Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikser modułowy

11 Lip 2003 19:04 2705 27
  • Poziom 11  
    Witam...

Mam pytanie odnośnie miksera modułowego ze strony https://www.elektroda.pl/audio/mikser_modul.html

Czy ktoś budował go na podstawie tego schematu??
    Czy gra ok, tzn zadnych obciec sygnalu w zakresie slyszalnosci, szumow, itp?? Czy wzmocnienie działa dobrze?? I czy robił to ktoś na 12V i -12V??

Z góry dzieki za odpowiedź

Pozdrawiam...
  • PCBway
  • Poziom 29  
    niw iwm czy wratosie bawić
    czasami daje sie kupić jakiś stary porządny sprzęt z grosze np 200 złotych o znacznie wiekszych możliwościach wyposażony w obudowę i gałki co zwykle pomijają wentuzjaści konstrupwania mikserów ;)
    sprzęt taki zwykle wymaga czyszczenia wymaiany paru potencjometrów
    można też wymienić krytyczne połprzewodniki na mniej szumiące i otrzymamy całkiem ładne urządzenie
  • PCBway
  • Poziom 34  
    "czasami daje sie kupić jakiś stary porządny sprzęt za grosze np 200 złotych "
    ładne mi grosze

A co do pytania, to zniekształcenia i szumy zależą również od samego wykonania całości: ułożenia kabli, zastosowanych scalaków.
    Po prostu trzeba zmontować a potem samemu usuwać wszelkie szumy i zakłócenia.

Jeżeli chcesz to opisz dokładnie co ma robić to może znajdzie się inny, prostszy schemat
  • Poziom 11  
    Przede wszystkim chodzi o to żeby miksował ;)

A tak poważnie to potrzebny mi jest mikser 8 wejść STEREO i 3 wyjscia...
    Regulacja tonów niskich i wysokich oraz głośności dla każdego wejscia lub kanału(to jest obojętne)... No i przydałoby się, żeby miał jak najmniejszy THD i ilość szumów...

A tak swoją droga to 200 złotych to nie grosze... Ja za to kupiłem wzmacniacz 2x60W i jak dołożyłem jeszcze 100 to kupiłem głosniki 2x70W.... :D
  • Poziom 34  
    Przy 8 kanałach stereo ten układ to chyba jednak optymalne rozwiązanie.
    W skrajnym przypadku cały ten układ można zastąpić zwykłym sumatorem na scalaku o niskich szumach.
    Na wejścia trzeba dać jakiś korektor np ten:
    https://www.elektroda.pl/download/dwpl.php?file=inne/edw/29_01.pdf

PS Jest to prosty układ więc najwięcej zależy od jakości wykonania.
  • Poziom 11  
    No to mysle, ze sie zdecyduje na ten mikser...

Ale jeszcze chodzi mi o regulacje tonow... W zasadzie potrzebna mi regulacja niskich i wysokich, wiec co sadzicie o tym ukladzie:
    https://www.elektroda.pl/audio/prostyregniskwys.html

A co do jakosci wykonania to bede sie staral... ;)

dzieki za pomoc...
  • Poziom 29  
    200 złotych to naprawde śmieszna cena za mikser ok 16 kanałów z trzypasmową regulacja barwy i czułości wejściowej, dwoma auxami
    proponuje sprawdzić ceny nowego sprzętu lub nawet używanego porządnych firm, np behringera uwazanego za producenta niskobudzetowych urzadzeń
  • Poziom 34  
    dla jednych śmieszna dla innych granica budżetu. A pomyśl o tym że ktoś musi kupić kilka innych rzeczy, wzmacniacze itp.
    Dla początkującego elektronika to nie są grosze.
  • Poziom 11  
    stasiekm napisał:
    200 złotych to naprawde śmieszna cena za mikser ok 16 kanałów z trzypasmową regulacja barwy i czułości wejściowej, dwoma auxami
    8O to jest chyba lekka przesada z tymi 200 złotymi...jeśli ktoś ma takowy mikser do zaoferowania to zgłoście się, a jeśli jest sprawny i nadaje się na nim normalnie pracować to już całkiem nie ma problemu ... a mixery 6 kanałowe to aż tak tanie nie są, bo dobry dwukanałowy za 200 zł jest w miarę trudno dostać...chyba że taki bardzo prosty albo bardzo zużyty :roll: a tak w ogóle to kilkukanałowy mixer behringera kosztoje przynajmniej 600 zł (nówka)
  • Poziom 28  
    zależy do czego potrzebujesz mikser, ale dwie stówki to mało realna opcja... 16 kanałów to ze dwa koła na dobry sprzęt trzebaby przeznaczyć, a co do dwukanałowych to chyba macie na myśli battlemixery - tego nie ma sensu samemu robić... chyba że chcesz external device do traktora :)
  • Poziom 26  
    do traktora mozna kupic zewnetrzny mikser :)
    chlopie odwiedz jakis komis albo poszukaj w ogloszeniach Estrada I Studio

www.eis.com.pl
  • Poziom 29  
    A ja się wkrótce porwę z motyką na słońce- zrobię mikser 10 kanałów stereo bez żadnego półprzewodnika- w 100% na lampach :) I będą takie funkcje jak 2- albo może nawet 3-punktowa regulacja barwy na kanał, PFL, przełączane wejścia (gniazdo jedno od mikrofonu- chociaż do tych chyba bym dał XLR i podłączenia pseudosymetryczne- a drugie od poziomu liniowego), effect insert (ale niestety żadnej dodatkowej magistrali nie będzie :( ), wychyłowe mierniki wysterowania, wyjście monitor także do podłączenia słuchawek... Zasilacz konsolety będzie w oddzielnej obudowie w RACK-u (ze względu na dość duże lampy zasilacza i najzwyklejszą potrzebę eliminacji brumu). Na razie udało mi się kupić blachę na pokrywę- też dobrze :)
  • Poziom 28  
    czyli zrobisz coś w rodzaju tego bajerka TL Audio - M3 Tubetracker... przemyśl wyjścia Direct :) powodzenia, do odważnych świat należy
  • Poziom 11  
    Jakbyście mogli to niech któryś mi prześle schemat i opis tego mixera modyłowego, bo mi link nie działa (a ostatnio wszystko śmigało) Chcę połączyć jakiś korektor do niego. Zastanawiam się między 3 stopniową a bardziej profesjonalną 28 stopniową regulacją...mamy zamiar zrobić coś takiego do studia, ale jest to jeszcze w fazie "przemyśleń" bo na dobry początek 3 kanały by wystarczyły, a resztę obrabiałoby się na komputerze, ale jaka to jest frajda mieć taki mixer z 28 potencjometrami :lol: jak coś wymyślę to podeślę schemat.... gwn(malpa)poczta.fm Z gÓrY dZ!Ęk! :!:
  • Poziom 29  
    To lepiej chyba będzie sam mikser zrobić z jakimś prostszym np. 3-pktowym EQ, a podłączyć przed wejściem albo w insercie efektów kanału oddzielny equalizer graficzny. Dla takiej liczby punktów się chyba stosuje jako oddzielne jednostki- bo ile miejsca na stole musiałoby zajmować tyle potencjometrów? :)
  • Poziom 11  
    No 3 punktowy eq to trochę za mało,. Wolałbym żeby każdy kanał miał przynajmniej 5-6 potencjometrów, a co do miejsca, to płytka ma wymiary ok 25cmx8cm, co nie jest jakąś ogromną wielkością. http://www.elektronik.friko.pl/windex.php?tytul=audio_Korektor%2028%20pasmowy%20NEW - tutaj jest schemat tego korektora jeśli ma ktoś pomysł jak połączyć eq z mixerem to piszcie:) ja mam zamiar zrobić takie "cuś", ale jeszcze nie wiem ilupasmowy będzie na razie jest on w fazie projektów. Czekam na propozycje :lol: Ważne jest aby szumy były jak najmniejsze :idea:
  • Poziom 29  
    w wiekszych stolach stosuje sie zwykle 4 pasmowy korektor (dół, góra i dwa przstarjalne srodki, bez regulacji dobroci)
    to w zupełności wystarcza do korekcji brzmienia
  • Poziom 28  
    najpierw zrób dobrze brzmiącą 3-pasmową
  • Poziom 12  
    A wiecie może gdzie można kupić tanie potencjometry suwakowe i obrotowe (podwójne do wersji stereo)??????? To jest chyba największy koszt przy budowie mixera.
  • Poziom 28  
    tanie = takie co długo nie pochodzą przy ich konkretnym tarmoszeniu, no a koszt to już zależy jaki mikser chcesz zrobić...
  • Poziom 12  
    Konkretnie to kilkukanałowy mixer z regulacją barwy dźwięku i podsłuchem każdego kanału. W sklepie koleś zaśpiewał mi 15zł za potencjometr. Wiem że są i droższe, ale mi nie zależy aż tak na ich wytrzymałości, nie będą pracowały w ekstremalnych warunkach, przede wszystkim chodzi o koszt.
  • Poziom 29  
    Ja w Łodzi na Tuwima mogę kupować Telpody także podwójne poniżej 10zł, ale na razie mam mało forsy i się nie obkupię... Ale jakby mi przyszło kaski to by mogli sprowadzić (podobno kupują bezpośrednio w Telpodzie).
  • Poziom 11  
    Jeśli chodzi o wytrzymałość potencjometrów to w tym mikserze to nie jest aż tak ważne, ponieważ będzie on leżał w naszym skromnym studiu i nie będzie katowany jak te na dyskotekach :twisted: Ważna natomiast będzie jakość dźwięku, a co za tym idzie nie mogą one tutaj robić zbędnych trzasków itp.
  • Poziom 28  
    jeśli nie będziesz wariował to każdy telpod będzie ci wystarczył, zresztą zapewne przy takim sprzęcie jaki masz nie są ci alps'y potrzebne... jeśli tak to kup sobie coś w sklepie
  • Poziom 28  
    Widzę, że jest trochę amatorów próbujących zrobić mikser. Ja tez chcę się za cos

takiego zabrać, ale wcześniej chce opanować protela. Dla zainteresowanych

zamieszczam schemat miksera stereo o budowie modułowej z wejściami na SSM2017.

Gdyby tak zastosować INA217, to nie wyszło by drogo, a jakość to chyba nikt nie

zaprzeczy że dobra. Opis jest po czesku. Załącznik zawiera kompletny opis.
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    Po dluzszym probowaniu zrobienie tego miksera udalo mi sie uzyskac nawet niezle dzialajace urzadzonko... Tylko ze budzet nie starczyl juz na porzadne potencjometry, lepszej jakosci kable... Wiec uzylem tylko potencjometrow montazowych, co bylo cholernie niewygodne, mala ilosc laminatu, a co za tym idzie potencjometry byly klejone do obudowy, co tez nie bylo zbyt wygodne... Nastepnie uzylem skretki 8 zylowej do budowy sieci, jako kabelkow do wszystkiego... Ale... O dziwo nic nie buczalo i nie szumialo... :)) Ale ogolnie po dluzszym namysle stwierdzilem ze jednak duzo bardziej oplaca sie albo zainwestowac w gotowy mikser, albo zainwestowac troche wiecej forsy w budowe go :)
  • Poziom 25  
    A ktoś w koncu budował ten mixer modułowy z elektrody ???
  • Poziom 24  
    czesc !
    też ostatnio nabrałem ochoty na mikser , przeglądalem forum i ktoś wspominał , o projekcie ze strony :
    http://users.otenet.gr/~athsam/#Audio_Preamplifier
    Są i propozycje typu kupno uzywanego sprzetu
    Ja naleze do grópy osób dla których 200 zł to granica nie do przełkniecia
    na 1 raz , wiec byl bym za rozwiązaniem w strone zbudowania podastawodego miksera i systematycznej rozbudowy (przyjaźnie dla kieszeni)

A pozatym sama radość twożenia !