Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

modulator UHF

10 Oct 2006 22:43 6306 21
    User removed account
    User removed account  
    Stanisław2003
    Level 28  
    Pierwszy z brzegu stary magnetowid ma coś takiego.W nowych też są modulatory UHF ale bardziej zintegrowane.W starszych jest to oddzielne pudełeczko proste do demontażu i montażu.Ale niewiel to ma wspólnego z zasięgiem.Do tego to raczej videozender by się może nadał.Inna sprawa to legalnośc tej operacji ,która uzależniona jest od zakresu i mocy nadajnika.
    tatronic
    Level 24  
    Dokladnie jak pisza koledzy.Mozna uzyc normalnego modulatora wyciagnietego z starego VCR lub gry komputerowej.Jednak na przesylanie sygnalu na odleglosc 3-5km niejest to takie proste gdyz musialbys dobudowac jakis wzmacniacz w.cz.Jezeli niemasz praktyki w radiowce to niepolecam.Mozesz rowniez poeksperymentowc uzywajac sprzetu na 2.4GHz dolaczajac jakas antene kieronkowa itd.(ale sygnal bedzie mogl odebrac tylko posiadacz odbiornika 2.4Ghz).Pozdrawiam Arek
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć .

marcel333 wrote:
    Witam czy ma ktoś jakiś prosty schemat nadajnika UHF bądź VHF (zasięg 3-5km) obraz + dźwięk (najlepiej stereo).

Legalnie dopuszczoną mocą nie osiągniesz takich odległości .
    Do eksperymentów możesz zastosować gotowy modulator np. ze starego magnetowidu.
    Poszukaj na Elektrodzie. Ten temat był już kilka razy omawiany ...

marcel333 wrote:
    Jakie częstotliwości są wolne aby można było na nich nadawać? Podkreślam że nie mam zamiaru nadawać 24h/7 tylko okazyjnie zwykle w późniejszych godzinach.

Nie istnieje coś takiego jak "wolne częstotliwości". Na pracę mocą większą niż określają przepisy, musisz uzyskać koncesję . A to kosztuje "kupę" pieniędzy.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Preskaler
    Level 39  
    Nie wiem dlaczego kilkakrotnie piszesz o zmodulowanym sygnale a nie napisałeś czym? Zasięg takiego systemu (też się domyślam) bezprzewodowego zależy od kilku czynników. Po pierwsze od ukształtowania terenu (czy anteny się "widzą"?) po drugie od wysokości zamontowania anten, po trzecie od rodzaju tych anten, po czwarte od systemu (jedna antena nadawcza i jedna odbiorcza czy wiele odbiorczych na różnych kierunkach?) po piąte od szerokości pasma (rodzaj sygnału modulującego - audio, TV, cyfrówka itp) pom szóste od czułości odbiornika po kolejne... itd.
    Twoje pytanie przypomina mi pytanie o potrzebę wzięcia parasola a nie ma podanej miejscowości, w której "pytek" mieszka i terminu (daty)!
    User removed account
    User removed account  
    SP1AQU
    Level 21  
    marcel333 wrote:
    Jeszcze najważniejsze mam zamiar użyć modulatora z pegasusa czy nie będzie zakłócana jakaś częstotliwość?

Będzie. Ta na której będziesz nadawał.

marcel333 wrote:
    Jeszcze tylko chcę wiedzieć ilu watowy wzmacniacz sygnału potrzebuję aby sygnał miał zasieg j.w. (3-5km)

Nie ma prostej odpowiedzi na takie pytanie. To wszystko zależy od wielu czynników: ukształtowania terenu, częstotliwości pracy, budowy i wysokości zawieszenia anteny nadawczej, tłumienia fidera, mocy nadajnika oraz właściwości anten odbiorczych.
    Ponieważ widzę, że uparcie drążysz temat nadawania amatorskiego programu telewizyjnego, to nieco przekornie mogę Ci poradzić, abyś użył nadajnika o jak największej mocy, najlepiej 100 W lub jeszcze więcej. Wtedy będziesz bez problemu odbierany na 5 km. Dodatkową korzyścią dla Ciebie będzie to, że chłopaki z ekipy pomiarowej UKE nie będą mieli problemu ze znalezieniem Ciebie. Możliwe, że dzięki temu że się nie zmęczą - potraktują Cię ulgowo i poprzestaną na skonfiskowaniu sprzętu, a nie będą kierować sprawy do sądu. Ale to tylko moje spekulacje. Na wszelki wypadek dowiedz się zawczasu ile adwokat bierze za prowadzenie takiej sprawy. Może wtedy zdecydujesz poprzestać na mniejszych zasięgach. :D
    sp7mfu
    Level 20  
    Zbudować - po co?. Lepiej posłuchać rady kolegów i wyszperać na złomowisku lub w warsztacie RTV. Jednak zakres 2,4 GHz i prosty sprzęt "komputerowy" raczej nie pozwoli na uzyskanie takiego zasięgu. Potrzebne byłyby parabole i optyczna widoczność anten. Aha, w czasie intensywnego deszczu lub śnieżycy o łączności 2,4 GHz raczej trzeba zapomnieć.
    User removed account
    User removed account  
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Stabilizator możesz użyć taki jakie będzie wymagane napięcie do zasilania modulatora, jest zaznaczony 7805 bo autor projektu zasilał modulator takim napięciem , wszystko zależy od tego co zastosujesz jako uhf modulator.
    ponadto stabilizator ten nie ma wpływu na działanie stopnia mocy wcz. Co do mocy to nie ma co się nastawiać na jak największą, bo bez rozbudowanego układu filtrów będzie "śmiecił" na wselkie możliwe sposoby , nadajniki wcz. buduje się jako układy kilkustopniowe.
    User removed account
    User removed account  
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wydaje mi się że tak, aczkolwiek schemat to tylko częśc zagadnienia , ważna jest jeszcze staranność montażu zgodnie z regułami wcz. , a także zestrojenie no i jakość sygnału ze żródła.
    karolsoslandia1
    Level 11  
    Witam wszystkich. Czy dała się przerobić ten schemat tak aby zasilać go z 12V. Z góry dziękuje za pomoc :D.
    modulator UHF
    tatronic
    Level 24  
    Jezeli chodzi o zasilanie modulatora to niema tu roznicy gdyz i tak i tak jest on zasilany %v przez stabilizator.Natomiast zasilanie tranzystora koncowego 2N3866 miejszym napieciem bedzie mialo wplyw na moc nadajnika a co za tym idzie zasieg.Pozdrawiam arek
    Driver-
    Level 38  
    Zmniejsz opory jak na schemacie prąd w kolektorze 2N3688 ustaw na 3-7 mA. Przed strojeniem końcówki włączasz miliamperomierz pomiędzy zasilanie a cewkę L2 ale tak żeby kondensator 100nF był dołączony do cewki. Końcówkę zestrajasz tak aby uzyskać maksymalne napięcie na wyjściu do anteny, uważaj aby nie przekroczyć prądu 150 mA w kolektorze tranzystora wyjściowego. Oczywiście stroisz na sztucznym obciążeniu ten wzmacniacz możesz dostroić zarówno do 50Ω jak i do 75Ω. Zaczynasz stroić trymerem od strony kolektora a potem trymerem od anteny, znowu od kolektora potem od anteny i tak na zmianę. Wzmacniacz jest wtedy dobrze dostrojony gdy masz maksimum napięcia na wyjściu przy jak najmniejszym prądzie kolektora. Popraw też ekrany (zaznaczyłem grubszą linią przerywaną).
    karolsoslandia1
    Level 11  
    Dzięki za pomoc. Pozdrawiam