logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy zasilacze impulsowe powodują wyłączanie różnicówki 100mA w sieci 220V?

zibi11 31 Paź 2006 16:22 8573 42
Najlepsze odpowiedzi

Czy zasilacze impulsowe komputerów mogą powodować wyzwalanie różnicówki 100 mA w sieci 220 V?

Tak — zasilacze impulsowe komputerów mogą wyzwalać różnicówkę nawet bez uszkodzenia, bo na wejściu mają kondensatory między L/N a PE i płyną przez nie prądy upływu; przy większej liczbie zestawów ich suma może osiągnąć wartość powodującą zadziałanie RCD 100 mA [#3173014] W jednym z replies zasugerowano też stosowanie do takich gniazd wyłącznika typu A, przeznaczonego dla prądu tętniącego [#3180180] Praktycznie warto zmierzyć upływ jednego stanowiska i dobrać obwód tak, by suma prądów nie przekraczała około ΔI/2 dla chronionego obwodu [#3202892]
REKLAMA
  • #1 3172869
    zibi11
    Poziom 19  
    Posty: 537
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    WItajcie
    Jak to jest z tymi zabezpieczeniami w sieciach 220 obwodów komputerowych
    Różnicówka co jakiś czas poradzi wylecieć
    dzieje się tak tylko w obwodzie komputerowym czy mogą być przyczyną
    zasilacze komputerowe impulsowe może różniżnicówki 100mA??
    co wy na to??
  • REKLAMA
  • #2 3173014
    msgow
    Poziom 27  
    Posty: 725
    Pomógł: 115
    Ocena: 88
    Witam
    Tak przyczyna są zasilacze komputerowe ale nie wynika to z ich uszkodzenia .W obwodzie wejściowym są kondensatory wpięte w szyny zasilania L i N i połączone z metalową obudową zasilacza z zaciskiem PE.
    Powodem zadziałania są prądy płynące właśnie przez te kondensatory.
    Jak jest większa ilość zestawów to suma prądów może może osiągnąć wartość , która powoduje zadziałanie RCD.
    Pozdrawiam.
  • #3 3173280
    zibi11
    Poziom 19  
    Posty: 537
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    A RCD 100mA??? mogą być stosowane
    jak ten problem rozwiązują inni?
    brak rcd??
    specjalne rcd???
  • #4 3173676
    CW-Bax-61
    Poziom 12  
    Posty: 17
    Pomógł: 1
    Ocena: 16
    Wyłączniki różnicowo-prądowe 30mA są stosowane jako tzw. dodatkowy środek ochrony przed dotykiem pośrednim i bezpośrednim, czyli wyłączają obwód przy prądzie upływu w najgorszym przypadku 30mA a najczęściej ok. 15mA. Prąd który powoduje skutek śmiertelny to 70mA. Przemyśl te dwa fakty.
  • #5 3173773
    zibi11
    Poziom 19  
    Posty: 537
    Pomógł: 1
    Ocena: 30
    Ok rozumie
  • REKLAMA
  • #6 3173938
    Georges
    Poziom 15  
    Posty: 118
    Pomógł: 7
    Ocena: 27
    Jak długo musi działać na człowieka prąd 70 mA aby spowodować śmierć.Jeśli popłynie 100mA przez ułamek sekundy a różnicówka rozłączy obwód a delikwent może mieć szanse na przeżycie.Jeśli różnicówka 30mA wyłącza przy 15mA to 100mA przy 60mA dając jakieś szanse na odratowanie.A to bardzo ważne.Może warto wstawić 100 mA niż nic.
  • #7 3174206
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    czas porażenia nawet przy prądzie 100mA jest tak mały, że delikwent tylko poczuje ze coś się stało i pójdzie znów włączyć róznicówkie:)
  • #8 3175849
    stomat
    Poziom 39  
    Posty: 5657
    Pomógł: 257
    Ocena: 1960
    Proszę nie piszcie bzdur, bo jeszcze ktoś uwierzy i będziecie mieć go na sumieniu ! Gdy przepłynie przez Ciebie 30 mA to KAŻDY padnie trupem ! Tu nie ma stachanowców.
  • REKLAMA
  • #9 3176816
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #10 3176959
    lukiiiii
    Poziom 29  
    Posty: 1467
    Pomógł: 82
    Ocena: 391
    RCD jest po to zeby wywalil jak jest maly prad uplywu, gdzie zwykla instalacja(3przewodowa) walnie dopiero jak prad przekroczy wartosc zabezpieczenia. Chroni to nas przed efektownym zwarciem i hukiem oraz poniekad chroni sprzed przed wieksza awaria.
  • #11 3176986
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 3177397
    lisos
    Poziom 22  
    Posty: 791
    Pomógł: 21
    Ocena: 98
    nie chcę namawiać ale jeśli to takie bezpieczne to spróbujcie złapać za przewód fazowy chroniony różnicówką 30mA a drugą ręką dotknąć uziemienia, zapewniam że drugi raz już tego niepowtórzy bo bedzie sie bał jak..ognia, dodam, że prąd 30mA zabija człowieka gdy działa w odpowiednim czasie i nieradze stosować różnicówek większych od 30mA bo niebedzie ochrony pporażeniowej, nietędy droga
  • #13 3177541
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 3178597
    CW-Bax-61
    Poziom 12  
    Posty: 17
    Pomógł: 1
    Ocena: 16
    O ochronnej funkcji wyłączników różnicowo-prądowych o prądzie różnicowym nie przekraczającym 30mA przed dotykiem bezpośrednim mówi PN IEC 60364-4-41:2000 pkt 412.5 str 14. Jest to uzupełnienie ochrony przed dotykiem bezpośrednim, nie może być stosowana samodzielnie a łącznie przynajmniej z jednym ze środków (izolacja, ogrodzenia - obudowy, bariery, umieszczenie poza zasięgiem ręki)
    O ochronnej funkcji wyłączników różnicowo-prądowych o prądzie różnicowym nie przekraczającym 30mA przed dotykiem pośrednim w układach TN-C-S (w TN-C nie stosuje się różnicówek) mówi PN IEC 60364-4-41:2000 pkt 413.1.3.8 str 17.
    Pozdrawiam.
  • #15 3178627
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 3178907
    CW-Bax-61
    Poziom 12  
    Posty: 17
    Pomógł: 1
    Ocena: 16
    Rzeczywiście w drugiej części uzasadnienia popełniłem błąd. Wspomniana norma nic nie mówi o wartości prądu różnicowo-prądowego przy ochronie przed dotykiem pośrednim, natomiast przy bezpośrednim jest podana taka wartość. Kopiując początek zdania popełniłem błąd za co przepraszam wszystkich biorących udział w forum.
    Wartość 30mA wynika z czego innego a mianowicie z efektów oddziaływania prądu na ciało człowieka. Temat jest bardziej skomplikowany i na forum udostępnię wykresy przedstawiające zależności prądu rażenia od czasu przepływu i skutków fizjologicznych dla człowieka lecz później. PN IEC 60364-4-41:2000 T. 41A str. 16 dla układu TN-C i napięcia względem ziemi nie przekraczającego 230V przewiduje czas szybkiego wyłączenia 0,4s. Z wykresu "Efekty oddziaływania prądu przemiennego o częstotliwości 50Hz na ciało człowieka" dla tego czasu wyłączenia prąd nie powodujący szkodliwych efektów fizjologicznych wynosi ok. 30mA (strefa 2). Stąd wartość max prądu różnicówki. Pytanie, czy mamy prawo przyjąć krótrzy czas wyłączenia, bo tylko wtedy wartość prądu rażenia może być większa. Chętnie podejmę z "geguś-em" dyskusję celem wyjaśnienia tematu i jestem ciekaw opinii na taką tezę. Pozdrawiam (lecz nie atakuję i nie wyśmiewam)
  • #17 3179284
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 3179473
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Temat porażenia był już wielokrotnie przerabiany.
    Na szczęście nikt jeszcze nie poblikował wyników pomiarów: "przeżywalność"= f(czas,prąd).
    Po pierwsze prąd płynący przez delikwentów bedzie się różnił, po drugie niektórzy są bardziej odpornii (głównie na wiedzę).
    Normy mówią wszystko o zabezpieczeniach, wiec jesli ktoś tego nie rozumie, to naprawde sugeruje sprowadzenie elektryka.
  • #19 3179518
    piotrekk
    Poziom 17  
    Posty: 313
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    człowiek nie robi zwarcia w obwodzie

    oczywiście że czas ma wpływ na wywołane skutki. czas wyłączenia powinien być krótszy od pojedyńczego skurczu serca ( ponoć nie wywołuje się wtedy migotania) tak nas uczono. o ile dobrze pamietam czas skurczu 0,3s czas rozkurczu 0,3s czas odpoczynku serca 0,4s.

    dużo gorsze jest porażenie prądem stałym. następuje efekt elektrolizy w organiźmie, który doprowadza do trwałego uszkodzenia nerek. nawet po 3 dniach od porażenia można zejść z tego świata. ponoć początkowo nie czuje się skutków porażenia. wszystko zależy od długości czasu porażenia.

    co do pytania, uważam że nie można przeliczać prądu rażenia, na czas wyłącznia, bo dojdziemy do absurdu że przez człowieka bez żadnych skótków ubocznych może przepłynąć prąd rzędu 1kA przez 1/ milionową sekundy. to takie moje szybkie przemyślenie. zresztą gdyby tak było to w sprzedaży mielibyśmy różnicówki np ΔI 1A i czas wył. 0,01s

    pozdrowienia.
  • #20 3179640
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    piotrekk napisał:
    dużo gorsze jest porażenie prądem stałym. następuje efekt elektrolizy w organiźmie, który doprowadza do trwałego uszkodzenia nerek.
    - jak wszyscy wiemy od dziecka prąd zmienny elektrolizy nie wywołuje. Jest to jedna z teorii powstałych tylko i wyłącznie z powtarzania w kółko "wieści" przeczytanych w necie.
  • #21 3180159
    piotrekk
    Poziom 17  
    Posty: 313
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    jakoś nie mogę zrozumieć o co ci chodzi?
  • #22 3180180
    Elmont
    Poziom 26  
    Posty: 768
    Pomógł: 68
    Ocena: 220
    z tego co zrozumiałem z postu autora chodziło chyba o typ różnicówki
    stosuje sie typu A /prąd tętniący/np: P312 B16 30mA A do sieci gniazd
    z których są zasilane komputery:?:
  • #23 3180296
    lisos
    Poziom 22  
    Posty: 791
    Pomógł: 21
    Ocena: 98
    geguś napisał:
    lisos napisał:
    i nieradze stosować różnicówek większych od 30mA bo niebedzie ochrony pporażeniowej, nietędy droga


    a od kiedy wartość IΔn jest wyznacznikiem zachowania ochrony pporażeniowej?


    właśnie ta wartość prądu różnicowego (30mA)jest tym wyznacznikiem, RCD z wyższym IΔn stosuje się nie do ochrony przeciwporażeniowej lecz np. przeciwpożarowej
    a wracając do temetu autora trzeba zastosować specjalną różnicówkę jak napisał mój poprzednik typu A
  • #24 3180525
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Piotrek, prąd zmienny, wywołuje elektrolizę płynów ustrojowych identycznie, jak prąd stały. Nie wiem, kto pierwszy wymyslił bzdure o tym, że prad stały jast przez to bardziej niebezpieczny.
  • #25 3181609
    chester8
    Poziom 19  
    Posty: 391
    Pomógł: 7
    Ocena: 49
    lukiiiii napisał:
    RCD jest po to zeby wywalil jak jest maly prad uplywu, gdzie zwykla instalacja(3przewodowa) walnie dopiero jak prad przekroczy wartosc zabezpieczenia. Chroni to nas przed efektownym zwarciem i hukiem oraz poniekad chroni sprzed przed wieksza awaria.

    to tez są bzdury Róznicowy działa tylko na upływ do ziemi, a nie na zwarcia, możesz zrobić w domu zwarcie i wyleci tylko zabezpieczenie nadprądowe a róznicówka nie drgnie, poniewaz jeśli nastąpi zwarcie pomiędzy fazami albo neutralnym ona nie zareaguje.Natomiast jedynym przypadkiem jest zwarcie doziemne, które równiez mozna nazwac zwarciem.
  • #26 3181649
    piotrekk
    Poziom 17  
    Posty: 313
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    forestx ty chyba jednak np. na kopalni nie pracowałeś.
    nie chcę się wymądrzać, ale czy wiesz że nawet 6V w sprzyjających warunkach może cię zabić ( to inna dziedzina, aniżeli kopalnia)? i nawet nie będziesz wiedział kiedy?

    tak apropo's podaj przykład gdzie prąd zmienny jast tak samo niebezpieczny jak prąd stały? przy tych samych warunkach zewnętrznych. nie mówmy już o rezystancji (opornści ciała ludzkiego)

    znowu temat zboczył. miało być o różnicówkach i komputerach, skończyło się o zabijaniu prądem.

    lisos powrócił do tematu, pomimo że wszyscy nie zwrócili na to uwagę, jeden user napisał coś konkretnego. też szukałem kiedyś różnicówki która jest w stanie coś obsłużyć. przy wyłączaniu zasilania falownika wywalało właśnie różnicówkę. przy wyłączaniu, a nie włączaniu.

    co ty na to forestx ? może być na priv.
  • #27 3181880
    wola
    Poziom 26  
    Posty: 759
    Pomógł: 65
    Ocena: 184
    piotrekk napisał:
    forestx ty chyba jednak np. na kopalni nie pracowałeś.
    nie chcę się wymądrzać, ale czy wiesz że nawet 6V w sprzyjających warunkach może cię zabić ( to inna dziedzina, aniżeli kopalnia)? i nawet nie będziesz wiedział kiedy?

    tak apropo's podaj przykład gdzie prąd zmienny jast tak samo niebezpieczny jak prąd stały? przy tych samych warunkach zewnętrznych. nie mówmy już o rezystancji (opornści ciała ludzkiego)

    znowu temat zboczył. miało być o różnicówkach i komputerach, skończyło się o zabijaniu prądem.

    lisos powrócił do tematu, pomimo że wszyscy nie zwrócili na to uwagę, jeden user napisał coś konkretnego. też szukałem kiedyś różnicówki która jest w stanie coś obsłużyć. przy wyłączaniu zasilania falownika wywalało właśnie różnicówkę. przy wyłączaniu, a nie włączaniu.

    co ty na to forestx ? może być na priv.


