Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka trwałość mocowania Diamond X-*** ?

13 Gru 2006 11:45 4425 23
  • Poziom 10  
    Chcę zamontować X-300, ale rozwiązanie i jakość wykonania mocowania anteny do rury z uchwytami montażowymi wydaje się beznadziejna.

Antena nie jest wsadzana `na ciasno` w rurę. Ma mały luz. Jedna śruba ma utrzymać stabilnie całość przy 50m/sek ?

http://galeria.sq9mtr.info/details.php?image_id=34
    http://galeria.sq9mtr.info/details.php?image_id=35

Ostatni wypad na zamek w Niedzicy potwierdził moje obawy. Antena się kołysała na boki.

Czy wszystkie anteny serii X-*** tak mają?
    Jakie sa opinie użytkowników tych anten po latach?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czesc Marcin :)

Na x-300 stoi przemiennik SR5O. Anteny sa raczej wysoko (bylem i widzialem) i sa narazone na ekstremalne warunki ;)
    http://skaner.isj.pl - tam masz galerie przesmiesznika ostroleckiego.

Poki co nic sie nie dzieje - dziala jak trzeba (poza modulacja, ale tak to juz jest jak ludzie maja dewiacje do bani).

• Poziom 31  
    No właśnie w sierpniu stawiałem X 200 i mam ten sam objaw... źle spasowane elementy.. luz na ok 0.5 mm i do tego aluminium... na razie stoi OK i lekko się buja... zobaczymy na wiosnę...

Kiedyś w dobrych czasach Diamond robił te rurki z porządnej nierdzewki i było OK, F22 stała u mnie z 7 lat ...

Proponuję powrót do nierdzewki, kup grubościenną i daj do podtoczenia na wymiar... powinno byc OK

Marcin
  • Poziom 10  
    U mnie będzie 0.3 ... 0.5 mm; luz jest na tyle duży, że anteną miotało na wszystkie strony, kiedy napierał mocny wiatr. Fluktuacje sygnału przemienników miałem tak duże, jakbym jechał samochodem - wiesz jak to jest obciachowo nadawać na takiej antenie w FM.

Mam doraźne rozwiązanie: naciąć rurę Al wzdłuż w taki sposób jakby prowadzić średnicę przez ten otwór, następnie wsadzić antenę i zacisnąć cybantami. Postaram się to sfotografować i umieszczę na www a tutaj uzupełnię wątek.
  • Poziom 10  
    Prowadziłem na pasmach UKF rozmowy z konstruktorami i monterami przemienników 145.7125 MHz (SR9B) i 439.375 MHz (SR9SK).

Oba na Skrzycznem (JN99MQ) 1257 m. n.p.m.

Jaka trwałość mocowania Diamond X-*** ?

Anteny Diamond nie wytrzymały prób; po kilku dniach zostały połamane przy podstawie - felerne okazało się mocowanie. Po oszronieniu anteny, podstawa (pod przeciwwagami) była niczym wyskrobana scyzorykiem. Przy znacznym i ekstremalnym oblodzeniu (grubość warstwy lodu 20-30 mm) antena złamała się.

W porach roku kiedy antena nie jest oszroniona, nie jest pokryta śniegiem i lodem - nie wytrzymuje podanych na opakowaniu 50 m/s.

50 m/s = 112 mph = 180 km/h

Przy antenie zanotowano maksymalną prędkość wiatru 34 m/s.

34 m/s = 75 mph = 120 km/h

Jeśli czytają to osoby zajmujące się przemiennikami lub montażem anten - proszę o kolejne doświadczenia z podobnych sytuacji.

BTW X-200 i X-300 po uderzeniu pioruna wyglądają następująco:
    promiennik czarny po utlenieniu, cewki stopione,
    plastikowa obudowa otwarta, niczym skórki od banana.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jeżeli to oryginał ( a są podróby niestety ) to wytrzyma.
    U kumpla stoi tribander X7000 i przeżył już niejedną wichurę...
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Minęło pól roku i tak: podkładka i śruba mocująca X-300 do aluminiowej rury odcisnęła na tej rurze ślad łba - aluminium `wyskrobane` pod wpływem minimalnych ruchów. Daję mocowaniu tej anteny jeszcze rok i trzeba będzie zmienić śrubę M6 na klasę 8.8 (oryginalna wygląda na 5.8), dać może podkładkę i podkładkę sprężynową, skontrolować gwint w antenie i rurę alu.

Tydzień temu stawialiśmy X-510 w warunkach polowych na niewielkim maszcie i podczas montażu wyszło, że otwór M6 w podstawie anteny jest ~1mm od dolnej ścianki odlewu, gdzie zamontowane jest gniazdo N. Rewela, nie ma co :-) Rura alu identyczna, śruba też. Ponadto połączenie gwintowe elementu 1 z 2 ma niewspółosiowe gwinty, przez co antena od tego połączenia jest odchylona jakieś 3° od pionu (o ile uda się to koledze `naprawić` w co wątpię, bo wcześniej zerwie te gwinty - normalnie ich nie skręci, a na siłę to tylko jednorazowo - trzeba będzie poprawić klejem :p). Naprawić się tego na poważnie nie da, bo te metalowe elementy są na stałe połączone z osłoną wibratora jakąś żywicą.
  • Poziom 33  
    Ja mam od 3 lat antenę V-2000, trzypasmową (6m, 2m, 70cm), a właściwie to jest jej kopia marki Hotline o oznaczeniu HL-B coś tam. Wisi około 14 m nad Ziemią, jest regularnie co roku przeglądana gdyż mam bardzo ułatwione kładzenie masztu. Ku mojemu zaskoczeniu zarówno jak przy jej kupnie tak i przy okazji każdego corocznego przeglądu okazuje się wykonana nadzwyczaj solidnie, Nie było mowy o jakiś luzach które powodują że po jakimś czasie tuleja mocująca się "rozkekocze". Wszystko dopracowane, nawet otwory antykondensacyjne. Materiał też jakiś podchodzący pod duraluminium, bo brak najmniejszych śladów odkształceń czy pęknieć. Na wszystkich elementach stalowych najmniejszy brak śladów korozji. Połączenia klejone lub zalewane żywicą nie noszą śladów erozji, powierzchnia "wędki" nadal gładka i biała jak na początku.
    Jednak gdybym miał wieszać jakąś antenę do przemiennika amatorskiego w miejscu trudnodostępnym, na pewno wybrał bym jakąś antenę z Radmora. Miał bym spokój na kilkanaście lat conajmniej.
  • Poziom 12  
    Dziwne ,
    mnie to wyglada na jakies podroby, chyba ze Diamond az tak by sie opuscil.
    Przez wiele lat uzywalem ich anten, prowadzac firme sprzedalem tego kilkadziesiat sztuk i nigdy nie trafily sie takie buble o jakich koledzy pisza.

Popieram zdanie kolegi piszacego o antenach HL, HLB , Austriacy robia to bardzo przyzwoicie.
    Sam natomiast w miejscach "trudno dostepnych" na VHF montowalem anteny firmy Grauta z serii KAD dostepne tu:

http://www.avantiradio.pl/cennik.php?kategoria=15

anteny wykonywane prawie jak militarne, po prostu niezniszczalne i nie wymagaja konserwacjie przez dlugi okres czasu.
  • Poziom 17  
    Witam
    3 tygodnie temu kupilem Diamond X-200 i tez na tej rurce sa luzy ale pododno ma byc oryginalna,dalem obejme zaciskowa moze sie nie rozejdzie ta rurka.
    Pozdrawiam
    Większość konstrukcji Diamond'a ma identyczne mocowania... Nasza - przemiennika SR5WU - stoi na szybie windy, czyli na oko 14 piętro.

Po co kombinowac i niszczyc pierwotną konstrukcje ?
  • Poziom 16  
    Ja tam jestem zwoliennikiem stary konstrukcji Polskich i Rosyjskich, te anteny na 2m działały po 40 lat bez konserwacji, prędzej kable pogniły niż antena się uszkodziła. Bez znaczenia była siła wiatru, grad czy trafienie piorunem. Poprostu prawdziwe military standard :).
  • Poziom 33  
    No i mnie wreszcie dopadła ta usterka o której tu piszemy, czyli "rozbicie" rury mocującej antenę, dokładnie tak jak opisywali przedmówcy. Poza tym okazało się, że jak antena złapała luzy w mocowaniu, to na skutek drgań poluzował się ten bolec na ampul, który unieruchamia gniazdo antenowe wraz z przymocowaną do niego pozostałą "wewnętrzną" częścią anteny. Spowodowało to z kolei ukręcenie promiennika gdzieś tak mniej więcej w połowie, w miejscu lutowania dwóch elementów.
    Jak byli by chętni, to mogę zamieścić dokładne zdjęcia przedstawiające budowę wewnętrzną tej anteny. Może ktoś się pokusi o jej skopiowanie. Antena to odpowiednik V-2000 Diamonda, trzypasmowa - 6m, 2m i 70 cm.
  • Poziom 20  
    W podrobce X-510 Hotline uchwyt jest naprawde solidny ale po jakims czasie
    peka klej ktory uszczelnia metalowe zlacza gintowane z rura anteny.Pekly mi
    w 2 miejscach,dostala sie woda ktora wchlanela w gabke ktora trzymala nieruchomo cewki na promienniku i w efekcie SWR sie zmienil.Podobnie obluzowal sie ampul co trzymal gniazdo z reszta anteny i tez mi sie rozlutowalo.Naprawa dlugo nie trwala.Polutowalem wysuszylem i uszczelnilem .
    sq8z napisał:
    Dziwne ,
    mnie to wyglada na jakies podroby, chyba ze Diamond az tak by sie opuscil...

Niestety są takie. Firma Diamond pisała o tym w necie.

Cytat:
    Sam natomiast w miejscach "trudno dostepnych" na VHF montowalem anteny firmy Grauta z serii KAD ...

SQ8Z tu SP5ANJ. W imię Twojego "rozeznania" się w temacie anten mam szczególna prośbę, aby NIE rozpowszechniać firmy GRAUT-a jako "super i Hi-Fi"

Graut to Niestety firma "krzak" z parametrami (podawanymi) w katalogu, które Nic a Nic nie mają wspólnego z jej wydrukowanymi parametrami.

Jako SP5ANJ proszę Ciebie (SQ8Z) o zachawanie tak zwanej "trzeźwości" w podawaniu parametrów a nie tych z katalogu firmy Graut.

Przepraszam za swoje uwagi , ale są one potwierdzone uzytkowaniem tych w/w anten, wyprodukowanych przez Graut-a.

Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Co do anten Grauta - miałem do czynienia tylko z antenami samochodowymi. Na pewno więcej ich nie kupię.
    Zamieszczam zdjęcia rozebranej anteny - kopii V-2000 Diamonda.
  • Poziom 33  
    Dobra, na drugi raz zrobię to po ludzku.
    Zyczę wszystkim udanego Sylwestra!
  • Poziom 34  
    Temat jest o Diamondzie a Wy umieszczacie zdjęcia jego podróbek i mówicie że są do bani.

Ja mam ponad dwa lata X200 i nie ma żadnych luzów na mocowaniu. Jak została raz porządnie skręcona to sie trzyma do tej pory.

Ostatnio montowałem również koledze X510 i też nie zauważyłem luzów na jej mocowaniu.
    Antena wchodzi w rurę dosyć ciasno i jeszcze do tego ją trzyma śruba M5. Całość stoi i nawet nie drgnie.

Proszę trzymać się tamatu.
  • Poziom 27  
    mocowanie to śruba M6
    3 lata X510 na dachu i wszystko w najlepszym porządku,mimo wątłego wyglądu mocowania
  • Poziom 10  
    Panowie ja się zastanawiam nad zakupem X-200 lub X-510, ale po waszych wypowiedziach się rozmyśliłem ktoś może polecić jakąś antenę Duobander na 2m/70cm i o podobnych parametrach??

Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    Hahaha, czemu się rozmyśliłeś?
    Przecież Diamond, bo taki jest tytuł tematu, ma bardzo dobrze wykonane anteny pod względem mechanicznym jak i elektrycznym.
    W całym tym temacie znalazłem tylko wypowiedzi kilku użytkowników którzy sobie chwalili wykonanie tych anten, reszta to podróbki.
    Sam mam X200 i nigdzie nie ma luzów.
    Czytaj dobrze temat.
  • Poziom 10  
    Dzięki

Dla mnie oczywiście chodzi o oryginalną antenę Diamond chyba wezme X-510.

Pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    X510 przeżył ostatnie wiatry bez najmniejszego ale. Nic się nie poluzowało. Wystarczy ją tylko dobrze poskręcać i będzie stała.