Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowany stabilizator prądu (Io=10uA...10A, Uwe<60V

16 Paź 2006 13:05 4008 8
 • Poziom 10  
  Witam
  Moim zadaniem jest skonstruowanie stabilizatora jak w temacie. Prosiłbym o pomoc w znalezieniu odpowiedniej literatury (ja znalazłem tylko literaturę dotyczącą stabilizatorów napięcia). Jeśli ktoś dysponuje e-bookami w językach: polskim, angielskim, niemieckim to prosiłbym o przesłanie na: tomekuss(malpa)o2.pl
  Pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  Źródła prądowe to stabilizator prądu, a na temat źródeł prądowych nalewno znajdziesz sporo literatury
 • Poziom 42  
  60V i 10A? 600W tracone przy zwarciu? I do tego regulacja przez 6 dekad? To chyba tylko w Erze...
 • Poziom 10  
  Nie, poprostu na Politechnice Wrocławskiej na Układach Elektronicznych:P
 • Poziom 41  
  Witam
  Czy masz zrobić ten zasilacz działający teoretycznie czy praktycznie? Czy regulacja ma być za pomocą jednego potencjometru czy też możliwy jest przełącznik zakresów? Jak będziesz robił ten zasilacz to kto ponosi koszty?
 • Poziom 10  
  To jest przede wszystkim teoretyczny projekt w PSpice lub podobnym programie symulacyjnym choć jest możliwość stworzenia tego w Realu (koszty elementów pokrywamy sami). Nie ma nic narzuconego poza prądem wyjściowym, wszystko zależy od tego jak to samemu zaprojektuje. Zanim zabiorę sie za projekt chciałbym trochę o stabilizatorach poczytać, poza tym muszę przedstawić literature. Znalazłem interesująca pozycje ale nie można jej nigdzie dostać, jeśli ktoś ma w pdf-ie: "Półprzewodnikowe stabilizatory napięcia i prądu stałego" B. Palczynski W. Stefański to prosiłbym o przesłanie.
 • Poziom 41  
  Ja żeby uzyskać większą dokładność i duży zakres zastosowałem dwa źródła prądowe. Jedno do 200mA a drugie do 4A. Najpierw działa ten do 200mA a potem dołącza się ten mocniejszy. Tak więc musisz to zrobić na kilku zasilaczach które będą stopniowo włączać się wg potrzeb. Ale żeby uzyskać przestrajanie 10 dekad to musisz przełączać rezystor pomiarowy.
 • Poziom 27  
  Na prośbe Andrzeja Z. pisze możliwą realizacje:

  należy zastosować źródło napięciowe ( idealne) następnie zrealizować projekt prostego przestrajanego (napięciem) stabilizatora napięcia, wyjście którego będzie wymuszać prąd w obwodzie zewnętrznym. Do pomiaru prądu należy zastosować bocznik np. rezystor o wartości tyle co 60V/4A czyli maksymalny prąd wyjdzie nam wtedy 4A przy zwarciu. NApięcie to należy wzmocnićza pomocąwzmacniacza operacyjnego, którego wzmocnienie będzie regulowane za pomocą sprzężenia w ujemnej pętli. I to będzie regulacja prądu wyjścioweg. Jest to model koncepcyjny a nie praktyczny!!!! Realizacja zależy od waszej inwencji. Z tego co sie orientuje to na polibudzie mają paru gości co znają prawo ohma to wam pomogą. W PSpice nic nie splicie tak więc miłej zabawy no chyba że sztange fajek ;) Pozdrawiam wszystkich z Wrocławia!
 • Poziom 10  
  No to odgrzewam temat:)

  Mój projekt oparłem o prostą koncepcje firmy Kepco:
  Regulowany stabilizator prądu (Io=10uA...10A, Uwe<60V

  Jako element regulujący zastosowałem Darlington: MJ10020
  Wzmacniaczem błędu jest niskoszumny WO: OPA177
  Nad źródłem odniesienia jeszcze się zastanawiam.

  Problem mojej koncepcji polega na tym, że aby zminimalizować straty dla dużych prądów muszę zastosować rezystor próbkujący o stosunkowo niewielkiej wartości: np. 0.1Ω lub 0.12Ω - jeśli będę stosował źródło odniesienia 1.2 V. Dla tak małego rezystora napięcie na nim przy prądzie 10µA będzie wynosić ok 1µV i będzie ono na poziomie szumów a co ważne, również na poziomie napięcia niezrównoważenia.
  Dar.El podsunął mi pomysł aby wzbogacić mój układ o możliwość przełączania rezystorów próbkujących: dla dużych prądów jakiś mały rezystor a dla małych większy dzięki temu podniosło by się napięcie na nim. Układ ten powinien charakteryzować się jakąś pętlą histerezy aby nie było takiej sytuacji że dla jakiegoś napięcia rezystory przełączały się stale. Czy ma ktoś pomysł w jaki sposób zrealizować taki układ??

  Innym problemem była by analiza szumów oraz regulowane źródło odniesienia. W jaki sposób można by było zasymulować szumy w układzie (rezystorów, WO i tranzystora)? Może możecie mi polecić jakiś dobry program przeznaczony do tego celu??