Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwukolorowa LED jako wskaźnik naładowania akumulatora

11 Gru 2006 21:26 28701 9
  • Poziom 23  
    witam poszukuje schematu wskaźnika naładowania akumulatora ołowiowego 12V../ kombinowałem juz z diodami zenera i wszystko ok tylko ze nie potrafie zrobić układu który przełączał by diody np tak: czerwona nap. okolo 11V, pomarańczowa 12,5V zielona 13,8. i swieci mi sie cały czas na pomarańczowo bo nie wiem jak wyłaczyć diode czerwona po osiagnieciu tych np 13,8V... dziekuje za wszelka pomoc..
  • Testo
  • Poziom 41  
    Witam
    Jeszcze jedna dioda zenera sterująca tranzystorem, który będzie zwierał diodę czerwoną LED.
  • Testo
  • Poziom 42  
    Nie potrzeba drugiej diody Zenera. Opracowałem taki wskaźnik:

ale schematu nie ujawnię :P
  • Poziom 23  
    pochwal sie tym schematem... pewno dużo pracy w to włożyłeś :) byłbym bardzo wdzieczny za ten schemat.. to może chociaż na PW :D ?
  • Poziom 42  
    :arrow: ukffun

Nie tyle napracowałem się, co był to przebłysk geniuszu ;) A schematu na razie nie udostępniam z powodów - nazwijmy to - marketingowych. Układ jest banalnie prosty, poza dwukolorowa dioda zawiera 1 diodę Zenera, 3 rezystory, 1 tranzystor, 1 kondensator (niekonieczny) i dwie diody przełączające małej mocy.

:arrow: Bonkot

Poprawny link to: http://www.edw.com.pl/pdf/k18/29_01b.pdf - strasznie przekombinowany układ. Jedyną zaletą jest niepobieranie energii przy normalnym napięciu akumulatora. Ale może to być wadą - nie wiadomo, czy sam wskaźnik jest sprawny jesli nie świeci.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.

Przekopałem internet w poszukiwaniu schematu wskaźnika poziomu napięcia na diodzie dwukolorowej i nic nie znalazłem. Zatem wysiliłem szare komórki i wuala :D

Wartości:
    R1-100Ω
    R2-150Ω
    R3-220Ω (1W)
    R4-1.08kΩ
    R5-5.31kΩ
    Dz-Zenerka 12V
    T1,T2-BC547
    LED dwukolorowa ze wspólną katodą

Gdy przyłożymy napięcie z akumulatora 12.0V-12.5V zaświeci się dioda czerwona. Po zapaleniu silnika alternator powyższy napięcie układu do 13.2V-13.8V i spowoduje ładowanie akumulatora. Dioda zmieni kolor na zielony. Rezystory R2, R4 i R5 zamieniłem na potencjometry dzięki czemu mogłem regulować moment "przejścia" między kolorami. Podane wartości są dobrane tak aby dioda czerwona dioda zgasła przy około 13V, a zielona zapaliła sie przy 12,8V. Zmniejszanie wartości R2 spowoduje obniżenie napięcia zgaśnięcia diody czerwonej, a zmniejszenie R4 szybsze zapalenie się zielonej. Zależnie od auta napięcia akumulatora i alternatora mogą się nie co różnić. Należy wówczas dokonać korekty poziomu napięć według uznania.
  • Poziom 42  
    Całe dwa lata to zajęło... I wyszło tak sobie. A moich wskaźników po Polsce już setki jeździ :)
  • Poziom 2  
    Ja wpadłem na pomysł bez używania jakichkolwiek diod zenera a w dodatku na prostej matematyce elementów. Całość mieści się na płytce o wym:15mm na 10mm. Zakreślone szare pole to dwukolorowa LEDa. Zakres napięciowy jest w normie a uklad wytrzymuje nawet 15V.
  • Poziom 16  
    D1 świeci gdy napięcie za niskie ,poniżej 11-12,4V.
    D2 świeci gdy napięcie za wysokie,powyżej 14,8V.
    Gdy napięcie jest O.K. żadna dioda nie świeci.
    D3 może być ale nie musi.
    Diody prostownicze byle jakie krzemowe n.p. 1N400....
    Diody Zenera 6,2V.