Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

scalak mono+zasilacz +trafo + zwrotnica + wzmacnaicz? jak ?

11 Paź 2006 00:27 1281 4
  • Poziom 10  
    metoda dedukcji doszedlem do wniosku ze musze sobie polutowac wzmacniacz do mojego subwoofera. Mam watpliwosci pewne w tym jak to wszystko poalczyc tak zeby tio gralo... bede po kolei wymieniac elementy ktory po kolei bede chcial polaczyc a wy mi napiszcie czy dobra kolejnosc, bo sam ja wymyslilem ...
    -zacznijmy moze os gniazdka :P z gniazdka wychodzi ladny kabelek ktory lacze
    -z transformatorem [http://www.nordelektronikplus.pl/sklep/_img_.asp?i=/sklep/foto/327max_jpg&los=0,7925113]
    -z transforamtora pociagne kabelek do zasilacza symetrycznego
    [http://www.nordelektronikplus.pl/sklep/_img_.asp?i=/sklep/foto/88max_jpg&los=0,6542186]
    -teraz ciagne dalej kabelek do ukladuy wzmacnaicz tda 7294
    [http://www.nordelektronikplus.pl/sklep/_img_.asp?i=/sklep/foto/358max_jpg&los=0,3382137]
    - teraz z plytki wzmacnaicza prowadze kabelek i po drodze mam zwrotnice ktora juz mam w moim subie pasywnym tylko nie wiem czy ona sie nadaje
    -w miedzyczasie do plytki wzmacniacza ten musze pociagnac kabalek z sygnalem audio ktory miestety ale musze podlaczyc jakos do wzmacnaicza kenwood ka-57 (ktory chodzi z 2 kolumnami, a ja chce to tak podlaczyc aby za pomoca potencjometru w tymze wzmacniaczu regulowac glosnosc i suba i kolumn , ale o tym pozniej moze ,,,

teraz jeszcze mam pytania
    1) czy dobrze mysle ?
    2) jak dopasuje glosnosc subwoofera wzgledem kolumn ? muse gdzies na tym ukladziku tda7294 wlutowac jakis potencjometr ??
    3) czy nie lepiej byloby wyrzucic moja zwrotnice i zamiast jej kupic
    [http://www.nordelektronikplus.pl/sklep/_img_.asp?i=/sklep/foto/81max_jpg&los=0,1698104]
    taki aktywny fuiltr do subwoofera i wtedy bede mogl regulowac tez jakies tam pasmo .. czy tez moja zwrotnica jest wystarczajaca a moje wiedza za mala zeby sie bawic w takie regulacje ...
    WKLAJAM OPIS TEGO FILTRA PONIZEJ
    NE125 AKTYWNY FILTR DO SUBWOOFERA

Układ będzie działać z dowolnym wzmacniaczem mocy niekoniecznie o dobrych parametrach (pasmo przenoszenia bardzo zawężone). Filtr NE125 ze wzmacniaczem mocy przeznaczony jest do budowy subwoofera (kanału niskotonowego). Pasmo przepustowe filtra zawiera się w zakresie od ok. 10Hz (dolne) do 80 - 250 Hz (w górnym paśmie zakres zmian częstotliwości filtra regulowany potencjometrem). Stromość filtru jest wręcz niewskazana ze względu na powstanie ,,dziury" akustycznej powyżej 250Hz. Zasilanie z napięcia zasilającego wzmacniacz końcowy (symetryczne). Napięcie zasilania max +/-38VDC Wymiary płytki - 80 x 50mm

4) jest jeszcze taka opcja zeby nie polaczac tego subwoofera ze wzmacniaczem (tym od 2 kolumn) tylko polaczyc bezposrednio do wyjscia na subwoofer w sund blasterze live i wtedy pewnie rowniez bedzie czysciej gralo ...

to narazie by bylo na tyle ... z gory wielie dzieki
  • Admin grupy audio
    Witam

Po pierwsze to zastosowanie symetrycznego zasilacza nie ma sensu jeśli samo trafo nie da symetrycznych napięć.

Po drugie Twój kenwood zapewne ma wyjście na nagrywanie i z niego mozesz wziąsc sygnał do suba

Po trzecie, lepiej dać filtr aktywny ( nie wgłębiam sie w szczegóły)

Regulacja głośności jest banalnie prosta, na elce było to wałkowane tysiąc razy musisz poszukać !!

Nie przeglądałem linków które podałeś, są zrobione tak ze trzeba je kopiowac itp. (popraw to).

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Jeśli chcesz podłaczyć suba pod wyjścia głośnikowe w ampli to uzyj rezystorów, np dwóch po 600 Ohm (ja mam 200Ohm, ale jeśli słuchasz głośno muzyki na kolumnach to weź więcej lub potencjometry zamiast rezystorów), czyli łaczysz dwa rezystory z jednej strony i tu podłaczasz + do suba, a z drugiej strony każdy rezystor podłączasz do + Lewego i Prawego wyjścia wzmacniacza. Wtedy sygnał najlepiej puścić na uktywny filtr a potem na TDA, naprawde warto kupić taki filtr, jeśli nie masz to zdecydowanie lepiej będzie jak podłaczysz do wyjścia na sub w karcie dzwiękowej, uzyskasz podobny efekt, jeśli chcesz żeby sub grał jak sub
    PS. Jak wklejasz link, kliknij najpierw guzik URL, po wklejeniu linka jeszcze raz, to ułatwia wszystkim życie[/url]
  • Poziom 10  
    to jest chyba symetryczy trafo zreszta taki polecaja na stronie norelektronika a mianowicie TRANSFORMATOR TTS 150/Z 230/2X24V

to chyba moja wina ze mnie zle zrozumieliscei bo napisalem ze ciagne kabalek z powineine napisac ze z trafo ciagne KABELKI ....

na zdjeciu z tego trafa wychodza 4 przewodu a to chyba dobrze ?

Co do tygo potencjometru to szuaklem ale wszedzi pisza cos o jakis ukladach i o przewzmacniaczach ,,, :/ znalezlem jedna wypowiedz w ktorej wyczytalem ze
    "Dajesz jedną końcówkę potencjometru na masę.
    Na drugą końcówkę podajesz sygnał wejściowy.
    Suwak potencjometru łączysz z wejściem tego wzmacniacza.
    Schematu chyba nie muszę Ci rysować ??? "

ale nie do konca to rozumiem , chodzi o to ze ten potencjometr mam zamontowac na tym kabelku ktory wychodzi z powiedzmy karty muzycznej jeszcze przed scalakiem
  • Admin grupy audio
    Witam

Dokładnie tak masz włączyć - pomiędzy komputerem, a wzmacniaczem.

Tylko nie pomyl końcówek potencjometru, bo nie zadziała tak jak powinno.

Najlepiej kup potencjometr obrotowy i podłącz tak:

parząc od strony ośki:
    Lewa noga do masy, środkowa na wejscie wzmacniacza, prawa do komputera.

Pozdrawiam