Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

skrzynia dla Earthquake dbr-12

krzysiek90210 04 Sie 2006 14:50 1171 12
  • #1 04 Sie 2006 14:50
    krzysiek90210
    Poziom 19  

Witam,

zamierzam zbudować skrzynie dla Earthquake dbr-12. Parametry tago głosnika są następujące:

Qes = 0,6974
    Qms = 6,9574
    Qts = 0,6339
    Fs = 27 Hz
    Vas = 3,19 ft3

Najbardziej opytmalnym rozwiązaniem dla mnie byłaby skrzynia pasmowo-przepustowa jednostronnie wentylowana gdyz wtedy otwór dałbym w półkę samochodu i dzięki temu nie tworzyłoby się niepotrzebnie cisnienie w bagażniku. Niestety ten typ obudowy dla tego głośnika nie wchodzi w grę...

Planuję więc skonstruowanie odudowy typu bass reflex (otwór br w półce). Myslę ze takie rozwiązanie zapewni niższe cisnienie w bagażniku od skrzyni zamkniętej. Pewnie powiecie ze przy tak wysokim Qts w grę wchodzi tylko obudowa zamknięta, ja jednak próbowałem już ten głośnik w br i było dobrze (pomimo iż obudowa nie była robiona pod ten właśnie głośnik).

Troszke juz kombinowałem w WinISD Pro Alpha ale jeszcze nie mam koncepcji jaki litraż i kanał br.

Czekam na Wasze podpowiedzi odnośnie skrzynki dla tego głośnika!!!

krzysiek

0 12
  • #2 04 Sie 2006 19:36
    powalla
    Moderator CarAudio

Czy dostałeś notę katalogową dla tego głośnika (przy zakupie) producenci dodają przy parametrach właśnie propozycje obudowy(litraż) czasami nawet 4 rodzaje skrzynek(oczywiście to zależy od parametrów głośnika) i można wybrać jaka ci pasuje.Mój kumpel ma taki głośniczek i bardzo dobrze sobie radzi w closed i to nawet chyba 20 l(dowiem się dokładnie o litraż , tylko teraz jest w Irlandii i jak bedzie pamiętał litraz to ci podam)A dodam ,że u niego w Mk2 chodzi wspaniale i przedewszystkim zajmuje mało miejsca. Teraz zauważyłem nie wiem dokładnie czy on ma db-12,czy dbr-12(może są inne parametry) ,ale się dowiem. Pozdrawiam.

0
  • #3 04 Sie 2006 20:16
    krzysiek90210
    Poziom 19  

niestety nie dostałem noty katalogowej. Głośnik zakupiłem nowy, ale zamontowany już w skrzyni br. Skrzynia niestety nie jest dobrana do glosnika: 43litry, br o srednicy 10cm i dlugosci 20cm...

0
  • #4 04 Sie 2006 20:24
    powalla
    Moderator CarAudio

Sprawdż na stronie producenta w pdf.

0
  • #5 04 Sie 2006 20:36
    krzysiek90210
    Poziom 19  

sciagnalem wszystkie pliki pdf ze strony producenta ale sa tam tylko parametry glosnikow... no chyba ze jestem slepy i przeoczylem któryś...

Dodano po 6 [minuty]:

z kolei WinISD dla br daje troszke dziwne podpowiedzi... jestem jednak przekonany ze ten glosnik nadaje sie nie tylko do obudowy zamknietej, pomimo tak wysokiego Qts...

0
  • #7 05 Sie 2006 00:17
    krzysiek90210
    Poziom 19  

dzieki mike21, chyba juz niedowidze ;)

wiec chyba zrobie obudowe band pass z otworem bezpośrednio w półce samochodu. Co o takim rozwiązaniu sądzicie?

0
  • #8 05 Sie 2006 00:25
    mike21
    Poziom 29  

krzysiek90210 napisał:
    dzieki mike21, chyba juz niedowidze ;)

wiec chyba zrobie obudowe band pass z otworem bezpośrednio w półce samochodu. Co o takim rozwiązaniu sądzicie?

A powiedz jakie masz autko??i czym zasilasz tego EQ?
    Wiesz cieko powiedziec jak to zagra w takiej skrzyni ja bym postawi na ta skrzynie LOW BASS i ustawil ja normalnie w strone klapy.

P.s mówisz ze chcesz poprowadzic reflex przez pólke (Przedluzyc) dobrze rozumie?jersli tak to napewno zmienisz strojenie skrzyni.

0
  • #9 05 Sie 2006 00:50
    krzysiek90210
    Poziom 19  

samochód - fiat siena

EQ bedzie zasilany wzmacniaczem Alpine 3539 (400W RMS w mostku) - jeżeli uda mi sie go naprawić...

otwor w półce z tego wzgledu ze mam w półce głośniki a duże ciśnienie w bagażniku nie bedzie im służyło...

a kanał br (moze nie cały ale część) mam zamiar "wyciągnąć" z wnętrza obudowy na zewnątrz, tak jak tu napisałem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=557772&highlight=

Dodano po 9 [minuty]:

jezeli uda mi sie zredukowac cisnienie w bagazniku to nie bede musial wygluszac bagaznika. nie chce wchodzic w dodatkowe koszty na wygluszanie gdyz jak dobrze pojdzie to za kilka miesiecy zmieniam samochod.

0
  • #10 05 Sie 2006 01:07
    mike21
    Poziom 29  

krzysiek90210 napisał:

a kanał br (moze nie cały ale część) mam zamiar "wyciągnąć" z wnętrza obudowy na zewnątrz, tak jak tu napisałem:

hmm ale wtedy zmieni sie litaz skrzyni a co za tym idzie tez strojenie skrzyni.Ale mozesz sprubowac.Ja bym stawial jednak na obudowe low bass taka jaka jest na stronce.Pozdrawiam!!!

0
  • #11 05 Sie 2006 01:30
    krzysiek90210
    Poziom 19  

zgadza sie ze jezeli wysune czesc kanalu na zewnatrz to zmieni sie litraz a przez to strojenie, caly czas o tym pamietam

wiec mike proponujesz zamknieta skrzyneczke low bass...?
    moze tak zrobie... jedno jest pewne - nie napracowalbym sie przy niej...

0
  • #12 05 Sie 2006 10:03
    mike21
    Poziom 29  

krzysiek90210 napisał:
    zgadza sie ze jezeli wysune czesc kanalu na zewnatrz to zmieni sie litraz a przez to strojenie, caly czas o tym pamietam

wiec mike proponujesz zamknieta skrzyneczke low bas...?
    moze tak zrobie... jedno jest pewne - nie napracowalbym sie przy niej...

Hmm wiesz o powiem tak bo widzę ze martwisz się o głośniki w półce raczej nic im nie będzie heh ja mam 2 EQ magmy 15” i w półce ma 2 jbl trójdrożne nie pamiętam serii i grają bardzo dobrze do dziś. A ten DBR nie wytworzy, az takiego mocnego ciśnienia jak 2 magmy 15. Wiec spokojnie bym zrobił obudowę, bass-reflex low bass bo na pewno zejdzie niżej niż w zamkniętej. Co dla mnie jest najważniejsze bo słucham tylko wolnych bitów.A co do wygłuszenia bagażnika można to zrobić w tani sposób naprawde najpierw trzeba spróbować jak zagra ta skrzynia low bass potem martwic się o bagażnik. Pozdrawiam!!!

0
  • #13 05 Sie 2006 11:16
    krzysiek90210
    Poziom 19  

dwie magmy 15" ? Ale musi byc w srodku fajnie ;) Moja Siena chyba rozleciałaby sie przy czyms takim!

Mojego EQ juz probowalem zakladac do samochodu, niestety nie byl w dobranej obudowie ( 43 litry brutto, na kanał trzeba odliczyc 1,6 litra no i na glosnik ). Kanał br mial srednice 10cm i dlugosc 20cm. W tej wlasnie skrzynce go kupilem jako nowy. Grala ta skrzynka bardzo dobrze a cisnienie w samochodzie bylo naprawde duze. Niestety razem z subem graly wszystkie blachy w samochodzie...
    tak sobie pomyslalem ze jezeli wyeliminuje cisnienie w bagazniku to nie bede musial go wygluszac (boje sie rowniez ze jak wyglusze bagaznik to bedzie trudno sprzedac samochod - ktos moze pomyslec ze obkleilem go gdyz był bity w tył...)

0
  Szukaj w 5mln produktów