Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ reagujący na zmiane odległości

Kubbaz 03 Sie 2006 10:49 4308 27
  • #1 03 Sie 2006 10:49
    Kubbaz
    Poziom 26  

Witam

Jak zauważyłem, ten temat był "wałkowany" chyba kilkadziesiąd razy, lecz wszystkie projekty jakie przejrzałem są przeznaczone do jakiś robotów, a co za tym idzie ich stopień skomplikowania i złożenia za duży niż do mojego przeznaczenia.

A mianowicie:

potrzebuje wykonać układ, którego zasadą działania byłoby włączanie przekaźnika (np. 5V/230V czy 12V/230V) tylko wtedy, gdy zajdzie zmiana odległości przed czujnikiem układu (układ wyłączałby przekaźnik gdy odległość wynosiłaby ok. 2.0m, a włączał gdy wynosiłaby ok.1.5m-1.0m). Dodam, że chciałbym wykorzystać do tego projektu jako czujnik odległości scalony odbiornik podczerwieni - TSOP34836 (na częstotliwość 36kHz, działa tak samo jak TSOP1736, tylko ma inaczej wyprowadzenia nóżek) http://www.teslabox.host.sk/TSOP34836.pdf, ponieważ taki posiadam, lecz nie wiem jaką do tego celu zastosować diodę IR (aby była odpowiedniej mocy i częstotliwości). Najlepiej gdyby układ został wykonany na mikrokontrolerze ATMega8 - bo taki też posiadam, lub ewentualnie na jakimś innym prostym nieprogramowalnym układziku.

Proszę o podrzucenie jakiegoś prostego pomysłu i ewentualnie jakiś porad co do wykonania projektu.

• Fibaro
  • #2 03 Sie 2006 14:19
    zulus18
    Poziom 12  

Napisz wiecej szczegolow co sie bedzie ruszac przed tym ukladem. Jesli to cos co sie ma poruszac bedzie jezdzilo po jakiejsc prowadnicy to moze wystarczy zastosowac zwykle krancowki? Z tego co napisales do tej pory to raczej podczerwien sie nie przyda do tego a przynamniej nie bedzie to proste wykonanie... Predzej juz ultradzwieki.

• #3 03 Sie 2006 16:08
    Kubbaz
    Poziom 26  

zulus18 napisał:
    Napisz wiecej szczegolow co sie bedzie ruszac przed tym ukladem.

Nie chciałem zdradzać...no ale cóż wyda sie :D. Otóż ma być włącznik/wyłącznik ruchowy światła do łazienki. Gdy się wejdzie to światło ma się zapalać a po wyjściu gasić. Plusem jest fakt, iż łazienka nie jest duża i podejrzewam, taka "czujka" objęłaby swoim zasięgiem ten obszar co trzeba. Maksymalna odległość powiedzmy od tej czujki do ściany, gdy pomieszczenie jest puste to max. 1.8m, a gdy ktoś wejdzie te odległość maleje.

zulus18 napisał:
    Predzej juz ultradzwieki.

Wiem :D. Mam taki schemat na uC, tylko że musiałbym inwestować w odbiornik i nadajnik ultradźwięków ULTRASONIC (koszt 5zł/szt.) i podejrzewam, że nie do zdobycia w moim "mieście", dlatego w ogóle pisałem ten post :D.

Dodano po 20 [minuty]:

chociaż poleć jakąś diode podczerwieni, kompatybilną z TSOP34836 / TSOP1736 - czy to obojętne ... poprostu jakaś dioda IR ??

• #4 03 Sie 2006 16:14
    treker
    Poziom 25  

jest to obojętna dioda LED IR ale trzeba ją sterować w przypadku TSOP1736 sygnalem 36khz

• Fibaro
  • #6 03 Sie 2006 18:49
    bogdan_p
    Poziom 39  

do tego co chcesz wykonać mozna zastosować barierę optyczną lub czujnik zbliżeniowy , układ wcale nie musi dokonywać pomiaru odległości wystarczy , że ustawisz tak zakres czułości że będzie reagował na obiekty znajdujące się w danej odległości , poza tym TSOP nie nadaje się do pomiaru , w przypadku wykrycia wiązki o fali nośnej dla danego układu wystawia tylko sygnał logicznego zera
    co do generatora na 555 przeglądnij sobie projekty z tej strony http://www.elb.vectranet.pl/~krzysztofg/projekty/projekty.htm
    oraz na EdW

• #7 03 Sie 2006 21:32
    zulus18
    Poziom 12  

Tak jak pisza poprzednicy potrzebne jest sterowanie fala prostokatna 36kHz ale pamietaj ze wiazka ta musi byc kluczowana bo w przypadku gdy podasz sygnal niezmodulowany to odbiornik po 0,5s sie zablokuje i przestanie reagowac.

• #8 03 Sie 2006 22:11
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tsop nie nadaje się jako czujnik, będzie reagował różnie zależnie od faktury materiału, stopnia pochłaniania promieniowania, woda na ścianie (z pary) sprawi że czujnik zgłupieje.

Fotokomórka - sprawdzone i powszechne w takich zastosowaniach, TSOP nie ma szans przy niej

Wszelkie zabawy z czujnikiem podczerwieni do telewizora będą robić więcej problemów i wcale nie muszą działać.

• #10 04 Sie 2006 21:36
    emel2
    Poziom 16  

Zastosuj pasywna czujke podczerwieni stosowana w systemach alarmowych.Uklad sprawdzony,tani i stosowany powszechnie.No chyba ze lubisz ,,gonic kroliczka" i odkrywac wszystko od nowa :).Co do ultradzwiekow dal bym sobie z nimi spokoj.Stosuje sie je w zabezpieczeniu wnetrz pojazdow i ,,chodza" sluchy ze przebywanie w takim ,,ultradzwiekowym" srodowisku jest szkodliwe-podobno odkleja sie siatkowka.Moze to nie az tak zle wyglada ale po co to testowac na sobie.
    pzdr.
    Mariusz

• Fibaro
  • #12 05 Sie 2006 10:38
    treker
    Poziom 25  

Kubbaz napisał:
    emel2 napisał:
    przebywanie w takim ,,ultradzwiekowym" srodowisku jest szkodliwe-podobno odkleja sie siatkowka

oooo...ostro, to ja dziękuje :).

No nie przesadzajmy;) Aż tak się bać nie musimy;)

• #13 05 Sie 2006 11:43
    McRancor

emel2 napisał:
    Zastosuj pasywna czujke podczerwieni stosowana w systemach alarmowych.Uklad sprawdzony,tani i stosowany powszechnie.No chyba ze lubisz ,,gonic kroliczka" i odkrywac wszystko od nowa :).Co do ultradzwiekow dal bym sobie z nimi spokoj.Stosuje sie je w zabezpieczeniu wnetrz pojazdow i ,,chodza" sluchy ze przebywanie w takim ,,ultradzwiekowym" srodowisku jest szkodliwe-podobno odkleja sie siatkowka.Moze to nie az tak zle wyglada ale po co to testowac na sobie.
    pzdr.
    Mariusz

Ta pasywna czujka podczerwieni to właśnie popularne fotokomórki, które przy dzisiejszych cenach są niezastąpione. Co do ultradźwięków i odklejania się siatkówki, nie traktowałbym tego poważnie, nie przy tych mocach emisyjnych, przecież stosuje się je od bardzo dawna i jeszcze nikomu oko nie odpadło (aparaty polaroida, ultrasonografy, radary, ćmy, nietoperze ;) )

• #16 05 Sie 2006 15:01
    bogdan_p
    Poziom 39  

propozycje kolegów są najodpowiedniejsze , jedynie co mogę dodać to propozycje zakupu czujnika ruchu do lamp oświetleniowych , zasada pracy jest identyczna , ale są pewne plusy :
    - możliwość regulacji czułości
    - przystosowane do pracy z obciążeniem
    - możliwość pracy z napięciem 230 V AC
    tak więc możesz bezpośrednio sterować żarówką , układ zasilasz bezpośrednio z sieci ( odpadają zasilacze ) w zależności od modelu masz możliwość regulacji czułości , zasięgu i czasu reakcji / pracy
    w typowych czujkach alarmowych układ będzie wymagał zasilacza i dodatkowego przekaźnika

• #18 05 Sie 2006 16:16
    emel2
    Poziom 16  

Co do szkodliwego wplywu ulradzwiekow - lepiej nie kusic :).Slyszalem o tym jakis czas temu ( w ubieglym wieku np.produkowano telewizory wlasnie z ultradzwiekowymi pilotami.Podobno zrezygnowano z nich miedzy innymi z uwagi na ich szkodliwosc... :)..).Zreszta jestem producentem ultradzwiekowych czujek ruchu do systemow alarmowych w pojazdach-zawsze po wylaczeniu pilotem alarmu czujki te sa wylaczane.Moze to ,,urban legend" ale takie opinie kraza i tyle:).
    Pzdr.
    Mariusz

• #19 06 Sie 2006 17:03
    Kubbaz
    Poziom 26  

hmmmm.....nie dodałem, że główną wytyczną tej czujki jest jej cena - chciałbym ją wykonać po jak najmniejszych kosztach, wykorzystując te elementy , które już mam.

zulus18 napisał:
    potrzebne jest sterowanie fala prostokatna 36kHz

z tym nie powinno być problemu - NE555 :)

zulus18 napisał:
    wiazka ta musi być kluczowana bo w przypadku gdy podasz sygnal niezmodulowany to odbiornik po 0,5s sie zablokuje i przestanie reagowac.

rozumiem, że należy ją modulować amplitudowo....ale jak?? może podrzucisz jakiś schemat jak wykonać taką modulację ??

• #21 06 Sie 2006 22:47
    Kubbaz
    Poziom 26  

ostatecznie chciałem się jeszcze skonsultować co do poniższego pomysłu:

SCHEMAT BLOKOWY NADAJNIKA IR

http://teslabox.host.sk/nadajnik_IR.jpg

dokumentacja timera NE555
    http://teslabox.host.sk/NE555.pdf.

Pozostaje kwestia odbioru nadanego i odbitego od ściany sygnału IR o częstotliwości 36kHz (kluczowanego).....w jaki sposób scalony odbiornik podczerwieni - TSOP34836 url]http://teslabox.host.sk/TSOP34836.pdf[/url] - reaguje na taki sygnał ?? czy trzeba do niego jakieś dodatkowe aplikacje ?? czy wystarczy odpowiednio podpiąć się np. tranzystorem czy na początek jakimś miernikiem pod dane nóżki aby uzyskać sygnał ??

• #23 08 Sie 2006 18:18
    bogdan_p
    Poziom 39  

o TSOP była już mowa wielokrotnie , po odbiorze fali nosnej której częstotliwość zgadza się z wartością filtra pasmowego danego modelu ( np. 36kHz ) układ wystawia 0 logiczne lub inaczej tranzystor wewnętrzny zostaje wysterowny i zwiera do masy wyjście
    przy odbiorze wiązki modulowanej na wyjściu masz ciąg impulsów odpowiadający wartości modulacji z nadajnika
    jeżeli chodzi o nadajnik modulowany dałem kilka przykładów , natomiast sam odbiornik którego schemat zamiściłeś nie nadaje się do tego ponieważ układ po zaniku promieniowania wyłączy się , powinien być przynajmniej przerzutnik
    następna uwaga to fakt o którym pisali koledzy wcześniej TSOP odbierający wiązkę nie modulowaną zawieszają się po pewnym czasie powodując ciągłe wystawienie 0 na wyjściu
    dla mnie nie warto męczyć się z tym , zobacz sobie przykładowe czujniki i masz po problemie http://www.zext.csd.pl/oferta.php?LANG=pl&kat=5

PS linki które podałeś nie pozwalają otworzyć stron

• #24 08 Sie 2006 18:21
    McRancor

Jeśli przez "zadziałał" rozumiesz prawidłowe aplikacje to możliwe, a czy wykryje ludzi - nie sądze i pisałem już o tym wyżej.

Próbujesz zastosować czujnik podczerwieni do telewizora, do wykrywania ludzi, jest to rozwiązanie tak nietypowe jak przykręcanie piły zamiast koła do samochodu i cięcie drewna.

Moim zdaniem to będzie działać różnie i nie przewidywalnie, ale o tym już pisałem

• #25 08 Sie 2006 18:30
    Kubbaz
    Poziom 26  

bogdan_p napisał:
    PS linki które podałeś nie pozwalają otworzyć stron

Jeśli ci się wyświetli że strony nie można wyświetlić, to kliknij na Plik -> Zapisz stronę, wówczas powinno się dać zapisać plik graficzny *.jpg ze schematem blokowym :).

A tak poza tym: kupiłem sobie diodę nadającą IR (950nm) i odbiorczą (fototranzystor), "zabawiałem" sie jakiś czas w celach poznawczych możliwości IR, i zauważyłem, że ten fototranzystor ma bardzo małą czułość względem TSOP, bo mam TOPS mam na Girderze do kompa i TSOP ściąga mi IR z pilota nawet z 10 metrów, a ten fototranzystor z ok. 10 cm ...... więc raczej mój kolejny pomysł nie wypali ...

Jakim napięciem najlepiej jest zasilać tę diodę IR, bo jedną już "ufajczyłem", a nie chce zrobić tego z drugą, toteż na razie łączę ją przez rezystor 1kΩ - może to prze to ??

A co do tego układu odbiorczego na TSOP, to ten schemat, który zasugerowałem powyżej, zadziała jeśli dam na diodę IR sygnał kluczowany 36kHz ?? Bo problem jest w tym (zastanawiam się) czy sygnał nadany z diody IR będzie na tyle silny żeby się odbił od przedmiotu/przeszkody oddalonej o jakieś 0.5m - 1.5m i powrócić do TSOP ?? ale skoro piloty tak działają, to może tu też to zadziała...??

• #26 08 Sie 2006 20:41
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    zauważyłem, że ten fototranzystor ma bardzo małą czułość względem TSOP

nie odkryłeś Ameryki , zobacz sobie co jest w wewnętrznej strukturze TSOP , a każda fotodioda czy fototranzystor wymaga dodatkowego wzmacniacza , wyjątek to transoptory i enkodery

Układ reagujący na zmiane odległości

Cytat:
    Jakim napięciem najlepiej jest zasilać tę diodę IR, bo jedną już "ufajczyłem", a nie chce zrobić tego z drugą, toteż na razie łączę ją przez rezystor 1kΩ - może to prze to ??

napięcie nie ma znaczenia ważny jest prąd diody , dla pracy ciągłej max 20mA w impulsie w zależności od typu nawet 1000 mA i więcej
    rezystor oblicz sobie z prawa Ohma , oczywiście uwzględniając spadek napięcia na diodzie
    zapominasz o jednej sprawie jak obiekt będzie poza zasięgiem to układ wyłączy światło , dlatego musi być nieco bardziej rozbudowany o przerzutnik lub układ czasowy
    co do stron to na obu jest to samo " nie masz uprawnień do ogladanie tej strony "

• #27 08 Sie 2006 22:27
    zulus18
    Poziom 12  

Kubbaz napisał:
    zauważyłem, że ten fototranzystor ma bardzo małą czułość względem TSOP, bo mam TOPS mam na Girderze do komputera i TSOP ściąga mi IR z pilota nawet z 10 metrów, a ten fototranzystor z ok. 10 cm

Wszystko zalezy jak podlaczyles ten fototranzystor (czy dobrales odpowiedni punkt pracy). Oprocz takiego fototranzystora bedziesz potrzebowal wzmacniacz ktory dodatkowo wzmocni sygnal uzyteczny a wytlumi zaklocenia. Pamietaj ze bez tego uklad bedzie reagowal na swiatlo dzienne a nawet na swiatlo zarowki ktora ma zapalac i w efekcie uklad moze zadzialac jako generator.
    Mysle ze nie ma co wywazac otwartych drzwi i najlepiej tak jak ktos wczesniej napisal zakupic za grosze lampe z czujnikiem ruchu i zamiast lampy podlaczyc oswietlenie lazienki.
    Jesli wolisz cos ambitniejszego to kiedys w Praktycznym Elektroniku byl opisany sterownik swiatla i wentylatora lazienkowego. Jako czujnik byl kontaktron i w zaleznosci jak dlugo sa drzwi otwarte uklad "wiedzial" czy ktos wszedl do lazienki na dluzej i nalezy zostawic wlaczone swiatlo po zamknieciu drzwi i przy kolejnym otwarciu je wylaczyc a wlaczyc wentylator lub czy ktos wszedl tylko na chwile wiec wentylatora nie trzeba wlaczac.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo