Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Tosca303 i trzaski prawym kanale

Mery84 16 Dec 2006 15:07 1555 8
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam od dzis od poludnia zaczelo mi podejrzanie trzaskac w prawym kanale. Po zamianie kolumn lewa z prawa nadal prawe wyjscie amplitunera daje trzaski w glosnikach (nieregularne cykniecia dosc mocne). Najciekawsze to to ze po przekreceniu balansu w lewo i zostawieniu prawej kolumny podlaczonej nadal w niej strzela. Ma ktos jakis pomysl?
    Krzychu7
    Level 40  
    Witam. Wymień tranzystory T404÷T406 (BC 307). Zastosuj BC 557. Zobacz, czy nie ma zimnych lutów.
    Mery84
    Nagle sie lutom odwidzialo i zrobily zimne? Amplituner byl 100% sprawny i poprostu w czasie jazdy zaczelo mi delikatnie trzaskac w srednim i wysokim (Altus140). Lecialo po cichu na 5 voluma i nagle cykniecia w prawym. Zaraz sprawdze te T404-406.
  • Helpful post
    Krzychu7
    Level 40  
    Quote:
    Zaraz sprawdze te T404-406

Tranzystory musisz wymienić, na miernik mogą być dobre. Użyj też funkcji: Szukaj, podobne tematy są na forum.
    Mery84
    Za slabo przeczesalem to co wyplula wyszukiwarka teraz przeszukalem jeszcze raz i juz wiem wszystko o T404-406 dzieki :)
    Mery84
    Po wymianie T404-406 (dwa tranzystory tuz obok siebie) na BC557 lewy kanal gra elegancko jak gral a jak tylko podlacze glosniki do prawego to slychac przerazliwe trzaski nawet bez sygnalu wejsciowego czy z glosnoscia na zero.

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

Sprawdzalem dalej i po podlaczeniu glosnika pod prawy kanal i wlaczeniu zasilania zaczyna kopcic T412 (BD139). Tylko czemu? przeciez wszystko zrobilem jak nalezy wkoncu wymiana dwoch tranzystorow nie od wczoraj mi sie zdarza.
    Mery84
    Tak sie zastanawiam czy przy padnieciu T412 (BD139) moglo trafic cos jeszcze? czy wymiana samego tranzystora wystarczy? Czy moze lepiej zmienic cos jeszcze niz odpalac amplituner i znow zobaczyc dym z T412.
    Mery84
    Wymienilem ponownie T404-406 i T412 ktory sie sfajczyl i teraz bez wzgledu na poziom glosnosci slychac stale buczenie w prawym kanale a na wyjsciu glosnikowym jest 0mA