Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży

mrrudzin 04 Kwi 2020 15:17 3129 7
  • Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży

Wersja skrócona, bo się trochę za bardzo rozpisałem
    Do amplitunera Yamaha RX-S70 został dołożony moduł audio bluetooth oparty o CSR64215.
    Moduł jest zasilany z transformatora amplitunera i załącza się w momencie wybrania wejścia TAPE.

Wersja długa
    Jakiś czas temu kupiłem za małe pieniądze amplituner Yamaha RX-S70.
    Okazało się że jest to jeden z klocków mikro wieży poprzedniczki popularnych obecnie zestawów Yamaha Piano Craft. Urządzenie oferuje jedno wejście analogowe i jedno gramofonowe.
    Dodatkowe segmenty wieży (CD i magnetofon) były podłączane za pomocą specjalnych złączy umieszczonych z tyłu obudowy. Złączem było przesyłane zasilanie, sygnały audio i komunikacja cyfrowa.

Chciałem zachować możliwość podłączenia zewnętrznych źródeł audio za pomocą złącz RCA i dodatkowo mieć możliwość słuchania muzyki przez bluetooth.
    Jako wejście sygnału bluetooth wybór padł na magnetofon (TAPE), które wydaje się najmniej przydatne.

Zasilanie modułu bluetooth JP1
    Transformator ma uzwojenia przeznaczone do zasilania modułu magnetofonu i odtwarzacza płyt. Napięcie po wyprostowaniu i wygładzeniu kondensatorem to ponad 20V. Napięcie jest podawane na moduł przetwornicy DC DC która obniża napięcie do 12V.

Sterowanie zasilaniem modułu bluetooth JP2
    Niestety transformator jest załączony cały czas gdy urządzenie jest podłączone do sieci. Dobrze jest to rozwiązane w większych amplitunerach kina domowego (np. seria RX-V). Yamaha stosowała tam trafo wstępne małej mocy i przekaźnik do załączania dużego transformatora.

Podłączenie zasilania do modułu bluetooth na stałe ma wiele minusów:
    - szybsze rozładowywanie baterii w sparowanym urządzeniu
    - uciążliwość przełączania - często zdarza się że słucham muzyki na słuchawkach bezprzewodowych .
    - oszczędność energii

W amplitunerze RX-S70 wybór wejścia audio jest realizowany za pomocą mikrokontrolera IC210, który wystawia odpowiednie sygnały do sterowania zespołem multiplekserów IC203 TC4052BP oraz IC204 TC4053BP. Aby dostosować poziom napięcia (5V -> 9V) po drodze użyte są jeszcze trzy tranzystory Q223-Q225. Tranzystory przy okazji odwracają logikę sygnału.

Sygnał załączający zasilanie modułu bluetooth został podebrany kolektora tranzystora Q225. Tranzystor ten jest wyzwalany tylko w momencie wybrania wejścia TAPE.
    Aby nie przeciążyć tranzystora Q225 i dostosować napięcie sterujące (9V) do napięcia znamionowego (12V) cewki przekaźnika wykorzystałem popularny tranzystor MOSFET IRF740.

Mute - wyciszenie wzmacniacza JP4
    Po próbach okazało się że coś wycisza sygnał audio bardzo mocno.
    Pierwotnie podejrzewałem że multiplekser IC204 w dość specyficzny sposób się uszkodził, więc wymieniłem go w ciemno na nowy. Niestety nic to nie dało.
    Po głębszej analizie układu i pomiarach za pomocą oscyloskopu okazało się że mikrokontroler IC210 wystawia sygnał wyciszający MUTE gdy zostanie wybrane wejście TAPE. Dla pozostałych wejść sygał MUTE pojawia się tylko na chwilę w momencie zmiany wejścia (najprawdopodobniej żeby uniknąć trzasków czy zniekształceń podczas przełączania multiplekserów).

Idealnym rozwiązaniem byłoby zasymulowanie modułu magnetofonu i podjęcie komunikacji z mikrokontrolerem. Podejrzewam że po nawiązaniu komunikacji sygnał MUTE jest wyłączany. Niestety nigdzie nie znalazłem rozpisanego protokołu komunikacji a stopień skomplikowania "reverse engineering" byłby przerostem formy nad treścią.
    Chciałem jednak zachować funkcjonalność MUTE gdzie to się da, dlatego szeregowo z rezystorem R267 wpiąłem styk NC przekaźnika załączającego się w momencie włączenia modułu bluetooth. Dzięki temu tranzystor Q201 może dalej wyciszać wzmacniacz przy przełączaniu wejść z wyjątkiem przełączenia z wejścia TAPE na inne. Po próbach okazało się że działa to nadspodziewanie dobrze.

Schemat modułu zasilania i sterowania:

Poziom sygnału modułu bluetooth
    Moduł który kupiłem ma na wyjściu sygnał o wyższej amplitudzie niż maksymalna dopuszczana przez układ wejściowy amplitunera. W efekcie przy podłączeniu bezpośrednim i ustawieniu głośności w telefonie powyżej 70% słychać było duże zniekształcenia. Jest to problem na który opisują też inni kupujący pod aukcją z której kupiłem moduł.
    W miejsce kondensatorów C344 i C345 wstawiłem potencjometry montażowe, których ścieżki oporowe z jednej strony podłączyłem do masy, z drugiej do wejścia amplitunera. Do suwaków został podłączony sygnał wyjściowy z modułu bluetooth.
    Potencjometry w takim układzie pasują idealnie w miejsce otworów po kondensatorach. Takie dosyć nietypowe podłączenie pozwoliło na regulację poziomu głośności w zakresie jaki chciałem uzyskać (dostosowałem poziom głośności do wejścia RADIO) - suwaki są ustawione w około w połowie zakresu.

Budowa
    Moduł zasilania i sterowania został zbudowany w oparciu o płytkę uniwersalną.
    Na płycie amplitunera jest bardzo dużo zwor. Do większości sygnałów udało się dostać przez dolutowanie się do zwor.
    Obudowa do modułu bluetooth i płytki uniwersalnej została zaprojektowana w Fusion 360 i wydrukowana na drukarce 3d.
    Schemat został narysowany w Fusion 360.
    Modele 3d obudowy i mocowania do płytki zasilania można znaleźć TUTAJ

Zdjęcia
    Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży

Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży Instalacja gotowego modułu bluetooth w amplitunerze od wieży

Kosztorys
    - Yamaha RX-S70 - 60zł
    - Moduł bluetooth audio oparty o CSR64215 - 40zł
    - Płytka uniwersalna, tranzystor, przekaźniki, kondensatory itp - 20zł

Podsumowanie
    Całość działa stabilnie i spełnia moje oczekiwania.
    W załączniku wrzucam serwisówkę ze schematami dla potomnych

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Specjalizuje się w: automatyka
    mrrudzin napisał 5831 postów o ocenie 420, pomógł 512 razy. Mieszka w mieście Pruszcz Gdański. Jest z nami od 2003 roku.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    krzbor
    Poziom 19  
    Nie wiem jakiej przetwornicy używasz, ale popularne chińskie moduły są często oparte o LM2596 na piątym wyprowadzeniu mają sygnał ON/OFF. Jeśli zwarty do masy (tak jest w tych modułach) to przetwornica pracuje. Można to wyprowadzenie odlutować z płytki i trochę podnieść, a następnie dolutować do niego przewód. Teraz podając niski poziom - załączamy przetwornicę, a podając wysoki wyłączamy. Pobór prądu na tym wejściu jest znikomy. Polecam to rozwiązanie, gdyż często umożliwia wyeliminowanie dodatkowego przekaźnika lub tranzystora mocy.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  
    Ta przetwornica chyba jest na układzie MP1584 ale tez jest wejście ENABLE Do sterowania. Pracuje w okolicy 1.5MHz ciekawe czy nie sieje do toru audio.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    krzbor napisał:
    Nie wiem jakiej przetwornicy używasz, ale popularne chińskie moduły są często oparte o LM2596 na piątym wyprowadzeniu mają sygnał ON/OFF.

Słuszna uwaga, nie brałem tego pod uwagę.

Użyłem przetwornicy opartej o MP1584 która jak spojrzeć w kartę katalogową również ma wejście enable jak zresztą słusznie zauważył kolega RAFAŁ.M

Przetwornica nie sieje do toru audio.

trol.six
    Poziom 31  
    mrrudzin napisał:
    dodatkowo mieć możliwość słuchania muzyki przez bluetooth.

Czy to to samo co słuchać muzyki przez radio? Są jakieś rozgłośnie nadające na kanałach bluetooth? Pytam bo w zasadzie nie wiem do czego to służy.
    .
    ny
    Poziom 10  
    Fajny projekt, gratuluje analizy konstrukcji.

Ostatnio zrobiłem podobny projekt, jednak miałem trochę inne założenia projektowe.
    Specjalnie kupiłem taki wzmacniacz który ma fizyczną zmianę wejść audio.
    Myślę że świetny do unowocześnienia wzmacniacza jest Chromecast Audio, wysyłanie muzyki przez bluetooth jest trochę passe :)
    r.zimnicki
    Poziom 10  
    trol.six napisał:
    mrrudzin napisał:
    dodatkowo mieć możliwość słuchania muzyki przez bluetooth.

Czy to to samo co słuchać muzyki przez radio? Są jakieś rozgłośnie nadające na kanałach bluetooth? Pytam bo w zasadzie nie wiem do czego to służy.
    .

Radio FM nadaje na częstotliwościach max (FM 88 - 108 MHz) i jest nadawane analogowo z modulacją częstotliwości.

To urządzonko to mostek audio, pracuje na 2,4 GHz w trybie A2DP, wersja receiver.

Możesz to wykorzystać zamiast przewodów, parujesz z telefonem / tabletem / smartfonem / bluetooth komputera (także usb dongle) lub z transmiterem bluetooth. Działa z lekkim opóźnieniem czasowym (czas na próbkowania sygnału audio). Do odsłuchów bez obrazu to nieistotne, gorzej jeśli użyjesz tego do np: oglądania youtube w tablecie i odsłuchu na głośnikach pokojowych.

W zasadzie tego typu urządzonka zasilane są napięciem 5V i można do nich podlutować przewody zakończone RCA.