Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z AVRISP mkII (migająca pomarańczowa dioda)

qbin 24 Sie 2006 14:15 2513 11
  • #1 24 Sie 2006 14:15
    qbin
    Poziom 2  

Witam

Pracuję nad projektem opartym o ATmega2561 i mam problem z zaprogramowaniem jej za pomocą AVRISP mkII pracującym pod AVR Studio 4.12. Problem objawia się tym, że bez względu jak podłączę konektor do złącza w programowanym układzie, miga pomarańczowa dioda. Jak można przeczytać w manualu do AVRISP mkII ( http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/AVRISPmkII_UG.pdf ), błąd ten może być spowodowany niepoprawnym podłączeniem linii sygnałów ("Revesed target cable connection"). Sprawdziłem wszystkie piny, przemierzyłem i wydają się być ok. Dla pewności, proszę niech ktoś sprawdzi na tym zdjęciu: http://www.qbin.pl/programmer.jpg czy mam dobrą kolejność sygnałów na złączu (a nie w lustrzanym odbiciu). Programator jest dobrze zainstalowany, świeci się zielona kontrolka przy złączu USB, AVR Studio go widzi no i poprawnie odczytuje napięcie zasilania z mojego układu (4.9V - 5.0V). Jak przeczytałem w manualu do programatora, "The Reset line should NOT have stronger pull up than 4.7k ohm. Any de-coupling capacitor should NOT be larger than 10uF". A więc zmieniłem rezystor podciągający linię reset z 10k na 4.7k. Kondensator mam 10uF. Nic to nie dało. Następnie wyczytałem, że "Pull-up resistors on MISO/MOSI/SCK connected to VCC/GND should not be stronger than 820 ohm". Tych linii wogóle nie miałem podciągniętych (i tak mi się wydaje, że nie muszą być), ale dla pewności że to nie powoduje błędu podciągnąłem je rezystorkami 910ohm (to więcej niż podaje manual, ale tylko takie miałem). Też bez efektu. Także obecna konfiguracja jest taka, że mam reset podciągnięty rezystorem 4.7k ohm i odsprzągnięty 10uF kondziorem. Na Vcc mam 5.0V, na Gnd mam Gnd. Linie MOSI (w ATmega2561 jest to sygnał PDI na porcie PE0), MISO (PDO na porcie PE1) oraz SCK (SCK na porcie PB1) NIE są podciągnięte (mógłbym je spróbować podciągnąć rezystorami mniejszymi od 820, tak jak pisze w manualu, ale wątpię że to coś da..). No i co o tym myślicie? Ja już nie mam pomysłów, co jeszcze mogłoby być źle.. Może programator jest uszkodzony? Procesor raczej nie, tym bardziej że programator nawet nie próbuje wejść w tryb programowania - od razu zgłasza błąd, że źle podłączony konektor. Pozdrawiam.

0 11
  • #2 24 Sie 2006 20:09
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Złącze jest ok, pullup musi mieć wartość większą niż 4,7K, żeby słabiej podciągał, więc wymiana była niekorzystna, tak samo źle dołączyłeś rezystory do lini MISO, MOSI i SCK, nie powinno ich być, chodzi jedynie o to że jak podciąganie na tych pinach będzie mocniejsze (R<820R) to programator nie da sobie rady z ustawieniem poprawnego stanu, nie dołączaj żadnych rezystorów i nic nie podciągaj.

Kondensator nie powinien mieć wartości 10uF, na pinie resetu nie powinno go być wogóle, nalepiej między Vcc a GND 100nF i to wystarczy.

Jeśli procesor jest w obudowie TQFP 100 a nie 64, to podłączasz programator do linii PB, a nie PE, w jakiej obudowie masz procesor?

