Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kwarc do uniden 510XL

02 Cze 2006 23:47 8688 25
  • Poziom 13  
    Witam
    Wpadło mi ostatnio w ręce radyjko uniden 510 XL i mam pytanie jaki kwarc powinno miec to radio ponieważ u mnie go brakuje i czy ewentulanie trzeba dawać do niego jakąś cewke lub kondensator by pracowało w 0?
    pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Rez X tal = 10,240 MHz + szer L=ok 4,7 uH. Adam
  • Poziom 13  
    Witam,

z tą cewką to nic pewnego bo radio mogło fabrycznie w zerach pracować, kiedyś też tak miałem.
    Najpierw wlutuj kwarc 10.240 a jak będzie źle odbierać to dopiero cewke.

Pozdrawiam
  • Moderator
    Cześć .

Franku napisał:

z tą cewką to nic pewnego bo radio mogło fabrycznie w zerach pracować, kiedyś też tak miałem.
    Najpierw wlutuj kwarc 10.240 a jak będzie źle odbierać to dopiero cewke.

Z kwarcem 10.240 na 100% będzie pracował w 5-kach . Od tego kwarcu to zależy .... Po to jest cewka, by przesunąć w zera . Nigdy fabrycznie nie miało zer z samym kwarcem 10.240 .

:arrow: raf13 zrób tak, jak napisał switaniec i po temacie .
  • Poziom 2  
    witam koledzy - widze ze mieliscie unidena 510 xl w rekach... potrzebuje waszej porady i pomocy - kupilem owo radyjko ostatnio do auta i wszystko bylo by OK gdyby nie jedna rzecz... mianowicie gdy rano go odpalam - na skreconym sq slysze delikatne szumy i zadnych rozmow - dopiero po jakims czasie (zauwazylem, ze po nagrzaniu samochodu, a jeszcze szybiciej, po puszczeniu nawiewu na nogi - czyli na radyjko) - radio sie budzi do zycia... slysze wyraznie i daleko... czyli tak jak ma byc... - sprawdzalem u znajomego w domu - w domowej temperaturze - radio budzilo sie do zycia "od strzalu" - czyli zaraz... co to moze byc, czym moze byc to powodowane i czy mam sie tym martwic - ze kiedys radyjko po prostu "nie wstanie"
    pozdrawiam i dziekuje za wytlumaczenie zjawiska
  • Poziom 12  
    sprawdź kolego zimne luty zazwyczaj powstają w okolicach VCO, w tym unidenie warto sprawdzić płytkę z elementami smd wlutowaną pionowo w płytę główną.
  • Poziom 2  
    hmm - kwestie techniczne sa dla mnie "czarna magia" - zasiegalem porady u jednego serwisanta (ponoc dobry) ktory stwierdzil ze moze to byc rowniez przyczyna tego, iz radyjka te standardowo na usa chodza w 5 - a po sprowadzeniu do nas i przestrojeniu (rzemieslniczym) w 0 - nie zawsze to strojenie jak i materialy, z ktorych wykonane sa poszczegolne elementy odpowiedzialne za strojenie - sa najlepszej jakosci - tak przynajmniej zrozumialem... i mam wg owego fachowca tak jezdzic - bo to jest uroda tego radyjka - pytanie - czy to sie kiedys skonczy - czy np zima podczas wysokich skokow temperatur - radyjko rozstroi sie zupelnie i bedzie do niczego, czy - po wsadzeniu go w dobry (czyli znajacy sie na rzeczy) serwis - mozna bedzie ten bol zlikwidowac???

• Poziom 31  
    10.2419 Mhz, pamiętać że II p.cz. to 450Khz.

Marcin
  • Poziom 13  
    Witam
    Czyli mam założyć kwarc 10.2419 Mhz czy 10.240 i w szereg cewke?
    pozdrawiam

• Poziom 31  
    10.2419 i w szereg cewkę 4.7 uH - 6.8 uH, lub 10.240 ( łatwiej zdobyć ) i w szereg trymer 3 - 12 pF.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 19  
    green33 napisał:
    10.2419 Mhz, pamiętać że II p.cz. to 450Khz.

