Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Styczniki i sterowanie silnikiem trójfazowym.

02 Lis 2006 12:00 14759 6
  • Poziom 9  
    Witam, mam pytanie, - jak zrobić sterowanie silnikiem trójfazowym przy użyciu stycznika i trzech przycisków ich funkcje to:
    1przyc - wyłancza silnik,
    2przyc - załancza silnik i silnik pracuje - ciągle,
    3przyc - silnik pracuje tylko gdy przycisk jest przytrzymywany

Poniższy schemat przedstawia realizację funkcji załącz / wyłącz silnik - nie wiem jak wpiąć w ten schemat trzeci przycisk - którego zadaniem jest zasilanie silnika tylko gdy jest przytrzymywany ręcznie- gdy się go puści - silnik staje.
    Pewnie realizacja tych trzech funkcji wymaga dodatkowego stycznika.

Jeżeli ktoś z Państwa miałby pomysł na realizację takiego układu - lub gotowy schemat - to prosiłbym o pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Witam.Zastosuj jeszcze jeden przycisk ZAŁ z dwoma parami styków 1-NO i 2-NC.Podłącz parę NC do 13-13,a parę NO równolegle z przyciskiem ZAŁ.Po naciśnięciu przycisku jedna para styków przerwie obwód podtrzymania stycznika,a druga para styków załączy cewkę stycznika
  • Poziom 23  
    czy stycznik posiada pomocniczą pare styków? jeśli tak to wystarczy tylko jeden stycznik i 3 przyciski, dwie sztuki NO i jedna sztuka NC. schematu nie chce mi sie rysować bo jest banalny :)

Filip
  • Poziom 15  
    Witam. Fajnym rozwiazaniem jest wykorzystanie przełącznika ze stykami np. NO ( NC- zależy jaka funkcja ma byc nadrzędna) realizującego tryb pracy Ręczny / Automatyczny, i wpiecie go w szereg ze stykami pomocniczymi K1M (13.14) Wykorzystujesz wtedy ten sam przycisk startu .Pozdro.
  • Poziom 26  
    mikop napisał:
    Witam, mam pytanie, - jak zrobić sterowanie silnikiem trójfazowym przy użyciu stycznika i trzech przycisków ich funkcje to:
    1przyc - wyłącza silnik,
    2przyc - załącza silnik i silnik pracuje - ciągle,
    3przyc - silnik pracuje tylko gdy przycisk jest przytrzymywany

Poniższy schemat przedstawia realizację funkcji załącz / wyłącz silnik - nie wiem jak wpiąć w ten schemat trzeci przycisk - którego zadaniem jest zasilanie silnika tylko gdy jest przytrzymywany ręcznie- gdy się go puści - silnik staje.
    Pewnie realizacja tych trzech funkcji wymaga dodatkowego stycznika.

Jeżeli ktoś z Państwa miałby pomysł na realizację takiego układu - lub gotowy schemat - to prosiłbym o pomoc.

Najłatwiej zrobić to na ( 3przycisk w poście ) przycisku podwójnym (1 styk zwarty drugi rozwarty).Zwarty wpinasz w szereg z WYŁ ze swego schematu, a rozwarty z zasilania do A1 lub 14. Warunkiem poprawności działania jest wcześniejsze zadziałanie styku normalnie zwartego, by obwód sterowania stycznika (w/g twego schematu) był przerwany.
    3 przycisk możesz zrobić na pojedyńczym NO ,ale musisz trzymać równocześnie przycisk WYŁ
  • Poziom 25  
    Ja rozwiązał bym to w ten sposób:
    Wykorzystał układ z rys. "schem2.jpg", dodał przycisk S3 (styk zwierny i rozwierny). Styk zwierny (S3) podłączył bym równolegle ze stykiem przycisku S2 natomiast styk rozwierny (S3) szeregowo ze stykiem pomocniczym przekaźnika K1M.

Wadą tego rozwiązania:
    Po włączeniu S1 silnik pracuje. naciśnięcie S3 spowoduje krótkie wyłączenie silnika aż do czasu zwarcia styku przycisku S3 (Każdy przycisk jest tak zbudowany że najpierw rozwiera się styk rozwierny a następnie zwiera styk zwierny)

Pozdrawiam