0
  • #3 24 Sie 2006 21:41
    qbin
    Poziom 2  

Faktycznie, źle zrozumiałem z angielskiego manuala z tymi rezystorami. Myślałem, że "not stronger" oznacza "nie większy niż". Jutro zmienię kondensator z linii reset z 10uF na 100nF i rezystor podciągający z powrotem na 10k i to powinno być ok? Procesor mam w obudowie TQFP64, więc sygnały MOSI i MISO mam chyba poprawnie do portu PE podpięte. Linie MISO, MOSI, SCK podciągnąłem tylko chwilowo w ramach sprawdzenia, czy to może powodować błąd, ale już nie są podciągane. Ok, w takim razie jutro dam znać czy pomogło i dzięki za pomoc.

0
  • #4 24 Sie 2006 22:10
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Musi, bo jak nie to będzie lipnie, jeszcze kwestia taktowania procesora, może podłącz zewnętrzny kwarc jeśli nie ma, jeśli jest to czy działa poprawnie.
    Podłączenia pinów i złącze programatora jest ok

0
  • #5 24 Sie 2006 22:25
    kamyczek
    Poziom 34  

ten programator łaczy sie i pracuje bez problemowo proponuje całkowicie usunąc kandensator z obwody resetu jedynym mankamentem tego programatora jest słaby sygnał zerowania który może sie objawiać brakiem możliwości zerowania procka jesli w układzie resety znajduje sie np kondensator

0
  • #6 24 Sie 2006 23:28
    qbin
    Poziom 2  

No chłopaki, chyba macie rację. Byłem zbyt ciekaw, by do jutra czekać i przelutowałem na szybko kondensator 10uF na 100nF. I coś się zaczęło dziać. Na chwilę zapaliła się zielona dioda, udało mi się wykonać pierwsze w życiu programowanie procka (:D), a potem znów zaczęła migać pomarańczowa dioda :P No ale jestem na dobrej drodze. Myślę, że jutro całkowicie wywalę kondensator z obwodu resetu tak jak radzicie, zmienię rezystor z 4.7k na 10k i będzie śmigać :) Wielkie dzięki chłopaki, bo już powoli traciłem nadzieję!! :)

0
  • #7 25 Sie 2006 23:11
    qbin
    Poziom 2  

Hmm wiecie co.. zmieniłem to tak jak mówiłem, ale dalej nie działa tak jak powinno, tzn czasami się zapali zielona lampka i pracuje normalnie, ale zdarza się to bardzo rzadko (muszę kilka razy odłączyć/podłączyć konektor, poruszać układem, kabelkami). Tak to wygląda, jakby gdzieś nie było styku, albo jakby się gdzieś coś zwierało.. ale przemirzyłem wszystkie linie i wyglądają ok..

0
  • #9 06 Lip 2007 14:45
    romantv
    Poziom 17  

Panowie pierwszy raz zastosowałem układ ATmega 2561
    nie mam go w bibliotece BasComa
    Jak napisać do niego program ?
    posiadam program AVRStudio i z tego programu programuję ATmegi.

Może ktoś ma pomysł.

0
  • #10 06 Lip 2007 15:00
    Ch.M.
    Poziom 27  

Poszukaj czy Twój Bascom obsługuje któryś z tych procków:
    64KB/100-pin version: ATmega640
    128KB/64-pin version: ATmega1281
    128KB/100-pin version: ATmega1280
    256KB/100-pin version: ATmega2560

Jeśli tak to zadeklaruj ten o mniejszej niż Twój pamięci i po sprawie
    Jeśli nie to podpowiem ze AVRStudio obsługuje wszystkie te procki :)

0
  • #11 06 Lip 2007 15:14
    romantv
    Poziom 17  

tylko w asemblerze bede musiał pisac lub c ?

0
  • #12 03 Gru 2007 21:05
    GienekS
    Poziom 32  

Też gryzę tego procka. Podobny problem ma na tym programatorze ale to może jeszcze być moja wina bo wisia tam MAX232 buforowany 74ls126. Na szczęście mam jeszcze JTAGA i z nim niema problemu.
    Oczywiście musiałem zainstalować Nowe AvrStudio 4.13 no i WinAvr najnowszy bo w starym tego procka jeszcze nie było.
    Ja mam teraz inny problem. Jak zaadresować pamięć ROM procka powyżej 64k ??

0
  Szukaj w 5mln produktów