Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego symulacja sondy lambda przy gazie ?

UcioX 22 Cze 2006 08:34 4252 5
  • #1 22 Cze 2006 08:34
    UcioX
    Poziom 11  

Mam pytanie do czego jest potrzebna symulacja sondy lambda przy pracy silnika na gazie. Mam mieszalnik BRC i mini lambda, na wężu dolotu gazu do silnika jest silniczek krokowy ale jest też śruba do regulacji ręcznej - po co?
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 22 Cze 2006 09:05
    nom
    Poziom 23  

UcioX napisał:
    regulacji ręcznej - po co?
    Pozdrawiam

Symulacja (emulacja) jest potrzebna w silnikach z elektroniczną regulacją składu mieszanki, żeby ECU nie rozregulowało sobie mapy wtrysków, tak w duzym uproszczeniu. :-)
    W takiej instalacji jak masz jezeli ECU dostając na gazie rzeczywisty sygnał z sondy lambda próbowałby zmienic skład mieszanki w zaleznosci od jego wskazan, ale oczywiscie nie moglby tego zrobic, bo wtryskiwacze są odcięte. Podążając za zmianami sondy lamba cały czas koryguje sobie mapy wtrysków, zeby dostosować mieszankę do aktualnego stanu silnika, rodzaju paliwa.
    W II generacji sterownik z zaworem sterowanym (attuatorem) pełni jedynie rolę układu korekcji mieszanki, do zgrubnego ustawienia u Ciebie słuzy śruba, co w tak prostym sterowniku jaki masz jest OK.

0
  • #3 22 Cze 2006 09:06
    quattro
    Poziom 13  

sonda lambda - centralka ma swój nie zależny taki jak daje sonda lambda uruchamiasz silnik pracuje on na bęzynce i pracuje orginalna sonda
    w momecie przejścia na gaz centralka odcina sygnał z sondy a podajae swój tak że komputerek w twoim aucie jest pipipi i jest ok
    silniczek krokowy pozwala ustalać wartość a raczej ilość gazu potrzebnego do pracy silnika jest to bieg jałowy to posyła go mniej
    zaczynasz szybko ruszać potrzeba wjększej przepustowości gazu i mówisz i masz silniczek się otwiera
    podobni ejest jak jedziesz na biegu wysokie obroty noga z gazu silniczek się przymyka - (( w przypadku bęzyny palowo jest odcinane całkowicie i podawane dopiero przy 1500 obrotów ))

drugo przewód jest po to by wytwarzać podciśnienie dla mieszalnika masz chyba wtrysk mechaniczny np AUDI tam klapa mieszalnika wisi nie opoada i dla tego potrzebne jest to podciśnienie na tym przewodzie nie jest potrzebna żadna regulacja
    SEBASTIAN

0
  • #4 22 Cze 2006 09:24
    UcioX
    Poziom 11  

OK dzięki rozumiem ale mama jeszcze jedno pytanie z tej mini lambda wychodzi jeszcze jedna biała kostka nigdzie nie podpięta 4 przewody?? i jeszcze jedno jak jest sterowany ten silniczek krokowy co jest odpowiedzialne za jego wychylenie.
    PS autko troche mi szarpie jek wcisne gaz do dechy a kiedyś tego nie było.

Opel corsa 1,2 silnik x12sz monowtrysk

0
  • #5 22 Cze 2006 16:24
    szogun0
    Specjalista grupy V.A.G.

Ta biała mała kostka z 4 przewodami służy do podpinania interfejsu do diagnozowania, bądź do zmiany ustawień.

0
  • #6 22 Cze 2006 16:32
    UcioX
    Poziom 11  

Sprawdziłem u siebie jak ustawiony jest emulator sondy lambda i okazało się że swich jest ustawiony 1101 czyli masowanie sygnału a powinno być na 0011 czemu tak jest??? czy żle założyki mi symulator sondy czy zapomnieli przestawić ???

1