Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogeny soczewkowe a zwykłe

Tomekwaw 29 Sie 2006 23:36 45103 12
    Tomekwaw
    Poziom 11  
    Czy halogeny soczewkowe sa lepsze od zwyklych ?
    jak jest roznica pomiedzy np takimi soczewkowymi a zwyklymi ?
    :idea:
    mr_nuke
    Poziom 17  
    Witam

Soczewkowe dają bardziej spójną wiązkę światła, czyli świecą bardziej punktowo, natomiast zwykłe mają szerszy kąt świecenia i promień światła jest bardziej rozproszony.

pozdrawiam
    lenin10
    Poziom 18  
    soczewkowe z reguly powinny swiecic na wieksza odleglosc, nieoslepiajac przytym innych kierowcow- jak sie myle to niech mnie ktos poprawi
    Tomekwaw
    Poziom 11  
    A jak to się ma do skuteczności podczas złych warunków atmosferycznych. Czy siwiało rozproszone lepiej czy gorzej wtedy oświetla jezdnie? Super była by opinia kogoś kto używał takich świateł.
    Czy do świateł (halogenów) soczewkowych można zastosować tzw. żółte żarówki ?
    Wtss
    Poziom 11  
    Można.

A halogeny soczewkowe wcale nie mają skupionego światła, soczewka jest po to, by sprawniej zbierać promienie z żarówki i przenosić je z odbłyśnika na drogę, więc oświetlana powierzchnia będzie taka sama jak w zwykłych halogenach, teoretycznie powinna być jednak nieco lepiej widoczna.

Poza tym plus soczewek jest taki, że zajmują mniej miejsca.
    Mihó
    Poziom 27  
    Odkopię temat, licząc na jakieś nowe opinie/porównania. ktoś się może wypowiedzieć ?
    MikePL1
    Poziom 16  
    No ja się mogę wypowiedzieć.

Są trzy rodzaje reflektorów
    - tradycyjne z żebrowanym szkłem
    - FF (free form) czyli robione komputerowo odbłyśniki z gładkim szkłem
    - Projektorowe czyli popularne soczewki.

Nie będę się dokładniej rozpisywał o ich budowie, chyba, że ktoś jest ciekaw.

Zaczniemy od sprawności, czyli ile się marnuje światła a ile pada na drogę.

- Reflektory tradycyjne marnują najwięcej światła. Coś rzędu 60% ale dokładnych liczb nie podam, bo nie bardzo mam teraz czas szukać.

- Reflektory FF marnują mniej światła
    - Soczewki marnują najmniej

Marnowanie światła polega na tym, że reflektor rzuca światło tam gdzie nie chcemy i nie potrzebujemy, czyli rozprasza gdzieś po obudowie, wywala na boki, w dół itd. Drugim czynnikiem marnowania światła to niewykorzystywanie całego światła, które daje żarówka.

Drugim kryterium jest dokładna granica pomiędzy światłem a cieniem. Kolejność jest ta sama.

- Żeberka
    - FF
    - Soczewki

Jest to najważniejsze kryterium na drodze. Jeśli światło nie ma równej granicy to musimy albo je ustawić tak nisko, że nic nie widzimy albo jak je ustawimy komfortowo dla nas to oślepiamy innych kierowców.

Jeździłem na każdym z tych rodzajów światła i soczewki są najlepsze. Bardzo wyraźna granica i bardzo ładnie rozłożone światło, czyli bez hot spotów czyli punktów jaśniejszych od innych (potrafi to nieźle zmylać kierowcę).

Oświetlanie boków też jest bardzo ładne i nie jest tak jak pisał przedmówca, że soczewki skupiają światło. Nowoczesne reflektory soczewkowe mają nawet kąt świecenia 160*.

Jedyną wadą soczewek jest wrażliwość na zabrudzenia klosza. Jak tylko klosz jest zakurzony to spada mocno siła światła i jednocześnie oślepiamy innych.

A żarówki można sobie wstawiać jakie chcemy, pamiętajmy, żeby były one jednak do danej soczewki dostosowane. Jak mamy na H7 to wstawiamy H7, jak H1 to H1, jak D2S to D2S.

Coś więcej?
    Grzechoo_83
    Poziom 10  
    Troszkę się spóźniłem ale zapytam, może jakieś odpowiedzi się pojawią.
    W związku z przepisem o włączonych światłach przez cały rok 24h czy takich halogenów soczewkowych można używać w dzień zamiast świateł mijania? Czy halogeny do jazdy dziennej to zupełnie inna historia? Nie mówię tu oczywiście o trudnych warunkach atmosferycznych lecz o normalnej przeciętnej pogodzie. Chciałbym się wyposażyć w takie soczewki ale nie wiem czy to dobry pomysł. Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.
    Mihó
    Poziom 27  
    Nie można. Światła dzienne to światła dzienne, a halogeny to halogeny
    Grzechoo_83
    Poziom 10  
    To czy w takim razie istnieją jakieś soczewki do jazdy dziennej?
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Istnieją lampy soczewkowe w reflektorach nowych samochodów.
    Swoją drogą to połowa żarówki w soczewce jest zasłonięta i nie daje w ogóle światła go góry na pozycyjnych i nie oślepia jadących z przeciwka.
    Patryk L

Poziom 16  
    romoo napisał:
    Istnieją lampy soczewkowe w reflektorach nowych samochodów.
    Swoją drogą to połowa żarówki w soczewce jest zasłonięta i nie daje w ogóle światła go góry na pozycyjnych i nie oślepia jadących z przeciwka.

że tak jeszcze odświeżę temat :P mógłbyś napisać która połówka takiej soczewki jest zakryta ? górna czy dolna ? bo mam soczewki projektorowe na światła przeciwmgielne i wydaje mi się że święcą w drugą stronę :P chociaż napis DOWN mam od spodniej stronie soczewki :/