Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simson

10 Lip 2002 19:55 3123 8
  • Poziom 16  
    Poszukuję opisu instalacji elektrycznej do Simsona 80 cm3, odtwarzam ją w motorku kolegi i mam już wszystko oprócz tylnej pozycji - w czasie jazdy oraz stopu. Przerobiłem takrze na 12V - wymiana cewki od ładowania akumulatora .

Simson co prawda to nie samochód ale pojazdem jest :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma tam za wiele kabli, ja robiłem w ten sposób, że namierzałem gościa z takim samym sprzętem i w jego obecności śledziłem przebieg kabli, prawie zawsze facet się zgadzał, wymienialiśmy przy okazji poglądy na temat danej marki - przyjemne z pożytecznym.

Do simsona nie mam schematu. :cry:
    dlaczego ją odtwarzasz, motorek po spaleniu ?

ps: miałem długo Jawkę 50, stare dzieje....
  • Poziom 16  
    Ha ja też miałem kiedyś Jawke i nie tylko....
    Instalację odtwarzam ponieważ kolega kupił tego Simsona w worku , poskładał wszystko i została jeszcze tylko elektryka - jak mi to przyprowadził wyglądało żałośnie . Część elementów na 6V część na 12V
    rozwalona stacyjka i poodłączane kable.Dużo części poprzekładał z wózka inwalidzkiego na bazie Simsona.
    Przyszedł mi do głowy pomysł, że można by z tego zrobić moto-rikszę.... :lol:

Jak widzę jak koledzy pedałują w tym upale......

Oczywiście żartowałem ..... :D
    Z tego co pamiętam to silnik tej jawki rozbierałem 9 razy, główną usterką była skrzynia biegów, a w niej 3 sprężynki (po jednej na każdy bieg),
    jedna się uszkodziła od 3-go biegu - wstawiłem taką z długopisu, jej sprężystość była mniejsza ale biegi dało się włączać.

A tak na marginesie to mam tarkę na prawej nodze od uderzeń startera, szczególnie jak uruchamia się ją w deszczu lub na mokrej trawie.
    Jeździłem na niej jak nie mogłem sięgnąć nogami do ziemi, zatrzymywałem się podjeżdżając pod krawężnik - łza się w oku kręci, te czasy już nie wrócą...
  • Poziom 16  
    Tak to były czasy.....

Jak pisałem wcześniej przerobiłem go na 12V wymieniając jedną z trzech cewek w silniku (i tak trzeba było ja wymienić bo była uszkodzona ) , z tej cewki poprzez diodę z oryginalnego regulatora ładuje akumulator (prąd ładowania w przedziale 0,4-1A bez oświetlenia) a z niego zasilana jest trąbka ( została 6V ale działa) oraz kierunkowskazy ( po wymianie oryginalnego przerywacza 6V na przerywacz od Fiata125 12V środkowy pin nie podłączony po dwie żarówki 21W na stronę) Cewkę odzyskaliśmy od wózka tam zasilała cewkę zapłonową (trzeba było ją przerobić gdyz jest większa i trochę insza , przerobienie polegało na zeszlifowaniu dwóch blaszek tak aby dało się ją zamontować na swoim miejscu i aby nie obcierała o magnesy)
    Pozostałe dwie cewki zostały oryginalne , z czego jedna zasila cewkę zapłonową 12V a druga oświetlenie przód tzn mijania i drogowe ( napięcie z tej cewki 4-9 V w zależności od obrotów silnika żarówka 12V to musimy jeszcze przetestować czy nie będzie za słabo świesić w czasie jazdy po zmroku) gdyż postojowe przód i tył tez są zasilane z akumulatora i można je włączyć i wyjąć kluczyk ze stacyjki.
    Zasilanie cewki zapłonowej puściłem przez stacyjkę tak że gasi się go kluczykiem, wcześniej połączone było na krótko.W pozycji 1 stacyjki możliwy jest sygnał świetlny natomiast w pozycji 2 świecą światła drogowe/mijania pozycja 3 pozycyjne no i oczywiście pozycja 0 gdy wszystko jest odłączone.
    Myślę że jutro dorobię jeszcze ten STOP z akumulatora przez poz. 1 i 2 oraz światło tylne z poz 2 , co ciekawe światło tylne w poz 3 teraz działa lecz w poz 2 nie .
    Trochę to chaotycznie opisałem ale jak ktoś się wczyta to wiele zrozumie 8) Może komuś się to przyda.
  • Poziom 11  
    Posiadam schematy które prawdopodobnie Cię interesują.
    Podaj więcej szczegółów tzn rok prod. oraz oznaczenie "bzyka"(np. SR51)
    Pozdrowienia
  • Poziom 19  
    wpisz słowo SIMSON w wyszukiwarce WP.pl Na jednej z pierwszych stron znajdziesz potrzebne Ci schematy
  • Poziom 11  
    POWOLI jestem EXPERTEM [za takiego się uważam] W SPRAWACH ELEKTRONIKI do SIMONÓW S51 [w tym S60 czy 70 bo są podobne]

sam opracowałem i zrobiłem schematy do simsonów, te w książce JEŻDZĘ... są pożal się BOże

masz z tym problem to zgłoś się do mnie:
    GG:5233711
    tlen: gex3m(malpa)tlen.pl

pozdrawiam

http://simaki.webpark.pl/
    Simson