Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sumator sygnału do suba

04 Sty 2006 23:36 2872 5
 • Poziom 15  
  Witam. Załóżmy że mam typowego suba z wejściami 100mV i 500mV i wieże (taką tanioche) która nie posiada żadnego wyjścia mcz. gdzie można można by w/w suba podłączyć . Jedynym wyjściem jest połączenie go do wyjść głośnikowych. Gdzieś w necie znalazłem schemat suba do samochodu który właśnie jest podłączony do wejść glośnikowych , więc pozwoliłem sobie "wyciąć" ten kawałek schematu i zastosować to do moich potrzeb. Prośiłbym o rade odnośnie tej konstrukci ewentualnie o coś podobnego
  Dziekuje i pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Za bardzo nie znam sie na elektronice, ale wydaje mi się że może tu być pewien problem, no bo wieże mają przeważnie inną impedencję no ale i trafiaja sie na 4Ω i 8Ω.
  Osobiście wolałbym zrobić coś takiego ale na AVT2449 ( być może że już ten schemat gdzieś był na eletrodzie). Kumpel to robił na pojedynczym zasilaniu i nie wyszlo mu, byc moze że miał kilka cześci różnych niż były zalecane.Jak cos to napisz na maila do mnie to podesle wzor plytki. simek10(małpa)poczta.onet.pl
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Możesz to spokojnie połączyć w ten sposób. Będzie działać. Oporność wyjściowa wieży nie ma tu znaczenia, gdyż jeśli zestaw masz 4, lub 8 Ω, to i tak obicążąnie wieży dodatkowymi rezystorami 47kΩ będzie dla niej niezauważalne. Jeżeli twój sub ma na wejściu filtr aktywny, to ja nawet zrezygnowałbym z tych kondenstarów, i wykorzystał tylko 2 rezystory (te z lewej). Ich konkretna wartość nie ma duzego znaczenia, ważne, by były jednak takie same; ja zaleciłbym 2x 1kΩ; 2 x 10kΩ itp.
  Uwaga - na schemacie brakuje kropki (węzła) łączącego 3 rezystory oraz kondensator - tam oczywiscie JEST połączenie.
 • Poziom 15  
  Tak jest to połączone (jakoś mi to umknęło przy rysowaniu sorry) dzięki za rade. Mam jeszcze jedno pytanko czy można jakoś zmierzyć czy określić do jakiego wejścia można to podpiąć (100mV czy 500mV)
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Ja bym zaczął testy od podpięcia do 500mV. Jednak i w tym wypadku okazać się może, że sub zostanie przesterowany, gdyż amplituda syngału wyjściowego z głośników z pewnością przewyzszy poziom 500mV. W takiej sytuacji dodaj potencjometr, tak jak na rysunku. Tak jak poptrzednio - konkretna wartość rezystancji potencjometru nie ma tu wielkiego znaczenia - popatrz, może masz coś w 'szufladzie' (wartości 4,7kΩ...100kΩ będą ok). Odpowiedniego ustawienia dokonaj na ucho - tzn. ustaw ślizgacz tego potencjometru tak, by sub grał czysto (by nie było przesterowania), natomiast ustawienia głośności suba dokonaj za pomocą potencjometru głośności już na subie.
 • Poziom 15  
  Dziękuję za pomoc , w zasadzie od tego problemu piwinienem zacząć ale widze że jest rozwiązanie
  Pozdrawiam