Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trafo od rubina TCA-270-1

08 Lip 2006 15:18 8294 23
  • Poziom 27  
    mam trafo od rubina i planuje je przewinąć. Uzwojenie pierwotne mam zamiar zostawić, tylko nie wiem w których miejscach podłączyć 240V. na zagranicznym forum znalazłem taką notkę na temat wyprowadzeń:

Code:
    1-2-3 316keerdu,väljaviik 274 keerult 1,16mm

9-4-14 321keerdu, väljaviik 6 keerult 0,67mm
    5-15 182,5keerdu 0,35mm
    6-16 182,5keerdu 0,35mm
    7-17 250,5keerdu 0,21mm
    8-18 42keerdu 1,16mm
    10-20 8,5keerdu 1,16mm
    11-21 9keerdu 0,93mm
    12-22 9keerdu 1,16mm
    osa mähiseid on alumiiniumtraadiga.

źródło: http://www.tevalo.ee/foorum/showthread.php?t=10019

trafo będzie zastosowane we wzmacniaczu lampowym

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Koniec z początkiem, to powinno Ci pomóc (uzwojenia mają iść w tę samą stronę):
    (widzę, że nikt się nie kwapił z odpowiedzią)
  • Poziom 27  
    czyli 220 podłączam pod 1' i 3, a łącze ze sobą 1 i 3' ?

najgorzej ze na tym trafie zadna z koncówek nie ma oznaczenia 3 ani 3';/;/

Patrz na uzwojenia od spodu i omomierz do ręki, leć po największej rezystancji :P, mi się to zawsze udawało i uważaj na luty, ruscy stosowali tam 'badziwie'.

Zostaw dwa uzwojenia (połączone) na każdym karkasie od strony rdzenia i rozbieraj to bo nic nie robisz.
    Ale sobie naśmiecisz przy odwijaniu :D
  • Spec od Falowników
    A nie ma on aluminiowych uzwojeń :?: - bo była taka wersja. To tylko całość przewinąć lub na śmietnik.
  • Poziom 27  
    oki wybadałem że pierwotne mam od 1 do 2 i od 1' do 2'. odczepow numer 3 nie ma i to jest anwinięte drutem alu 1,16mm. tylko zastanawia mnie czemu nie ma w tych trafach moich odczepu nr 3 (mam 3 takie same trafa)

Dodano po 5 [minuty]:

czyli skoro uzwojenie 1-2-3 ma 316 zwojów to na cale pierwotne powinno być 632 zwoje dla 220V, czyli dla 240V cale pierwotne powinno mieć 689 zwojów?

Dodano po 1 [minuty]:

bonanza napisał:
    A nie ma on aluminiowych uzwojeń :?: - bo była taka wersja. To tylko całość przewinąć lub na śmietnik.

tak jest drut alu i mam zamiar przewinąć całość. nawet karkasy nowe robie z laminatu

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

dobrze mówie z tymi zwojami?
  • Spec od Falowników
    włuczykij napisał:
    oki wybadałem że pierwotne mam od 1 do 2 i od 1' do 2'. odczepow numer 3 nie ma i to jest anwinięte drutem alu 1,16mm. tylko zastanawia mnie czemu nie ma w tych trafach moich odczepu nr 3 (mam 3 takie same trafa)

...
    dobrze mówie z tymi zwojami?

Dziwne z tym brakiem trójki - może to inny transformator, niż w tym estońskim opisie u góry? Do Rubinów przychodziły też transformatory 300W, a ten to chyba 270? Rubinów było parę: 707, 711, 714 i całkiem inne, ale z podobnym transformatorem - 202/208.
    Dla pewności można obliczyć transformator od podstaw - z przekroju rdzenia wyprowadzić ilość zwojów na wolt, całkiem prawdopodobne, że wyjdzie niecałe 3, jak w przykładzie (632/220) - ale dla rdzeni 270W i 300W wynik będzie trochę inny. I nie będzie tak, że "całe uzwojenie ma 632 zwoje" - ono musi być nawinięte w połówkach. :D
  • Poziom 27  
    wiem przeciez....;/;/ 689zwojów mówiłem o całym uzwojeniu pierwotnym czyli o dwóch połówkach nawiniętych na dwa karkasy
  • Spec od Falowników
    włuczykij napisał:
    wiem przeciez....;/;/ 689zwojów mówiłem o całym uzwojeniu pierwotnym czyli o dwóch połówkach nawiniętych na dwa karkasy

