystkich elektrolitow 20uF/16V (skad oni wzieli 20uF??) czesc miernikowa pokazala 0.009 na wszystkich zakresach, teraz regulacja R305 wyzerowala miernik

    przymierzam sie do budowy oscyloskopu o pasmie 20-50mhz w zaleznosci od tego jaka lampe uda mi sie kupic
    wszelka pomoc - szczegolnie jesli chodzi o dane katalogowe lamp mile widziana
REKLAMA