logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór radiatora do Athlon 64 3000+ s939 na Epoxie 9NPA3 Ultra - miedziany czy inny?

kosi77 21 Cze 2006 07:44 1848 22
REKLAMA
  • #1 2748883
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    Mam zamontowanego Athlona 64 3000+ s939 na Epoxie 9NPA3 Ultra i myśle o wymianie boxowego chłodzenia. Jaki wybrać radiator i jaka jest różnica na radiatorze miedzianym?? Teraz procek w stresie ma około 52'C, chciałbym go podkręcić więc potrzebuje znacznego spadku temperatury. Jakie są wasze doświadczenia związane z chłodzeniem??
  • REKLAMA
  • #2 2748954
    g00fy
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Proponuje cos Pantagrama, za Zalmana przeplacisz. Moze NXC-80 Cu?
  • REKLAMA
  • #4 2749526
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    A jakie Wy macie coolerki i temperatury na prockach, mieliście doświadczenia z którymś z podanych sprzętów??
  • #5 2750030
    -Hudy-
    Poziom 15  
    Posty: 126
    Pomógł: 3
    Wiec tak. Jesli chodzi o roznice miedzi i aluminium: miedz latwiej przejmuje cieplo ale gorzej je oddaje (najlepiej jakis nawiew dodatkowo) Aluminium na odwrot. Na Athlonie 64 2800+ Pentagram QVC 100Cu temperatura spadla mi o okolo 15*C. Ogolnie zgadzam sie z uzytkownikiem deboo.
  • REKLAMA
  • #6 2750061
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    Taki spadek temperatury by mnie zadowalał, dodatkowo mam zainstalowane dwa wiatraczki (wciągający i wyciągający powietrze) w obudowie tak więc myśle że w połączeniu z tym Pentagramem jakoś by to bzykało :D
  • #7 2750107
    OMAN
    Poziom 24  
    Posty: 543
    Pomógł: 69
    Ocena: 16
    Akurat za tą cene (Thermaltake Combo Cool Tower 112) to już można kupić Scythe Ninja... Athlona 64 3000+ to będzie chłodził pasywnie jesli w obudowie jest lekki przewiew.
  • #8 2750128
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    Pasywne chłodzenie raczej odpada dlatego że pomimo tych dwóch śmigieł mój GF 7600 GS daje bardzo ciepła i potrzeba żeby na procku też coś się kręciło
  • #9 2750148
    OMAN
    Poziom 24  
    Posty: 543
    Pomógł: 69
    Ocena: 16
    Akurat Scythe Ninja ma standardowo wentylator, wiec nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go zostawić, na 5V ustawisz i jest super chłodzenie i cisza...
    Zresztą poszukaj w internecie testy coolerów, sam zobaczysz, że Ninja przoduje we wszystkich testach.
  • #10 2750177
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 42  
    Posty: 7605
    Pomógł: 678
    Ocena: 560
    scythe ninja...
  • #11 2750219
    deboo
    Poziom 18  
    Posty: 371
    Pomógł: 4
    tak ogólniue tez pleciłbym ninje ale jej rozmiary nie pozwalają na montaz we wszystkich kompach dlatego kolego omen poleciłem TT combo cvool tower poniewarz pasuje do prawie każdej obudowy....
  • #12 2750337
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    Kto z was ma zrobiony lub oryginalny tunel powietrzny?? czy jest duża różnica na temperaturze i czy zasadnym jest do tuby zamontować jeszcze jeden wiatrak dmuchający na procka??
  • #13 2750998
    deboo
    Poziom 18  
    Posty: 371
    Pomógł: 4
    opłaca się .....zamontowac tunel i dodatkowo wiatraczek wtłaczający powietrze....bądz przynajmniej otrzorzyć jedna ścianke wtedy bedzie lepsza cyrkulacja powietrza...
  • #14 2751934
    zachej
    Poziom 17  
    Posty: 275
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    Witam...
    ja obecnie używam Therlamtake Tower 112 Cu... bardzo fajna konstrukcja, 100% z miedzi, technologia cheat pipe.
    http://www.allegro.pl/item109651472_thermaltake_tower_112_skt939_754_775_478_370.html

    Już do mnie leci pocztą Athlon 64 3700+ San Diego

    A teraz obecnie ma tym chłodzeniu mam Durona 1,8 @ 2,3 GHz... 55 stopni... bez obciazenia (ponad 62 stopnie na max obciazeniu), ale napiecie na rdzeniu wynosi 1,75V ... co jest naprawde duzo.

    A wentylatorek na radiatorze mam nienajlepszy pod wzgledem wydajnosci (80mm poziom hałasu 12 db... wiec za szybki to on nie jest).
    Kupiłem go, aby mieć ciszę.

    No i zasilacz tagana... który cieple powietrze wdmuchuje prosto do obudowy. Niestety nie posiadam ani wywiewu powietrza z obudowy... ale nawiewu chłodnego powietrza z zewnątrz.
    ale wszysztko w trakcie modernizacji.
    pozdrawiam
  • #15 2752052
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    Wielki jest ten tower 112cu, dobrze się trzyma płyty?? Przydałby ci się do niego konkretny wiatrak no i jeszcze odprowadzanie ciepła z obudowy, 62'C to trochę dużo
  • #16 2752464
    deboo
    Poziom 18  
    Posty: 371
    Pomógł: 4
    on ma mocowanie w 4 otworach wokół socketu......

