Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie wyświetlacza LCD graficznego

01 Sep 2006 11:28 3725 6
  • Level 13  
    Witam
    Od niedawna stałem się posiadaczem wyświetlacza LCD graficznego i chciałbym z nim troszkę pomajstrować lecz nie wiem jak go sterować (jakie on ma wejścia i jakim procesorkiem go najlepiej sterować), troszkę sterowałem wyświetlacze alfa numeryczne atmelem. Niewiem jaki to jest model wyświetlacza nic o nim nie ma. Proszę o pomoc dołanczam zdięcia wyświetlacza.
  • Level 30  
    Skasuj punkty za pobieranie fotosów to będzie więcej chętnych do pomocy...
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Ze sterowaniem nie będzie problemów ;) Twój wyświetlacz oparty jest na sterowniku T6963C dla którego gotowe są procedury np w Bascomie...

Najprawdopodobniej to 240x64 (niestety nie widze oznaczeń - będą gdzieś pod ochronną osłoną).... opis wyprowadzeń np:
    http://www.dst-gmbh.de/dvkat/DG-24064-2.pdf
  • Level 13  
    A masz jakieś gotowe procedury a i jeszcze jakim atmelem bo ja tylko pracowałem tylko z 2 i 4 kilowymi atmelami w bascomie nic nie robiłem z atmegami gdzie zacząć szybką naukę.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli już cos pisałeś w bascomie to nie będziesz miał problemów...
    co do procedur.... troche zaangażowania i znalazłbyś temat np: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic575335.html
    masz tam gotowy przykład... na Elce jest tego pełno.
  • Level 13  
    Chyba najpierw sprubuję na sterowaniu przez LPT tylko nie mam schematu i nie wiem jakiego najlepiej użyć programu?
  • Level 14  
    w bascomie sterowanie wyswietlaczy graficznych jest bardzo roste, skoro twoj ma sterownik T6963C to jest w bibliotece bascoma wiec po konfiguracji mozesz od razu wyswietlacz informacje.

Ja posiadam wyswietlacz z KS108(w helpie jest to opisane - a nie ma lepszego miejsca do nauki bascoma jak help:) i tam wyglada to tak:

Code:

[...]'ble ble ble
    Config Graphlcd = 128 * 64sed , Dataport = Porta , Controlport = Portc , Ce = 2 , Ce2 = 3 , Cd = 5 , Rd = 6 , Reset = 1 , Enable = 7
    [...]'ble ble ble
    lcdat 1,0,"hello" ' wysiwtli heloo"

jak widac bardzo to proste, problem z tymi wyswietlaczami w bascomie zaczyna sie wtedy gdy chcesz zrobic animacje:P jak za czesto wczytujesz grafiki to wyswietlacz gubi sie.

jak pisales cos w bascimie to nie ma nadczym sie zastanawiac tylko zmontowac szybko uklad z
    ATmega 32 i zabawy masz od groma :)