Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dowolny bitrate. Przerobienie plików audio. Program podobny do audacity.

Teutel 15 Dec 2006 12:21 3052 5
 • #1
  Teutel
  Level 17  
  Czy jest program podobny do audacity w którym plik audio można przerobić na MP3 o dowolnym bitrate, a nie tak jak w audacity 128,160,192 itd...I czemu większość plików MP3 ma 128,192,320 itd?
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Teutel wrote:
  Czy jest program podobny do audacity w którym plik audio można przerobić na MP3 o dowolnym bitrate, a nie tak jak w audacity 128,160,192 itd...I czemu większość plików MP3 ma 128,192,320 itd?


  Bo tak przyjęto podział bitrate.
  Jest jeszcze bitrate typu variable - zmienny tzn. zmienia się współczynnik w zalezności od potrzeb. Przykąłdowo jeżeli w zapisie dźwięku pojawia się dużo składowych o wyzszych częstotliwościach oraz dużo szczegółów wtedy bitrate jest podwyższane. Kiedy zaś w zpisie dźwięku brakuje szczegółów lub występuje cisza wtedy bitrate spada do nizszego poziomu.
  Tworzenie tego typu kompresji umożliwia większość programów kompresujących MP3

  Jacek "Plumpi"
 • #3
  Mery84
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jesli chcesz zmienic bitrate na poziom poniez np. 128 to mozesz to zrobic wieloma programami np. GoldWave (wymaga Lame MP3 Encoder zainstalowanego) czy Easy CD-DA Audio Extractor. Niestety oba sa wersjami demo wiec maja rozne ograniczenia ale istnieje wiele podobnych i darmowych napewno znajdziesz cos odpowiedniego.

  Natomiast co do tego

  Quote:
  Bo tak przyjęto podział bitrate.


  to nie ma tak ze cos sie przyjelo to wszystko wynika z matematyki. Bitrate to ilosc bitow na sekunde (z ang. Bitrate) odtwarzanego dzwieku. Im wiecej bitow na sekunde jest przetwarzanych tym szersze pasmo i lepszy dzwiek jest odtwarzany. Przyjelo sie ze w zakresie 128-192bit/s lezy jakosc Audio CD dlatego wiekszosc MP3 kompresuje sie wlasnie w tej jakosci. Zejscie ponizej poziomu 128bit/s skutkuje pogorszeniem jakosci dzwieku. Do samego bitrate dochodzi jeszcze szerokosc pasma w jakim nagrane jest MP3 jesli bedzie to 44,1kHz to w 128bit masz jakosc AudioCD natomiast 128bit w wersji 22,05kHz nie brzmi juz tak dobrze. Wersje w 22kHz mozna stosowac w np. przenosnych odtwarzaczach MP3 gdzie wysoka jakosc nie jest tak wymagana a MP3 w wersjach 22kHz zajmuja o polowe mniej od swoich odpowiedników w wersji 44kHz. Na koniec dodam ze kazda wartosc bitrate to wielokrotnosc ósemki jak wszystko co w bitach i bajtach jest wyliczane w techologiach cyfrowych. Mam nadzieje ze teraz masz juz troszke wiedzy o bitrate :)
 • #4
  Andrzej L.
  Level 31  
  Pobierasz najpierw kodek LAME
  http://mitiok.maresweb.org/lame-3.97.zip
  Najlepszy kodek jeżeli chodzi o jakość i w dodatku darmowy.
  Po pobraniu wypakowujesz np. do Program Files tworząc podfolder np. Lame
  Do obsługi kodeka najlepiej użyć też darmowej nakładki
  RazorLame
  http://www.dors.de/razorlame/razorlame.zip

  Odpalasz nakładkę RazorLame.
  Wchodzisz do Edit/Options
  Wskazujesz nakładce gdzie leży kodek lame.exe (tam gdzie go wczesniej wypakowałaś)
  Program jest w tym momencie gotowy do pracy.
  Wskazujesz mu (lub po prostu przeciągasz do jego głównego okna) pliki, które chcesz poddać kompresji.

  Klikając ikonkę LAME na górnym pasku nakładki RazorLame możesz ustawiać parametry kompresji.
  Warto sobie przejrzeć pliki html dołączone do kodeka Lame i spakowane razem z nim w jednym archiwum - tam możesz dowiedzieć się o możliwościach tego kodeka i obsługiwanych trybach kompresji.

  Zdecydowanie polecam kompresję w trybie --preset extreme
  Jak już robimy to róbmy to dobrze aby się potem nie wstydzić jakości pliku mp3

  I proszę to nie pisać, że 128kbps to jakość CD.....
  Kiedyś z 10 lat wstecz ktoś tak napisał i większość osób to powtarza bezmyślnie.
  Wystarczy posłuchać co większość kodeków przy takim bitrate robi z talerzem perkusji czy gitarą akustyczną.
  Przy stałym bitrate dopiero 224 kbps dla średniego ucha jest do przyjęcia.
  Przy 192kbps są pewne utwory, które nie dają rady i słychać metaliczne zniekształcenia i pływanie fazy dźwięku - zwłaszcza jakieś utwory rodem z filharmonii, przy typowym unc unc unc 192kbps styknie, biorąc pod uwagę ostro przytępiony słuch dzisiejszej młodzieży ;)
  A do zrzutu scieżki z płyty obowiązkowo program Exact Audio Copy (EAC) i żaden innny. Przy okazji EAC odpowiednio skonfigurowany odwali za nas z marszu także kompresję do formatu mp3.
  EAC jest darmowy. Darmowy ale drugiego takiego nie ma co do jakości.
  Niech się przy nim wszelkiej maści extractory, grabbery i inne płatne badziewia schowają, bo do pięt EAC-owi nie dorastają.
 • #5
  Teutel
  Level 17  
  Zatem niemożliwe jest skompresowanie pliku to takiej wartości bitrate która nie jest wielokrotnością ósemki, np. 129 kb/s. Ale skoro tak, to czy jest program który daje szczegółową możliwość wyboru typu 200, 208, 216, ... kb/s ?
 • #6
  Mery84
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kodujesz albo wielokrotnosc 8 albo VBR (various bitrate) ktore jest zmienne i przyjmuje wartosc w zaleznosci od potrzeb tak jak przedstawil to kolega wyzej. Nie ma mozliwosci zrobienia MP3 o stalym bitrate 243bit/s czy jakims innym smiesznym.