Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Dusseldorf RCR 84 - przeróbka

26 Cze 2006 10:25 1769 11
 • Poziom 10  
  Witam chce podać sygnał z nadajnika (mp3 lub discmen) na radyjko .
  Czyli przrobić tak że gdy wsune kasete to bede mógł słuchać z odtwarzacza mp3.
  Mechanicznie wykorzystanie włącznika'wyłącznika jako otwarcie kanału to proste .
  Tylko za który wzmacniacz w tym radyjku musze się wpiąć zeby puścić tam żródło dżwięku.
  Sygnał od głowicy kasety idzie do przedwzmacniacza i teraz trzeba się wpiąc na jego wyjście i ten sygnał poleci sobie dalej do dalszych układów sterowania,regulacji itd . Tylko gdzie się wpiąć? po zwarciu wyjśc z przedwzmacniacza na właczonym kaseciaku nie ma "szmerów" takich jak zwiera się wzmiacniacz. Sa ale ciche dlatego trzeba poszukać w innym miejscu .
  Jakoś dziwnie to zrobili w tym radyjku. Dlatego przydałby się schemat ale nie za 40 zł to radio nie jest tyle warte:)
  Może ktoś robił już taką przróbke w innym radyjku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 43  
  Spisz scalaki z tego radia i poszukaj aplikacji procesora dżwięku a przeglądając jego aplikację znajdziesz prosty sposób.

  SławeK
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Spec od car audio
  Jest metoda dość szybka ale traci się RDS. Przerabia się radio na model Memphis DJ, zapina CLK na masę i radio ma AUX IN. Niestety zmieniają się funkcje kilku klawiszy. Ale innej prostej metody w tym modelu nie ma (nie przełączysz TDA7318 na wejście zewnętrznego sygnału bez zagadania po szynie).
 • Poziom 10  
  spisałem scalaki
  1. 47c860f-g217 - CMOS 4-bit Microcontroller
  2. SDA4330-2x - PLL with I2C BUS for AM/FM receivers
  3. [u]TDA4390-5X - Audioproccesor
  4. TDA1591T - stereo decoder & noise blanker
  5. TDA4220X ?
  6. TA4307705F - low noise dual amplifier for autorevers car stereo
  7. 12135AF DolbyB type noise reduction system
  8. S3G1 ?
  9. TDA7332D - RDS filter
  10. 33072 XALD ?
  11. UPD7229A - 1/8, 1/16 DUTY LCD CONTROLLER/DRIVER
  Czy pod pojeciem aplikacji procesora dżwięku miałeś na myśli numer 3 - audioprocesor czy któryś z innych wymienionych?
 • Poziom 23  
  Przełączanie radio - magnetofon jest tu zrobione na układzie dekodera stereo TDA1591. Tam jest przełączany sygnał audio z radia na magnetofon.
 • Poziom 43  
  Niemal napewno nie masz racji, zobacz sobie na schemat RCR44 który jest podobny, TDA4390 jest procesorem dżwięku i przełączane wejścia to nogi 1,2,3,4 (kanały lewe) i 28,27,26,25 (kanały prawe) prawdopodobnie parami 1-28,2-27.... ale to latwo znaleść. Radzę poszukać aplikacji.

  SławeK
 • Poziom 10  
  No miałeś racje Sławku .
  Dokładnie podałem dźwięk z peceta na nóżki procesora audio i tak jak przykładam na noge 26 mase i na noge 27 dźwięk to gra to samo jest na nodze 2 i 3.czyli wyjście prawe i lewe teraz tylko wystarczy to podłączyć.
  Ale dźwięk jest wyraźny i ładny do pewnego momentu podgłaśniania.
  W końcu zaczyna być niewyraźny i w pewnym momencie następuje przełączenie kasety na drugą strone - ciekawe czemu tak się dzieje .
  Jutro zobacze czy nie da sie podpiąć gdzie indziej - może sygnał podawany bezposrednio na nogi procesora jest poprostu nieodpowiedni i trzeba się wpiąć gdzieś wcześniej aby przeleciał przez pare innych układów .
  Macie jakieś pomysły?
  Ale póki co mamy już jakiś efekt ! Zamiast kupować nowe wypasione radio można przerobić starego kaseciaka z dobrym wzmacniaczem i zapodawać muzyke z MP3 lub discmena.
  Może komuś przyda się ten post .
 • Poziom 43  
  Jest tylko jeden kłopot. Marne playerki MP3 mają marne przetworniki D/A, czego nie słychać na dołączonych gównianych słuchawkach to wyłazi na głośnikach. A tak na marginesie to albo nie odseparowałeś składowej stałej albo przesterowujesz procesor audio. Przyglądnij się dokładnie jego wnętrzu to pewnie coś zauważysz, co producent pozostawił do podłączania...

  SławeK
 • Poziom 10  
  troche to się za skomplikowane dla mnie robi :)
  Jak dasz rade pomóc to skrobnij coś przydatnego bo ja już nic nierozumiem z tego co mówisz .
 • Poziom 10  
  rozumiem popieram ale ja sie na tym az tak nie znam i te schematy za dużo mi nie mówia .
  Doprowadze lewy i prawy kanał i do uziemienia. I tak tez zadziała .
  Ale pomóż jak możesz bo ja sam więcej nie poradze.Prosze.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  W sumie należy się trochę znać jak zabiera się za poważną przeróbkę. W twoim stanie wiedzy to i tak już dużo osiągnąłeś.
  Zwykle wejścia podłącza się przez kondesator elektrolityczny (trzeba analizować inne schematy jak to producent robi w innych modelach,czasem w tej samej serii) po to by odseparować napięcia stałe które mogą blokować układ. Dorobienie porządnego wejścia liniowego czy wyjścia to nie tylko przylutowanie gdzieś przewodów. Myślisz że producent żałowałby kawałek przewodu i gniazdko zeby w instrukcji pochwalić się jeszcze jedną funkcją radia tanim kosztem ?
  Potem należy sprawdzić jaki może być poziom sygnału (najlepiej to zmierzyć ale nie każdy ma sprzęt, więc trzeba trochę na wyczucie i ucho to zrobić) na wejściu audioprocesora i na wyjściu urządzenia i tak, np jeśli w PDFie jest ze poziom audio to 100mV a wiadomo że standardem wejścia liniowego jest 770mV-1V to trzeba dorobic dzielnik sygnału 1:7 lub 1:10 , dość prosto, na dwóch opornikach, tak by uzyskać dopasowanie impedancji wejscia to wyjścia. I np jak uzyjesz oporników 1 Ohm i 9 Ohm w szereg od masy to uzyskasz podział 1:9 ale ta suma 10 Ohm to obciąży Ci wyjście tak że na wejściu będzie dużo mniej niż 1/10 sygnału. Dzielniki oporowe to fizyka z około 7-8 klasy szkoły podstawowej. Czasem warto przypomnieć sobie podstawy...
  A co do miejsca w audioprocesorze to popatrz dokładnie przez co przechodzi w nim sygnał pomiedzy przełącznikiem a regulacjami a zobaczysz takie dwa elementy...


  SławeK