Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programator AVR przez ISP

15 Cze 2003 15:06 3860 21
  • Poziom 16  
    szukam schematu programatora do ukladow serii AVR dzialajacego z programem AVR studio, programujacego uklady przez interfejs ISP.
    Na stronie atmela znalazlem cos takiego pracujace na porcie LPT, tyle ze zlacze ISP jest tam po prostu beznadziejnie opisane i nie mam pojecia jak je podlaczyc (opis pinow w schemacie ma inne oznaczenie niz piny ISP w scalaku)
  • Poziom 19  
    Polecam Yaap'a. Sam go niedawno wykonałem i ruszył od kopa. Schemat jest banalnie prosty (5 rezystorów i złącze DB25), a jeśli chodzi o soft, to wszystko jest dostępne na stronie autora i co najważniejsze, jest aktualizowane o nowe procesory (np. ja potrzebowałem zaprogramować nowego AVR'a ATtiny26 - i przez Yaap'a już jest to możliwe ).

Oto strona źródłowa Yaapa'a: http://www.myplace.nu/avr/yaap/index.htm

Pozdrawiam.

P.S. Ja robiłem wersję "Jesper's oryginal"
    P.S.2 Musisz pobrać i zainstalować driver do portu (DLPortIO driver) i program do obsługi Yaap'a. :D
  • Poziom 16  
    dzieki za info ale ja szukam schematu ukladu pracujacego z avr studio
  • Poziom 19  
    Avr-studio może generować pliki typu .hex, które potem możesz wgrywać do AVR'a za pomocą Yaap'a.
    Możliwe rozszerzenia dla Yaap'a, to .hex i .rom.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Ja sie wlasnei mecze z przystosowanie programatorka do avrStudio ale za nic nieche wyjsc.
    AVR Studio ma funkcje dodawania narzedzi (Tools->Customize->Tools)
    mozna tam wybrac jakis program ale problem jest w argumentach :-(
  • Poziom 31  
    Popieram zdanie Marka81. Po co wyważać otwarte drzwi? Jaap jest najprostszym progratorem jaki istnieje. Ostatecznie można nawet pominąć rezystory w konstrukcji. Poza tym soft również jest przyzwoity. Gorąco polecam.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    mam 2 schematy i soft do programatorow avr`ek, ale ciagle szukam takiego pracujacego z avr studio, na stronie atmela jest schemat takiego (jest w zalaczniku), ale nie moge rozgryzc tego zlacza
  • Poziom 17  
    Ja uzywam programatorka progAVRWalter i mi pasi, jest chyba nawet lepszy od Yaap'a. Ma on w hlp'ie programatorek ktory sie sklada z kilku rezystorkow
    Wystarczy mu jako parametr podac plik hex i go wgra do proca

Ale jak przystosowac go do AVR Studio??
  • Poziom 12  
    john_doe napisał:
    mam 2 schematy i soft do programatorow avr`ek, ale ciagle szukam takiego pracujacego z avr studio, na stronie atmela jest schemat takiego (jest w zalaczniku), ale nie moge rozgryzc tego zlacza

spróbuj:
    TDO -> MISO
    TDI -> MOSI
    TCK -> SCK
    TMS -> RESET

ja wlasnie tak przystosowalem ByteBlastera MV Altery do programowania AVRkow przez yaam'pa...
  • Poziom 12  
    marchewa101 napisał:
    Ja uzywam programatorka progAVRWalter i mi pasi, jest chyba nawet lepszy od Yaap'a. Ma on w hlp'ie programatorek ktory sie sklada z kilku rezystorkow
    Wystarczy mu jako parametr podac plik hex i go wgra do proca

programatorki z rezystorow maja jedna wade: maja prawo nie dzialac kiedy uzywa sie ich do programowania prockow w systemie, lepiej dolozyc kilka zlotych i zastosowac bufor
  • Poziom 17  
    tzn w jakim systemie??

mi jak narazie dziala prawidlowo ale nie pod XP :-(
  • Moderator Samochody
    :arrow: marchewa101
    W systemie znaczy w zmontowanym układzie...

Kolega john_doe prosił o schemat programatora współpracującego z AVR Studio a nie o porady na temat Jappa i AVRWalter.
    Proszę o dawanie konkretnych odpowiedzi, na konkretne pytania.
  • Poziom 17  
    Wiem o tym... ale mysle ze sie da przystosowac AVRWalter do wspolpracy z AVRStudio (co zreszta pisalem)
    W ustawieniach avtstudio jest mozliwosc dodania wlasnych programow, i tan taz tkwi problem bo niewiem jak ustawic by parametrem do AVRWalter byla sciezka do pliku hex (koniecznie "Generic")
  • Moderator Samochody
    Nie mam AVRStudio ale podejrzewam, że skoro taka opcja jest, to w helpie powinno być opisane jaka zmienna przechowuje scieżkę do wygenerowanego pliku.

