Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: HCP-360-302DF zwarcie 10N60B do radiatora!

K!lleR 28 Cze 2006 21:50 5327 15
  • #1 28 Cze 2006 21:50
    K!lleR
    Poziom 39  

Witam szanownych kolegów.

Zasilacz przy każdej próbie włączenia włącznika wysadza korki po prostu wystarczy, że podłączę przewód zasilający do niego.

Zasilacz to Chieftec model: HCP-360-302DF po zwarciu jak w temacie.
    Oryginalny tranzystor N-Channel MOSFET to SSF10N60B czym go zastąpić?
    Spalił się jeszcze między innymi rezystor, kolorów nie podam bo został spalony i zwęglony ).
    Aktywne PFC, mostek w porządku.

Cała tragedia zdarzyła się na dodatkowej płycie drukowanej przykręconej do górnej krawędzi radiatora. Jeśli ktoś z szanownych kolegów zna ten model to wie gdzie to się znajduje.
    Zdjęć niestety nie mam ponieważ nie posiadam cyfrówki.

• #3 28 Cze 2006 23:20
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

K!lleR napisał:
    Witam szanownych kolegów.
    Zasilacz przy każdej próbie włączenia włącznika wysadza korki ( wystarczy, że podłączę przewód zasilający do niego )

czy tak dzieje się również po wylutowaniu tego, niżej opisanego, tranzystora?
    Jeśli tak, to oznacza to, iż najprawdopobniej "poszedł" również mostek Graetz'a.
    Proszę dla bezpieczeństwa, zasilacz podłączyć do sieci, poprzez szeregowo włączoną w obwód sieciowy zasilacza, żarówkę 230V/100W.

K!lleR napisał:
    Zasilacz to Chieftec, model: HCP 360 302 DF po zwarciu jak w temacie. Oryginalny MOSFET to 10N60B czym go zastąpić?

Zastąpic można (byleby zgadzałyby się wyprowadzenia) każdym typem tranzystora MOS z kanałem N, na minimum, jak było w oryginale, czyli 10A/600V

K!lleR napisał:
    Spalił się jeszcze między innymi rezystor, kolorów nie podam bo spalony ( zwęglony ).
    Aktywne PFC, mostek w porządku.

Proszę wylutowac ów spalony rezystor i podać mi gdzie był on dołączony, znam inne zasilacze z aktywnym PFC, więc być może w ten sposób uda mi się go zlokalizować i określić wartość.

K!lleR napisał:
    Cała tragedia zdarzyła się na dodatkowej płycie drukowanej przykręconej do górnej krawędzi radiatora. Jeśli ktoś z szonownych kolegów zna ten model to wie gdzie to się znajduje. Zdjęć niestety nie mam ponieważ nie posiadam cyfrówki.

Proszę sprawdzić, ale coś mi się wydaje, iż ta dodatkowa płytka, to układ regulacji prędkości obrotowej wentylatora zasilacza, gdyby tak, to można to odłączyć.

Pozdrawiam
    Greg

• #4 28 Cze 2006 23:31
    0__0
    Poziom 30  

To samo wysiadło w moim Chieftecu, a ta dodatkowa płytka to właśnie układ PFC i mosfet SSF10N60B padł tak, że aż przepalił podkładkę izolacyjna i zwarł się do radiatora.

Oprócz tego wysiadł układ scalony na tej płytce, przepaliło chyba jedna ścieżkę i poleciały jakieś rezystory.
    Co najdziwniejsze bezpiecznik podobno 8A w zasilaczu wytrzymał, a wysadzało przy próbie włączenia domowe zabezpieczenia 16A.

Wymontowałem cała ta płytkę bo naprawa kosztowałaby parędziesiąt zł, a aktywne PFC nie jest niezbędne do działania zasilacza i zasilacz działa już z dwa miesiące bez problemu...
    Jak będę miał trochę czasu to wstawię mu Pasywne PFC jest zdecydowanie bardziej niezawodne.

• #5 29 Cze 2006 08:46
    TONI_2003
    Moderator

GregBa napisał:

K!lleR napisał:
    Cała tragedia zdarzyła się na dodatkowej płycie drukowanej przykręconej do górnej krawędzi radiatora. Jeśli ktoś z szonownych kolegów zna ten model to wie gdzie to się znajduje. Zdjęć niestety nie mam ponieważ nie posiadam cyfrówki.

