Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator do zasilania trafa WN

koziolini 14 Lis 2006 16:35 2004 6
  • #1 14 Lis 2006 16:35
    koziolini
    Poziom 12  

mam takie sobie trafo http://trafo15u.xt.pl/ i buduje na nim trafoko tesli i pojawił mi sie taki problem to trafo wn musi byc zasilane z generatora 12V 40khz wie ktos moze gdzie mozna takie cuś dostac albo jak to zbudowac ???? thx za odpowiedzi

0 6
  • #3 14 Lis 2006 21:42
    koziolini
    Poziom 12  

dzieki za ten schemacik :) a ta cewka to ile nawiniec i na cos o jakiej srednicy bo niesety nie umiem tego liczyć :(

ahaaaa i jeszce jest taki problem ten generator ma 3 wyjscia poniwaz jes przystosowany do trafka na którym masz 2 razy po piec nawiniec na pierwotnym (tak mi sie wydaje nie umiem po anglikańsku :D:D:D) natomiast w moim masz z tych nizszy to jeno uzwojenie ma 5 zwoi a drugie 7,5z woja wiec jak to podpiac do mojego cuda sora z takie lamerskie pytania ale to trafo kosztowąło mnie miecha wyrzeczen i nie chce zeby je szlag trafił :)

0
  • #4 14 Lis 2006 23:52
    marasneo
    Poziom 15  

dobra moge pomoc. słuchaj, na uzwojenie pierwotne trafa wn nawijasz drut emaliowany lub poprostu izolowany koszulką z gumy o strdnicy +-1mm. i teraz mozesz nawinac go na 2 sposoby:

- nawinac całe 10 zwojow (wtedy masz 2 odczepy) i na 5 zwoju przylutowujesz kabelek jako 3 odczep.

-albo nawijasz 5 zwojow jednym drutem- masz 2 odczepy, potem obok kolejne 5 zwojow kolejnym drutem, - kolejne 2 odczepy, po czym łaczysz srodkowe 2 odczepy lutujac je otrzymujac ostatecznie 3 odczepy;) - proste;)

powinienes nawinac uzwojenie mozliwie mozno naciagajac drut by przylegał do rdzenia ferromagnetycznego.

Schemat jaki wysłal ci kolega wyzej z postu jest bardzo dobry, działa z kopa. ALE UWAZAJ,

by poprawnie działał musisz zasilic układ pradem z zasilacza dc około1,2 A i od 20 do 34V - przy 36 mi sie spalił kondensator (z niewiadomych przyczyn!)
    jesli podasz zasilacz (słabe trafo czyli mały amperaz) otrzymasz zerowy efekt, a rdzen trafa najprawdopodobniej zacznie sie ostro nagrzewac, wtedy musisz dołozyc kondensatorów do zasilacza, ale niewiele to da, poneiwaz i tak przez brak wydajnosci pradowej otrzymasz spadek napiecia na układzie z powiedzmy 20V do 4V. a iskry zadnej:)

- by sprawdzic czy układ działa mozesz zasilic go minimum pradem 0,5 A przy 25V około. wtedy przykładajac do wyjscia trafa wn powiedzmy dobrze izolowany srubokret powinna przeskoczyc góra milimetrowa iskra (1mm~1kV). Tak sprawdzisz czy trao działa.

Pamietaj ze nie kazde trafo wn podczas działania buczy, nie daj sie zwiesc, raz niezle mnie w ten spsob popiesciło.

Pamietaj ze iskra jest takze uzalezniona od przekładni trafa wn. Poza tym jelsi chodzi o zdjecie jakie wysłałes, na tej stronie nic nie jest wyswietlane procz napisuj w czerwonym kolorze.

Jesli chcesz uzyskac lepszy efekt od tego jaki uzyskałes:), poszukaj probnikiem zwarc lub multumetrem (omomierzem) który odczep dolny od trafa łaczy się z głównym przewodem, bedzie to uziemienie. jelsi podłacczysz do pinu uzmiemienia kabelek i poproiwadzisz do powiedzmy do kaloryfera lub kranu, otrzymasz srednio 5kV zysku przy tym samym pradzie zasilania układu;)

Układ daje pełny prostokat (sygnał prostokatny) a tranzystory irfp259 bardzooo łatwo uwalic. NIE PODłACZ ICH BłEDNIE! pamietaj by podłaczyc zasilanie układu + do + a - do -.to bardzo wazne.
    Daj radiator na tranzystory.

Cewke L1 uzyskasz wyrywajac najlepiej rdzen proszkowy ze starego zniszc zonego zasilacza atx. (jest to takie najwieksze okragłe kółko w kształcie pierscienia na które nawiniete jest kilka róznej grubosci drutów. (3 gr\ubosci) najczesciej.

Wyciagnij ten rdzen, odwin najgrubszy i najcienszy drut pozostawiajac sredniej grubosci, ew odwin wszystkie i nawin ponownie ten sredniej grubosci, probnikiem zwarc sprawdz czy nie ma zwarcia w tej cewce (emalia moze sie kruszyc). Nawin około 20-30 zwojow i po sprawie;). Reszte normalnie podłaczasz, diody oznaczone (fast diodes) to moga byc NAJZWYKLEJSZE diody prostownicze, wiec tylko takie wybierz. dodakowo warto zabezpoieczyc dreny tranzystorow ale to ew pozniej wyjasnie;)

Aha słuchaj, za budowe cewki tesli nie zabieraj się do puki nie przecyztasz materiału ze strony www.teslacoil.interia.pl jest najlepsza;) ew na mojej : www.fusion.elektroda.net albo podobnej.

jak co to gg 23 53 177

0
  • #5 15 Lis 2006 08:16
    koziolini
    Poziom 12  

ale zauwaz ze ja mam gotowe trafo do neonów gotowy nierozbieralny zalany i nic nie moge odwinac ani nawinac :( skołuje za chwilke fote

0
  • #6 15 Lis 2006 09:08
    methyl
    Poziom 16  

do twojego trafka z racji ze jest zalane w zywicy i jak sam zauwazyles nie można nic dowinąć, trzeba zastosowac układ z jakims generatorem i tranzystorem kluczującym. Proponuje uklad poniżej. Działa całkiem znośnie.
    Odradzam próby sterowania bramki tranzystora bezpośrednio z 3 nóżki scalaka, przez rezystor jak niektórzy to robią. Kicha straszna i tranzystory się palą jak głupie.

tu, jeszcze jeden rysunek "sterowania" tranzystora z zabezpieczeniem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/files/sterowanie_a.jpg

Tu koleka "AtheiOverlord" dokładniej na 2 stronie opisał problemy ze sterowaniem i zamiescil kolejny rysunek tego układu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...sc&highlight=%2Bplazmowej+%2Btransil&start=30

0
  • #7 15 Lis 2006 14:59
    koziolini
    Poziom 12  

to nie mam sterowac bezposrednio ale przez rezystorek juz tak????

0