Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R

27 Cze 2006 22:58 22725 17
 • Poziom 10  
  Witam.

  Kupiłem agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R z wojska, jednak agregat
  nie posiada żadnego pulpitu sterowniczego ponieważ pracował w komplecie z innymi. Agregat zasilany jest silnikiem spalinowym. Silnikowi zrobiłem remont i pracuje bez zarzutu. Posiada alternator i rozrusznik elektryczny na 24V.
  Problem pojawia się przy prądnicy. Prądnica posiada 4 zaciski główne czyli trzy fazowe i jeden zerowy, oraz 2 zaciski do wzbudzenia. Nie wiem co podłączyć do zacisków wzbudzenia aby prądnica zaczęła wytwarzać napięcie. Zapewne musi to być jakis układ na 24V. Układ ten musi pewnie posiadać samoregulację aby napięcie na wyjściu było stałe.

  Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to jestem otwarty na propozycje. Szukałem schematu ale nic z tego.
 • Poziom 20  
  Witam, zamieść jakieś fotki tego agregatu, spisz wszystkie dane z tabliczek jakie znajdziesz, bez żadnych danych to tylko można sobie po zgadywać.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Zasilanie układu wzbudzenia jest nie z aalternatora. Napiecie to uzyskuje sie ze specjalnego trafo ktorego uwojenie pierwotne połączone jest w szereg z twornikiem prądnicy. Im wieksze obciazenie prądnicy tym wieksze napięcie na wyjsciu z tego trafo .trafo jest 3~ . Wyjscie trafo połączone jest po przez mostek prostowniczy3~ z uzwojeniem wzbudzenia. Do układu dochodzą jeszcze dławiki , kondensatory i układy p. zakłoceniowe.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455064.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2143470#2143470

  Tu masz schematy do takich agregatow.Układ połączeń jest praktycznie taki sam mimo stosowania innych prądnic.
 • Poziom 10  
  Postaram się zrobić jakieś zdjęcia. Wiem tylko, że jest to agregat produkcji angielskiej. Tabliczek niestety już nie posiada.
  Zapomniałem napisać coś o parametrach urządzenia.
  Napięcie wyjściowe: 3x400V.
  Moc: 20kW.
 • Poziom 33  
  minimiras napisał:
  Postaram się zrobić jakieś zdjęcia. Wiem tylko, że jest to agregat produkcji angielskiej. Tabliczek niestety już nie posiada.
  Zapomniałem napisać coś o parametrach urządzenia.
  Napięcie wyjściowe: 3x400V.
  Moc: 20kW.


  Jeżeli nazywa się PAD, to na pewno jest polskiej produkcji
 • Poziom 10  
  Sorki za pomyłkę w sprawie kraju pochodzenia. Już niebawem będę testował układ wzbudzenia mojego pomysłu oparty całkowicie na elektronice i z automatyczną regulacją napięcia. O postępach będę informował na forum. Postarałbym się szybciej ale jak się pracuje to wiadomo nie zawsze się chce.
 • Poziom 11  
  musi być podłączone nap.24V w celu wzbudzenia a następnie wyłączone
 • Poziom 10  
  podłączyłem 24V, ale przy 1500obr/min udało mi się uzyskać tylko ok 100V nap. zmiennego. Agregat posiada silnik diesla więc chyba musi kręcić się na 1500 obrotów. Chcę zrobić rozruch na początku z akumulatora a potem żeby się przełączał na zasilanie z jednej fazy wyjścia głównego.
 • Poziom 10  
  Witam. Zrobiłem elektroniczny układ regulacji napięcia wyjściowego.
  Poniżej zamieszczam fotki. Układ jest prototypowy więc narazie nie zamieszczam schematu. Schemat będzie dopiero jak układ przejdzie pomyślnie wszystkie testy. Narazie działa, ale sprawdzałem tylko pod obciążeniem silnika 7,5kW i spawarki 3 fazowej.

  agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R

  agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R
 • Poziom 10  
  Załączam fotki agregatu i szkrzynki rozdzielczej. Skrzynka jest jeszcze nie kompletna, brakuje paru elementów.

  agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R

  agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R

  agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R

  agregat prądotwórczy PAD-20-3/400/R
 • Poziom 10  
  Oto schemat sterownika mojego agregatu. Jeśli chodzi o płytkę to proszę nie pytać ponieważ robiłem ją odręcznie. Jak narazie agregat działa bez problemów.
 • Poziom 11  
  Witam
  Mam, a raczej będę miał podobny problem. Na razie montuję do silnika od malacza prądnicę od PAB-8 i nie mam regulatora (tzn. ktoś rąbnął trafo). Chciałbym skopiować ten układ skoro dobrze działa. Potrzebuję go na koniec kwietnia ale gromadzę elementy od jutra.

  Pozdrawiam autora
  swoj

  PS A może masz pomysł na elektroniczny regulator silnika bo walka z mechanicznym słabo mi idze:-)
 • Poziom 11  
  Ten PAB-8 to jaki typ prądnicy ?
 • Poziom 10  
  Rysunek można kopiować do woli. Po to go zamieściłem.
  Co do stabilizacji obrotów silnika to też o tym myślałem. Trzeba dołożyć do silnika czujnik obrotów, serwo do sterowania przepustnicą i jakiś układ elektroniczny, najlepiej na procesorze.
  Na razie nie mam żadnego konkretnego pomysłu.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Trzeba przyznać że układzik dość pomysłowy. :D

  Tylko obawiam się że stabilizacja napięcia przy gwałtownych zmianach occiążenia będzie niewystarczająca. A chwilowe skoki napięcia potrafią być naprawdę duże...
  Radziłbym to przetestować przed podłączeniem jakichś wrażliwych urządzeń.
 • Poziom 10  
  Co do stabilizacji to powinna mieścić się w granicach ±10%. W moim przypadku nie ma to za dużego znaczenia ponieważ do agregatu nie ma podłączonego żadnego czułego urządzenia. Podłączone są silniki 3fazowe o łącznej mocy ok 14kW. Jak są włączane to pracują non stop min 4godziny. Dobrze jednak, że zauważyłeś ten fakt.
 • Poziom 10  
  Chciałbym dodać do tematu jedną ważną rzecz. Okazało się bowiem, że przy pracy agregatu i włączaniu dużego obciążenia układ nie chciał szybko podbić napięcia i się rozłączał. Jest to spowodowane tym, iż elektronika sterująca wzbudzeniem jest dość wolna i nie nadąża podbić napięcia wzbudzenia.
  Niestety jest to efekt prostoty układu. Jednak udało się rozwiązać i ten problem całkiem niedrogim kosztem biorąc pod uwagę koszty całości.
  Otóż przeciąłem przewody doprowadzające napięcie 230V do transformatora torodialnego Tr i wstawiłem pomiędzy zasilacz awaryjny UPS. Zasilacz jest z serii 300W. Przed rozruchem należy załączyć UPSa i odpalić agregat. Dzięki zasilaczowi, elektonice nie brakuje odpowiedniego napięcia aby wysterować wzbudzenie przy dużym obciążeniu. Zasilacz po rozruchu pobiera napięcie zasilające 230V z agregatu i przy okazji doładowuje wewnętrzny akumulator. Należy pamiętać aby po wyłączeniu agregatu wyłączyć także UPSa. Koszt zasilacza to ok 80-130zł.