Proszę sprawdzić, ale coś mi się wydaje, iż ta dodatkowa płytka, to układ regulacji prędkości obrotowej wentylatora zasilacza, gdyby tak, to można to odłączyć.

Pozdrawiam
    Greg

Witam !
    Szanowny kolega jest w błędzie w swym domniemaniu jako że mamy do czynienia z aktywnym PFC (duża płytka) , a model zasilacza HCP 360 302 DF jest tego przykładem.
    Dodam że seria HPC była robiona jeszcze przez Sirteca, nowe już przez Delta Electronics, a więc kolega K!lleR masz małe pocieszenie :D .
    Przy pasywny PFC mamy małą płytkę oraz monitoring temperatury wraz z automatyczną regulacją obrotów wentylatora.
    Oczywiście obie płytki łączy jedno są zamocowane do radiatorów !

Wracając do sprawy zasadnicze j czyli jak dla mnie to tych słów :
    K!lleR napisał:
    Spalił się jeszcze między innymi rezystor, kolorów nie podam bo spalony ( zwęglony ).

Coś powinno przy nim pisać na płytce (Rx) i to nam podaj dla tych co mogą nam podać wartość tego oporu .

Sądzę że jednak będziesz zmuszony do tego by pożyczyć aparat lub by ktoś Ci zrobił bardzo porządne zdjęcia tej płytki i to z jednej i drugiej strony tej płytki.

Proponuję Ci jednak jeszcze pomiar tego rezystora po jego wy lutowaniu (napisz co Ci pokazuje miernik) i ewentualne jego jeszcze wyczyszczenie np. czystą benzyną może po tym będziesz w stanie go odczytać ?
    Pozdrawiam Brać lutującą !
    PS.
    Podaj jaki układ występuje w tym PFC ponieważ jego aplikacja prawdopodobnie będzie nam pomocna przy tej naprawie ( łącznie z dojściem jaki to właśnie opór ) , a przynajmniej taką mam nadzieję :idea:

• #6 29 Cze 2006 09:06
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

TONI_2003 napisał:
    Witam !
    Szanowny kolega jest w błędzie w swym domniemaniu jako że mamy do czynienia z aktywnym PFC (duża płytka) , a model zasilacza HCP 360 302 DF jest tego przykładem.
    Dodam że seria HPC była robiona jeszcze przez Sirteca, nowe już przez Delta Electronics, a więc kolega K!lleR masz małe pocieszenie :D .
    Przy pasywnym PFC mamy małą płytkę oraz monitoring temperatury wraz z automatyczną regulacją obrotów wentylatora.
    Oczywiście obie płytki łączy jedno są zamocowane do radiatorów !

dziękuję za wyjśnienie, ale nie znam wnętrzności tego modelu zasilacza.
    Natomiast aktywne PFC na dodatkowej płytce, to zaiste dla mnie kuriozum :D
    Jednak mnie już w tej materii (rozwiązań zasilaczy komputerowych) przestaje dziwić cokolwiek, vide CODEGEN, gdzie "pudło" identyczne wraz z tabliczką znamionową, a w środu zupełne inne PCB (płytka drukowana).
    Na obu brak filtrów sieciowych, ale na jednej jest choć miejsce na nie (duodławik i kondensatory typu X2), na drugiej, nawet tego nie ma, ponieważ nie ma odpowiednich ścieżek i otworów na PCB.

Pozdrawiam
    Greg

• Pomocny post
    #7 29 Cze 2006 10:23
    ankuch
    VIP Zasłużony dla elektroda

Szkoda, że Kolega nie napisał nic więcej n/t tego spalonego oporu. Myślę tu o jego mocy. Jeśli spalił się Mosfet to w szeregu z nim zwykle jest opór większej mocy i to pewnie on dotrzymał towarzystwa Mosfetowi i poszedł na zasłużony odpoczynek ;)
    Zwykle są to opory poniżej 1Ω (pod ręką mam w tej chwili PFC z innego zasilacza i jest to 0,22Ω)

Co jeszcze mogę doradzić, proponuję najpierw uruchomić zasilacz bez PFC, zwykle wymaga to przeniesienia mostka z dodatkowej płytki na główną.
    W przypadku aktywnego PFC nawet żarówka w szeregu dziwnie się zachowuje, np. pulsuje i nie oznacza to żadnej awarii.