Sprostowanie - 455 KHz

Cytat:
    10.2419 i w szereg cewkę 4.7 uH - 6.8 uH,

Conajmniej 6,8uH.
    A najczęściej 6,8uH i dodatkowa pojemność ok. 10 pF między jedną nogą kwarcu a masą.

Cytat:
    10.240 ( łatwiej zdobyć ) i w szereg trymer 3 - 12 pF

O ile się wzbudzi w takim układzie to radio poleci ze 2 kanały w górę ;)

Sprawdzona metoda: kwarc 10.240MHz, szeregowo z nim dławik miniaturowy osiowy 6,8uH i powinno chodzić +- 500Hz w okolicach "zer".
    Jak masz miernik częstotliwości to możesz dopieścić częstotliwość pracy radia za pomocą małego trymera o pojemności kilkunastu pF dolutowanego między 1 nogą syntezera a masą.

Rzekłem :)
  • Poziom 18  
    Moze moj post nic nowego nie wniesie ,ale czuje sie wywolany do tablicy, a pp.Moderator mnie nie skresli."Sprawdzona metode rzemieslnicza " kol.Kryptomana popieram.Oczywiscie niezbedny jest miernik czestotliwosci, generator z mod AM i kalibrowanym tlumikiem wyjsciowym, oscyloskop,"czule ucho" i stroiki..Ze wzgledu na rozrzut parametrow elementow "fabrycznych" w tym rez.kwarcowego trudno spotkac radio bez odchylek+/- 400 Hz przed przestrojeniem w "0"..Tym bardziej ze konstruktor w tym modelu nie przewidzial trymera do korekcji f oscylatora.Stad tez taki rozrzut L do przestrojenia radia w "0".Ta "uroda radia" to najnormalniejsza banalna usterka wcale niespecjalnie charakterystyczna dla tego typu.Poszukaj sam lub zmien serwis.Mrozami i upalem sie nie martw bo odchylki czestotliwosc spowodowane tymi zjawiskami sa pomijalne przy tym typie lacznosci i klasie TRXa, tak jak sa pomijalne pewne niescislosci dotyczace pcz RXa po przestrojeniu w "0" co juz na forum wyliczal jeden z kolegow...Adam

• Poziom 31  
    Kolego Kryptoman, nie podawaj błędnych informacji. W Unidenach 510 i 520 pracuje kwarc 10.2419, a II p.cz. wynosi 450 Khz.

Jeśli nie wierzysz to weź sobie U510 i otwórz.

lub choćby kliknij na poniższy link:

http://www.rfwiz.com/UnidenPro510XL.htm

Dławik jaki potrzebujesz do przestojenia to w zależności od partii radiotelefonów od 4.7 uH do 6.8 uH.

Co do kwarcu to jescze proponuję się zapoznać z notą układu SM5124, jest tam rysunek typ. aplications i proszę zobacz jaki kwarc jest na rysunku.

Przez pomieszczenie w którym pracuję przeszło przez ostatni rok około 20 tyś. Unidenów więc chyba mogę coś o nich powiedzieć.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 18  
    Kol.Green 33 masz racje ,ale przy 10,240 MHz radio pracuje nieco wyzej /nieraz do 1 kHz/ "0" zalezy jaki Xtal sie trafi ,a reszte mozna skorygowac L lub C.X tal 10.240 MHz jest powszechnie dostepny,10,2419 Mhz niezbyt. Adam

• Poziom 31  
    Nie wyżej, ale niżej ... i to o jakieś 20 Khz z tego co pamiętam.
    Mogę jutro empirycznie sprawdzić. I nawet zrobię fotke.. :)

