Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk SATA i jego kosmiczne (nie)możliwości!

28 Wrz 2006 22:50 1620 19
  • Poziom 17  
    Witam, opiszę cała sprawę jasno bo jak zacznę kręcić to nikt mi nie pomoże ;P
    A więc:
    Kupiłem dysk SATA 160GB Samsung'a i BIOS widział dysk a windows już nie. Odwiedziłem ponownie sklep komputerowy i powiedzieli mi że Samsung może nie działać z płytą główną ASUS'a i wymieniłem dysk na WD.
    I to samo się działo, włożyłem płytę cd od sterowników do płyty głównej i była tam sterownik do dysków sata, zainstalowałem go, i pokazała mi się nowa stacja dyskietek(b:) a to raczej chyba powinien być dysk!!
    Kompletnie nie wiem co robić! Wszystko już sprawdzałem! Instalatory windows'a XP i 2000 go nie widzą, windows tez nie Linux też nie! NIC!!
    Proszę o pomoc!!
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Wejdź w panel sterowania-narzędzia administracyjne-zarządzanie komputerem-zarządzanie dyskami i załóż partycje i sformatuj dysk,dopiero wtedy będzie "widziany".
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jak rozumiem ten dysk 160GB to drugi dysk w komputerze ?
    Jaki masz system operacyjny ?
    Pewno instalator XP nie widział dysku bo nie wcisnałeś F6 i nie dałeś mu sterownika do dysku SATA. Sądzę, że obecnie nie masz zainstalowanych sterowników do dysków SATA (zazwyczaj są na cd płyty głównej).
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam
    Wepnij go do SATA1 i sprawdź czy masz włączona opcje raida w biosie, jeśli tak to wyłącz. Później włącz system i w narzędziach administracyjne zarządzanie komputerem sprawdź czy w zasądzanie dyskami masz ten dysk jesli tak to go sformatuj, jeśli nie to nie wiem jak ci pomóc.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Panowie nic to nie pomoże wasze rady !
    Potrzebujesz Windowsa XP z Wbudowanym Service Pack 2 na zwykłym systemienie bez SP2 wykrywa dysk do 128 GB ! Pamiętaj o zainstalowaniu Driver do kontrolera (F6) W serwisie źle ci powiedzieli niema znaczenia każda płyta musi wykryć dysk niema nic do rzeczy !

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    arek myślę że się chyba mylisz ;) Bo czemu własnie widać dysk na Windowsie 2000?? I widzi całe 160GB?? :> Zrobiłem jak powiedział tronic1 ;) i działa ;) ale nie wiem jak to będzie z próba instalowania systemu!!
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Instalator Systemu Windows XP nie wykryje większego dysku jak do 128 GB Dlatego polecam ci wersje XP ze SP2 Zintegrowanym !

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    na windowsie 2000 może być widać cały bo pewnie jest na nim najnowszy ServicePack. Przy Windows XP i dyskach ponad 120GB bezwzględnie jest konieczny ServicePack 2. Już nieraz mieliśmy na swoim serwisie klijentów którzy pieklili się o to że dysk jest mniejszy, ale po SP2 ZAWSZE okazywało się, ze jest ok. Przy nowszych płytach głównych i ustawieniu SATA na nonraid nie trzeba nawet wciskać F6 przy instalacji i podawać sterowników z dyskietki.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    To nie prawda że musi być SP2 aby system widział dysk ponad 137GB.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    SATA 200 GB. W'XP z SP1 i ŻADNYCH problemów przy konfiguracji i instalacji. ...........
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    SP1 wystarczy, ale jak już jest SP1 to dlaczego nie dorzucić od razu SP2? przecież jest bezpłatny. Usuwa przy okazji sporo innych błędów.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Witam, a jeśli nie mam napędu FDD co mam teraz zrobić? Win XP nie wykrywa dysku :(
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zainstaluj Windowsa z SP1 LUB SP2 lub pożycz,kup napęd FDD.Momo że to prawie przeżytek,nieraz się przydaje.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    tjanusz napisał:

Jeśli masz dostęp do komputera z działającą windozą to przy pomocy programu XPLite możesz sobie przygotować własną instalke systemu. Także ze zintegrowanymi sterownikami ktore normalnie wgrywa się po wciśnięciu F6.

Program przygotuje obraz płyty do nagrania i potem przy instalacji już nie trzeba kombinować.

Posiadzasz może taki program? Jak tak to udostępnij, był bym bardzo wdzięczny! :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Cinekas co do XP windowsa podczas instalacji wkłada się dyskietkę Silicon Image i po kłopocie wtedy każdy windows podczas instalacji widzi sata dyski i nie musisz miec SP windowsa podczas takiej instalki wystarczy załadować te drivery na samym początku podczas rozruchu instalacji.Wina płyty przed kilkoma dniami robiłem instalke na Asus A8N-SLI Premium nForce4 SLI i winda widziała sata niestety na moim archaicznym epoxie K98A2+ muszę wkładać silicon image bo inaczej instalka nie widzi sata.
  • Poziom 17  
    Ok :) pomogła tylko dyskietka, na płycie CD od płyty głownej były sterowniki do wgrania :P wzssytko poszło sprawnie :P Ale i tak z statą jest duzo zabawy :)
    Pozdrawiam i dzieki wszsytkim za pomoc!! :)