Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amator 2B - problem z lewym kanałem

01 Paź 2006 14:22 1203 5
  • Poziom 9  
    Mam problem ze starym wzmacniaczem Diory, mianowicie popularnym kiedyś Amatorem 2B.

Lewy kanał gra ciszej, praktycznie bez basów i z dziwnymi "pogłosami". Kolumny ZG-15C (15W RMS), obie na 100% sprawne. Sprzęt podłączam do komputera (karta Aureal Vortex 2), poprzez gniazdo magnetofonowe.

Niedawno we wzmacniaczu wymieniłem kondensatory w sekcji zasilania i te przy końcowkach (również ten jeden na dole płytki PCB, wszystkie są tej samej pojemności jak oryginalne), od tego czasu radiator grzeje się znacznie mniej, jednak dźwięk na lewym kanale pozostał taki sam.

Doradzono mi, abym zmierzył napięcie na końcówkach. W jaki sposób to zrobić? ;)

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)

PS Bezpieczniki przy końcówkach wyglądają na sprawne, nie są zaśniedziałe. Spaliły się natomiast wszystkie żarówki od podświetlenia skali.
  • Poziom 9  
    olaf x napisał:
    pare chwil wczesniej byl podobny temat ;)
    poczytaj na poczatek, moze cos da? ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic581968.html]

Też na początku podejrzewałem, że to potencjometr - w końcu swoje lata mają :) Tylko jak wymontować płytę scaloną na której siedzą? Wygląda na to, że jest przynitowana... Ew. jakieś dziwne śruby są. Spróbuję to wykręcić kluczem francuskim, zobaczyć co tam jest, przeczyścić i ewentualnie zamówić te gałeczki :P

Dzięki, czekam na inne rady :)

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    zarowno plyta czolowa ze skala jak i plytka z regulatorami jest przykrecona srubkami z lbem szesciokatnym, potrzebny do tego klucz nasadowy 5mm
  • Spec od sprzętu Unitra
    Najlepiej miec schemat oraz jakis wzmacniacz kontrolny i badac sygnal od wejscia do wyjscia w ktorym miejscu nstepuje pogorszenie jakosci dzwieku.
  • Poziom 9  
    marian1981.02 napisał:
    Najlepiej miec schemat oraz jakis wzmacniacz kontrolny i badac sygnal od wejscia do wyjscia w ktorym miejscu nstepuje pogorszenie jakosci dzwieku.

A możesz jakoś to łopatologicznie wytłumaczyć? W sprawach elektroniki jestem trochę laikiem :) Przed chwilą przeleciałem lutownicą wszystkie podejrzanie wyglądające luty - zero poprawy.

Od spodu PCB, przy nóżce jednej z końcówek jest kondensator o małej pojemności - oryginalnie wyglądem różnił się od pozostałych (wymieniłem go, przedtem był Unitramex, pozostałe były niebieskie Elwy), on powinien tam być?