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 18  
    Kol.Green z tymi 20 khz to troche przesada.W SM 5124 F kw jest dzielona przez 1024.,a nastawa dzielnika dla F tx np kan 20 jest 2720. W zwiazku z tym dla Xtal 10241,88 kHz : 1024= 10,001838 kHz to x 2720 =27205 kHz, natomiast dla Xtal 10240.00 kHz : 1024=10,000 kHz to x 2720 = 27200 kHz .Przy 10,240 MHz radio pracuje w "O".Ewentualna korekcja L lub C jak kto woli w zaleznosci od dokladnosci kwarcu. Adam
  • Poziom 19  
    Moja wina, moja bardzo wielka wina.
    Zgubiła mnie rutyna.
    Akurat mam na warsztacie Harrego (czyli Unidena) i rzeczywiście filtr 2 p.cz. to 450 kHz.
    Zaś kwarc wsadzili 10.2419.
    Pomierzyłem i aby radio pracowało w zerach kwarc musi oscylować na 10.240 MHz.
    Czyli wysoce prawdopodobne, że jak kol. "raf13" wrzuci tam X-tal = 10.240 to bez żadnych cewek, kondensatorów i innych kombinacji radio od razu będzie pracowało w zerach.
    Oczywiście zależy to od rozrzutu parametrów kwarcu.
    Przepraszam za zamieszanie i wyrazy uznania dla kol."green33" za czujność.

• Poziom 31  
    Nie będzie, właśnie wpakowałem do przestrojonego wcześniej w "zera" U 520 kwarc 10.240 i oscyluje on na 10.236 Mhz i radio pracuje 11.6 Khz poniżej kanału. Tak, aby radio pracowało w "zerach" oscylator musi chodzić na 10.240, ale elementy zewnętrzne tak obniżają kwarc 10.2419 żeby chodził na 10.240, swoją drogą kwarc 10.240 obniżają tak jak pisałem do 10.23627 Mhz.
    Radio podczas testu miało w szereg z rezonatorem wstawiony dławik 5.6 uH, bowiem z tym dławikiem i kwarcem oryginalnym 10.2419 radio pracowało w "zerach"

Więc zmiana kwarcu wiąże się w tym wypadku ze zmianą pojemności elementów pracujących w generatorze.

Dlatego wcześniej napisałem, że w przypadku kwarcu 10.240 trzeba dać trymer w szereg.

Porobiłem fotki, ale dam spokój ze zamieszczaniem ich, bo już się widzę sprawa wyjaśniła.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 19  
    To juz NIC z tego nie rozumiem :cry: [ sorry za lame ]

Więc mając w radiu kwarc 10.2419 mam dodać sam dławik ~~ 6.8 uH czy 6.8 uH + trymer ~~ 6-15pF ?
    A może wymienić kwarc na 10.240 ?
  • Poziom 13  
    Witam
    Wstawiłem kwarc 10.2419 i w szereg dławik 4.7uH niestety radio dalej nie pracuje w 0.Co mam więc wstawić??
    pozdrawiam

• Poziom 31  
    A gdzie pracuje ?

Marcin
  • Poziom 13  
    Witam
    Przepraszam że tak długo nie odpisywałem ale nie miałem czasu się wziąć za to radio.To czy radio pracuje w 0 czy 5 dokładnie nie jestem w stanie sprawdzić ponieważ nie mam miernika częstotliwość a napisałem że nie jest w 0 bo odbiór oraz nadawanie jest bardzo zniekształcone (radio to dostłem już bez kwarcu oraz znajduje się pozostałosć po przełaczniku 0/5).Moze przyczyna jest inna?? Co moge jeszcze sprawdzić??
    Za pomoc z góry dziękuje i pozdrawiam.

• Poziom 31  
    raf13 napisał:
    Witam
    To czy radio pracuje w 0 czy 5 dokładnie nie jestem w stanie sprawdzić ponieważ nie mam miernika częstotliwość ........ Co moge jeszcze sprawdzić??
    .

Daj sobie spokój, jeśli nie masz podstawowego zaplecza pomiarowego to lepiej zostaw radio i daj do porządnego serwisu. Doprowadzenie do porządku nie będzie droższe niż maks 30 - 40 zł....

Marcin
  • Poziom 13  
    green33
    ale chyba jest inny sposob na przestrojenie tego radyjka tzn mozna to chyba obejsc pomijajac wlutowanie cewki oraz zmiany kwarca na ~10.2375
    mam tu namysli wykozystanie samego ukladu scalonego syntezy.
    1. znasz moze taki sposob ?
    pozdro :D

• Poziom 31  
    Dla mnie koniec tematu ... nic więcej sensownego w tym temacie juz tu nie padnie.

Pozdrawiam Marcin