Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenia pojemnościowe. Oznaczenia kondensatorów rozruchowych i pracy.

niff 08 Sie 2006 21:44 3074 3
 • #1 08 Sie 2006 21:44
  niff
  Poziom 10  

  witam wszystkich. mam 2 pytania: co to są urządzenia pojemnościowe? i jakie oznaczenia mają kondensatory rozruchowe a jakie kondensatory pracy?

  0 3
 • Pomocny post
  #2 08 Sie 2006 21:57
  Mariopi
  Poziom 34  

  Hmm, można domniemywać iż chodzi o urządzenia typu silnik z pojemnościową fazą rozruchowo-roboczą. Co do doboru pojemności to zazwyczaj producent silnika na tabliczce znamionowej informuje ile wartość tej pojemności jest optymalna. Niestety w zależności od mocy silnika wartość pojemności roboczej może się wahać w dużych granicach - jednak regułą jest że wartość pojemności rozruchowej (dodawanej na chwilę rozruchu do pojemności roboczej) zawiera się w granicach 70 - 100% pojemności roboczej. A czy to jest 3, 4 czy 100 uF to jak już na wstępie wspomniałem - zależy od typu i mocy silnika.

  0
 • #3 08 Sie 2006 22:57
  niff
  Poziom 10  

  no tak.... w pewnej mądrej książce napisali że wyłączniki różnicowoprądowe o znamionowym prądzie do 30 mA nie powinny obsługiwać urządzeń pojemnościowych. moim urządzeniem jest klimatyzator który posiada 3 silniki 1 faz z kondensatoami rozruchowymi ok 40uF. Rozumiem że taki klim. jest urządzeniem pojemnościowym?!
  PS.a co z oznaczeniami kondensatorów?:)

  0
 • Pomocny post
  #4 09 Sie 2006 01:39
  Mariopi
  Poziom 34  

  Niestety zabijcie mnie inni forumowicze (w sensie krytyki) , ale silnik z kondensatorową fazą rozruchową nie jest sensu stricto odbiornikiem pojemnoścowym - zawsze jednak indukcyjnym - faza robocza !
  Poza tym jestem po odbiorze nowego budynku w którym zamontowano 4 jednostki stacji klima i steruje tym mikrokontroler i nie zastosowano w układzie wyzwalaczy różnicowo-prądowych tylko zwykłe styczniki wyzwalacze elektomagnetyczne, i solidne uziemienie.
  Oczywiście obwody gniazdek: pralnia, wc, łazienki, umywalnie - są zabezpieczone dodatkowo wyzwalaczami różnicowo-prądowymi - ale tutaj jest bezpośrednia styczność z obudową urządzeń lub przez wodę (lub wilgoć jeżeli przeniknie).
  A tak na koniec to jakbyś basen budował czy inne wynalazki typu sauna to lepiej dać czulszy wyzwalacz niż 30mA.

  0