Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik gitarowy - obrotowy...

Shamefaced 16 Gru 2006 15:23 2666 7
  • #1 16 Gru 2006 15:23
    Shamefaced
    Poziom 9  

Witam.
    Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto będzie umiał mi w jakiś sposób pomóc ;]
    Otóż sprawa wygląda następująco: posiadam starszy model gitary Majones, która posiada 3 przetworniki (1x humbucker i 2x single), 3 potencjometry (1x volume i 2x tone) oraz zamiast jakiegoś "normalnego" (takiego jak np. tutaj - http://www.sklep.studio36.pl/product_info.php?cPath=49_160_211&products_id=128) przełącznika są 3 przełączniki hebelkowe. Tutaj (http://img432.imageshack.us/img432/6559/erhjrjwrjwcd6.jpg - mam nadzieję, że nikt się nie pogniewa za wykorzystanie schematu z tego artykułu... https://www.elektroda.pl/rtvforum/kb.php?mode=article&k=3634) "rozrysowałem" jak to mniej więcej wygląda ;] Otóż chciałbym zamienić nieco ten mój układ. Chciałbym zamiast jednego potencjometru tone dać przełącznik obrotowy (niestety ale nie odważę się dłubać w drewnie aby dać ten prawowity przełącznik) oraz dołożyć na jednym z hebelków odłącznik całkowity sygnału tak aby można było szybko "wyłączyć" gitarę ;) Ach o kondensatorach zapominać nie mogę ;) Tutaj pojawia się pytanie: jakiego przełącznika szukać? Zapewne 5 pozycyjnego (no ale z obrotowych to chyba się nie da takiego wyszukać(?)), ale co dalej? Zwierający czy nie? No i musiałby wymiarami być zbliżony do potencjometru (średnicą: 1.8cm + trochę miejsca na wyprowadzenia kabelków). Ponadto chciałem zapytać jak podłączyć przetworniki aby sygnał mógł iść jednocześnie z dwóch? Dołożyć drugi kabelek do przetwornika? :| Wiem, że standardowo w wielu gitarach takie rozwiązania się znajdują...
    Niestety nie potrafię znaleźć zdjęcia jakiejś gitary "od kuchni" z widokiem na wszystkie połączenia itp. a mogłoby to nieco ułatwić sprawę ;]
    Jak na razie to chyba wszystkie moje wątpliwości i pytania ;]
    Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

0 7
  • #2 17 Gru 2006 11:51
    tomaszgab
    Poziom 27  

Wejdż na strone Ibaneza lub Fendera tam są schematy połączeń wszytkich gitar.Wyłączanie sygnały najprościej to zwieranie sygnału z masą ,Zadne odłączanie sygnału.Bierzesz sygnał z pota level lub gniazda gitarowego i zwierasz go z masą.Trochę nie nadązam za twiom tokiem myślenia .Rozpisz co chcesz mieć w poszczególnej pozycji a potem dam ci namiary na sklep z przeł.obr.

0
  • #4 17 Gru 2006 13:04
    Shamefaced
    Poziom 9  

A więc tak. Ustawienie jakie by mi odpowiadało:
    - pozycja nr. I: humbucker (mostek)
    - pozycja nr. II: single (środkowy)
    - pozycja nr. III: single (gryf)
    - pozycja nr. IV: humbucker + single (środkowy)
    - pozycja nr. V: humbucker + single (gryf)
    + ewentualnie - pozycja nr. VI: single (środkowy) + single (gryf)
    Co do pytania jakie zadałem z tym dołożeniem kabelka to chodziło o to, że od każdej przystawki idzie jeden kabel z ekranem podłączonym do masy oraz jednym kabelkiem w środku. Kabelki te są kolorów - czerwony (u humbuckera) i białe (u singli).
    No okej, idąc dalej dołożyłbym na jednym z tych hebelków ten odłącznik, znaczy się zwarłbym sygnał z masą ;]
    Mam nadzieję, że dosyć jasno opisałem...
    Pozdrawiam.

0
  • #5 17 Gru 2006 14:11
    tomaszgab
    Poziom 27  

Sprawa jest prosta przystawki ,przełącznik obrotowy,pot tone,pot level,gniazdo gitarowe.Zwieranie do masy patrz wyżej.Przełacznik www.euroelektronik.pl ,podzespoły elektroniczne ,przełączniki obrotowe i tam masz.Z przystawek tak jak masz ,jeden kabelek z ekranem razem i do masy.Jak coś dam rysunek

0
  • #7 17 Gru 2006 17:55
    tomaszgab
    Poziom 27  

żle napisałem www.euroelektronika.pl dalej podzespoły elektroniczne i dalej przełączniki obrotowe.Daj maila to jutro prześlę schemat

Dodano po 11 [minuty]:

To co ty podałes to może być ,najlepszy tylko tu nie widzę 1 sekcyjny i 6 pozycyjny.Ale może i być 2 sekcyjny i 6 pozycyjny.

0
  • Pomocny post
    #8 18 Gru 2006 23:18
    tomaszgab
    Poziom 27  

Rysuneczk wysłałem ,jezeli coś łap mnie na gg732320

0