Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser - pointer 50mW 532nm - Jaka jest jego realna moc ?

brekmar 03 Paź 2006 15:25 32149 78
  • #1 03 Paź 2006 15:25
    brekmar
    Poziom 9  

Witam mam pytanie. Zakupilem sobie 50 mW laser kieszonkowy. I nie wiem czy zostalem zrobiony w balona czy dalem sie nabrac glupim reklamom. Otoz mialem taki laser 5 mW no i powiedziano mi ze 5 mW to zabawka a 50 mW laser przepala juz kartki papieru i jest niebezpieczny. No wiec kupilem sobie 50 mW ale patrze i zonk, no niby wiazka jest widoczna nawet w jasnych pomieszczeniach, widac roznice wizualna, ale jakos kartek nie przepala, ba nawet nie czuje zeby to wyzwalalo jakies ogromne cieplo. Wiec pierwsze co pomyslalem to ze zostalem wyrolowany i ktos mi sprzedal laser 5 mW z naklejka 50 mW, ale tak sobie pomyslalem logicznie i troche ciezko wiezyc zeby 2 malutkie bateryjki wyprodukowaly taka moc ktora bedzie cokolwiek przepalac, zreszta to jest 50mW czyli 0,05 Wata, lasery przemyslowe stworzone do przepalania przeciez zuzywaja moc liczona w watach a nie w mW, innym powodem moze byc fakt ze skoro 50mW laser przepala kartki to w takim razie jakim cudem ludzie na dyskotekach nie wychodza popaleni skoro tam sa lasery nawet 300 mW. Moze ja sie myle w dociekaniach, moze to naprawde powinno przepalac kartki i zostalem oszukany, wiec prosze o wyjasnienie czy kieszonkowy laser 50 mW przepala kartki, albo mowiac krotko czy dostalem to za co zaplacilem?

• #2 03 Paź 2006 15:32
    elektronik8
    Poziom 19  

Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie , laser 50mW nie przepali ci kartki :)

• #3 03 Paź 2006 15:40
    brekmar
    Poziom 9  

OK, dzieki. No to dobrze myslalem.

• #4 03 Paź 2006 18:33
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Diody powyżej 500mW a w szczególności 2W 808nm, jak ich wiązkę skupi się (skolimuje) do 0,25mm² na ciemnej powierzchni to dym leci. Jak skupisz 50mW na 0,02mm² to może też zacznie wypalać wzorki na ciemnych powierzchniach.

• #5 03 Paź 2006 21:30
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

ale jaja, Kto to takie wsakźniki po 50mW sprzedaje?. Taką diodą najwyżej wypalisz sobie oko. Mam takie czerwone diody 100mW i powiem że już zaczyna iść dymek- oczywiście przy skupionej wiązce. Jeśli chcesz coś rozsądnie popalić to kup kilkanaście watów...

• #6 04 Paź 2006 14:51
    brekmar
    Poziom 9  

Jakiej mocy musi byc laser zeby wiazka byla widoczna przy swietle slonecznym? I jeszcze gdzie mozna kupic diody laserowe i w jakich cenach?

• #7 04 Paź 2006 16:46
    bolek

brekmar napisał:
    Jakiej mocy musi byc laser zeby wiazka byla widoczna przy swietle slonecznym?

to jest pojęcie względne. W dzień zarówno widać wiązke z 50mW 660nm jak i 20mW 532nm.
    Co do reszty postu to czy google padło? (od razu podpowiem: semicon, TME...)

• #8 04 Paź 2006 22:31
    pdmk
    Poziom 18  

Kartka... mhmmm.. A kolega slyszal o ciele idealnie czarnym? Kartki to i 0,5W nie przepali. BIALEJ kartki...

• #10 04 Paź 2006 23:54
    pdmk
    Poziom 18  

Hmmm... w rekach mialem kiedys 250mW pointer... wiec dlaczego niby mialby nie istniec 50mW? A ow mial okolo 260mW z pomiaru coherentem.
    Sprzecik byl z WickedLasers... Obecnie to tak wyglada:

A ceny:
    Spyder 532nm 200mW - $999.99
    Spyder 532nm 250mW - $1499.99
    Spyder 532nm 300mW - $1999.99

A tak niegdys wygladaly power pointery z LaserGlow'a:

A tak to wyglada owczesnie:
    http://www.laserglow.com/hercules.html

Dobrej nocki laserowcy ;)

• #11 05 Paź 2006 00:10
    brekmar
    Poziom 9  

Na tej stronie drogo jak cholera 300$ za 35mW oni chyba powariowali :/

• #13 05 Paź 2006 13:35
    submariner
    Poziom 32  

jak chcesz cos przepalac to raczej wyladowczy laser CO2 polprzewonikowe ktore cos moga oprocz swiecic kosztuja wszystkie pieniadze , za ok 1000$ moze juz mniej kupisz 100W laser CO2 ktory przepali praktycznie kazdy metal

• #14 05 Paź 2006 13:48
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

brekmar napisał:
    Na tej stronie drogo jak cholera 300$ za 35mW oni chyba powariowali :/
    - a jak ci powiem, że na studiach kupiłem sobie (znaczy politechnika mi kupiła do pracy dyplomowej) 7mW za 2000 marek, to co stwierdzisz?
    Moc nie jest najważniejszym parametrem lasera.

