Witam,
mam pewien problem do rozwiazania. Chodzi o wzmacniacz mocy KF
http://www.communication-concepts.com/appnotes/EB27A300Sharp.pdf
Na wyjściu dodałem do niego filtry eliptyczne 5 rzędu. Problem polega na
różnej mocy na wyjściu wzmacniacza w zależności od rodzaju obciążenia. Gdy
wzmacniacz obciążam szerokopasmowym obciążeniam sztucznym 50 ohm, to dla
różnych częstotliwości i poziomów sygnału wejściowego wysterowuję go do CW
150W. W momencie gdy podłączam ten wzmacniacz do anteny ze skrzynką
antenową, to dla tych samych poziomów sygnału wejściowego jak przy
obciążeniu sztucznym moc na wyjściu wzmacniacza waha mi sie od 90 do 280W.
Przy czym głównie wzmacniacz daje znacznie większą moc niż 150W. Srednio
miernik wskazuje VSWR 1,2 i nigdy nie przekracza 1,4, a największe
rozbieżności mocy pojawiaja sie zazwyczaj dla małych wartości VSWR.
Czy takie rozbieżności w mocy to normalny objaw pracy końcówki? Z czego mogą
brać się różnice. Czym różni się 50 ohm obciązenia szerokopasmowego od 50ohm
jakie daje skrzynka antenowa i dlaczego może powodować takie rozbieżności w
mocy.
Dodatkowo nurtuje mnie problem pomiaru impedancji wyjściowej wzmacniacza. W
jaki sposób można ją pomierzyć na mocy? Czy impedancja malosygnałowa
wzmacniacza (gdy ma na wyjściu np. 10dBm) różni się znacznie od impedancji
wzmacniacza na mocy?
pozdrawiam
Marcin
mam pewien problem do rozwiazania. Chodzi o wzmacniacz mocy KF
http://www.communication-concepts.com/appnotes/EB27A300Sharp.pdf
Na wyjściu dodałem do niego filtry eliptyczne 5 rzędu. Problem polega na
różnej mocy na wyjściu wzmacniacza w zależności od rodzaju obciążenia. Gdy
wzmacniacz obciążam szerokopasmowym obciążeniam sztucznym 50 ohm, to dla
różnych częstotliwości i poziomów sygnału wejściowego wysterowuję go do CW
150W. W momencie gdy podłączam ten wzmacniacz do anteny ze skrzynką
antenową, to dla tych samych poziomów sygnału wejściowego jak przy
obciążeniu sztucznym moc na wyjściu wzmacniacza waha mi sie od 90 do 280W.
Przy czym głównie wzmacniacz daje znacznie większą moc niż 150W. Srednio
miernik wskazuje VSWR 1,2 i nigdy nie przekracza 1,4, a największe
rozbieżności mocy pojawiaja sie zazwyczaj dla małych wartości VSWR.
Czy takie rozbieżności w mocy to normalny objaw pracy końcówki? Z czego mogą
brać się różnice. Czym różni się 50 ohm obciązenia szerokopasmowego od 50ohm
jakie daje skrzynka antenowa i dlaczego może powodować takie rozbieżności w
mocy.
Dodatkowo nurtuje mnie problem pomiaru impedancji wyjściowej wzmacniacza. W
jaki sposób można ją pomierzyć na mocy? Czy impedancja malosygnałowa
wzmacniacza (gdy ma na wyjściu np. 10dBm) różni się znacznie od impedancji
wzmacniacza na mocy?
pozdrawiam
Marcin