Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega8, zegarek, co jaki¶ czas sam się resetuje.

16 Gru 2006 17:53 1782 15
 • Poziom 12  
  Witam
  Zrobilem sobie zegarek na mega8 i .. co pare, parenascie minut sie sam resetuje. Reset mam podlaczony do Vcc przez 4,7kΩ. Kwarc 8 Mhz. Gdzie moze byc przyczyna resetowania ukladu ?
 • Poziom 14  
  Witam!

  Masz jakie¶ elementy indukcyjne w pobliżu uC (np. przekaĽniki, silniki)? Może jaki¶ pin procesora jest za bardo obci±żony i dlatego się wył±cza. Czy zasilanie masz stabilne?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 42  
  a szukałe¶ "buga" w programie? ;) w czym piszesz program tak wogóle?
 • Poziom 12  
  zaobserwowoalem ze jak wypne programator to uklad sie nie wiesza. pisze w bascomie. programator to stk200/300 dziwne ..
 • Poziom 29  
  E tam, wcale nie dziwne :P Jak masz wpięty programator to możliw jest że jaki¶ program zmienia stan pinów na porcie LPT a tym samym powoduje reset uC... :P
 • Poziom 12  
  eh.. no nic trzeba sie z tym pogodzic. dzieki
 • Poziom 40  
  Witam
  Do układu dorzuć scalak 4053 który będzie przy braku resetu odł±czać programator od uP. Wtedy nie będziesz miał zakłóceń od programatora w czasie działania programu i jednocze¶nie będziesz mógł programować kiedy tylko będziesz chciał.
 • Poziom 12  
  Moze jakis schemacik ?
 • Poziom 40  
  Jak chcesz co¶ osi±gn±ć w elektronice to spróbuj sam. 4053 jest potrójnym kluczem analogowym, podł±cz do wyprowadzenia adresowego sygnał reset, a dalej spróbuj sam. Narysuj jak potrafisz to wtedy dalej będę Ci podpowiadał. Widzę że potrafisz sam wymy¶lać schematy, więc jest nadzieja że będziesz "dobry".
 • Poziom 17  
  witaj.
  kto¶ na forum już miał taki problem, u mnie też występuje (chociaż teraz już bardzo rzadko) przy podł±czonym programatorze, dokładnie w chwili wł±czania się lodówki 3 pomieszczenia dalej. trochę pomogło podł±czenie prawdziwego uziemnienia do kompa, lecz niestety z podł±czonym programatorem do układu tak to bywa. ew. morzesz zblokować reset jeszcze kondensatorem, ale to s± piki z sieci energetycznej i atmegi uwielbiaj± sie od nich resetować.
 • Poziom 40  
  Je¶li zastosujecie się do zaleceń producenta, to przestan± was gnębić resety i zwisy. Ostatnio zaprojektowałem sterownik do twardego lasera na ATMega128 i nie zawiesza się nawet gdy poziom zakłóceń był nie do zniesienia przez oscyloskop Tektronixsa, wieszał się też programator na USB oraz klawiatura PC.
 • Poziom 42  
  ja również, gdy np czasem wł±czam lutownicę tak± zwykł± transformatorow± to słychać w gło¶nikach trzaski, jaki¶ tam układ zrobiony na NE555 się wzbudza czasem, ale procki, które s± bliżej ATmega, ATTiny2313 ani drgn± ;) ... i też się nie zgadzam z opiniami, że Atmegi czy AVRy lubi± się resetować... ;) jak się dobrze odsprzęgnie zasilanko to nic a nic się nie dzieje z jakimi¶ dziwnymi resetami ;) ... lepiej zawsze w takich przypadkach szukać błędu u siebie w układzie czy w programie a nie próbować zwalać winy na producenta ;) .... kolega elektrofil pisał o resetowaniu przez wł±czaj±c± się lodówkę - a jakiej długo¶ci kabel do programatora używasz? chodzi mi o LPT ale i od programatora do uC???? a zasilanie jak zrobiłe¶ do uC? a dałe¶ jak najbliżej nóżek VCC i GND procka chociaż po kondensatorku 100n i może jeszcze jakim¶ kilkadziesi±t uF ???? a ustawiłe¶ nie używane porty jako wyj¶ciowe z pull'upem do VCC czy może wisz± jako wej¶cia do nieczego nie podci±gnięte? ;) .... na takie pytania trzeba sobie czasem odpowiedzieć ;)
 • Poziom 17  
  kabel lpt --> programator ok 70 cm. programator --> płytka uruchomieniowa 10 cm. przy kablu lpt długo¶ci 5metrów efekt ten sam. badanie oscyloskopem wykazałó przechodzenie pików po zasilaniu. szczególnie gdy układ był zasilany z kompa. problemy z resetowaniem znikaj± po zastosowaniu dobrego zasilacza i dobrym uziemienu kompa. z interfejsem jtag też bywaj± problemy gdy programuje co¶ na hali i mam zasilanie z długiego przedłużacza, na szczescie rzadko sie zdarza sytuacja zmiany softu w uruchomionej maszynie. przemysłówke zawsze zabezpieczam ł±cznie z dławikiem bifilarnym na zasilaniu i uziom obudowy. takie zonki to miałem kiedy¶ jak atmele nie były jeszcze dobrze w polsce znane i dopiero wchodziły na nasz rynek.
 • Poziom 12  
  Wlaczyla sie lodowka i ... reset. :)
 • Poziom 42  
  no to czmu kolega elektrofil powiedział, że atemgi uwielbiaj± się resetować? ;) skoro masz (z tego co widać) spore do¶wiadczenie ze zrobieniem prawidłowego zasilania? ;) ... pewnie, że nie ma co się załamywać, gdy przy podł±czonym programatorze nast±pi reset od wł±czaj±cej się lodówki bo jest np złe uziemienie obydwu urz±dzeń. Przecież i tak uC będzie pracował docelowo bez podł±czonego cały czas programatora. Ogólnie rzecz bior±c nie ma więc co narzekać akurat na AVRy bo je¶li PICom zapewnimy podobne warunki pracy, to tak samo się potrafi± resetować ;)
 • Poziom 17  
  jeżeli układ pracuje bez programatora to jest absolutnie odporny na dziwne sytuacje, nawet przy ustawionym BOD na 4Volt przy dobrym zasilaniu w ci±gu roku na kilkuset układach nie wyst±pił żaden reset. watchdog oczywi¶cie także jest wł±czony.
  ogólnie jest to najbardziej sympatyczny mikrokontroler z jakim miałem do czynienia.