Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uzystkiwanie napięcia symetrycznego i dodatkowy powielacz

09 Sie 2006 12:02 3592 16
  • Poziom 22  
    Witam,
    Mam takie pytanie. Dotyczy ono sposobu zasilania przedwzmacniacza mikrofonowego który zasilany jest napięciem symetrycznym (+-12...+-18V).

Chce go zasilić z jednego pakietu akumulatorów np. o wartości napięcia 14,4V (2x po 7,2V), znalazłem tak jakąś tam przetworniczkę (Traco Power lub podobne...), która mi przełoży niesymetryczne napięcie o wartości 9V na +-12 którym zasilę przedwzmacniacz (układ INA217).

1. Czy żeby podać 9V na wejście muszę pomiędzy przetworniczką a akumulatorami dać stabilizator np. 7809?

2. Jak już zasilę układ INA217 napięciem symetrycznym potrzebuję uzyskać napięcie pojedyncze o wartości 44-52V (standardowo powino miec 48V w/g specyfikacji) które potrzebne jest do zasilania mikrofonów pojemnościowych (nazwyamy je w pro-audio "phantomem 48V"). Jak je uzyskać, czy są znane jakies takie typowe powielacze napięcia w układach scalonych np. z Linear'a czy MAXIS'a? Przeglądałem ich oferte ale torchę sie pogubiłem :].
    Do czego podłaczyć taką przetworniczkę, czy z odczepu +12V przetworniczki czy za stabilizatorem 9V a przed przetworniczką?

3. Czy sa jeakies przeszzkody przeciwko stosowaniu takich przetwornic w układach audio? Robiłem próbne testy jednej takiej przetworniczki zakupionej kiedyś okazyjnie na Allegro, nie słyszłaem jakichś "syków", brumów itp. Stosował ktoś kiedyś takie rozwiązania w ukąłdach audio?

Może ktoś ma inne sposoby na uzyskiwanie napięcia symetrycznego z pakietu akumulatorów?

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam,

Monter
    monterdy.vel.pl
  • Poziom 23  
    Jeżeli twój przedwzmacniacz zbudowany jest w oparciu o wzmacniacz operacyjny (co podejzewam) to nie musisz miec żadnych przetwornic i po małych przeróbkach możesz go zasoalać pojedynczym napięciem, a poza tym wystarczy złożyć pakiet akumulatorków aby otrzymać napięcie symetryczne, bo z dwóch baterii AA możesz mieć symetryczne napięcie
  • Poziom 22  
    ehh,

INA217 to nie jest wzmacniacz operacyjny. Żadne zasilanie pojedyncze nie wchodzi w grę.

Potrzebuję napiecia symetrycznego, tak jak opisałem powżej. Tak robią producenci sprzętu pro-audio, ale nie ma dostepu do schematów więc zapytałem, może ktoś już nad tym myślał.

Jeszcze raz. Z pakietu akumulatorów 14,4V potrzebuję uzyskać symetryczne napięcie +-12V, którym zasilę symetryznie układ przedwzmacnaicza (w jego skład wchodzą także inne 3 symetrycznie zasilane układy - tutaj akurat wzmacniacze operacyjne, łączny prąd to około 80mA). Z akumulatorów dlatego, że będą miały dużą pojemność (1800mAh) i przedwzmacniacz zabrany w teren będzie długo działał.
  • Poziom 29  
    montertb napisał:
    ehh,

INA217 to nie jest wzmacniacz operacyjny. Żadne zasilanie pojedyncze nie wchodzi w grę.

Potrzebuję napiecia symetrycznego, tak jak opisałem powżej. Tak robią producenci sprzętu pro-audio, ale nie ma dostepu do schematów więc zapytałem, może ktoś już nad tym myślał.

Może coś na MC34063? W pliku MC34063A-D.pdf na stronie 8 jest schemat 4.5-6V na -12/100mA.
  • Poziom 22  
    Ok, zaraz sprawdzę.

Narazie znalazłem taki dość ciekawy schemat, prosty jak cep. Do (juz nie produkowanej) przetwornicy Traco Power TED1221 o zakresie napięć wejściowych 9-18V podpięty jest zetaw baterii, z przetwornicy tej wychodzi napięcie +-12V o max. natężeniu 85mA. Z +12V "wyciągnięte" jest napięcie do powielacza na diodach 1N4148 i kondenstaroach (przetwornica pojemnościowa..?). Poźniej wrzuce schmat.

Zabawa z przetwornicą zdaje być sie sensowna. Za 40zł w łatwy sposób uzyskuję symetryczne napięcie, co prawda natężenie jest niewielkie (mi wystaarcza to 85mA) i trzeba podać dość wysokie napięcie jak na zasilanie bateryjne (tak z 15V wypadało by podać, bo z czasem pracy ono spadnie).

Teraz szukam czegoś (zintegrowany układ scalony najlepiej) co zastąpiło by rozbudowany powielacz i podniosło by mi napięcie z 12V na 48.. 50V dla prądu 2x po 2..3mA (łącznie max. 6mA).
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    montertb napisał:
    Ok, zaraz sprawdzę.

Narazie znalazłem taki dość ciekawy schemat, prosty jak cep. Do (juz nie produkowanej) przetwornicy Traco Power TED1221 o zakresie napięć wejściowych 9-18V podpięty jest zetaw baterii, z przetwornicy tej wychodzi napięcie +-12V o max. natężeniu 85mA. Z +12V "wyciągnięte" jest napięcie do powielacza na diodach 1N4148 i kondenstaroach (przetwornica pojemnościowa..?). Poźniej wrzuce schmat.

Taki powielacz to chyba na prąd zmienny jest.

montertb napisał:

Teraz szukam czegoś (zintegrowany układ scalony najlepiej) co zastąpiło by rozbudowany powielacz i podniosło by mi napięcie z 12V na 48.. 50V dla prądu 2x po 2..3mA (łącznie max. 6mA).

Też w/w MC34063, bez zewn. tranzystora do 40V. Przy pomocy elektrodowiczów zrobilem przetworniczki 9V-12V-->25V i 12V->180V. Tutaj jest zdjęcie tej mniejszej:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic527886.html

Usunąłem SID z linka
    [R]
  • Poziom 22  
    Oki, dzieki, zorientuje sie w temacie układu MC i odezwę się zapewne w tamtym wątku :D

Ze schematu mam to. Powielacz z 12V na 48V i ładowarka baterii. Może ktoś cośo niej powiedzieć? Te baterie na schemacie to 8 sztuk ogniw AA - czyli popularne "paluszki" 1,5V. Podłączamy tam złącze "CHARGE" i układ MPSA92, rezystor i kilka diód ładują mi ogniwa...? Rozumie, ze samo sie to nie wyłączy..? :D Ale lepsze to niż bezpośrednio podłączać zasilacz do akumulatorków :]

Dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Jako że układ MC odpada.. ;( znalazłem "LM2577" Nationala. Mam złożony układzik w pająka.. ale dzialać narazie nie chce... :(. Mam problem z tą diodą BYV26, zastosowałem całkiem podobną - BY228 (przynajmiej w/g katalogu). Może ktoś podsunąć pomysła co w zamian jej wsadzić?

Może ktoś mi powiedzieć jaka jest proądożerność tego układu? Nie moge tego odczytać z noty producenta: http://cache.national.com/ds/LM/LM1577.pdf
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    1. W przypadku błędu montażu przetwornicy step-up bardzo łatwo ją uszkodzić trwale.

2. Niechęć do startu układów LM2577 jest niestety znana - spróbuj pomiędzy + zasilania a nóżkę 5 wstawić rezystor 22 om.

3. LM2577 ma zdecydowanie za dużą moc do tego zastosowania - strzelasz z armaty do wróbli.
  • Poziom 22  
    1. W przypadku błędu montażu przetwornicy step-up bardzo łatwo ją uszkodzić trwale.
    OK, zakładam, że ją uszkodziłem, dziś wieczorem usiądę i wymienię układ na nowy, ale jeszcze przed tym zrobię:
    2. ...spróbuj pomiędzy + zasilania a nóżkę 5 wstawić rezystor 22 om.

3. LM2577 ma zdecydowanie za dużą moc do tego zastosowania - strzelasz z armaty do wróbli.
    Tak, zdaję sobie z tego sprawdę, ale potrzebuję prostego, małego układu który podniesie mi napięcie, nie znalazłem nic innego równie banalnego, a temat przetwornic jest mi obcy, więc ide, nazwijmy to na .. łatwiznę :D
    Nikt mi nic nie zaproponował, znalazłem sam :P

Prądożeroność to chyba 10mA z tego co widzę.

Dodano po 4 [godziny] 33 [minuty]:

Zmontowałem ten układzik, podmieniłem LMy i nic...
    Robi mi sie zwarcie na zasilaczu po podłączeniu go do zmontowanego układu. Układ jest poprawnie złożony (w.g schematu). Nie wiem czemu tak jest...
    Może ta dioda, którą zastosowałem (BY228) jest nie taka jak trzeba...
  • Poziom 42  
    Niedokładnie - nóżka 1 nie może być połączona z kolektorem zewnętrznego tranzystora tylko z nóżką 8.

Policzyłem na szybko i wychodzi kłopotliwy dławik: 16 mH/50 mA :(
  • Poziom 22  
    A ha , czyli tylko podmienić połączenie kolektora wystarczy z niżki 1 na 8?

W TME znalazłem dławiki 15 i 18uH (osiowe), a nie dało by się policzyć tego "od końca" mając dany dławik? :(.
    Napięcie wejściowe będzie 12V, wyjściowe tak z zakresu 40-50 może być. Typowe napięcie Phantom ( w sprzęcie pro-audio) ma wartość 48V, ale norma IEC przewiduje +-4V, z tym, że i wartość np. 40V jest OK.

Dzięki za poświęcony czas.
  • Poziom 42  
    16 _mili_ a nie mikro. 1000 razy więcej.

A co do liczenia 'od tyłu' - tak trzeba będzie zrobić, czyli wykorzystać nieśmiertelny Tanyo 1 mH/0.25A i policzyć tak jak liczyłem przetwornicę 5/100V

Ct = 4.7 nF
    Rsc = 2R2/0.125W (nie może być drutowy)
    Rezystor przy nóżce 1/8 - 4.7 k
    Rezystor przy nóżce 2 - 1 k

Dzielnik napięcia dla FB - 91 k/2.4 k

Zewnętrzny tranzystor NPN o Icmax >= 0.25A i Ucemax >= 60V
  • Poziom 22  
    Uruchomiłem przetwornicę step-up na LM2577-ADJ, działa super. z bateryjki 9V bez problemów otrzymuję napięcie 45,5V, pobór prądu 40mA (przy poborze 2mA dla 45,5V).

Kluczem do uruchomienia jest dokładne przeczytanie noty aplikacyjnej producenta i zastosowanie dławika o odpowiedniej wartości (2,2uH) :)
    Zastosowana dioda także musi być szybka, tak ze 35us.
  • Poziom 42  
    Mam nadzieję, że użyłeś dławika 2.2 _m_H a nie uH. A dioda nie 35 us tylko ns.