Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostowanie w spawarce transformatorowej

grzywka.pg 02 Dec 2006 22:28 3357 9
 • #1
  grzywka.pg
  Level 10  
  Witam. Posiadam spawarke transformatorową na 230V. Model marketowy. Chciałbym spawać prądem stałym. Zamierzam zastosować jedną diode prostowniczą. No i tu man pytanko jaką diode zastosować? Napięcie wyjściowe stanu jałowego wynosi 50V, natomiast maxymalny prąd spawania to 160A. Prosze o rade. Pozdrawiam
 • #3
  grzywka.pg
  Level 10  
  To znaczy, ze jedna dioda nic nie pomoże? Moj kolega po technikum elektrycznym powiedział, ze wystarczy prostowanie niepełnookresowe, czyli z jedną diodą.
 • #4
  Los_sandalos
  Level 27  
  Prawdopodobnie kolega nie był na tej lekcji ;)

  Muszą być 4 diody i dławik.
 • #5
  grzywka.pg
  Level 10  
  Jakie parametry muszą mieć te diody w przypadku tego trafo?
 • #6
  Los_sandalos
  Level 27  
  Co najmniej 100A 100V.
 • #7
  .Wiśnia
  Level 28  
  czym ty chcesz spawac ? elektroda ?


  prostowanie jedno polowkowe moze miec takie konsekwente przy elektrodzie ze bedzie ci puszczał luk i trudno sie "zajażał"

  Ps. lepiej kupic mostek niż diody bo do nich jakis radiotor musi byc do tego by przydał sie jakiś wentylator chodzby od komputera
 • #8
  Paweł W.
  Level 15  
  Witam.

  Prostownik musi być czterodiodowy i dławik albo kondensator o dużej pojemności. Twój kolega nie jest w temacie jak chcesz to podłącz jedną diodę weź elektrodę i zaproś go do spawania. Na pewno nic z tego nie będzie, jeżeli dałoby się na jednej diodzie nikt nie stosowałby czterech, bo i po co. Tym bardziej, że elementy mocy nie są tanie.
  Zamontuj cztery 100 albo 150A diody.

  Pozdrawiam.
 • #9
  Mr_T_
  Level 15  
  a czy moze ktos narysowac schemat tego wszystkiego? tzn gdzie podlaczyc ten mostek (tuz przed wyjściem kabla na elektrode?), jaki ma byc ten dlawik i kondensator. czy ma byc jedno i drugie czy tylko ktores z tych elementow? gdzie mozna dostac jakies tak solidne mostki prostownicze w przystepnej cenie, albo diody?
 • #10
  Leszek Augustyniak
  Level 19  
  Witam Cię grzywka.pg
  Wydaje mi się że chcesz tanim kosztem zrobić lifting swojej spawarki ,ale tak się nie da . Po zastosowaniu jednej diody nie będziesz mógł spawać w ogóle . Po zastosowaniu mostka z czterech diod ,będziesz spawał ale różnicy w efekcie spawania nie będzie żadnej i nadal będziesz musiał spawać elektrodami rutylowymi (tzn.ER146np.). Dopiero po dołożeniu dławika będzie odczuwalny efekt, ale koszt i gabaryty tego dławika będą zbliżone do ceny i wielkości transformatora w twojej spawarce. Nie sugeruj się tym że dławik jaki jest w migomacie będzie spełniał wymagania w spawarce . Do przetopienia drutu z migomatu potrzeba ok. 30A zaś do elektrody 2,5 potrzeba 70-100A . Chyba że masz nieograniczony dostęp do tanich części elektr. wtedy możesz eksperymentować , to dobra metoda nauki ale kosztowna .
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.