Połówkę z tego zaokrąglij do najbliższej większej liczby całkowitej. :D
  • Poziom 27  
    ale dobrze przyjąlem liczbe zwojów? czyli 345 na kazdym z dwoch karkasów

Podaj przekrój rdzenia to Ci obliczę :P, ale coś pasuje podala liczba zwojów :D
  • Poziom 27  
    10,8cm^2. ile mocy to przeniesie? trafo chyba 270w ma
  • Poziom 27  
    no i jak, ile ci wyszło?

Z tego rdzenia wyciśniesz 300W, jak by nie patrzeć mi wychodzi łączna liczba zwojów, obu karkasów 939,16.
  • Poziom 2  
    Witam

W swoim wzmacniaczu mam podobny transformator obylo sie bez przewijania.Choć spadek napięcia wystepuje nie mam pelnego anodowego ale wzmacniacz pracuje pięknie.Zastosowalem je do 4X El34 w ukladzie Williamson.Samego pradu zazenia pobieram 8A i spadek napiecia z 7,6V jest na poziomie 6,3V przy pelnym obciazeniu uzwojeń zazenia.Co sie tyczy podlaczenia zasilania to tak jak podawali przedmówcy.Ten link ze strony zagranicznej cos jest lipny ja mam calkiem inne napiecia i wyprowadzenia nie wzorowal bym sie na tym - nie wzorowal bym sie na nim.Ja mam inny problem - jak problem może nie mam zadnego chodzi o pomoc w sprawie max temp przy jakiej moze pracowac to trafo ja swoje rozgrzałem do temperatury rdzenia 85'C i pytanie jaką on ma max temp pracy zeby go nie spalić.Jak chlodze wentylatorem ma 67'C max wiec spoko.Ale jak mam taka zasade ze musze wiedzieć ile moge z niego wycisnąć.Dzięuje za pomoc i zapraszam na mój post.Zycze powodzenia w konstrulowaniu.
  • Spec od Falowników
    Drut nawojowy wytrzymuje temperaturę minimum 130 stopni, niektóre lakiery (bo oczywiście o izolację chodzi) nawet 180 stopni. Punkt Curie dla żelaza (utrata własności magnetycznych) jest o wiele dalej. Więc śmiało! Kolega mi mówił, gdy miałem połowę tych lat, co dzisiaj: Trafo ci się grzeje, że palcem trudno dotknąć? To nic. Karkas (plastikowy) ci się nie topi? Jak się nie topi, to OK! :idea::D
  • Tłumacz Redaktor
    Jedyne o co można się bać to temp. krytyczna dla izolatora, o nic innego sie nie ma co bać, np. o osiągnięcie temp. Curie ;). Nie wyobrażam sobie trafa aż tak nagrzanego...
  • Poziom 11  
    a czy ktos moze mi powiedziec gdzie w tym trafku podpinamy ~230V ?
    bardzo prosze o odpowiedz, bo mam takie trarfko i chcialbym go wykorzystac:)
  • Poziom 26  
    Witam,
    mam podobne trafo TC250-2M i zasilam go tak : 1 i 1' - 230~, 2 i 2' szeregowo połączone. Podejrzewam że w tym będzie podobnie.
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    no niestety!
    jak podlaczylem 1, 1' - ~230, a 2 i 2' w szereg, to w ciagu 2 minut bylo garace...
    w tca-270-1 uzwojenia 1 i 2 sa nawiniete drutem 0,67mm, a rezystancja uzwojenia to tylko 12om... nie bedzie!
    prosze o inne pomysly:)
  • Poziom 26  
    Witam,
    a trafo sprawne jest ?? ( nie ma jakiegoś zwarcia na pierwotnym ?? )
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    jest w pelni sprawne - wszystko sie zgadza z opisem katalogowym, z tym, ze nie wiem gdzie mozna podlaczyc pierwotne :), bo katalog ktory dorwalem podaje tylko ilosc zwojow, grubosc drutu i rezystancje dla poszczegolnych uzwojen!...
    pozdro :)