Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz z cześci z odzysku:D

11 Lip 2006 19:00 2927 14
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich!
    Mam kilka cześći z odzysku i planuje zbudować z nich wzmacniacz.
    Nie mam wymagań co do mocy bo to raczej będzie ograniczone transformatorem jaki posiadam.
    Częsći jakie posiadam to:
    Transformator TS140/4 wogóle co to za trafo?? i jak odczytywać moc trafa z oznaczenia??
    4 kondensatory 4700uF/50V
    Mostek prostowniczy 35A
    5 tranzystorów mocy BD249c
    Tranzystory BD911 i BD912
    100 tranzystorów BC313:D to się raczej nie przyda:D
    BDX 34A
    BU326A
    BU208A
    BD354
    SD168
    3x GD170c
    3x GD242c
    4 układy TDA2003
    i całą mase R, C i tranzsytorów typu BC546, BC547, BC337-25
    Mam pomysł aby kupić układ TDA7250 i wykorzystać BD249C ale wtedy musze dokupić jeszcze 2 BD250
    albo kupić układ 7294 a z tranzystorami dać sobie spokuj.
    Co możecie mi doradzić??
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Znalazłem informację o transformatorze - TS140/4 (2x7V 2.3A) (2x23V 2.3A). Jeżeli to prawda, a możesz to potwierdzić robiąc pomiary, to można połączyć uzwojenia tak aby uzyskać 2x30V 2,3A.
    Do tego trafa nie nadają się na pewno TDA2003, BD 354. Możesz zrobić quasi-komplementarną końcówkę mocy na BD249C, poszukaj schematów na forum (np. schemat Eltrona 100).
  • Poziom 13  
    Właśnie sprawdziłem trafo i ma 2x34V i 2x25V a z tego co pamiętam to jest ono właśnie z Eltrona 100 w którym w końcówce pracowały tranzystory 4xKD502 firmy Tesla

Dodano po 3 [godziny] 18 [minuty]:

Nikt już nie ma jakiegoś pomysłu na wzmacniacz????
  • Specjalista elektronik
    Na TDA2003 nie wykorzystasz w pełni mocy trafa - góra, co z nich daje się wycisnąć, to około 11W z jednego,
    jak dobierzesz napięcie zasilania około 17V, i dasz głośnik 2 omy; powyżej tej mocy są spore zniekształcenia.
    Można by zastosować wszystkie cztery w dwóch układach mostkowych, i mieć dwa kanały po 22W/4omy.

A resztę mocy trafa przeznaczyć do zasilania jakiegoś subwoofera na TDA7294 o mocy z 50W.
  • Poziom 13  
    Nie lubie bawic się ze scalakami, to nie dla mnie, ja wole końcówki na KD503 itp:D
    Myślałem o wykorzustaniu tych BD249c i zrobieniu 2x 50W jako sterujące dła bym BD-ki 911-912, 354-355 albo 139-140
    Ma ktoś może jakiś schemat czegoś takiego??
    Potrzebuje też jakiś info o tranzystorach GD170 i GD242 bo nic na ich temat nie mam na elektrodzie ani na gogle, tranzystory są w obudowie takiej jak BD355-BD354 ale są troszeczke wieksze.
    Mam po 3 pary tych tranzystorów i szkoda aby leżały w szufladzie:)
  • Poziom 36  
    No to przecież mówiłem o Eltronie, znajdź sobie na Elektrodzie schemat i do roboty... Możesz wykorzystać w nim BD249c, BD911/912 jako sterujące, BD139-140 też można tam użyć.
  • Poziom 13  
    Ale eltrona to jest mono a ja bym chciał mieć stereo:)
    Szukam czegoś 2x40W 2x50W
    A na temat tych tranzystorów GD ktoś coś wie??
  • Poziom 36  
    A o to chodzi, to wystarczy że zrobisz dwie takie końcówki mocy jak w Eltronie i już masz stereo. Na temat GD nic nie znalazłem.
  • Poziom 13  
    Tak ale 2 eltrony to 200W a moje trafo ma skromnie 150W i nie chce go upiec :|
    Dlatego wole jakieś 2x50W i jeszcze mi zapas na przedwzmacniacz, poświetlenie, linijki LED i inne rzeczy zostanie:D
  • Poziom 36  
    No tak wiem że słabo szukałem.
    Wyjaśnijmy jedną rzecz, moc wzmacniacza zależy głównie od mocy i napięcia transformatora, dlatego musisz mieć końcówkę mocy wytrzymującą napięcie około +-45V i o mocy 50W. Końcówka mocy z Eltrona spełnia wymagania. Moc maksymalna zależy od zastosowanych tranzystorów. Przy tym napięciu będzie akurat około 50W na 8 omach, Eltron chodził na 4Ω. Nie namawiam koniecznie na tą końcówkę mocy z Eltrona ale ma tą zaletę (o ile chcesz wykorzystać BD249c), że tranzystory mocy są NPN a nie komplementarne. Jednak możesz znaleźć coś prostszego w budowie, jak dobrze na Elektrodzie poszukasz.
    Aha, co z tym napięciem, bo piszesz że trafo ma 2x34V i 2x25V no ale w Eltronie, przynajmniej tak wynika ze schematu, trafo nie ma osobnych uzwojeń, i może jest 2x34V z odczepem na 25V? To 2x34V da 47V w spoczynku i to już jest dość dużo, o 7V więcej niż teoretycznie w Eltronie. Jakie miałeś napięcie w gniazdku przy pomiarze? Przy tak dużym napięciu dostaniesz dużą moc muzyczną ale przy takiej mocy ciągłej transformator będzie lekko przeciążony, może nie trzeba się tym przejmować. No i do 4Ω to ten wzmacniacz nie będzie pasował. Przemyśl co chcesz osiągnąć. Jeżeli te 25V to faktycznie odczep, można zrobić przełącznik i w zależności od potrzeb przystosowywać wzmacniacz do obciążenia 4Ω, zmniejszając napięcie.
  • Specjalista elektronik
    Chyba masz rację, że to trafo ma wszystkie uzwojenia wtórne połączone szeregowo, bo inaczej wychodzi
    trochę za duża moc - jeśli przy pomiarach dawało 2x25V i 2x34V względem środka, to znaczy, że uzwojenia
    są połączone: k1-uzw7Va-k2-uzw23Va-środek-uzw23Vb-k3-uzw7Vb-k4 (k to końcówki, uzw - uzwojenia),
    i między środkiem a k1 lub k4 pomiar daje 34V, a między środkiem a k2 lub k3 - 25V.

I teraz moc się zgadza: 2*30V*2.3A=138VA (nominalna, z nazwy trafa, jest 140VA).

Napięcie zmierzone jest nieco większe od napięcia nominalnego, bo pomiar był na nieobciążonym trafie.
  • Poziom 13  
    Czyli te GD to na allegro?? Albo niech sobie dalej leżą, może kiedyś trafi się sprzet do naprawy w którym bedzie coś takiego:)
    Co do transformatora to jest dokładnie tak jak kolega _jta_ napisał.
    Schemat eltrona przejzałem ale ze zrobieniem dwuch takich końcówek to troche czasu zejdzie, wiec wolał bym jakąś miejszą moc a tym samym mniejszy schemat i stereo :D
  • Poziom 36  
    To obejrzyj jeszcze schemat końcówki mocy Radmora 5102
    http://www.elektronika.owg.pl/schematy/Amplituner/Radmor5102_4.gif
    prościej się nie da, tylko trzeba go trochę przerobić (inne tranzystory i kondensatory) żeby wytrzymał +-45V. Jako sterujące wypadałoby dać tranzystory na 100V, mogą być BD 911 i 912. BD135 do stabilizacji prądu spoczynkowego może zostać. Zamiast T1003 może być BF457, a jako para różnicowa na wejściu np. BC556. Kondensator C1004 najlepiej na 100V, R1007 może być 8,2k, 0,5W.
    Może ktoś potwierdzi czy o czymś nie zapomniałem?
  • Specjalista elektronik
    Z tym układem będzie więcej problemów ze stabilnością termiczną - konieczny jest odpowiedni montaż
    tranzystorów na radiatorach (jest zresztą zaznaczone na schemacie, które tranzystory mają mieć wspólny).