    Co do rodzaju napięcia to zgadzam się z kol.forestx ; napięcie przemienne jest bardziej niebezpieczne chociaż ze względu na powodowanie migotania komór serca. Zresztą definicja napięcia uważanego za bezpieczne mówi sama za siebie ;stałe jest bodaj dwukrotnie wyższe
  • #28 3182624
    piotrekk
    Poziom 17  
    Posty: 313
    Pomógł: 5
    Ocena: 25
    kolega wola napisał:
    "Co do rodzaju napięcia to zgadzam się z kol.forestx ; napięcie przemienne jest bardziej niebezpieczne chociaż ze względu na powodowanie migotania komór serca"
    stałe za to ściśnie ci serce na ostro, mało tego nie jesteś w stanie się wyrwać, bo masz na stałe zaciśnięte mięśnie.

    forestx pisze że przemienne też powoduje elektrolizę. ano to przykład z pudła (paki, czy więzienia), czy wiesz co to jest buzała? jeżeli tak to zrób sobie doświedczenie na zmiennym i na stałym napięciu.

    nie będe sie dalej rozpisywał bo to nie jest na temat, który zapodał autor topicu i wychodzi z tego sucha dyskusja

    wracając do tematu
    czy są jakeś wytyczne dotyczące stosowania zabezpieczeń RCD jeżeli chodzi o komputery, czy to tylko nadgorliwość projektantów. jak mi wiadomo RCD jest ochroną uzupełniającą i jego zastosowanie określone jest przez warunki zewnętrzne: wilgotność, podatność na uszkodzenia mechaniczne przewodów, niebezpieczeństwo pożarowe.

    pozdrawiam
  • #29 3184520
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #30 3186800
    lisos
    Poziom 22  
    Posty: 791
    Pomógł: 21
    Ocena: 98
    geguś napisał:
    lukiiiii napisał:
    Chroni to nas przed efektownym zwarciem i hukiem oraz poniekad chroni sprzed przed wieksza awaria.


    Zgadza się. Ale trzeba zadać sobie pytanie jaką ochronę realizuje RCD, a później możemy porozmawiać o wartości IΔn.


    i ty się z tym zgadzasz?widzę, że pomogłeś już 28 osobom, żebyś nie pomógł komuś opuścić nas na zawsze, sam przemyśl temat różnicówek nie tylko korzystając z norm ale kup sobie jakąś różnicówkę i popraktykuj

Podsumowanie tematu

✨ Zasilacze impulsowe komputerów mogą powodować wyłączanie wyłączników różnicowoprądowych (RCD) o czułości 100mA w sieci 220V, głównie z powodu prądów upływowych płynących przez kondensatory filtrujące na wejściu zasilacza, które łączą przewody fazowy i neutralny z obudową (PE). Suma tych prądów w instalacji z wieloma urządzeniami może przekroczyć próg zadziałania różnicówki. Standardowo do ochrony przeciwporażeniowej stosuje się RCD o czułości 30mA, które wyłączają obwód przy niewielkich prądach upływu, zapewniając ochronę przed porażeniem elektrycznym. RCD o wyższych wartościach prądu różnicowego (np. 100mA) stosuje się głównie do ochrony przeciwpożarowej, nie jako podstawową ochronę przeciwporażeniową. W instalacjach komputerowych zaleca się stosowanie wyłączników różnicowych typu A, które są przystosowane do prądów pulsujących generowanych przez zasilacze impulsowe. Dyskusja poruszała również kwestie norm PN IEC 60364-4-41 dotyczących ochrony przeciwporażeniowej, wpływu czasu działania prądu na skutki porażenia oraz różnic między prądem stałym a zmiennym. W praktyce, aby uniknąć niepożądanego wyłączania różnicówek, należy zmierzyć prądy upływu pojedynczych stanowisk komputerowych i dobrać odpowiednią konfigurację zabezpieczeń, ewentualnie stosując specjalistyczne RCD o odpowiednim typie i czułości. Różnicówki są elementem uzupełniającym ochronę i nie zastępują innych środków zabezpieczających instalację elektryczną.
REKLAMA