Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Wosza :)

woszu 10 Wrz 2006 13:43 25551 71
  • Witam!

Chciałem przedstawić Wam efekt mojej pracy. Dodam że jestem całkowitym amatorem w tej dziedzinie. Po prostu wymyśliłem sobie, że będę miał nowe kolumny i tyle. Przedział cenowy zniechęcił mnie do kupowania gotowców, więc jedynie pozostało mi kombinować coś na własną rękę.
    Kolumny miały służyć (i służą) jako przednie do kina domowego, oraz do odsłuchu muzyki (bardzo, ale to bardzo zróżnicowanej). Wymarzyłem sobie wąskie i wysokie słupki.

1.Przetworniki
    Przejrzałem chyba wszystkie konstrukcje na różnych forach, aby wybrać odpowiednią konfigurację głośników. W grę wchodziły przede wszystkim TVM, ze względu na stosunek cena/możliwości. Trochę jednak zniechęciłem się do wysokich TVM. Parę osób zaproponowało mi VISATONA SC10N. Cenowo droższy, ale nie sprawia żadnych problemów. Ostateczny wybór padł na 2x ARN 188/05/4 ohm (połączone szeregowo) oraz SC10N.

2. Zwrotnica
    Z racji tego, że jak już wspomniałem, jestem w tej dziedzinie laikiem, zwrotki zaprojektował i wykonał kolega --Killer--. Obliczył też przy okazji pojemność obudowy i strojenieJ. --Killer-- serdeczne dzięki

3. Obudowa
    Została ona zrobiona z płyt wiórowych 18mm. Normalna skrzynka + 2 wzmocnienia w środku umieszczone pod kątem, aby nie powstawała fala stojąca. Płyt klejone Vicolem oraz skręcane na wkręty konfirmat co ok. 20cm. Dodatkowo na przedzie druga płyta, aby możliwe było wykonanie zaokrągleń bez osłabienia połączenia płyt. Wymiary skrzynek przedstawiam poniżej. Objętość netto ok. 42 litry. Podfrezowania wykonywałem zwykłą wkrętarką wyposażoną we frez palcowy (co widać niżej na zdjęciach).
    Kolumny Wosza :)

Dla leniwych na dole w załączniku - projekt obudowy w AutoCADzie, wraz z wymiarami i ilościami płyt :)

4. Wytłumienie
    Pianka grubości ok. 1,5cm na ścianach: górnej, dolnej i tylnej ściance, zachodząca lekko na ścianki boczne. W okolicy b-r brak wytłumienia.

5. Wykończenie
    Fornir 0,6mm mahoń sapeli, klejony na klej Moment firmy Henkel. Pomalowane zwykłym bezbarwnym do parkietów Domalux Clasic - półmat. Kupiłem szeroki fornir (ok. 33cm), na początku nie było w projekcie zaokrągleń, więc myślałem że nie będę musiał się męczyć w łączenie forniru. Jednak plany się pozmieniały, więc musiałem. Muszę jednak wspomnieć, że sposoby łączenia forniru "na taśme" są dosyć kłopotliwe, szczególnie gdy fornir nie ma idealnie prostej krawędzi. Jedną kolumnę zrobiłem tym sposobem (prostowanie krawędzi, łączenie taśmą i klejenie całości) i niestety nie przykleiło mi się idealnie. Widać minimalne szpary między płatami forniru. Wypróbowałem więc własny sposób łączenia "na zakładkę". Po odpowiednim dociśnięciu i wyschnięciu kleju wziąłem klocek z papierem ściernym i "zjechałem" zakładkę. Efekt? Widać na zdjęciach!