    P.S zachej póki co zdejmij boczną ściane obudowy bo 62 stopnie to roche za dużo nawet jak na Intela...
  • REKLAMA
  • #17 2752473
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    Czy ktoś ma założonego Pentagrama QVC 100 Cu+?? Jeśli tak to prosiłbym o zdjęcia, chciałbym zobaczyć jak on wygląda gabarytowo na płycie
  • #19 2752772
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    Dzięki Hudy, o to mi chodziło. Teraz wiem na co mam zwrócić uwagę przy zakupie
  • #20 2754338
    zachej
    Poziom 17  
    Posty: 275
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    hmmm z tego co wiem, to czujnik na ABICIE NF7 nie za dokładnie wskazuje temeperature :-)
    a teraz jest ogolnie bardzo gorąco w domu... dlatego moze taka temperatura. Ogolnie zwiekszyla sie jak ściągnąłem głośnego troche silent cat`a (hehe głośny "cichy kot")

    Silet Tower 112 Cu jest montowany rzeczywiście w otworach przy sockecie (trzymany jest przez specjalne podstawki od drugiej strony płyty głownej...) ale zeby poprawić "zawieszenie i wytryzmałość" konstrukcji ... włożyłem od drugiej strony dosyc pokaźną deseczkę... co usztywniło dodatkowo kostrukcje :-)
    Ogólnie w obudowie robi wrażenie
  • #22 2759054
    zachej
    Poziom 17  
    Posty: 275
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    Hmmm Thermaltake Thower 112 Cu jest w bardzo podobnej cenie....
    Wczoraj go testowałem.
    Ustawiłem procesor w normalnych warunkach (1,45V,
    1,8GHz). Temperatura w spoczynku troche wysoka.. przyznam (43 stopnie). Jednak po 3 godzinach na max. obciażeniu wzrosła do 45 stopni... i na tym sie zatrzymala.
    Hmm widać, róznica dwóch stopni -> albo spowodowane jest to upałami, albo bardzo słabym wentylatorem (dokupiłem sobie bezgłośny).

    Zrobiłem drugi test -> odpiąłem wiatraczek i zostawiłem na max obciążeniu przy pasywnym chłodzeniu.
    Po 30 minutach temperatura wynosiłą juz 53 stopnie (radiator dosyć ciepły), boczna ściana od obudowy zdjęta. Po 52 minutach na pelnym obciażeniu programem Prime 95 temperatura wynosiła juz 57 stopni.... i (ku mojemu zdziwieniu) zatrzymała się w tej granicy. Już ani stopnia nie poszła w górę.

    Po dwoch godzinach chciałem włączyć wtylny wentylator... i zrobiłem spięcie... cały komputer sie wyłączył (na szczęście włączyl sie na nowo) :P

    Wielkie możliwości drzemią w tym radiatorze... ma niesamowitą pojemność cieplną. Osobiście go polecam.
  • #23 2786543
    kosi77
    Poziom 16  
    Posty: 171
    Pomógł: 16
    24 Cze 2006 11:11
    Czy ma ktoś zamontowanego Pentagrama 100 lub 120 Cu+, interesują mnie wrażenia użytkowników. Mam też małe obawy o to czy zmieści się któryś z nich na moim Epoxie(za blisko do kości pamięci)
    Moderowany przez TONI_2003:

    Post został scalony !


    Pytanie do użytkowników Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Czy to chłodzenie można zamontować tylko w jeden sposób na procku- chodzi mi o położenie wiatraka, czy może być z prawej bądź z lewej strony??

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru efektywnego radiatora do procesora Athlon 64 3000+ na socket 939, zamontowanego na płycie Epox 9NPA3 Ultra, z zamiarem podkręcania i obniżenia temperatury pracy z około 52°C pod obciążeniem. Użytkownicy rekomendują chłodzenia miedziane ze względu na lepsze przewodzenie ciepła, choć aluminium lepiej oddaje ciepło przy odpowiednim nawiewie. Polecane modele to Pentagram QVC 100 Cu, Thermaltake Tower 112 Cu (w całości miedziany, z technologią heat pipe), Arctic Cooling Freezer 64 Pro oraz Scythe Ninja, który posiada wentylator i wyróżnia się wysoką efektywnością chłodzenia. Wskazano, że pasywne chłodzenie może być niewystarczające przy obecności ciepłych komponentów w obudowie, dlatego zaleca się dodatkowe wentylatory oraz poprawę cyrkulacji powietrza, np. poprzez tunel powietrzny lub otwarcie bocznej ścianki obudowy. Montaż radiatorów miedzianych wymaga uwagi na kompatybilność gabarytową z płytą główną i pamięciami. Testy wykazały stabilne temperatury pod obciążeniem przy zastosowaniu mocnych wentylatorów i odpowiedniej wentylacji obudowy. Dyskusja zawiera także linki do testów coolerów oraz uwagi dotyczące montażu i stabilności konstrukcji radiatorów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA