Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontaktron - do różnych drzwi

17 Paź 2006 14:57 2867 4
  • Poziom 15  
    Witam,

Pytanie dot. waszej praktyki - kontaktron drugiemu nie równy. I właśnie - mam drzwi metalowe i chciałbym taki kontaktron zamontować. W sprzedaży są plastikowe (tanie, ok. 5 zł) - teoretycznie do drzwi drewnianych, ale sprzedawca mówi, że niektóre nadają sie też do metalowych; są też droższe (20 zł i więcej), całe metalowe już typowo do metalowych. Co wybrać?

I drugie pytanie - jak chowaliście przewody co by ktoś nie zwarł czymś na stałe?

Michał
  • Poziom 38  
    Krytyczna jest sprawa montażu, trzeba tak zamontować, żeby metal nie bocznikował pola magnesu, najlepiej sprawdź na konkretnym egzemplarzu. Może być, że w przypadku niedziałania wystarczy wymienić magnes na mocniejszy (np. neodymowy), też łatwe do sprawdzenia "na stole", omomierzem.
    Przewody powinny byc montowane wewnatrz pomieszczenia, wtedy nikt z zewnatrz ich nie zewrze, a czy kontaktron pracuje, to widzisz na centralce przy zamykaniu i otwieraniu drzwi.
  • Specjalista elektryk
    Jerzy Węglorz napisał:
    Krytyczna jest sprawa montażu, trzeba tak zamontować, żeby metal nie bocznikował pola magnesu,

Witam

Nie maiałem za dużo do czynienia z kontaktronami - może kolega wyjaśnić: "bocznikował pola magnesu" - ostatnio zakładałem na metalowych drzwiach typowy- plastykowy - nie miałem żadnych problemów z zasięgiem - czy to prawda, że po czasie mogą się rozmagnesować?

Pzdr
  • Poziom 38  
    Masz 2 elementy: kontaktron (najczęściej w obudowie rurkowej, albo jako podłużny "klocek" do przykręcenia, i magnes. Kontaktron mocuje się do framugi, a magnes do skrzydła (ruchomego). Działanie polega na tym, ze w stanie zamknietym magnes jest na tyle blisko kontaktronu, że pole magnetyczne powoduje jego zadziałanie. Jeżeli równie blisko znajdzie się obszar dobrego przewodnika magnetycznego, to linie pola wytworzonego przez magnes będą "chętniej" wędrowały do tego "lepszego" elementu (np. metalowej, tj stalowej ramy), a kontaktron będzie "omijany", co spowoduje, ze przy zamknieciu drzwi - kontaktron tego "nie zauważy".
    Rozmagnesowanie typowych magnesów spiekowych nie jest zjawiskiem szczególnie intensywnym w takich zastosowaniach, ale gdybyś np. trzymał magnes w skrzynce z gwoździami, i co chwila go wyjmował i "czyścił" z gwoździ, to po pewnym czasie mógłbyś zauważyć, że magnes osłabł, czyli się rozmagnesował (kosztem namagnesowania gwoździ).
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Witam
    Miałem przypadek odwrotny z metalowymi drzwiami, magnes namagnesował drzwi i po otwarciu ich kontaktron pozostawał zamknięty.