6. Kosztorys
    Z ARN jaja od samego początku. Zamówiłem w Empire (po 30zł/szt.), czekałem 2 tygodnie i nic. Po próbie ustalenia numeru wysłanej paczki byłem zbywany i olewany na maksa. Pani stwierdziła że jak otrzyma z poczty zawiadomienie o niedostarczeniu przesyłki, to wyśle następną paczkę. Z tym, że musiałbym czekać jeszcze minimum tydzień na samo zawiadomienie. Więc podziękowałem pani za współprace, wcurwiłem się i poszedłem zamówić na miejscu w sklepie po 45zł/szt. Ale przynajmniej je mam! J A więc:

Code:
    Przetworniki 

SC10N  2szt + przesyłka       109zł
                      ARN188/05/4  4szt            180zł
    Zwrotki z kablami 2szt + przesyłka              86zł
    Płyty z cięciem                                 70zł
    Wkręty konfirmat 100szt                         10zł
    Fornir z przesyłką                               58zł
    Klej Moment - 2 x 800ml                        48zł
    Klej wicol  0,4kg                               7zł
    Papier ścierny (różne)                           10zł
    B-r, kolce, terminale, wsuwki                   60zł
    [b]Suma                                   ok. 638zł[/b]

Do tego jeszcze kilka narzędzi (wyrzynarka, frez, pilniki), ale tego nie wliczam w koszty budowy. Jeżeli jeszcze o czymś zapomniałem - pytajcie.

7. Odsłuch
    Podłączyłem, puściłem muzę i ; zdębiałemJ Moje poprzednie kolumny chyba wylecą przez oknoJ. Słuchając teraz muzyki słyszę dźwięki, o których wcześniej nie miałem pojęciaJ. Za tą cenę na pewno bym nie kupił dobrego sprzętu. A ten gra naprawdę superJ

8. Co bym zmienił?
    Jeśli chodzi o konstrukcje to nic, ale na pewno zmieniłbym kolejność wykonywanych prac:/
    Najpierw wykonać skrzynkę na gotowo, tzn., poskładać, posklejać, przykleić fornir i pomalować. Dziury na głośniki, b-r i terminale oraz podfrezowania należy wycinać na końcu, przed ostatnim malowaniem! Dzięki temu można uniknąć męczącej obróbki forniru wokół otworów. Co do łączenia forniru, to tak jak wspomniałem wcześniej u mnie ładnie wyszło łączenie na zakładkę ok. 5mm a potem szlifowanie papierem ściernym (ja jechałem 80-tką).
    Wiedza ta na pewno przyda się przy budowie następnych pudeł, bo to wciąga i zapewniam, że to nie były to moje ostatnie:)

9. A teraz czas na zdjęcia....

Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :)
    Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :) Kolumny Wosza :)

Więcej zdjęć i w lepszej jakości na: http://woszu.za.pl/zdjecia.html»

Fajne!
  • #2 10 Wrz 2006 14:06
    DEMON-FX
    Poziom 22  

oi. widze ze zaczynam pierwszy. konstrukcja ładna. Wkonanie roniez oki. oceniam na 5/6 bo jest to kolejna skrzynia która nie wnosci zadnego owego designu ale i to tez jest ok. I teraz moje pytano czym to napedzasz i gdzie kupiles fornir?? czyzby z allegro?? bede bardzo wdzieczny o podanie linku do sklepu gdzie go kupiłeś. pozdro

• #3 10 Wrz 2006 17:39
    woszu
    Poziom 15  

OK. A więc...:)

DEMON-FX:
    Dzięki za 5:) Nie chodziło o design, tylko o to żeby grało. Na początku myślałem nad zwykłymi prostymi skrzynkami, ale tak sobie wymyśliłem potem te zaokrąglenia:) Fornir oczywiście że z allegro:). Pytałem w sklepach internetowych i za jakiś fajny fornir, to kosmiczną kasę chcą.

flashrider1989:
    Co do tych podfrezowań to tak jak opisałem, rób je na końcu przed sotatnim malowaniem. Ja zrobiłęm od razu i potem obróbka forniru zajęła mi cały dzień. No i niestety z bliska to widać, że nie jest idealnie. No i najlepiej frezarką górnowrzecionową, albo chociaż wiertarką z szybkimi obrotami. Ta wkrętarka troche wolne miała obroty i krawędzie wyszły minimalnie poszarpane. Potem za dużo dopieszczania...:)
    A jeśli chodzi o zdjęcie, to czasówka w aparacie:)

Pozdrawiam :)

Dodano po 2 [minuty]:

Aha, DEMON_FX - amplituner AIWA AV-D58 (widać na ostatnim zdjęciu). Nie jest to żaden wypas, ale gra ładnie.

• #4 11 Wrz 2006 18:22
    jaro_21
    Poziom 21  

Wykonanie jak i sam projekt na wysokim poziomie,
    jeden rzut oka i widać że konstrukcja jak i dobór głośników była dobrze przemyślana. Zacząłem sie zastanawiać czy ich nie skopiować :) Wyglądaja jak ze sklepu.

Jak zrobiłeś zaokrąglenia?

• #5 11 Wrz 2006 20:16
    woszu
    Poziom 15  

jari_21 po to jest forum żeby korzystać:)
    Konstrukcja przemyślana, bo projektowana już od jakiegoś czasu. Zaokrąglenia to bardzo skomplikowany proces myślowo-techniczny...:P
    Najpierw z grubsza pilnikiem do drewna, a potem papierem ściernym 40-stką - papier w postaci taśmy, przełożyłem przez kolumnę, zaparłem sie i jazda:) Potem poprawiłem 80-tką i tyle.

• #6 15 Wrz 2006 21:57
    Caleb_
    Poziom 33  

a pokazalbys schemat zwrotki?

• #7 16 Wrz 2006 11:06
    Armosus
    Poziom 26  

Nie no jak zobaczylem ostanio fotke i ta jak jest zblizenie na ARN'y to wymieklem. Ten fornir idealnie pasuje do czarnych glosnikow! Kolumny wygladaja jak ze sklepu. Cudo jak dla mnie, tez takie chce :D A te zaokraglenia to bajka. Moim zdaniem dobrze ze wybrales taki uklad glosnikow a nie d'Apollito, bo wtedy visatona prawie niebyloby widac.

Jak dla mnie -10/10. Minus za to ze ARN'y sa chyba troszke nierowno wkrecone ;) ale moge sie mylic.

I tak jak Caleb_ poprosze o schemat zwrtoki, jesli to mozliwe :)

Ech sam musze wreszcie skonczyc moje podlogowki (Tonsil GDWK 8-12/120 + 2xARN-150/03) trzeba tylko zaszpachlowac i polozyc fornir, ale sie nie chce :P

• #8 17 Wrz 2006 19:34
    Mike007
    Poziom 2  

Woszu ,zrobiles super głośniki i chciałem zrobic takie same dla rodziców ,ale kompletnie sie nie znam na tym i to by byla moja pierwsza konstrukcja, gdybys mogl mi powiedziec dokladnie jakie to sa glosniki (jakiej mocy ,firmy itp.) i gdzie moge je kupic bylbym BAAAARDZO wdzieczny ,z gory DZIEKUJE!
    P.S sprzet pierwsza klasa

• #9 17 Wrz 2006 20:11
    woszu
    Poziom 15  

Witam.
    Jak wspomniałem zwrotke projektował i wykonał --Killer-- i w związku z tym schematu nie posiadam. Wszelkie pytania do --Killera--:)

Armosus - układ głośników wg mnie tylko taki, ponieważ głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu słuchającego. Kolumny mają metr, wiec tak koło 90cm są wysokie (jak siedze sobie na fotelu, to jest ok:)).

Mike007 - poniżej linki do parametrów głośników i do sklepów.
    VISATONy kupiłem w greltonie:
    http://www.grelton.mycom.pl
    Parametry: http://www.visaton.de/en/1/8/380.html
    ARNy chciałem w empire (tam mają najtaniej) ale polecieli troche w kulki, więc zamówiłem u siebie w Gliwicach w sklepie audio.
    Parametry: http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-188-05-4.htm

• #10 17 Wrz 2006 20:35
    Mike007
    Poziom 2  

Woszu, mogłbys jeszcze podac dokladne wymiary obudowy bo rysunek jest za malo czytelny

• #12 19 Wrz 2006 00:59
    --killer--
    Poziom 11  

witam serdecznie .. ciesze sie bardzo ze pomoc sie przydała ... co do zwrotnicy i znalezionego schematu ... jest to tylko pod ta konfiguracje co zrobił kolega woszu ... ktos minimalnie zle zmierzył cewki ale to bez wiekszego znaczenia ... niech orginał wosza bedzie jeden a kopie czy klony beda inne hehehe ... a i opory cewek musza byc ponizej 0,3 - 0,4 Ohma ... na upartego mozna by zastosowac głosnik wysokotonowy o podobnej charakterystyce i parametrach .. jesli ktos taki znajdzie ...

pozdrawiam

• #13 21 Wrz 2006 16:16
    Wejper
    Poziom 15  

kolumienki świetnie się prezentują, jak masz podzielone pasmo na zwrotnicy??
    jestem laikiem, więc pytam się też, czemu służy podłączenie dwóch niskotonowych, poza większą mocą??
    nie lepiej dać jeden mocniejszy i lepszy?

• #14 21 Wrz 2006 16:56
    Armosus
    Poziom 26  

Polaczenie 2 niskotonowcow zwieksza rowniez ich glosnosc o 3dB. Jeden da 85dB ale dwa dadza juz 88dB. Do 60zl ciezko by znalezc jeden lepszy jakosciowo.

• #15 21 Wrz 2006 18:55
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

Witam.Kolumienki calkiem calkiem Ci wyszly,wykonanie jak ze sklepu.Cos mi sie zdaje ze chyba powiele ta konstrukcje zimowa pora,z tym ze bede kombinowal z jakims wymyslnym frontem,jakim to dokladnie jeszcze nie wiem,na boki fornir jak u Ciebie a front to tyle wiem ze polakieruje w srebrny metalic.Musze poprzegladac jakies gotowe sklepowe zestawy to moze cos zgapie ciekawego:)

Pozdro

• #16 21 Wrz 2006 20:43
    Wejper
    Poziom 15  

jeszcze jedno pytanie, w czy oplaca się robić taką konstrukcje 2d z mocnym basem, kosztem jakości reszty pasma?

czy średnie tony nie będą za słabe?

• #17 21 Wrz 2006 21:04
    zeberko
    Poziom 31  

Wejper napisał:
    jeszcze jedno pytanie, w czy oplaca się robić taką konstrukcje 2d z mocnym basem, kosztem jakości reszty pasma?

czy średnie tony nie będą za słabe?

Patrz pierwszy post punkt 7 :)
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=92&l=1&catg=1
    Po analizie charakterystyki (o tyle, o ile producent jest konkretny) można nie obawiać się o ten zakres pasma, może mogą średnie mieć jakiś swój charakter, ale sam mam monitory na arn 150/03/8 i naprawdę średnich mi nie brak

Fornir położony jest pięknie, sam bym tak chciał kłaść i te podfrezowania :)
    Z ukłonami

• #18 23 Wrz 2006 21:45
    woszu
    Poziom 15  

Tak może nie do tematu, ale na stronie www.woszu.prv.pl jest oprócz tych kolumn jeszcze jedno moje małe dzieło:) Zapraszam!

• #19 25 Wrz 2006 22:05
    łysy32
    Poziom 14  

Jak dla mnie super pod każdym względem
    ciekawe jak brzmią
    Mogło by się okazać że bez sensu wywaliłem 2 tysiaki na avance
    Naprawdę jestem ciekaw jak te skrzyneczki mówią
    Tak czy owak oceniam 5,8/6 i pozdrawiam

• #20 26 Wrz 2006 23:51
    DJ_Kaskader
    Poziom 9  

a jak robicie ten frez taki wgłebienie zeby głosnik sie schował :] ??

• #21 04 Paź 2006 22:53
    jaro_21
    Poziom 21  

mógłbyś podać jakie jest strojenie br ? jaka rurka ?

dzięki dechy już pocięte :)

• #22 05 Paź 2006 08:46
    woszu
    Poziom 15  

BR-18
    Otwór montażowy - 96mm
    Średnica wewnętrzna - 76mm
    Długość - 155mm

• #23 19 Lut 2007 20:19
    karpik_91
    Poziom 2  

Witam, tak sie składa ze twój projekt zainspirował mnie żeby zrobić swoje kolumny...oczywiście wg twojego opisu, ale tak się zastanawiam czy nie lepsza jest okleina niż fornir....piszę tak bo jest tańsza, a dużo funduszy nie mam;/

• #24 19 Lut 2007 20:27
    woszu
    Poziom 15  

Witam.
    Hmm, patrząc w kategoriach cenowych to można powiedzieć, że jest "lepsza", ale w kategoriach estetycznych to taka różnica jak między maluchem a audi:) Jedno i drugie jeździ....:)
    Wg mnie lepiej zostawić kolumny niewykończone jak nie masz na razie kasy, a z czasem dokończyć porządnie, niż wykańczać to okleiną.
    Ale jak to ktoś mądry kiedys powiedział - o gustach sie nie dyskutuje:)

Pozdrawiam

• #25 19 Lut 2007 20:44
    Dogu
    Poziom 17  

Witam
    Piękne kolumny moim zdaniem 11/10 :)

Przymiezam się od dłuzszego czasu do złozenia podobnych kolumn (jestem na etapie zbierania kasy) i w związku z tym mam pytanie jak przykleiłeś fornir na zaokragleniech że ci tak fajnie równo wyszło??

Pozdro Dogu

• #26 20 Lut 2007 11:30
    saimon500
    Poziom 14  

Nic dodać nic ująć, ja pochwalę za pomyśł frezowania pod kosze głośnikow to jest super sprawa i ona wnosi nowe spojżenie na tę kwestie która spędza sen z powiek wielu konstruktorom amatorom.

• #27 20 Lut 2007 12:46
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo ładne i dopracowane kolumienki. Frezy, wzmocnienia, zaokrąglenia, fornir, fszystko idealne. Małe ale. Dla mnie arn'y są akceptowalne tylko w obudowie zamkniętej.Wielka szkoda, że b-r nie jest z tyłu.

• #28 20 Lut 2007 15:32
    woszu
    Poziom 15  

Dogu:
    Fornir klejony jest najpierw na przednią ścianę (jest dosyć szeroki) i zachodzi na ściany boczne jakieś 4 cm. Na bocznych jest łączony, co zresztą widać. A co do samego klejenia, to po przyklejeniu na prostej scianie przedniej, nawilżasz fornir od zewnętrznej strony namoczoną gąbką, dzięki temu jest on podatny na zginanie- ot tyle:)

przemo-lukas:
    Ja sie aż tam bardzo na akustyce nie znam i takie zestawy mi polecono. A co do BR to chciałem z przodu, bo jak dla mnie lepiej to wygląda:)

• #29 20 Lut 2007 17:44
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zrobiłeś jak chciałeś (lub jak Tobie doradzono). Moją opinią co do arn'ów nie sugeruj się wcale (no może troszkę), to Tobie ma się podobać, a nie mi. A może brzmią lepiej w takich obiętościach (chyba ponad 40l). Co do closed jest to moja subiektywna opinia.
    Zresztą kolejną Twoją konstrukcją mogą być koreczki z drewna oklejane od frontu tym samym rodzajem forniru, a na powierzchni styku z b-r filcem.

• #30 01 Mar 2007 20:37
    marosik
    Poziom 15  

kolumienki ladne. Mnie sie podobaja :)
    Br z przodu ma swoje zalety (poza wygladem)... Nie kazdy ma miejsce zeby odstawiac kolumny pol metra od sciany...
    Mam pytanie jakiego kleju uzyles do klejenia calosci tzn obudowy i forniru. Jakiej grubosci jest fornir?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME