Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmieniacz Kanałów Audio (?)

nazgul06 01 Paź 2006 10:13 2157 17
  • #1 01 Paź 2006 10:13
    nazgul06
    Poziom 10  

Witam!

Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia układy, do którego można by podłączyć 3 sygnały audio (każde line-in by miało inny priorytet - 1,2,3) i urządzenie to wysyłałoby na line-out sygnał z odpowiedniego line-in. Np. podłączam playera mp3 pod gniazdo z najmniejszym priorytetem i krótkofalówkę pod 2 wejście, i teraz gdy ktoś coś powie przez krótkofalówkę to mużyka ściszy się / wyłączy. Niestety nie mam pojęcia jak to zrobić, myślałem nad jakimś mikrokontrolerem, ale też nie wiem jaki. Może ktoś mógłby zaprojektować taki układ, lub dać jakieś wskazówki. Bo z oprogramowaniem tego raczej sobie poradzę.

Pozdrawiam,
    Dawid

0 17
  • #2 01 Paź 2006 10:37
    august_
    Poziom 27  

Jaką kwotę chcesz przeznaczyć dla projektanta?

0
  • #3 01 Paź 2006 11:15
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    A jak już przestanie mówić przez krótkofalówkę to po jakim czasie ma przełączyć się na MP3?

0
  • Pomocny post
    #4 01 Paź 2006 13:23
    m8se
    Poziom 14  

Wydaje się to całkiem możliwe do zrobienia całkiem małym kosztem. Multiplekser/przełącznik analogowy jest dostepny jakiś zawsze. Do tego mikrokontroler z trzema kanałami A/D lub uC+takiś przetwornik z tylomaż. Na wejścia multipleksera podajemy sygnały audio, a wyjście jest wyjściem takim normalnym:) Na wejścia dodatkowo podłaczamy A/D - z przetwornika lub bezpośredno z uC. I w programie próbkujemy wszystkie wejścia, oceniamy czy na jakimś pojawił się sygnał audio i sterujemy przełącznikiem. Jako że uC, to możemy sobie zaprogramować i priorytety, i czas wyłączenia, i czas reakcji, i poziom reakcji i pewnie inne ważne bajery. To chyba do wykonania.

1
  • #5 01 Paź 2006 13:55
    irek2
    Poziom 40  

prosty uklad analogowy a wy proponujecie mikroprocesor?? Ach ta dzisiejsza mlodziesz niedlugo bedzie sie jej wydawac ze beda mogli mikroprocesorem zaprogramowac pogode :)

0
  • #6 01 Paź 2006 14:09
    nazgul06
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedź, całkowicie nie miałem pomysłu jak to zrobić. m8se czy mógłbyś podać jaki uC mógłbym użyć i model multiplexera?

irek jak by to miało wyglądać analogowo ;) - bo jak dla mnie analog byłby dużo prostszy (chyba)

Pozdrawiam

0
  • #7 02 Paź 2006 00:21
    HMD
    Poziom 18  

Witam.

proponowal bym ukladzik w stylu:

Zmieniacz Kanałów Audio (?)

rezystorki moga byc 10k, potencjometr 1k. Za pomoca potencjometrow bedize mozliwosc regolacji czulosci ukladu. Multiplekser jesli to ma byc dla 3 zrodel proponuje dowolny analogowy 4x1. Zerowe wejscie multipleksera podlaczone do masy tak aby w przypadku gdy nie ma zadnego sgnalu to na wyjsciu pokazala sie masa :) Wzmacniacze dowolne o mogace pracowac przy +5V aby nie trzeba bylo dawac dodatkowych dzielnikow przed bramkami.

Uklad ma wady takie jak:
    - dziala "impulsowo" - nie podtrzymuje przez np 1s wlaczonego wejscia
    - w przypadku sygnalu przemiennego + dodatnia polowka bedzie dane wejscie wlaczac a ujemna je wylaczac czyli dziala tylko dla sygnalow +
    - dla sygnalu "rownego" napieciu odniesienia (przy komparatorach) moze byc niestabilny

0
  • #8 02 Paź 2006 09:28
    Dar.El
    Poziom 40  

Ten schemat niestety nie będzie działać prawidłowo. Wystarczy że sygnał będzie jednocześnie na dwóch wejściach o niższym priorytecie co spowoduje przełączenie układu na najwyższy priorytet. Brak układów czasowych i prostowników sygnału.

0
  • #9 02 Paź 2006 15:35
    nazgul06
    Poziom 10  

Dar.El mógłbyś pokazać jak by miał wyglądać działający układ. Bo ja niestety nie za bardzo się na tym znam. :)

0
  • #10 02 Paź 2006 20:07
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Obawiam się że układ byłby zbyt skomplikowany, Irek coś wspomniał o prostym schemacie, może by go tu umieścił.

0
  • #11 03 Paź 2006 17:17
    HMD
    Poziom 18  

No faktycznie na schemaciku popelnilem pozadny blad ale tak to niekiedy bywa po ciezkim dniu :|

Troszke poprawilem i zmodyfikowalem to sterowanie multiplekserkiem i chyba nie ma juz zdecydowanych bledow :) ale czekam na opinie :D

R=10k
    POT=1k
    C=1u
    D=1N4148
    +U=5V
    -U=-5V
    Uklad powinien dzialac poprawnie (przynajmniej przy prostej symulacji dzialal :) ) w pasmie audio 15Hz - 20kHz.

Wejscie 3 ma najwyzszy priorytet. Proponuje wzmacniacze zasilic +4,5 - 5,5V.
    Oczywiscie brameczki mozna by tez i zastapic jakims prostym procuszkiem jak np. ATiny 15 :D :D :D

Oto moja propozycja :) za schemacik pobieram 1pkt bo troszke sie nameczylem z nim :)

0
  • #12 03 Paź 2006 21:31
    irek2
    Poziom 40  

najpierw to trzeba wybrac rodzaj wyciszania wejsc czy to ma byc plynne czy skokowe jak w powyzszym rozwiazaniu. Czyli multiplekser analogowy badz wzmacniacz regulowany napieciem, moze tez byc prosty przelacznik diodowy.
    Potem trzeba wykonac detektor sygnalu, taki jak np w ukladach czuwania do subwofera czy bramkach szumu. Czyli wzmacniacz operacyjny o duzym wzmocnieniu a na wyjsciu prostownik z usrednianiem.
    Zaprzegniecie do pracy fotorezystora sterowanego dioda led znacznie uprosciloby sprawe.
    A na koniec logika na bramkach lub diodach.

Jak nie wezmniecie sie za rozwiazywanie problemow po kolei to nic z tego nie bedzie.

0
  • #13 03 Paź 2006 22:05
    nazgul06
    Poziom 10  

Irek, ja chciałbym, żeby była mżliwa regulacja płynna. Najlepiej na multiplekserze. I bradzo bym prosił o schemat, bo nie jestem dobry w te klocki

0
  • #14 04 Paź 2006 15:12
    HMD
    Poziom 18  

multiplekser nie da Ci plynnej regolacji w ten sposob, ze jedno wejscie bedzie wyciszane a drogie podglasniane :!: multiplekser gwaltownie przelacza kanaly. Plynne przelaczanie kanalow mozesz miec na ukladach wzmacniajacych co irek2 juz wczesniej zaznaczyl.

0
  • #15 04 Paź 2006 19:56
    nazgul06
    Poziom 10  

W takim razie zależy mi aby układ był prosty, w miarę energooszczędny i posiadał mało elementów (to jest mniej ważne)

0
  • #16 05 Paź 2006 15:28
    HMD
    Poziom 18  

Ten moj schemacik oparty jest jak mozna zobaczyc na 6 ukladzikach scalonych (multiplekser, 2x 4 wzm. op., bramka OR, 2x bramka NAND) do tego dochodza 3 kondensatorki i 12 rezystorkow ( ewentualnie 6 rezystorow i 6 pot-dostrojczych) do tego jeszcze 3 diodki tak wiec nie jest zbyt skomplikowany :) To jest to, ze komplikuje caly uklad automatycznego przelaczania. Ukladem wykonawczym moze byc albo jakis multiplekser albo jakies przelaczniki, wydaje mi sie multiplekser latwiejszym rozwiazaniem tak wiec kwestia sterowania a tu nie przychodzi mi w tej chwili nic prostrzego do glowy(moze po za uP zamiast bramek).

0
  • #17 05 Paź 2006 16:06
    nazgul06
    Poziom 10  

W takim razie jesli twój schemat dziala to myslę, że go zrobie :)

Dzięki

0
  • #18 07 Paź 2006 16:06
    nazgul06
    Poziom 10  

Mam jeszcze pytanie, czy ktoś mógłby mi podać jakieś przykładowe multipleksery i bramki które mogę/powiniennem użyć?

0
  Szukaj w 5mln produktów