• #8 29 Cze 2006 11:04
    K!lleR
    Poziom 39  

TONI_2003 napisał:
    Dodam, że seria HPC była robiona jeszcze przez Sirteca, nowe już przez Delta Electronics, a więc kolega K!lleR masz małe pocieszenie :D .
    Przy pasywny PFC mamy małą płytkę oraz monitoring temperatury wraz z automatyczną regulacją obrotów wentylatora.
    Oczywiście obie płytki łączy jedno są zamocowane do radiatorów!

Dokładnie tak Toni i to jest zasilacz robiony przez Delta Electronics :)
    TONI_2003 napisał:
    Wracając do sprawy zasadniczej czyli jak dla mnie to tych słów:
    K!lleR napisał:
    Spalił się jeszcze między innymi rezystor, kolorów nie podam bo spalony (zwęglony).
    Coś powinno przy nim pisać na płytce (Rx) i to nam podaj dla tych co mogą nam podać wartość tego oporu.

Niestety ten maleńki rezystor jest rozerwany, a na PCB nie ma żadnego oznaczenia z przodu jak i z tyłu. Przepraszam był napis pod rezystorem, ale niestety zostały tylko dwa narożniki ramki, w której był nadrukowany symbol.
    TONI_2003 napisał:
    Sądzę że jednak będziesz zmuszony do tego by pożyczyć aparat lub by ktoś Ci zrobił bardzo porządne zdjęcia tej płytki i to z jednej i drugiej strony tej płytki.

Niestety nie mam przewodu aby podłączyć aparat do komputera, a więc trzeba radzić inaczej i liczę na waszą wiedzę.
    TONI_2003 napisał:
    Proponuję Ci jednak jeszcze pomiar tego rezystora po jego wy lutowaniu (napisz co Ci pokazuje miernik) i ewentualne jego jeszcze wyczyszczenie np. czystą benzyną może po tym będziesz w stanie go odczytać ?

Mierzony omomierzem 15,7 w obie strony, ale odczyt kolorów nie wchodzi w grę, a po wylutowaniu odpadła jedna końcówka lutownicza, ale dało się go zmierzyć.
    TONI_2003 napisał:
    Podaj jaki układ występuje w tym PFC ponieważ jego aplikacja prawdopodobnie będzie nam pomocna przy tej naprawie (łącznie z dojściem jaki to właśnie opór), a przynajmniej taką mam nadzieję :idea:

Jasne tylko gdzie mam go zlokalizować i jak on wygląda?
    Jak podłączyć (jak wy podłączacie) żarówkę do testów, a może ktoś z kolegów ma zdjęcie takiego podłączenia.

• #9 29 Cze 2006 16:43
    ankuch
    VIP Zasłużony dla elektroda

K!lleR napisał:
    Jasne tylko gdzie mam go zlokalizować i jak on wygląda?

Jest na płytce PFC, a wygląda jak układ scalony :)
    K!lleR napisał:
    Jak podłączyć ( jak wy podłączacie ) żarówkę do testów?
    Może ktoś z kolegów ma zdjęcie takiego podłączenia.

Zdjęcie nie jest potrzebne.
    Zasilacz włączyć do sieci w szeregu z żarówką 40-60W/220V.
    Wielokrotnie było o tym pisane na Elektrodzie.

• #10 29 Cze 2006 16:56
    TONI_2003
    Moderator

Sądzę że w tym przypadku żarówka nie będzie nam pomocna choć tak napisał kolega GregBa
    w tym swym tekście poniżej dotyczy się to również mostka Graetz'a
    :arrow: Jak i termistora (choć należy go dobrze pooglądać ) co ja zalecam ze swej strony :idea:

Cytat:
    Jeśli tak, to oznacza to, iż najprawdopobniej "poszedł" również mostek Graetz'a.
    Proszę dla bezpieczeństwa, zasilacz podłączyć do sieci, poprzez szeregowo włączoną w obwód sieciowy zasilacza, żarówkę 230V/100W.

Natomiast słowa te sprostowane zostały przez kolegę ankuch w tym ustępie:

Cytat:
    Co jeszcze mogę doradzić, proponuję najpierw uruchomić zasilacz bez PFC, zwykle wymaga to przeniesienia mostka z dodatkowej płytki na główną.
    W przypadku aktywnego PFC nawet żarówka w szeregu dziwnie się zachowuje, np. pulsuje i nie oznacza to żadnej awarii.

Dodam dla Twej wiadomości że jak ją podłączyć też już zostało napisane i to w tym temacie oraz wielokrotnie na forum ( szeregowo od strony sieci 230V , a jak to wykonać pozostawiam Twej inwencji) dodam że zawsze stosuję żarówkę 40W.

Natomiast jeśli chodzi o układ to za pewnie będzie miał 16 wyprowadzeń i np. w zasilaczu :
    CHIEFTEC HPC-420-302-DF jest to układ pod tym linkiem:
    UCC3818
    Jeżeli masz lub możesz mieć problem z dostaniem 10N60B=10A/600V to może taki:

10N60B = IRFP450=MOS-n-FET/pow;RDS(ON)=0.4R, 500V, 13A, 180W

:arrow: Inne zamienniki : GF8E13,2N7058,2SK1168,2SK560 to sądzę że ten jaki ja zaproponowałem będzie być może łatwiej dla Ciebie dostępny choć naprawdę to jest jeszcze wiele innych i to najlepiej by nie były to tranzystory w obudowie TO-220 lecz większej.
    Czekamy na zamieszczenie fotek tylko naprawdę to muszą być extra fotki !

• #11 29 Cze 2006 20:44
    0__0
    Poziom 30  

To są zdjęcia spalonego PFC od mojego Chiefteca 360W.
    Prawdopodobnie masz taka sama płytkę, zaznacz spalone u siebie elementy, a spróbuję odczytać ich wartości.
    Chieftec model: HCP-360-302DF zwarcie 10N60B do radiatora!Chieftec model: HCP-360-302DF zwarcie 10N60B do radiatora!

• #12 29 Cze 2006 20:53
    K!lleR
    Poziom 39  

Fotki nie najlepsze choć robione aparatem Pentagram.
    :arrow: 0___0 Zmniejsz trochę te zdjęcia bo zawalają topic.
    Natomiast część która mi się spaliła tobie również kolego wyparowała :) drugi rezystor pod mostkiem.
    Chieftec model: HCP-360-302DF zwarcie 10N60B do radiatora!Chieftec model: HCP-360-302DF zwarcie 10N60B do radiatora!Chieftec model: HCP-360-302DF zwarcie 10N60B do radiatora!Chieftec model: HCP-360-302DF zwarcie 10N60B do radiatora!

• #13 29 Cze 2006 21:43
    TONI_2003
    Moderator

R1=7,5K 1% R2= 5,7K 1%

• #14 29 Cze 2006 21:45
    0__0
    Poziom 30  

U mnie ten rezystor faktycznie rozwarty na aplikacji: UCC3818N ( ma 2K jest podłączony do 2 nogi układu scalonego, która realizuje ograniczenia prądowe...
    Sprawdź tez diodę Zenera (i inne z z aplikacji tez) podłączoną do 2 nogi bo u mnie miedzy masa (1 noga układu scalonego), a 2 noga jest zero Ω - albo układ scalony ma zwarcie albo dioda tak samo na wyjściu czyli 16 nodze.
    Układu scalony zresztą przy takich uszkodzeniach to na 99% trup.
    Swoja droga może być problem z kupnem tego UCC3818N

• Pomocny post
    #15 29 Cze 2006 21:58
    TONI_2003
    Moderator

Kolego 0__0 wedlog aplikacji masz zwartą zenerkę D5 tak? To pewno masz zwarty opór R14.

• #16 29 Cze 2006 22:42
    K!lleR
    Poziom 39  

:arrow: Z całego serca dziękuję Koledze TONI oraz ANKUCH.
    Wymienię rezystor, MOSFET i dam znać co dalej. Jeśli będzie co dalej :)
    Edit: 30 Cze 2006 12:22
    Jeśli można to poproszę jeszcze o wskazówki jakie nogi pomierzyć układu scalonego UCC3818N względem masy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME