Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC i AP robi zakłócenia w TV :/ Jak uziemić ? Jak naprawić?

10 Kwi 2007 15:46 2195 16
  • Poziom 12  
    Witam!
    Posiadam pcta z jakims noname-owym zasialczem i mam problem. Mianowicie gdy jest on właczony rodzice w pokoju oddalonym o dobre kilkadziesiat metrów kabla w scianie mają takie zkałócenia na TVP1, że szlak ich trafia. Narazie nie wiedzą ze to jest od pcta :> ale mnie tez to wkurza i trzeba to zmienić. Gdy tylko włacze komputer u rodziców na tv i TYLKO! na programie pierwszym (TVP1) pojawiają sie momentalnie żmijki które interferują i możecie sobie wyobrazić co sie dzieje. Po wyłaczeniu kompa obraz jest normalny. Inne kanały nadają idealnie nie ma zadnych śladów zmijek ani zakłóceń. Co z tym zrobic? Wygooglowałem gdzieś ze trzeba odzielić galwanicznie masy, hmm... . Pragnę dodać, że tv który mam u siebie w pokoju po właczneiu pcta tez reaguje ale tak minimalnie ze jest to prawie niewidzoczne. W częsci domu jest stara dwu żyłowa instalacja kablowa, bez osobnej masy a u siebie w pokoju nie mam gniazda z bolcem ;) NIe wiem czy jest sens zmieniac to gnaizdo i dołaczać bolec do dwu zyłowej sieci. Poradzcie coś? Wiem ze pewnie najlepszym rozwiazaniem bezie wymiana zasilacza ale jea jestem z niego dośc zadowolony. Jak uziemic tego pcta tak zeby zakłucenia znikneły. Na 100% sa przenoszone drogą napięcia sieciowego.

Jak by tego było mało mam na strychu 2 AP (od wifi) oraz jeden switch podpiety do sieci (dostawa internetu radiowego) I teraz zauwazyłem ze jeden zasialcz od ap równiez pogarsza sytuację u rodziców ;( u mnie zreszta tez jest to widoczne. Mianowicie zasilacz ten wprowadza (tez tylko na TVP1) takie okresowe paski śnieżace które tak mrugaja jak odsiwezanie w tv. Nie sa to grube pachy ale takie irytujące. Namiezyłem ten zasilacz i po wyłaczeniu go z sieci i podpiwciu ponownie sprawa naprawia sie na jakieś 30min a pozniej to samo. Mozecie cos poradzić, podpowiedziec jak się tego pozbyc/zmniejszyc nasilanie/naprawic? Bo sam juz nie mogę sobie poradzic.

Z poważaniem.
    Łukasz.
    PC i AP robi zakłócenia w TV :/ Jak uziemić ? Jak naprawić?
    Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    [size=18]Popraw post i temat!
    Do tego czasu proszę nie udzielać odpowiedzi!

Dziękujemy!
    (TONI_2003)
  • Administator HydePark
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    CMS napisał:
    obudowa do kaloryfera

Czy kolega jest pewien, że porada jest poprawna i bezpieczna?
  • Poziom 12  
    CMS napisał:
    jesli chodzi o komputer to standardowo - obudowa do kaloryfera

Coś więcej? Szczerze mówioc wpadłem na to samo dawno temu ale nie sprawdziłem z lenistwa :p. A dziął to w 100% przypadków ? I czym mam to uziemić? Jakiś delkiatny kabelek? czy jakiś gruby? A no i obudowe mam emaliowaną wiec musiał bym się gdzieś od spodu dołaczyc. I teraz czy dolutować czy wystarczy doczepić na lekko?

Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Są sytuacje, gdzie dopuszcza się uziemienie przez instalację CO, ale po pierwsze - nie zawsze, po drugie - powinno się tego unikać.
    Najlepiej niech kolega wezwie porządnego elektryka, który założy koledze gniazdko z bolcem (bo do takiego powinien być podłączony komputer).
  • Poziom 29  
    Koledzy!
    Zakłócenia nie przenoszą się przez sieć. Gdyby tak było, pozostałe kanały byłyby również zakłócone. Zakłócenia dotyczą jedynie TVP1. Jestem pewien, iż zakłócenia przedostają się poprzez instalację antenową. Jeżeli kolega posiada antenę zewnętrzną ze wzmacniaczem, proszę o dobranie napięcia zasilania wzmacniacza antenowego (sprawdzenie tętnień).
  • Poziom 12  
    MarekRozbiecki napisał:
    Koledzy!
    Zakłócenia nie przenoszą się przez sieć. Gdyby tak było, pozostałe kanały byłyby również zakłócone. Zakłócenia dotyczą jedynie TVP1. Jestem pewien, iż zakłócenia przedostają się poprzez instalację antenową. Jeżeli kolega posiada antenę zewnętrzną ze wzmacniaczem, proszę o dobranie napięcia zasilania wzmacniacza antenowego (sprawdzenie tętnień).

Bardzo dziekuje za zainteresowanie tematem. Moze kolega coś szerzej o tych tetnieniach? Telewizja naziemna antena na wysokosci ok 3 m od szczytu czyli łacznie jakies 9-10 m nad ziemia. A co do zasilacza antenowego kazdy telewizor ma swoj ale na zabij mnie nie mam pojecia jakie one maja parametry. Jutroto sprawdze ale nie a to wygórowane zasilacze ok 10 zł za szt.

A co do kolegi który proponuje elektryka to informuje ze gniazdko z bolcem jestem w stanie sam założyć ;) Tylko czy to coś da na dwu zyłowym kablu ?

Pozdrawiam.
  • Administator HydePark
    jankolo napisał:
    CMS napisał:
    obudowa do kaloryfera

a podaj inny sposob na uziemienie kompa jak sie mieszka np w bloku ?
  • Poziom 35  
    CMS napisał:
    jankolo napisał:
    CMS napisał:
    obudowa do kaloryfera
    a podaj inny sposob na uziemienie komputera jak sie mieszka np w bloku ?

Kolego CMS - jeśli instalacja jest 2-żyłowa, to stosuje się zerowanie ochronne a nie uziemienie. Na dodatek do kaloryfera? Czy chcesz porazić kogoś z domowników lub sąsiadów w pionie? :|

Kolego DeathClaw18 - czy w PC masz kartę TV podłączoną do wspólnej anteny? Jeśli nie, to czy PC stoi blisko kabla antenowego (kiepsko ekranowany kabel będzie przenosił zakłócenia z PC)? Co do zakładania uziemienia/zerowania - powinien to zrobić elektryk - nie wiadomo teraz, jakiego rodzaju zabezpieczenie instalacji jest wykonane (tym bardziej, że piszesz o 2 różnych instalacjach w domu).
  • Administator HydePark
    a jak uziemiony kaloryfer mial by kogokolwiek porazic ??

wg twojej teorji komputer podlaczony do gniazdka z bolcem (uziemionym - bolec od kaloryfera rozni w zasadzie tylko kszalt - oba w koncu docieraja do ziemi, ktora ma "dosc spory" potencjal) tez moglby porazic kogos kto dotknie obudowy

a "zdaje" mi sie ze takie zjawisko moze wystapic gdy komputer nie jest uziemiony
  • Poziom 35  
    CMS napisał:
    a jak uziemiony kaloryfer mial by kogokolwiek porazic ??

wg twojej teorii komputer podlaczony do gniazdka z bolcem (uziemionym - bolec od kaloryfera rozni w zasadzie tylko kszalt - oba w koncu docieraja do ziemi, ktora ma "dosc spory" potencjal) tez moglby porazic kogos kto dotknie obudowy

a "zdaje" mi sie ze takie zjawisko moze wystapic gdy komputer nie jest uziemiony

Kolego, co Ty za teorie dziwne mi przypisujesz :?: Gdzieś Ty wyczytał u mnie, że "bolec" w gniazdku i uziemienie to to samo? Odróżnij też w końcu zerowanie od uziemienia. Jeśli w instalacji nie jest przewidziane uziemienie, tylko zerowanie ochronne (przez podłączenie "bolca" do przewodu neutralnego), to nie możesz sobie uziemiać urządzeń, bo zabezpieczenia przeciwporażeniowe nie będą działać prawidłowo i może dojść do nieszczęścia? Chcesz mieć na sumieniu ludzkie zdrowie lub życie w przypadku, gdyby pojawiło się wysokie napięcie na obudowie PC?
  • Poziom 37  
    CMS napisał:
    a jak uziemiony kaloryfer mial by kogokolwiek porazic ??[...]
    A skąd pewność, że kaloryfer jest poprawnie uziemiony?
    Względną pewność można mieć w domku jednorodzinnym (choć też trzeba by to pomierzyć), ale na pewno nie w bloku. Co będzie, jeśli ktoś postanowi wymienić część rur z metalowych na pcv?
    Przez takie połączenie tworzymy coś w rodzaju "wyspy TT" (nie mogłem znaleźć lepszej nazwy, ale chyba elektrycy domyślą się o co chodzi). Jeśli mnie pamięć nie myli, to uziom w sieci TT powinien być poniżej 30Ω. Zagwarantuje to kolega bez pomiarów?
    Poza tym, zdaje się, trzeba mieć pisemną zgodę administracji na użycie kaloryfera jako uziemienia.
    CMS napisał:
    [...]wg twojej teorii komputer podlaczony do gniazdka z bolcem (uziemionym - bolec od kaloryfera rozni w zasadzie tylko kszalt - oba w koncu docieraja do ziemi, ktora ma "dosc spory" potencjal) tez moglby porazic kogos kto dotknie obudowy[...]
    A co z ekwipotencjalizacją? Uziom "kaloryferowy" może mieć przecież inną wartość niż ten prawdziwy.

Jeśli to, co napisałem powyżej nie jest prawdą, proszę się nie krępować i mnie poprawić.

DeathClaw18 napisał:
    [...]A co do kolegi który proponuje elektryka to informuje ze gniazdko z bolcem jestem w stanie sam założyć ;) Tylko czy to coś da na dwu zyłowym kablu ?[...]
    I już kolega dowiódł, że nie ma odpowiedniej wiedzy, aby to zrobić. Wykonać fizyczne połączenie to nie to samo, co zrobić poprawne i bezpieczne zerowanie (pomijam taki "szczegół", że nie w każdej instalacji jest to dozwolone).
  • Administator HydePark
    nie wyczytalem nic o tym ze uziemienie to to samo co zerowanie

zerowanie to tak jak piszesz podlaczenie bolca do zera w gniazdku

uiemienie to "podlaczenie" bolca do "ziemi"

nie mowilem nic o uziemianiu "wyzerowanego" gniazdka tylko o podciagnieciu dodatkowego trzciego kabla z uziemieniem
  • Poziom 35  
    CMS napisał:
    nie wyczytalem nic o tym ze uziemienie to to samo co zerowanie

Faktycznie - tu akurat źle odczytałem Twoją wypowiedź, przepraszam.

CMS napisał:
    zerowanie to tak jak piszesz podlaczenie bolca do zera w gniazdku

uiemienie to "podlaczenie" bolca do "ziemi"

nie mowilem nic o uziemianiu "wyzerowanego" gniazdka tylko o podciagnieciu dodatkowego trzciego kabla z uziemieniem

To nie jest takie proste. W przypadku instalacji, gdzie nie jest przewidziane w zabezpieczeniach uziemienie nie powinno się go robić "na siłę" a już napewno nie przez instalacje centralnego ogrzewania, wodne, czy gazowe.
  • Administator HydePark
    czasem jednak nie ma wyjscia

przyznam sie ze u mnie od kilku lat kilkanascie urzadzen jest uziemionych do kalafiorka bo musialem tak zrobic - dzialy mi sie rozne cuda
  • Poziom 11  
    Do kolegów uziemiaczy !

Mój brat pracuje kilkanaście lat w PEC-u w Poznaniu. Ma dyżury pogotowia, naprawia i obsługuje kotłownie itp. W każdym razie twierdzi że na rurach CO potrafi być do około 600 V względem ziemi. Więc zamin coć z radością i ufnością uziemimy o kaloryfer to lepiej się najpierw upewnić że on nie kopie. Bo sąsiad też mógł wpaść na podobny pomysł. :!:
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Temat zamykam z dwóch powodów: problem zakłóceń tego typu był już na Forum dyskutowany, oraz aby nikt więcej już bzdur o wykorzystywaniu kaloryfera jako uziomu nie pisał. Dziękuję tym kolegom, którzy zaprotestowali przeciw głupocie.