Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zas. symetryczne z 1 uzwojenia - można tak?

karollo19 04 Sie 2006 20:34 864 4
  • #1 04 Sie 2006 20:34
    karollo19
    Poziom 15  

Witam!!!
    Z nudów postanowiłem zrobić jakiś wzmacnaicz małej mocy. Wybór padł na TDA2030A.
    Mam trafo z 1 uzwojeniem wtórnym i napięciem ok. 24V. Wiem, że można za mostkiem wstawić równolegle do niego 2 kondensatory połączone szeregowo. Rysunek powinien to wytłumaczyć;-).
    Czy takie rozwiązanie jest dobre?? Czy nie będzie to zakłócać pracy wzmacniacza??

Dziękuję za pomoc.
    Karol

0 4
  • #2 04 Sie 2006 20:51
    mrrudzin
    Poziom 39  

Powstał w ten sposób pojemnościowy dzielnik napięcia. Rozwiązanie jest świetne do momentu gdy podpięte w obu gałęziach obwody stanowią sobą taką samą rezystancję. Jeśli np. górna linia jest obciążona bardziej - stanowi mniejszą rezystancję, a co za tym idzie więcej napięcia odłoży się na drugim kondensatorze.
    W czasie pracy układu punkt "zerowy" będzie pływał.
    Wg mnie rozwiązanie raczej nie sprawdzi się w układzie wzmacniacza mocy (chociaż doświadczenia w takich układach nie mam).
    Może lepiej poszukać czegoś zasilanego "pojedyńczym" napięciem?

0
  • #3 04 Sie 2006 20:56
    radocha
    Poziom 28  

Nie można, to nadal pojedyńcze zasilanie
    TDA 2030 można zasilać pojedyńczym, wystarczy na wejśce+ dodać oprócz sygnału wejściowego połowę napięcia zasilania, ze zwykłego dzielnika napięcia np 2x10kOhm, oczywiście w punkcie podziału, żeby odfiltrować zakłócenia trzeba dodać elektrolita kilkadziesiąt uF do masy, a żeby on nie zwierał sygnału użytecznego - z tego punktu zapodejemy napięcie na wejście przez 3ci rezystor
    Te napięcie zapodane na parę różnicową ustawi punkt pracy całej kości, dla tranzystorów końcowych ustawi się automatycznie dzięki sprzężeniu zwr,mu, oczywiście na wyjściu trzeba dać jakiegoś elektrolita parę tyś uF żeby z głośnika grzałki nie zrobić
    Zobacz tda2030 na elenocie, jest również obrazek płytki do tego zastosowania

0
  • #5 04 Sie 2006 20:59
    karollo19
    Poziom 15  

No właśnie sprawdzałem w programie do symulacji EWB i różnie jest z tym napięciem.

Chyba jednak nie będe tego robić;-). Może przewinę trafo i zrobie odczep.

Dzięki za pomoc.
    Pozdro

0