Właśnie przeszukakłem manuala (http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/AtmelStuff/doc1019.pdf) i nic takiego tam nie znalazłem...
  • Poziom 16  
    :arrow: Marek81, Nemo, marchewa101 dzieki za wyczerpujace odpowiedzi.

po paru miesiacach ten problem znowu do mnie wrocil no i znalazlem to czego szukalem, schemat + plytka jest w zalaczniku (protel 99 se) a takze plik asm do AT90S1200 i skompilowany hex, porgramator zadzialal od razu bez problemow (z arv studio 4 - jako avr prog), w sumie jedynym jego minusem jest to ze wymaga zaprogramowanego procesora ;), ale to udalo mi sie obejsc
    odnosnie plytki: element oznaczony jako zwora - ja uzylem zworki smd w 1206, co do tranzystorow to mozna uzyc praktycznie jakichkolwiek npn i pnp (np. bc547 i bc557), ja uzylem takie jakie mialem aktualnie pod reka, zalecam wyprowadzic na osobnym zlaczu zasilanie i mase (znacznie upraszcza pozniejsze plytki z procesorami ktore bedziemyna nich programowac, sygnaly mosi, miso, sck i rst sa wyprowadzone tak ze pasuja do ukladu nog procesorow (w rzedzie)
    nie ma on co prawda olbrzymiej ilosci ukladow ktore obsluguje, ale plik ze zrodlem jest dobrze opisany i dodanie nowych ukladow nie powinno byc problemem, jak bede musial kiedys cos dodac to wrzuce na elektrode nowsza wersje softu.
    programator pochodzi ze strony atmela (kit ARV910)
  • Poziom 12  
    mozesz umiescic schemat programatora w obrazku albo plytki to sobie schemat zrobie bo nie mam protela a mi zalezy na tym programatorze
  • Poziom 12  
    Teraz z innej beczki odnosnie tego programatora
    Zrobilem go na at90s2313 wyprowadzenia te same ale znalazlem soft p[rzerobiony na w/w procesor na avr freaks. Moim celem przy budowie bylo osiagniecie wiekszych predkosci w programowaniu niz kabelek na lpt.
    Planowalem go wykorzystac przy programowaniu at mega 128
    na razie przy programowaniu 8k na at90s8535 uzyskalem czas 1 min i 43 sekundy gdzie na zwyklym kabelku mam czas 32s!!!!!!!!!!!
    W czym tkwi problem czy tak to juz dzila. znacie moze jakis szybki programator i wzglednie tani musi byc zajebiscie szybki
    Pracuje w bascom avr 1.11.7.3 teraz bede testowal najnowasza bo wprowadzili cos dla avr isp jakies opcje ale docelowo bede przechodzil na C czyli avr studio albo cos w tym stylu napiszcieco tam sie najlpepiej sprawuje

Prosze o pomoc
  • Poziom 16  
    :arrow: Walderama
    w listingu programu masz:
    ;**** Constant declarations Data Rate ****
    ;.equ N = 95 ; 115200 BAUD when R=1 and XTAL=11.059MHz
    ;.equ N = 31 ; 57600 BAUD when R=2 and XTAL=11.059MHz
    ;.equ N = 43 ; 38400 BAUD when R=2 and XTAL=11.059MHz
    .equ N = 33 ; 19200 BAUD when R=2 and XTAL=4.00MHz
    ;.equ N = 102 ; 38400 BAUD when R=1 and XTAL=4.00MHz
    .equ R = 2

zmieniasz se predkosc z domyslnej 19200 na najwieksza jaka bedzie poprawnie dzialala... (przed 19200 dajesz ; a kasujesz go przed chciana predkoscia), tyle ze przy predkosciach > od 19200 musisz zmienic kwarc i stala R, co w sumie jest wyraznie napisane, ale czasem mozna przeoczyc i nie bedzie dzialalo...
  • Poziom 12  
    A testowales go przy wyzszych predkosciach czy osiagnie wieksza predkosc niz na lpt. Ja uzywam oprogramowania z avr freaks tam dali sprzetowy uart i program sie kapke rozni nie wiem czy przy takich duzych predkosciach spi wydoli ale poprobuje rezultaty podam w poniedzialek
  • Poziom 16  
    max co sie da wyciagnac z com`a to 115200 bodow na sek.
    czyli teoretycznie powinien zaprogramowac procek mniej w sek., ale nalezy pamietac ze programowanie pamieci trwa okreslony czas, i ze programowanie isp moze trwac troche wolniej od programowania rownoleglego, tych dwoch rzeczy nie da sie przeskoczyc