Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalowanie systemu na beznapedowcu Fujitsu-Siemens

21 Nov 2006 17:55 3261 19
  • Level 10  
    Mam bardzo poważny problem z zainstalowaniem systemu na laptopie. Męczę sie nad tym ok 2 tygodni i na razie bez rezultatów. Postępuję według następujących punktów bo takie były rady osób z podobnymi problemami i nic:
    1) przekładam dysk twardy do stacjonarnego formatuję wszystkie partycje. Zakładam partycje PRIMARY DOS przy użyciu dyskietki startowej W98
    2)formatuję ta partycje a następnie poleceniem sys a: c: przenoszę na nią system oraz kopiuje pliki potrzebne do instalki w98
    3)Przekładam dysk do laptopa laptop sie uruchamia niby wszystko OK wpisuję setup i zaczyna sie instalować w98.

Wszystko jest ok do pierwszego ponownego uruchomienia laptopa. Wszystko zatrzymuje się i jedynie mruga kursor w prawym górnym rogu.

Na forum znalazłem informacje o tym ze prawdopodobnie musze założyć partycje programem PHdisk niestety nawet jeśli jest założona taka partycja nic się nie zmienia i komp dalej sie nie uruchamia.

Dysk pamięć i płyta sa sprawne bo wszystko działało idealnie do czasu formatowania

Bardzo proszę o pomoc w serwisie Fujitsu siemens wycenili usługę instalowania systemu na 320 NETTO :]

z góry dzięki :)
  • SterControlSterControl
  • Level 33  
    A ustawiłeś tą partycje jako aktywną?
  • Level 10  
    jako aktywa jest partycja Primay DOS ta na której sa pliki bootowalne i na tej tez partycji instaluje windowsa.
    dodam jeszcze ze dysk po przełożeniu do stacjonarnego bądź innego laptopa uruchamia sie bez problemowo.
  • SterControlSterControl
  • Level 10  
    ramu jest 128MB i wczesniej bezproblemowo dzialal windows ME
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    1. Czy model tego notebooka objęty jest tajemnicą?
    2. Dlaczego kolega chce zmienić ME na 98?
    3. Czy sprawa dotyczy Windows 98 czy też Windows 98SE?
    4. Czy kolega próbował rozpocząć instalację przy pomocy polecenia setupcor z katalogu win98?
  • Level 10  
    ad1 jest to laptop fujitsu siemens b2131

ad2 ME po porostu padł bo nieudanych instalacjach oprogramowania graficznego. Chciałbym tam wgrać obojętnie jakie okienka.

ad3. obecnie skupiłem sie na instalacji w98se ale sprawa wygląda tak samo od 2000 i pod xp

ad4 obojętne czy instaluje setupcor czy setup objawy sa takie same

dodam jeszcze ze flashowałem bios'a z pod dos'em
  • Moderator of Cars
    Kombinuj z przełącznikami instalatora... wyłącz wykrywanie urządzeń PnP lub wymuś APM zamiast ACPI.
  • Level 17  
    Miałem kiedyś taki problem podczas instalacji na kompie fujitsu siemens stacjonarnym. Okazało się że dysk był za duży do tego kompa i musiałem zainstalować program ez-bios<-polecam. Druga sprawa że w tych hardcorowych sprzętach są jakieś dziwne biosy jeśli w ogóle występują jakieś opcje zmian. Po mojemu problem tkwi z biosem pnp który próbuje wszystko automatycznie przypisać i gryzie się z instalką. Moja rada jest taka po co sobie utrudniać życie wziąłbym po prostu tego siemensa wymontował dysk podczepiłbym przejściówkę do hdd na standard pc stacjonarnego wsadziłbym płytę na pc stacjonarnym zainstalowałbym do momentu wykrywania urządzeń pnp później ponaciskałbym pare razy anuluj. Poczekałbym aż uruchomi się finalnie na kompie stacjonarnym. Przełożyłbym dysk do laptopka. A następnie win98 poradziłby sobie z instalacją pnp. Pozdrawiam.
  • Level 40  
    Jezior2000 wrote:
    ...
    Moja rada jest taka po co sobie utrudniać życie wziąłbym po prostu tego siemensa wymontował dysk podczepiłbym przejściówkę do hdd na standard pc stacjonarnego wsadziłbym płytę na pc stacjonarnym zainstalowałbym do momentu wykrywania urządzeń pnp później ponaciskałbym pare razy anuluj. Poczekałbym aż uruchomi się finalnie na kompie stacjonarnym. Przełożyłbym dysk do laptopka. A następnie win98 poradziłby sobie z instalacją pnp. Pozdrawiam.

Czy próbowałeś juz to robić na dwóch różnych sprzetach (przynajmiej takich gdzie płyty sa od innego producenta i mają inny chipset)???

ta metoda więcej razy nie wychodzi niż wychodzi. A nawet jak wyjdzie (mi się udało tylko dwa razy na kilkanaście prób) to później następują dziwne zwiechy windy.

Radze jak ktoś juz proponował pokombinować z przełącznikami instalatora (setup /?) uważam że zaczyna się gryść grafika i dlatego następuje zawieszenie instalacji.
  • Level 11  
    Dziś znajomy przyniósł mi F-S Lifebook B series (B 2131) i mam ten sam problem co nemo-neo.Nie mogę przebrnąć żeby uruchomic Dosa na dysku,Na Thinkpadzie 600E system sie uruchamia a na F-S nie,pojawia sie komunikat o nieprawidłowym dysku.Dysk męczyłem też w stacjonarce.Partycje zakładałem Partition Magic i fdiskiem. Ale dziś mnie oświeciło i może sie uda zainstalować w końcu system,nie kombinowałem z poleceniem sys C: A:,robiłem za to format c: /S czy efekt przenoszenia systemu jest identyczny? Dysk IBM 12GB,co do gryzienia się sprzętu to laptop ma w biosie opcję zabezpieczenia konfiguracji,tak zeby system nie mógł zmieniać przerwań i adresów pamięci.Dokładnie nie pamiętam jak ona się nazywała,zobaczę i napiszę jutro
  • Level 32  
    Jak chcesz sprawdzić czy to nie przypadkiem wina braku partycji Save to Disk to program do jej utworzenia masz TU.
  • Level 10  
    Sprawdziłem jeszcze raz czy to nie 'Save to Disk'. Po zainstalowaniu sytemu gdy jest partycja Save to Disk jest faktycznie inaczej zamiast mrugającego kursora dostaje komunikat:

'Nieprawidłowy dysk Wymien dysk i nacisni dowolny klawisz'

Zastanawiam sie czy robię wszystko w dobrej kolejności:
    1) kopiuję na partycje primary dos system w98 oraz pliki systemowe z dyskietki
    2) przenoszę dysk do laptopa i wtedy zakładam partycje save to disk
    3)instaluję system przez setupcore.exe

W biosie mam zaznaczone następujące opcje:
    -Plug & Play system NO lub YES obydwie opcje sprawdziłem
    -Protected device configurations NO (funka jest zapobiega modyfikacji ustawień bios'a)

Będę próbował jeszcze programem ez-Bios i napisze co sie dzieje
  • Level 11  
    Czy dobrze rozumiem że instalujesz system na laptopie?Udało Ci się odpalić dosa w tym Fujitsu? Bo ja ni jak nie moge go zmusić żeby mi dos zaczął migać kursorkiem,ciagle jakieś komunikaty z nieprawidłowym dyskiem.Instalowałem win2000 to zobaczyłem tylko migający kursor po włożeniu dysku do F-S.O dziwo po włożeniu dysku z XP z Thikpada mignie pasek z logiem XP i wyskakuje niebieski ekran,ale to nieraz sie zdaża jak się dyski przekłada do innego kompa.W żadnym innym przypadku nie udało się nic zrobić na tym Fujitsu.Mam wrażenie że dysk musi być dzielony na partycje w F-S,ale jak go ugryźć i jak wystartować dosa
  • Level 10  
    Próby z ezbios'em nie potrafię przeprowadzić nie może nigdzie znaleźć jaka płyta główna jest w laptopie, a bez tego nie da sie wgrać odpowiedniej wersji.

Windows'a instaluje na laptopie po wcześniejszym zabotowaniu z dos'a.

U mnie po wgraniu systemu poleceniem sys a: c: FJ odpala się, ale jest to jedyny system jaki na nim mogę uruchomić.

Też mi się wydaję, że musi być druga partycja i według mnie musi to być ta Save to Disk. Ale nie wiem jak to wszystko poustawiać i w jakiej kolejności co robić aby zaskoczyło.
  • Level 18  
    Dostałem od znajomego starego laptopa AcerNote 905C . Procesor pentium 120 Mhz ,pamięć 40Mb ,dysk 5Gb .Od razu wymieniłem baterie biosu bo nie trzymała ustawień . W laptopie
    na dysku był system Win95 (niemiecki) który działał poprawnie .Chciałem zmienić system
    na Win98SE po polsku . Po sformatowaniu dysku utworzyłem jedną dużą partycje
    na całym dysku i tu zaczęły się schody . Podczas startu na samym początku pokazuje się
    czerwona plansza z napisem :
    Save to disk area corrupted or doesn"t exist
    This will disable the save to disk feature
    Dalej podczas instalacji Win98 w pewnym miejscu instalacja się zatrzymuje i pojawia się komunikat : (ze dalej nie można kontnuowac instalacji) i nie mogę zainstalować systemu do końca .
    Na jakimś forum wyczytałem że do zrobienia partycji na tym laptopie trzeba zastosować
    Program Phdisk po odpaleniu Phdisku jest podany rozmiar mojego dysku w nawiasie i dwukropek: po którym trzeba podać rozmiar tworzonej partycji .Tu wpisuje różne wielkości które laptop
    nie akceptuje i tu kończą się moje pomysły
    Problem prawdopodobnie polega na utworzeniu odpowiedniej partycji (lub kilku) przy moim biosie phoenix. Wymagana jest bodajże jakaś specjalna partycja na której komp będzie mógł zapisać stan uśpienia (hibernacji). Robi się to ponoć za pomocą programu phdisk, ale jak? Czy trzeba jakieś funkcje wcześniej ustawić w biosie, mój dysk jest cały sformatowany, czy musi mieć już wcześniej utworzoną partycję.
  • Level 10  
    jeśli nie wpiszesz żadnej wartości program PHdisk stworzy najmniejsza możliwa partycje. Bardzo ważne jest żeby była ona na początku dysku
  • Level 15  
    Mialem taki sam problem z fs e6540,na dysku toshiby i doszedlem do wniosku ze fs nie lubi instalowac windy na niektorych dyskach,jedyne co dzialalo na tym dysku w fs to mdk 10.0.Problem rozwiazalem zmieniajac toshibe na samsunga 40gb i smiga jak burza.FS jest upierdliwy jak sie instaluje os na pc-cie i przeklada dyski.jedynym sensownymi rozwiazaniami sa wsadzenie samsunga i partycje itp na pc potem w lapiu, badz tez instalowanie systemu z cd-ka w lapiu.
  • Moderator of Cars
    Kłania się geometria dysku przy zakładaniu partycji - muszą być zakładane w laptopie...
    * Wyjmujesz dysk z laptopa i wkładasz do PC
    * Na PC zakładasz partycję systemową, formatujesz ją, instalujesz DOSa i program fdisk albo np. PM (najlepiej tak, żeby po uruchomieniu systemu kopiował się do ramdysku i stamtąd uruchamiał)
    * Wkładasz dysk do laptopa
    * usuwasz partycję i tworzysz nową (nowe) oraz ew. je formatujesz
    * Ponownie przekładasz dysk do PC
    * Jeśli nie formatowałeś wcześniej - formatujesz
    * Instalujesz DOSa (warto zainstalować "sterownik" smartdrive)
    * Kopiujesz płytę instalacyjną systemu (wystarczy katalog win9x lub i386) na dysk
    * Wkładasz dysk do laptopa
    * Uruchamiasz instalator systemu (win9x\setupcor.exe lub i386\winnt.exe)

Teoretycznie powinno działać ;)
  • Level 15  
    Mialem kiedys ibm-a na ktorym dalo sie instalowac system a po restarcie byla kupa.Problem lezal w konfigu dysku.Mianowicie gdy dysk ustawiony byl na master dalo sie instalowac,system nie wstawal.na cable sel.wszystko lazilo normalnie.zmien konfiga moze to cos pomoze