Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ regulacji prędkości obrotowej

romanik99 14 Lis 2006 16:46 2678 4
 • #1 14 Lis 2006 16:46
  romanik99
  Poziom 10  

  Witam
  Mam prośbe

  szukam układu potrzebnego do regulacji prędkości obrotowej silnika pierścieniowego 30kW. najlepiej jakieś linki do stron, na których by były te układy wraz z opisami

  pozdrawiam

  0 4
 • #2 14 Lis 2006 17:59
  Jerzy Węglorz
  Poziom 38  

  Za moich dziecinnych lat, daaaaawno temu, przyjeżdżała karuzela, napędzana silnikiem pierścieniowym, a od pierścieni szły 3 przewody zakończone 3 płytami metalowymi, które karuzelnik - trzymając za rekojeść - zanurzał w plastikowym wiaderku z posolona wodą. W ostatniej skrajnej pozycji płytki były zwierane metalowym prętem, na którym cała konstrukcja się opierała o brzeg wiaderka.
  Widziałeś takie coś?

  0
 • #3 14 Lis 2006 22:58
  romanik99
  Poziom 10  

  dobre :) hehe, ale na prawde potrzebuje układ elektroniczny do regulacji prędkości obrotowej. a dokładnie to chodzi o projekt na zajecia. mamy silnik pierścieniowy, który poprzez przekładnie podłaczony jest z bebnem nawijarki, na którą nawija sie lina na której zawieszony jest ciężar (coś w rodzaju urządzenia dźwigowego). Rozruch jest rezystancyjny i do niego mamy zastosować oczywiście teoretycznie sterownik który odpowiednio skonfigurowany bedzie uruchamial styczniki zwierające kolejne sekcje rezystorów rozruchowych. i to jest rozruch, co jak i gdzie to nam objasnili na zajeciach, ale babka powiedziała żeby poszukać w internecie układu regulacji prędkości obrotowej, który można by zastosować w takim układzie.

  0
 • #4 15 Lis 2006 09:53
  krzychol66
  Poziom 24  

  romanik99 napisał:
  babka powiedziała żeby poszukać w internecie układu regulacji prędkości obrotowej, który można by zastosować w takim układzie.

  No to szukaj... :D
  Pismo powiada: szukajcie a znajdziecie :D
  Pierwszy możliwy układ już masz: rezystory o zmiennej rezystancji.
  Drugi możliwy układ, to kaskada stałej mocy. Na wale silnika znajduje się również drugi silnik - prądu stałego zasilany napięciem wyprostowanym z pierścieni silnika pierścieniowego. Regulacja prędkości - wzbudzeniem silnika prądu stałego.
  Trzeci możliwy układ - to kaskada stałego momentu, albo kaskada falownikowa. Dość popularny pod koniec lat 80-tych ub. wieku.
  Wyprostowane napięcie z pierścieni zasilało falownik, który oddawał energię do sieci. Obroty regulowane były falownikiem przez zmianę napięcia na pierścieniach.
  Czwarty możliwy układ, to zwarcie pierścieni i zasilanie silnika z falownika tak samo, jak silnika klatkowego.
  Jak te układy dokładnie działają?
  Google Twoim przyjacielem... ;)

  0
 • #5 13 Kwi 2018 15:26
  volcan
  Poziom 16  

  Witam

  Osobiście nie dawno miałem taki problem z silnikiem 55kW wolnoobrotowym do napędu
  walcarki do gumy.Zdecydowałem o zwarciu pierścieni i zastosowaniu falownika.Rozwiązanie
  sprawdziło się w pełni, silnik pracuje równomiernie w pełnym zakresie obrotów już około
  7 mcy.

  pozdrawiam

  1