Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buzzer bez generatora. Jak głośniej??

lotnick 22 Cze 2006 13:13 2839 6
  • #1 22 Cze 2006 13:13
    lotnick
    Poziom 15  

Witam.
    Męczę się od już dobrych paru dni z buzzerami. Podłączam bezpośrednio do ATTINY13 zasilanej z 3V i puszczam prostokąt o częstotliwości rezonansowej.Sygnał jest słyszalny,ale wydaje mi się że nie osiąga katalogowych 80dB/10cm. Z drugiego pokoju jest już ledwo słyszalny.
    TO TEN BUZZER
    Próbowałem też z innymi buzzerkami i płytkami piezo,ale niestety skutek jest również niezadowalający. Zależy mi na kilku wyskościach dźwięku(dlatego wybrałem bez generatora) i dużej głośności przy jak najmniejszym poborze prądu.
    KPM1240A - to najmocniejszy buzzer jaki znalazłem na 3V,ale zżera kilkadziesiąt mA. Ja liczyłem na prąd nie większy niż 20mA.
    Widziałem, że da się podbić napięcie na buzzerze, podłączając cewkę,ale niestety biegły w elektronice nie jestem i nie wiem jak to zrobić , czy ktoś mógłby podsunąć głośniejsze rozwiązanie ?

0 6
  • #2 22 Cze 2006 15:54
    lukzak2298
    Poziom 18  

Temat wielokrotnie wałkowany! użyj SZUKAJ

0
  • #3 22 Cze 2006 22:43
    lotnick
    Poziom 15  

Temat wielokrotnie wałkowany i nigdy żadnej konkretnej i zgodnej odpowiedzi. Tylko potwierdzenia, że nie działa każdy z pomysłów. Chyba napisałem wyraźnie , że od kilku dni już szukam odpowiedzi na mój problem.

0
  • #5 23 Cze 2006 08:08
    lotnick
    Poziom 15  

Ale Ty jesteś błyskotliwy :-]
    Myślisz,że nie zauważyłem tematu przybitego jak wół na pierwszej stronie?? Problem w tym,że temat ten nie wnosi nic ze strony elektrycznej co by dla mnie było istotne. Nikt w tym temacie nie napisał " działa, jest głośniej, dzięki chłopaki" , bo nie ma tam żadnej konkretnej rady. Ktoś się chwali, że napisał program i na tym koniec.

0
  • #6 23 Cze 2006 12:19
    rasty
    Poziom 27  

A może podejść do tego inaczej, niż próbujesz ?
    Zasilanie wprost z wyjścia scalaka (i to zasilanego z 3 V), nie da efektów. Trzeba sygnał wzmocnić wzmacniaczem rezonansowym. Dla przykładu, pierwszy z buzzerów. Ma fo = 4500 Hz i pojemność 14 nF. Wychodzi cewka o indukcyjności ok. 89 mH.
    Spróbować coś w tym stylu, jak na rys.
    Dla innego napięcia zasilajacego potrzebny inny dzielnik w bazie tranzystora, chodzi o polaryzację wstepną.
    Na schemacie jest 84 mH, to wynikło z symulacji w EWB.
    Nie próbowałem tego układu, ale powinien działać :wink:

0
  • #7 23 Cze 2006 17:22
    _jta_
    Specjalista elektronik

A poza tym zwróć uwagę na mechaniczny montaż - tym można kilkakrotnie zwiększyć moc dźwięku.

0
  Szukaj w 5mln produktów