• #15 05 Paź 2006 16:12
    brekmar
    Poziom 9  

No to w takim razie mam pytanie, co to jest te 532 nm, i inne pytanie jak mozna zwiekszyc grubosc wiazki bo wyglada jak nic, czy wogole wiazki sa grubsze?

• #16 05 Paź 2006 19:00
    pdmk
    Poziom 18  

brekmar napisał:
    No to w takim razie mam pytanie, co to jest te 532 nm, i inne pytanie jak mozna zwiekszyc grubosc wiazki bo wyglada jak nic, czy wogole wiazki sa grubsze?

Ehhhh, leniu leniu... Tu lub tu masz odpowiedz. I prosze sie wiecej nie lenic!
    Powodzenia.

• #17 09 Paź 2006 18:56
    motykami
    Poziom 18  

Witam, przyłącze się troszke do tematu, mam pytanie odnośnie tego gdzie można kupić jakąś diode laserową (najlepiej już z koliminatorem, optyką) czerwoną o mocy 10-50mW ?? Szukałem na google i znalazłem co prawda tą stronke http://www.cyfronika.com.pl/semi/diodylaserowe.htm , ale powiem szczerze ze ceny na niej troszke mnie przerażają, rozumiem że nie kupie dobrego i mocnego lasera za 20-30zł... ale słyszałem że kiedyś był na allegro wskaźniki 10mW w cenach do 40zł, a takie coś było by dla mnie idealnym rozwiązaniem. Chwiliwo zrobiłem mechanizm na głowicach z dysków twardych, i mam diode z taniego wskaźnika laserowego (1mW) i efekt jest fajny lecz niestety mało widoczny. Gdyby ktoś wiedział gdzie moge kupić taki wskaźnik lub diode to byłbym wdzięszny, bo ani na allegro ani na googlach nie moge nic sensownego znaleźć, (chodzi mi o diody/wskaźniki w przedziale mocowym 5-50mW)

Pozdrawiam i z góry dziękuje. motykami.

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ na allegro znalazłem taki wskaźnik: http://www.allegro.pl/item133344970_laser_led_113_2w1_wskaznik_laserowy_latarka_led.html
    i cena jest niezła, a moc to niby 5mW tylko teraz pytanie czy to będzie świeciło lepiej niż taki najtańszy wskaźnik na którym pisze 1mW i czy będzie duża zauważalna różnica pomiędzy 1mW a tym niby że 5mW ??

• #18 09 Paź 2006 19:16
    bolek

na allegro są diody 50mW 670nm po chyba 120zł, faktycznie mają ok 20mW. Ja mam diody 100mW 655nm po 350- kolimator zasilanie w komplecie- nie kupisz nic w lepszej cenie...

• #20 09 Paź 2006 20:37
    bomber
    Poziom 24  

http://www.allegro.pl/item133275006_nowosc_modul_laser_uniwersalny_mocny_efekt.html
    czy takie cos wystarczy do :
    1. swiecenia po oknach na sasiedni budynek w odleglosci 500 m - robilem tak zwyklym laserkiem z rynku i efekt byl ale slaby czy z tym bedzie lepszy i czy jjak przpadkiem komus w oko z takiej odleglosci zaswiece czy cos sie moze stac ?
    2.doswiatczen z optyka w pracowni fizycznej - rolety sa i rzytnik jakos działa czy bedzie widac załamanie wiazaki na pryzmacie ? i tu znowu pytanie czy jak wiazka zle sie zalamie i zaswieci przypadkowo komus w oku jakie moga byc nastempstwa ?
    Czy to jestw wogle silniejsze od sprzetu z rynku za 5 zł jesli tak to mniej wieciej ile razy ?

• #21 09 Paź 2006 23:26
    bolek

ta... przypakiem...

nic się nie powinno stać- to tak z mojego doświadczenia. Nie rozumię o co chodzi z roletami, żutnikiem i pryzmatem.

• #22 10 Paź 2006 12:34
    bomber
    Poziom 24  

czy w pomieszenieu z roletami w ktorym poprawie dziala zutnik to czy by bylo widac promien tego lasera ??? (nie chodzi o kropke na sicanie ) tylko o linie swiatała

• #23 10 Paź 2006 16:27
    pdmk
    Poziom 18  

bomber napisał:
    czy w pomieszenieu z roletami w ktorym poprawie dziala zutnik to czy by bylo widac promien tego lasera ??? (nie chodzi o kropke na sicanie ) tylko o linie swiatała

Nie byloby.

"swiecenia po oknach"... Ile Ty masz lat? 7...13? Wiecej chyba nie... SP mi sie przypomina z takim idiotyzmem ;)

• #24 10 Paź 2006 16:32
    bomber
    Poziom 24  

to nie o to do konca chodzi z tymi oknami chociaz moze i czasami bym do tego uzyl go. Nie moj wiek jest wiekszy od podanego przez kolege przedzialu :D. To ten z rynku( za 10 zl standard ) bedzie taki sam jak ten czy mocniejszy/slabszy ??

• #25 10 Paź 2006 16:57
    pdmk
    Poziom 18  

bomber napisał:
    to nie o to do konca chodzi z tymi oknami chociaz moze i czasami bym do tego uzyl go. Nie moj wiek jest wiekszy od podanego przez kolege przedzialu :D. To ten z rynku( za 10 zl standard ) bedzie taki sam jak ten czy mocniejszy/slabszy ??

Czyli 14 lat ;) Bylem blisko

Ten z alledrogo bedzie lepszy od bazarowego ;)

• #26 10 Paź 2006 19:21
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Był taki temat: "To się robi niebezpieczne ..."
    Na szczęście bazarowe, albo te z aledrogo diody laserowe rzadko zahaczają o klasę 2 (bezpieczeństwa pracy z laserami), wiec jeśli potencjalny posiadacz lasera na którym pisze 0,5 wata nie będzie patrzył w niego 3 godziny, to krzywdy sobie nie zrobi :D.

Pytaniem zasadniczym byłoby: jakiego typu efekt "laserowy" chcecie uzyskać? No i oczywiście: jakimi środkami na ten cel dysponujecie?
    Odpowiedź jest niestety (na 99%) przesądzona :(.

P.S.
    A pochwale się co mi tam.
    Miałem przyjemność zabawy z laserem który topi cegłówki - taki efekt naprawdę pozostaje w pamięci ...

• #27 15 Mar 2008 14:09
    Aerials
    Poziom 9  

Witam!
    Mam maly problem z moim laserem. Kupilem na Allegro laser <50mW, 532nm. Po kilku minutach zabawy przestal swiecic wiec pobieglem do sklepu i kupilem nowe baterie i wszystko bylo ok lecz po nastepnej godzinie zabawy laser znacznie zmniejszyl swoja moc az przestal swiecic w ogole. Trwalo to jakies 10 sek. Od tamtej pory nie chce mi juz swiecic mimo ze wymienialem baterie na nowe i jestem pewien ze baterie sa dobrze wlozone do lasera. Po kilku godzinach nieuzywania laser zaswiecil na zielono lecz bardzo slaba wiazka i znowu przestal. Nie uzywalem go 2 dni i wlaczylem i znowu swiecil na zielono i trwalo to jakies 10 sek. Zobaczylem tez ze gdy wlaczam go i ryzykownie patrze na diode widze czerwone swiatelko w srodku i nic wiecej. Prosze o jak naszybsza pomoc!
    Pozdrawiam!

• #28 15 Mar 2008 14:28
    Art.B
    Poziom 26  

Aerials, albo padła dioda, albo HR na krysztale się spalił i widzisz 808nm z diody bo rezonator szlag trafił i akcja laserowa się nie wzbudza i to chyba całkiem prawdopodobne.
    Jak widać producent kryształów podaje maksymalną moc pompowania w jakimś określonym celu, a nie tylko w celach marketingowych. Nie można bezkarnie podkręcać mocy pompowania, w szczególności że warunki pracy kryształu w pointerze są nieciekawe (CW, brak efektywnego chłodzenia). Ostatnio naprawiałem 472nm 30mW made in Shanghai z takim uszkodzeniem. Tylko tam kryształ był większy niż w pointerku i dało się przesunąć obszar pompowania poza uszkodzony fragment. Po wtóre jeśli widać czerwone światło, to znaczy że producent wskaźnika, lub sprzedawca zaoszczędził na filtrze IR.

• #29 15 Mar 2008 14:52
    Aerials
    Poziom 9  

Jestem nowy w tematach laseru i Art.B moglbys mi powiedziec co ja moge z nim teraz zrobic?? Jakis serwis?? Jesli tak to jaki? Bo bardzo mi zalezy na tym laserze.

• #30 15 Mar 2008 14:58
    Art.B
    Poziom 26  

Wszystko zależy ile Cie ten laser kosztował. Naprawa może być nieopłacalna. Posiadam klejone kryształy jak i diody 808nm, tylko podejrzewam, że koszt naprawy przekroczy cenę pointerka, poza tym możliwość rozebrania urządzenia zależy od tego czy producent poskąpił kleju...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME