Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV, antena analogowa. Po włączeniu PC na TV są paski.

damianos88 08 Paź 2006 13:25 2702 34
  • #1 08 Paź 2006 13:25
    damianos88
    Poziom 13  

Mam taki problem: do telewizora mam podlaczona antene analogowa i obraz jest elegancki, a gdy uruchomie komputer odrazu zaczynaja sie pokazywac paski na ekranie telewizora. chodzi mi oto czy nie ma jakiegos urzadzenia ktore by likwidowalo te zklocenia. Pomozcie

0 29
  • #2 08 Paź 2006 13:39
    ZbigniewII
    Poziom 19  

Antena zewnętrzna,dobry przewód antenowy, gdy zakłócenie "po w.cz."
    Z innego gniazdka sieciowego,próba filtracji sieci gdy zakłócenia przez zasilanie.
    Czasem zasilacze komputerów promieniują szerokie widmo niepożądanych impulsów.
    Czasami pomaga uziemienie komputera lub "odsunięcie" od telewizora.

0
  • #3 08 Paź 2006 15:41
    damianos88
    Poziom 13  

Kabel jest nowy, komputer jest podlaczony do innego gniazdka poniewaz jest w innym pokoju. a z uziemieniem bede mial problem, bo brak jakiego kolwiek uziemienia u mnie w domu, chyba ze podlancze do kranu:)

0
  • #4 08 Paź 2006 18:35
    Remeknapr
    Poziom 33  

Masz listwę przeciwzakłóceniową na zasilaniu komputera?

Remeknapr

0
  • #5 08 Paź 2006 19:04
    damianos88
    Poziom 13  

mam listwe, probowalem tez dac listwe przed telewizor, ale dalej to samo jest

0
  • #6 10 Paź 2006 01:43
    Remeknapr
    Poziom 33  

Jeśli masz możliwość, podmień na próbę zasilacz. Najbardziej prawdopodobne, że to on sieje. Jeśli nie masz takiej możliwości spróbuj dołożyć lub wyjąć jakąś kartę, lub napęd, co zmieni częstotliwość pracy zasilacza. To może Cię naprowadzić na jakiś ślad.

Remeknapr

0
  • #7 10 Paź 2006 07:37
    damianos88
    Poziom 13  

wyciaglem wszystkie karty, dysk, naped. zaostala w sumie plyta glowna, procesor i zasilacz i dalej to samo jest

0
  • #8 10 Paź 2006 10:31
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

damianos88 napisał:
    Kabel jest nowy, komputer jest podlaczony do innego gniazdka poniewaz jest w innym pokoju. a z uziemieniem bede mial problem, bo brak jakiego kolwiek uziemienia u mnie w domu, chyba ze podlancze do kranu:)

Czy komputer jest także podpięty pod antenę TV?

Załóż gniazdko z bolcem, jeżeli nie masz instalacji 3-żyłowej - bolec "zeruj" (w gniazdku zmostkuj przewód N z bolcem)
    Pzdr

0
  • #9 10 Paź 2006 17:51
    damianos88
    Poziom 13  

nie komputer nie jest podlaczony do anteny, a jak mam sprawdzic ktory to kabel N??

0
  • #10 10 Paź 2006 19:37
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

damianos88 napisał:
    nie komputer nie jest podlaczony do anteny, a jak mam sprawdzic ktory to kabel N??

Witam

Przewód N to "stare zero". Jeżeli nie masz pojęcia o elektryce - zleć to fachowcowi.
    W gniazdku jeden przewód to faza L - jeżeli masz neonówkę - faza będzie świecić - drugi jest zerem - czyli ten który musisz połączyć w gniadku z bolcem.

Pzdr

0
  • #11 10 Paź 2006 22:52
    Remeknapr
    Poziom 33  

Komputer MUSI być podłączony do gniazda z bolcem ochronnym. Ostatnio to zlekceważyłem i podłączyłem monitor do gniazda bez bolca (komputer był podłączony do gniazda uzerowanego). Efekt - uszkodzona karta graficzna. W Twoim przypadku nie musi być to powodem zakłóceń, ale prawdopodobne, że jest. Jeśli nie możesz podstawić innego zasilacza, to trudno coś dalej radzić. Powiem tylko, że miałem podobny problem z zakłóceniami odbioru przez tuner na PCI. Ustąpiły po zmianie zasilacza.

Pozdrawiam Remeknapr.

0
  • #12 10 Paź 2006 22:55
    damianos88
    Poziom 13  

ale ja juz podstawialem inny zasilacz nawet 2:):)

0
  • #13 11 Paź 2006 00:16
    Alex2
    Poziom 24  

Trochę to zaskakujące -- komputer zakłóca telewizor, który jest wogóle w innym pokoju?? W sąsiednim za ścianą? I czy grube ściany?

I jeszcze jedno: czy antena jest na zewnątrz budynku i czy przypadkiem nie gdzieś pod oknem pokoju z komputerem? ;) ?

Bo to wyglądać może na zwracanie jakichśzakłóceń do sieci energetycznej.

Można by spróbować podpiąc TV lub komp do lampy przez taką złodziejkę od żarówki, to są bardzie odseparowane obwody... I zobaczyć czy dalej zakłóca.

Tak jak pisali Koledzy, można zaekranopwać kabel anteny -- robi się to specjalną owijką z miedzi czy aluminium, nie wiem..
    Pozdrawiam

A może po prostu jakiś duży arkusz blachy postawić na drodzę między ? :)

0
  • #14 11 Paź 2006 00:18
    HaJot46
    Poziom 15  

"Remeknapr" napisał:

Cytat:
    Komputer MUSI być podłączony do gniazda z bolcem ochronnym. Ostatnio to zlekceważyłem i podłączyłem monitor do gniazda bez bolca (komputer był podłączony do gniazda uzerowanego). Efekt - uszkodzona karta graficzna. W Twoim przypadku nie musi być to powodem zakłóceń, ale prawdopodobne, że jest.

Kiedyś się mówiło MUSI TO NA RUSI A W POLSCE JAK KTO CHCE. Chodzi mi o bolec w sieci dwuprzewodowej a ściślej jakość wykonania instalacji elektroenergetycznej. Bolec sprawdza się gdy jest do takiego gniazda podłączona pralka, lodówka itp. Jednak w dużej instalacji jak w moim bloku gdzie na 13-tu piętrach jest 198 mieszkań wykonanych przewodami Al 27 lat temu komputer podłączony do gniazda z bolcem owszem jest chroniony w razie zwarcia. Tyle, że nie można do nie podłączyć innych urządzeń zewnętrznych bo wtedy po ekranie przenoszą się zakłócenia z sieci energetycznej (inne urządzenie jak wzmacniacze, wieże, telewizory mają wtyczki płaskie). A możliwości uziemienia nie ma.
    Radzę sprawdzić czy ekran kabla ma galwaniczne połączenie z obudową komputera (w dobrej karcie nie powinien). Jeśli ekran nie jest połączony z blachą komputera to połączyć razem ekrany kablówki i ekran kabla z komputera.
    Jeśli komputer podłączony jest pod anteną to rozumiem, że sygnał wizji j razem z dźwiękiem moduluje falę nośną ?

0
  • #15 11 Paź 2006 01:57
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Panowie !!

Zapoznajcie sie prosze z budową filtrów przeciwakłóceniowych !!

Zerowanie, czy założenie listwy nic nie da.

Komputer musi być podłączony do gniazdka z uziemieniem, lub pod inny obwód (ew. faze) !!
    Zakłócenia nie przenosza sie droga radiową tylko poprzez przewody sieci energetycznej i stąd problem w ich eliminacji.

Pozdrawiam

0
  • #16 11 Paź 2006 08:00
    damianos88
    Poziom 13  

dziasiaj wlasnie bolec podlanczalem po przewod N i dalej to samo, komter stoi gdzies 3-4 metry od telewizora, wtym ze pomiedzy nimi jest sciana taka srednia niewiem moze z 10-15 centymetrow, zlodziejki do swiatla juz nie ma wsklepach, bo twierdza ze to nie bezpieczne i sie juz nie sprzedaje, chyba ze sie prosto podlacze do kostki od zyrandola. Teraz jeszcze jedna rzecz zauważylem, niewiem czy to ma znaczenie, ale czym mniejsze obciążenie zasilacza tym slabsze są paski na ekranie telwizora:)

0
  • #17 11 Paź 2006 13:11
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Jeśli masz możliwość to spróbuj podłączyć bolec z gniazdka, do jakiejś rury np. od CO albo do ..... piorunochronu - tylko tu jest problem bo jak będzie burza to może komputer rozwalić.

Ew. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym to poprostu zakop głeboko w ziemi jakis matalowy przedmiot i podłącz go kabelkiem do bolca. :)

Pozdrawiam

0
  • #18 11 Paź 2006 14:23
    Alex2
    Poziom 24  

Jak nie do lampy, to na chwilę przedłużaczem do sąsiada ;)

Jak to, nie masz uziemionego bolca nawet w łazience czy kuchni?
    Bo w blokach w pokojach nie ma...

0
  • #19 11 Paź 2006 18:57
    damianos88
    Poziom 13  

stare budownictwo i niema, niby sa gniazdka zamontowane z uziemieniem ale tak naprwde to to niedzial, a latalem dzisiaj po calym domu i w kazdym gniazdku testowalem:D:D

0
  • #20 11 Paź 2006 19:41
    HaJot46
    Poziom 15  

Podłączyć uziemienie do piorunochronu absolutnie odradzam.
    Mnie rozwaliło telewizor na pół godziny przed burzą. Było wyładowanie między chmurami, instalacja odgromowa nie pomogła (nawet rozwaliło złącza kontrolne) a napięcie wyindukowane w sieci elektroenergetycznej spowodowało uszkodzenie wielu telewizorów. U mnie nawet ścieżki wyparowały przed prostownikiem, obie L i N.
    Także podłączenie uziemienia do kaloryfera jest wątpliwe. Rurociągi ciepłownicze w ziemi są izolowane. A liczyć na to, że cała armatura po drodze będzie miała połączenia wyrównawcze i gdzieś będzie jednak uziemiona to marzenia. Na pewno jest uziemiona w najbliższym węźle ciepłowniczym ale czy to zapewni ciągłość połączenia i właściwą rezystancję uziemienia, bardzo wątpię.
    A filtry, mniej czy bardziej skuteczne, po stronie zasilania są prawie w każdym urządzeniu.
    Może ktoś ma praktyczne doświadczenia z zastosowanie np. pierścieni ferrytowych zakładanych bezpośrednio na kabel zasilający, na zakłócenia w. cz. powinno pomóc ?

0
  • #21 11 Paź 2006 19:41
    Alex2
    Poziom 24  

Dokładnie tak jest :) zielono-żółty kabelek se tam gdzieś wisi spokojnie za gniazdkiem.

Wracając do Twojej sprawy - spróbuj przede wszystkim wyeliminować jakieś możliwości - czyli najprościej zakłócenia drogą radiową.

1)Weź TV na chwilę do piwnicy, sąsuiada czy na klatkę schodową - i zobacz czy zakłóca. Ale nie chcę wierzyć, że tak ten zasilacz PC sieje.

Pozostaję więc zakłócanie z instalacji sieciowej. Możliwe rozwiązania według mnie:
    2) Zasilacz już pada - zmienić

3) może TV coś niedomaga i wrażliwy. Można to sporawdzić jak w punkcie 1-szym.

0
  • #22 12 Paź 2006 00:02
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

HaJot46 napisał:

Bolec sprawdza się gdy jest do takiego gniazda podłączona pralka, lodówka itp. Jednak w dużej instalacji jak w moim bloku gdzie na 13-tu piętrach jest 198 mieszkań wykonanych przewodami Al 27 lat temu komputer podłączony do gniazda z bolcem owszem jest chroniony w razie zwarcia.

W razie jakiego zwarcia ? Chciał kolega napisać przebicia?

Każde urządzenie, które ma wyprowadzony przewód ochronny musi być podłaczone pod sieć 3-przewodową lub jeżeli instalacja jest dwużyłowa - bolec w gniazdku musi być zerowany tym bardziej komputer. W większości gwarancji jest o tym napisane - inaczej nie zostanie ona uwzględniona.
    I nie chodzi o ochronę przed zwarciem - tylko ochronę zdrowia i życia.

HaJot46 napisał:

Tyle, że nie można do nie podłączyć innych urządzeń zewnętrznych bo wtedy po ekranie przenoszą się zakłócenia z sieci energetycznej (inne urządzenie jak wzmacniacze, wieże, telewizory mają wtyczki płaskie). A możliwości uziemienia nie ma.

Wszystkie nowe TV plazmowe czy LCD mają wtyczki 3-żyłowe, które także powinny być podłączone pod przewód ochronny PE lub PEN.
    HaJot46 napisał:

Radzę sprawdzić czy ekran kabla ma galwaniczne połączenie z obudową komputera (w dobrej karcie nie powinien). Jeśli ekran nie jest połączony z blachą komputera to połączyć razem ekrany kablówki i ekran kabla z komputera.

Proszę czytać uważnie - nie ma tutaj żadnego połączenia z kablówką czy karty TV w komputerze.

Kolego "damianos88" jaką masz antenę TV?
    Przestaw telewizor w inne miejsce, do innego pokoju, podłącz pod inne gniazdko 230V, napisz wtedy co się dzieje.
    Możliwe jest też, że masz błąd w instalacji elektrycznej, słabe "0", niedokręcone przewody, w momencie włączenia komputera następuje spadek napięcia, tv przestaje poprawnie pracować.

Pzdr

0
  • #23 12 Paź 2006 09:17
    Alex2
    Poziom 24  

Kolego kasprzyk, z tego co ja wiem to przewód PE chroni jednak przed pojawieniem się napięcia na tych częsciach urządzenia, na których nie powinien, w tym wypadku masie, czyli szkielecie i obudowie metalowej. Odprowadzając po prostu ten prąd do ziemi. A przebicie, to może być chwilowa iskra. :?:

0
  • #24 12 Paź 2006 14:46
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Kolego Alex2

Przewód PE nie chroni przed pojawieniem sie napiecia - jesli ma sie ono pojawić to i tak sie pojawi, ten przewód ma za zadanie spowodowac zadziałanie zabezpieczenia różnicowo pradowego albo w przypadku zerowania poprostu spowodować zadziałanie jakiegokolwiek bezpiecznika będącego po drodze.

Takie działanie ma na celu wspomniane przez kol. Kasprzyka ochrone życia i zdrowia.
    Wyobraź sobie co by było gdybyś dotknął sie do np. lodówki w której na obudowie jest 220V.

A wracając do tematu, to po raz kolejny powtarzam że zerowanie bolca nic nie da, ze względu na taką, a nie inną konstrukcje zasilacza komputerowego .

Proponuje na próbe podłączyć do instalacji CO, u mnie w bloku instalacja jest uziemiona w węźle dość skutecznie myśle ze nie jest tak źle jak ktoś tutaj pisał.

Pozdrawiam

0
  • #25 12 Paź 2006 15:43
    Alex2
    Poziom 24  

:arrow: Arturze k. , wydaje mi się że nie masz racji.

Cytat:
    Przewód PE nie chroni przed pojawieniem sie napiecia - jesli ma sie ono pojawić to i tak sie pojawi,

Właśnie że służy do odprowadzenia napięcia, które by się w niepożądany sposób mogło pojawić na elementach dostępnych dla użytkownika.

I dlatego uziemienie ma być połączone z "duża masą metalową", która przyjnie nadmiar elektronów.
    Ktoś tu już radził, że do kaloryfera nie, bo system CO nie jest połączony dalej, a właśnie jest to nieprawda, bo ta masa wystarczy. Właściciele domków nawet mogą zakopać jakiś parokilogramowy kawał żelaza jako uziemienie.

1) do zadziałania" jakiegokolwiek zabezpieczenia" nie potrzebny jest PE, bo to zabezpieczenie po prostu zadziała, jak pojawi się za duże nateżenie prądu, np. jak zewrzesz kabelkiem L i N w gniazdku, to "strzelą" korki.

Cytat:
    Wyobraź sobie co by było gdybyś dotknął sie do np. lodówki w której na obudowie jest 220V.

Daruj, proszę, takie banały.

Zreszta właśnie w układzie TN-C (czyli w z polski peerelowskiej) faza 220V może sie pojawić na lodówce, w przypadku przerwy kabla PEN.

A zerowanie bolca właśnie coś da, bo ochrania wspomnianie przez Ciebie zdrowie.
    Natomiast czy pomoże na te zakłócenia z tego tematu, to nie wiem :)

0
  • #26 12 Paź 2006 16:08
    Artur k.
    Admin grupy audio

Alex2 napisał:

1) do zadziałania" jakiegokolwiek zabezpieczenia" nie potrzebny jest PE, bo to zabezpieczenie po prostu zadziała, jak pojawi się za duże nateżenie prądu, np. jak zewrzesz kabelkiem L i N w gniazdku, to "strzelą" korki.

Przewód PE potrzebny jest do zadzaiłania bezpiecznika róznicowo prądowego, zerowanie to inna kwestja

Cytat:

Zreszta właśnie w układzie TN-C (czyli w z polski peerelowskiej) faza 220V może sie pojawić na lodówce, w przypadku przerwy kabla PEN.

Zgadza sie, dlatego to rozwiązanie jest do kitu, bo w przypadku przerwy w przewodzie PEN (albo nawet samego N) obwód zamyka sie przez uzytkownika.

Co do zakłóceń:
    Filtr w zasilaczu komputerowym to filtr LC, z tym że kondensator jest niejako potrójny w układzie trójkąta równobocznego (boki to kondensatory).
    Na jeden "bok" podane są przewody L i N, pozostałe dwa boki tworzą dzielnik pojemnościowy z wierzchołkiem podłączonym do PE.

W ten sposób bez podłączonego uzmiemienia na przewodzoe PE z komputera mamy połowe napiecia sieci - 110V.
    Działanie tego filtru można określić jako "symetryczne" zakłócenia sa odprowadzane do przewodu PE i dalej do ziemi.
    Podłaczenie PE do N powoduje zwarcie jednego "boku" trójkąta wiec filtr przestaje być symetryczny i zakłócenia idą do sieci.

Mniej więcej tak to sie przedstawia

0
  • #27 12 Paź 2006 16:29
    Alex2
    Poziom 24  

Zgadzam sie z różnicowo- prądowym, i z teorią dziadowskiego TN-Common, jedyna nieścisłość:

Cytat:
    w przewodzie PEN (albo nawet samego N)

PEN i N to tutaj to samo, co rozumiesz przez "sam N" ?

Odnośnie tego filtru LC, to ciekawie to przedstawiłeś, muszę wygrzebać gdzieś mój schemat zasilaczy PC. Rzuca to w końcu jakieś światło na sprawę, ale moim zdaniem wnioski są wręcz odwrotne: zerowanie bolca właśnie da tylko trza by w tym gniazdku do którego PC jest podłączony, rozłączyć N od PE, jeśli są podłączone, bo inaczej podamy "zero" na kaloryfer" ;)

To rozewrze ten trójkąt i PE będzie brał na ten "symetryczny" wierzchołek trójkąta kondendatorów zakłócenia.

Bo przecież w każdym urządzeniu nie ma TN-C tylko PE jest rozdzielony.
    Czy dobrze rozumuję?

0
  • #28 12 Paź 2006 20:23
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

W zasadzie nie chciałem zabierać głosu w tym temacie, ponieważ zawsze tego typu post kończy się długimi dyskusjami, kłótniami i udowodnieniami, że ja mam rację a nie ty ;) tak też zaczyna się dziać tutaj :)

Proponuje przeczytać to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic260851.html

W każdym bloku, mieszkaniu, gdzie założone jest gniazdko z bolcem, a instalacja jest dwużyłowa i nie ma możliwośći uziemienia, bolec musi być zerowany i to wszystko. (nie wolno uziemiać urządzeń elektrycznych do instalacji CO - można za to dostać kratki, była kiedyś opisywane sytuacja hydraulika porażonego prądem - a wypisywanie tego typu informacji tutaj na forum - może być traktowane za dowód w ewentulanej sprawie ) Jeżeli mieszkaniec nie zrobi tego we własnym zakresie, zostanie do tego przymuszony - instalacja nie przejdzie przeglądu technicznego.

Nie znam się na zasilaczach komputerowych, jednak z własnego doświadczenia często trafiamy na "kopiące" komputery u klientów - często taka sytuacja kończy się uszkodzeniem np.: karty sieciowej w komputerze. Załatwieniem problemu jest właśnie zerowanie bolca - czyli wszystkie łądunki zostają odprowadzone do "zera".

Pozdrawiam

0
  • #29 14 Paź 2006 22:17
    HaJot46
    Poziom 15  

Zmieniłem okulary i jeszcze raz przeczytałem wszystkie posty.
    damianos88 napisał:

Cytat:
    Mam taki problem: do telewizora mam podlaczona antene analogowa i obraz jest elegancki, a gdy uruchomie komputer odrazu zaczynaja sie pokazywac paski na ekranie telewizora. chodzi mi oto czy nie ma jakiegos urzadzenia ktore by likwidowalo te zklocenia. Pomozcie

Cytat:

Cytat:
    mam listwe, probowalem tez dac listwe przed telewizor, ale dalej to samo jest

Nie wiadomo dlaczego dyskusja nagle zeszła na problem ochrony przed porażeniem i skuteczności uziemienia. Przecież tak komputer jak i telewizor mają zasilacze z przetwarzaniem częstotliwości. Zakłócenia niskiej częstotliwości przez nie "przejdą". Dławiki na wejściu zasilaczy tłumią zakłócenia wysokiej częstotliwości. Do tego dochodzą jeszcze filtry w listwach.
    damianos88 w końcu chyba wycofał się z dyskusji skoro nie otrzymał sensownej porady. Zgadzam się, że komputer powinien być podłączony do gniazda z bolcem ale jeśli jest to sieć 3-przewodowa.
    Antena analogowa ? Co to jest ? Yagi lub "siatka" na dachu, która też powinna być uziemiona choćby do instalacji odgromowej ! A może antena satelitarna ? A może sam komputer tak sieje, bo teraz jestem prawie przekonany, że zakłócenia "wchodzą" do telewizora przez gniazdo antenowe. [/b]

0
  • #30 15 Paź 2006 18:57
    levir
    Poziom 1  

A może te zakłócenia pochodzą nie od komputera, tylko od monitora?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo