logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Symbole w schematach automatyki przemysłowej - gdzie szukać?

Yanush 12 Sie 2006 20:23 22794 16
  • #1 2909639
    Yanush
    Poziom 18  
    Posty: 389
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    Witam!

    Interesują mnie symbole stosowane w schematach w automatyce przemysłowej.
    Jeśli znacie jakiś link (-i) to proszę o wskazanie.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Jan
  • #2 2910880
    @ndrzej.kr
    Poziom 12  
    Posty: 59
    Pomógł: 3
    Strony nie znam ale znam książkę w której można dużo znaleźć Jerzy Kostro Urządzenia i układy automatyki.
  • #3 2911548
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    proponuje nieco inne rozwiazanie , ściągnij sobie wersję demo programu PC-Schematic z strony http://www.pcschematic.com.pl/ w bibliotece symboli masz wszystkie symbole używane w projektach związanych z automatyką przemysłowa i nie tylko , ponad to masz możliwość zaprojektownia samodzielnie układu , oczywiście w wersji demo są pewne braki i ograniczenia ale do prostych projektów zupełnie wystarczy
  • #4 2911728
    Yanush
    Poziom 18  
    Posty: 389
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    bogdan_p napisał:
    proponuje nieco inne rozwiazanie , ściągnij sobie wersję demo programu PC-Schematic z strony http://www.pcschematic.com.pl/ w bibliotece symboli masz wszystkie symbole używane w projektach związanych z automatyką przemysłowa i nie tylko , ponad to masz możliwość zaprojektownia samodzielnie układu , oczywiście w wersji demo są pewne braki i ograniczenia ale do prostych projektów zupełnie wystarczy


    Dzięki, ale obawiam się, że w wersji demo jaka jest dotępna za "darmochę" nie znajdę np. symbolu analogowego czujnika ciśnienia i innych :( Z całą pewnością są tylko podstawowe, wszystkim znane symbole... Masz jakąś wiedzę na ten temat ?
    Pozdrawiam
    Jan
  • #5 2912003
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    Cytat:
    za "darmochę" nie znajdę np. symbolu analogowego czujnika ciśnienia i innych

    masz pecha bo akurat są i wiele innych , nawet nie sprawdziłeś a już wysuwasz wnioski , proszę przykład z jednej z bibliotek
    Symbole w schematach automatyki przemysłowej - gdzie szukać?
    jeżeli znasz te wszystkie symbole to tylko pogratulować
    jedna mała uwaga automatyka przemysłowa to nie tylko wszelkiego rodzaju układy pomiarowe , sterowniki PLC , falowniki itp , a w głównej mierze to "gra styków " podstawą jest dokładne zrozumienie pracy tych układów , a póżniej dochodzi sprawa sygnałów analogowych i cyfrowych
  • #6 2912451
    Yanush
    Poziom 18  
    Posty: 389
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    bogdan_p napisał:
    Cytat:
    za "darmochę" nie znajdę np. symbolu analogowego czujnika ciśnienia i innych

    masz pecha bo akurat są i wiele innych , nawet nie sprawdziłeś a już wysuwasz wnioski , proszę przykład z jednej z bibliotek
    jeżeli znasz te wszystkie symbole to tylko pogratulować
    jedna mała uwaga automatyka przemysłowa to nie tylko wszelkiego rodzaju układy pomiarowe , sterowniki PLC , falowniki itp , a w głównej mierze to "gra styków " podstawą jest dokładne zrozumienie pracy tych układów , a póżniej dochodzi sprawa sygnałów analogowych i cyfrowych

    Bardzo ładne rysuneczki, skąd wiesz, że zaznaczony symbol to analogowy czujnik ciśnienia ? Jak rozpoznać pozostałe ?
    Dlatego wskazana byłaby jakaś np. stronka gdzie byłyby symbole podpisane...
    Pozdro
    Jan
  • #7 2912485
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 2912746
    Yanush
    Poziom 18  
    Posty: 389
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    geguś napisał:
    Witam

    Trochę swojej twórczości. Złożony symbol można zbudować z kilku symboli podstawowych. I nie jest to problem[...]
    [...]Podałem w jaki sposób można tworzyć nowe symbole. Czym więcej info na symbolu tym lepiej, ale i gorzej. Więcej informacji na przeciw wielkości symbolu i jego czytelności.


    Tworzenie nowego elementu (czytaj: symbolu graficznego) to ŻADEN problem, nie sztuka jest stworzyć -naście,-dziesiąt symboli tego samego elementu/podzespołu automatyki czy też w innej dziedzinie!
    Potem człowiek styka się,czytając dokumentacje, z symbolami UFO, które można w przeróżny sposób interpretować. Chodzi o to aby bazować na zbudowanych już przez kogoś wszystkim znanych już symbolach aby otwierając schemat, czy też patrząc na wydruk można było bez trudu zidentyfikować element a nie zastanawiać się "co autor miał na myśli" tworząc coś co ma (ogólnie przyjęty) wzór.
    Pozdro
    Jan
  • #9 2912800
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 2912830
    Yanush
    Poziom 18  
    Posty: 389
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    geguś napisał:
    Witam
    Chodzi o to, że nie ma w wycofanej już normie 60617 symbolu czujnika analogowego ciśnienia. Nie było i nie będzie. A złożony symbol składa się z elementarnych symboli. Inaczej sie tego nie da zrobić. I kwestią jest wiedza w dziedzinie symboliki. Tak jak wiesz jak się oznacza tranzystor i kondensator, tak powinieneś wiedzieć jak sie oznacza czujnik ciśnienia, indukcyjny, sondę ultradźwiękową itepede. Jak nie wiesz to od tego jest norma i trzeba z tego korzystać.

    Najlepsze programy CAE nie mają wszystkich symboli, jakie sobie można wymyśleć. Nie wiesz dlaczego?

    Nie ma przyjętego wzoru symboli złożonych. Jak by był wzór, to by się znalazł w normie.


    Jeśli jest norma, która tym "rządzi" to możesz mi podać gdzie można się z nią zapoznać ?
    Jaka to norma, jeśli podana przez Ciebie juz jest wycofana ?
    Pozdro
    Jan
  • #11 2912904
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 2912911
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    to co napisałem wcześniej , najpierw sprawdź potem sądź ......
    Cytat:
    Jak rozpoznać pozostałe ?
    Dlatego wskazana byłaby jakaś np. stronka gdzie byłyby symbole podpisane...

    wystarczy kliknąć na symbol na dole podawana jest jego nazwa jak również podpowiedź w typowym " dymku ", a umieszczajac go w projekcie masz możliwoość dokładnego opisania
  • #13 4430388
    mw5
    Poziom 14  
    Posty: 89
    Pomógł: 3
    Ocena: 24
    Witam wszystkich.
    Ma ktoś może pełną wersję PCschematic?
  • #14 14359264
    Caporeira
    Poziom 14  
    Posty: 205
    Ocena: 6
    Witam, trochę minego od czasu otwarcia tego wątpu, dlatego chciałem zapytać czy udało Ci się komuś coś fajnego znaleźć ? Potrzebuje się nauczyć (zrozumieć) czytanie schematów dla automatyki przemysłowej.

    Pozdrawiam
  • #17 14370068
    Caporeira
    Poziom 14  
    Posty: 205
    Ocena: 6
    Nikt nie wiem jak czytać te strzałki ?
    Ani gdzie znaleźć ich interpretacje ?

    Z tego co wiem to narysowane to było w COMOS.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy poszukiwania symboli stosowanych w schematach automatyki przemysłowej oraz źródeł, gdzie można je znaleźć. Wskazano książkę Jerzego Kostro „Urządzenia i układy automatyki” jako jedno z możliwych źródeł. Zaproponowano również program PC-Schematic, który w wersji demo zawiera bibliotekę symboli zgodnych z normą PN-EN 60617, choć z ograniczeniami. Podkreślono, że symbole złożone, takie jak analogowe czujniki ciśnienia, nie mają jednolitego, oficjalnego wzoru i są tworzone z elementarnych symboli normowych. Norma PN-EN 60617, choć częściowo wycofana i dostępna odpłatnie w PKN, jest podstawowym dokumentem regulującym symbolikę. Zwrócono uwagę na konieczność korzystania z norm i powszechnie przyjętych symboli, aby uniknąć niejednoznaczności w interpretacji schematów. Podano także linki do stron z symbolami i oznaczeniami elektrycznymi oraz zwrócono uwagę na trudności w interpretacji niektórych symboli, np. używanych w oprogramowaniu COMOS. Wskazano, że tworzenie własnych symboli jest możliwe, ale ważne jest, aby były one czytelne i zgodne z normami.
REKLAMA