logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

TONSIL TON 200 - Jak uzyskać głębsze i niższe brzmienie basów?

Kamil_153 20 Gru 2006 21:27 7751 32
REKLAMA
  • #1 3353657
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Witam.Mam kolumny TON 200,kto ich kiedyś słuchał wie jak grają i jak brzmią niskie tony. Czy jest jakiś sposób zeby poprawc niskie tony ,żeby bas nizej schodził,był bardziej głęboki.
  • REKLAMA
  • #2 3353758
    danielkk
    Poziom 31  
    Posty: 1812
    Pomógł: 155
    Ocena: 112
    lepszy wzmacniacz lub zwrotnice o odpowiedniej częstotliwosci granicznej
  • REKLAMA
  • #3 3353897
    wiezlak
    Poziom 35  
    Posty: 2206
    Pomógł: 278
    Ocena: 37
    Większa obudowa. W TONach siedzą głośniki 2x25 cm (bodajże GDN 25/80) w objętości ok. 50l. - to za mało, żeby osiągnąć najniższe rejestry (za to przetwornik w takiej właśnie aplikacji mają dużą wytrzymałość mocową i efektownie radzą sobie ze średnim i wysokim basem). Skieruj to pytanie do kolegi barthezz - będzie Ci w stanie podpowiedzieć w jakiej objętości wyciągniesz lepsze dolne pasmo z tych przetworników. Jeśli nie chcesz zmieniać obudowy, to poeksperymentuj z wytłumieniem - na http://www.audiostereo.pl/Tonsil_TON200_kolumny_podlogowe-97-473-1.html jest opinia, że uspokoiło to wyższy bas i poszerzyło trochę pasmo w dół.
  • #4 3354833
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Co do wzmaka to próbowałem już różnych; i na basie był zawsze podobny efekt: klupanie,dudnienie. Co do wytłumienia warto spróbowac ale obawiam sie że pożądne efekty przyniosły by dopiero nowe większe obudowy. Może ktoś wie ile miały by miec litrów,jakie wymiary.?
  • #5 3355561
    Dragon120
    Poziom 12  
    Posty: 68
    Pomógł: 3
    wzmak do xxpy a nie glosniki , na jakim wzmaku testowales ?
  • #6 3355623
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    DIORA WS 504, amp Technics SA EX 100 (koszmar), końc mocy Sharp 7700, Pioneer A-501 R,702R
  • #7 3355639
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Wytłum trocha bardziej obudowę, możesz troszkę niżej zestroić no i to raczej wszystko co można przy nich zrobić!
    To nie są kolumny do grania z jakąś ambitną muzyką, tylko po prostu większa, dyskotekowa odmiana starych Altusów.
  • #8 3355994
    Dragon120
    Poziom 12  
    Posty: 68
    Pomógł: 3
    a tam gadanie , ze to ze tamto , jedyny wzmak do tych kolumn nadajacy sie do grania przy wiekszej mocy to Sharp 7700, te kollumny trzeba umiec rozstawic i zeby graly dobrze trzeba pomieszczenia min 20m2 , wtedy rozwijaja skrzydla , bo w pokoiku malym to one nie zagraja...

    probonuje pokombinowac z ustawieniem , nie stosowac zadnych podbijaczysraczy bo one tylko spuja brzmienie , chyba ze doslownie minimalne podbicie...
    ze sie zapytam z czego zapuszczac muze ? z kompa ? jesli tak to jaka jest tam karta dzwiekowa ?
  • REKLAMA
  • #9 3356108
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    CD technics SL PG 590, DIORA CD 504 ,DVD GRUNDIG Jak już pisałem miałem juz końcówke SHARP 770, Pioneer A-501 daje lepsze niż ona rezultaty. Ja mam pokój 18m^2 czasami przenosze do pokoju 25m^2. One grają jak ogromne kickbasy.

    Dodano po 6 [minuty]:

    ...7700. Ogólnie podoba mi sie brzmienie tych kolumn, tylko żeby ten bas niżej schodził a subwoofera wolał bym nie kupowac
  • #10 3356281
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Kamil_153 napisał:
    One grają jak ogromne kickbasy.

    One tak mają grać. Średniej klasy kolumny to nie suby, nigdy ci nisko nie zejdą.
    Tony zostały tak skonstruowane, aby "porażać" swym basem. I po dziś dzień to im się udaje. :D
    Tu masz ich opis mojego autorstwa: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic485274-240.html#3356246
  • #11 3356352
    Dragon120
    Poziom 12  
    Posty: 68
    Pomógł: 3
    Witam!
    powiedz mi jeszcze gdzie sa umiejscowione kolumny i jak wyglada umeblowanie pokoju ?
  • #12 3356457
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    W tym ustawieniu słucham muzy, tak samo miałem ustawione kiedyś Mildtony 80 ze wzmakiem TOSCA 303 Potem WS 504,basy były zaj.. niskie [/youtube]TONSIL TON 200 - Jak uzyskać głębsze i niższe brzmienie basów?
  • #13 3358563
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Mam jeszcze jedno pytanie;w środku TON 200 siedzą 2 x GDN 25/80 15 ohm połączone równolegle a więc wypadkowa 7.5 ohm, zastanawiam się nad wymianą ich na GDN 25/80 8ohm,wypadkowa ok 4 ohm czy trzeba by przerabiac zwrotnice? jeśli tak to jak?
  • #14 3358783
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Nie rozumiem po co je tak przerabiać. Zniszczysz charakter basu - po przeróbce będzie wolniej kopać, ponieważ te GDN 25/80 15 ohm mają sztywniejszą piankę niż reszta "miękkich" niskotonowców z Tonsila.
    A i bas zagłuszy do reszty średnie pasmo. To jest po prostu bez sensu. :|
  • #15 3358861
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    Kamil_153 napisał:
    One grają jak ogromne kickbasy.

    PZ IX napisał:
    One tak mają grać. Średniej klasy kolumny to nie suby, nigdy ci nisko nie zejdą.
    Tony zostały tak skonstruowane, aby "porażać" swym basem.

    TONSIL TON 200 Jak poprawic brznienie basów?
    Sprzedaj je jakiemuś miłośnikowi tego typu dźwięku i rozejżyj się za czyms nowym.
  • #16 3358877
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    przemo-lukas napisał:

    Sprzedaj je jakiemuś miłośnikowi tego typu dźwięku i rozejżyj się za czyms nowym.

    To jest chyba najlepsze rozwiązanie. Bo tych Tonów nie da się zestroić tak, aby nisko schodziły, ładnie grały i wytrzymały chociaż te 140W. Takie rzeczy to tylko w Erze, a nie w akustyce. :D
  • REKLAMA
  • #17 3358980
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Chyba będe musiał tak zrobic. A co do pianki to były już regenerowane na piankach od sprzedawcy,ktory zapewniał mnie ze w GDN 25/80 15 ohm jest ta sama pianka co w GDN 25/80 8 ohm, ale na starej piance(zanim sie wykruszyła) kolumny grały tak samo.
  • #18 3359531
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Sprzedawca może sobie gadać swoje. Tam jest trocha sztywniejsza szwamka.
  • #19 3361024
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Wie ktoś może jaka jest częstotliwośc podziału zwrotnic w tych kolumnach ,ma ktoś mozę ich schemat
  • #20 3361359
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    ok. 2,5 kHz, i 6khz
  • #21 3362736
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 3363499
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Np. Jakie głośniki? czy GDN 25/100 (STX) nadawały by sie? Skąd wziąc dane tech. dla GDN 25/80 15 ohm,w necie znalazłem dla GDN 25/80 8 ohm a to chyba nie to samo,prawda?[/i]
  • #23 3363704
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Szkoda tych Tonów na jakieś chińskie STXy. :|
    Sprzedaj te kolumny komuś, kto kocha te sprzęty - niejeden miłośnik Tonsila (np. ja) chciałby je mieć w pełni oryginalne.
  • #24 3363831
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Nigdy nie słyszałem STX-ów więc nie wiwm jak grają w porównaniu. Jakie kolumny proponujesz w zamiast tych TON, muszą by duże i mocne,najlepiej z podwójnymi wooferami( ale nie koniecznie) a np. Altus 300? czy one grają inaczej?
  • #25 3363884
    danielkk
    Poziom 31  
    Posty: 1812
    Pomógł: 155
    Ocena: 112
    Słyszałem na własne uszy ALTUS 300 u mojego kumpla. tylko ze on ma mały pokoik te kolumny ma na szafie. jak gra to sie mu szafki otwieraja a szyba w oknie uszkodzona a w drzwiach szyby nie posiada bo wypadła :D:D:D:D:D jak bym miał fundusze to bym sobie kupił takie.
  • #26 3364034
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Jak słucham moich TON 200 to też sie tak dzieje:))) ale to nie znaczy że dżwięk jest dobry. Potrzebuje opini kogoś kto słuchał I TON 200 i Altus 300 i potrafi powiedziec czy basy w nich schodzą niżej niż w TON 200
  • #27 3364377
    altusman
    Poziom 17  
    Posty: 281
    Pomógł: 10
    Ocena: 15
    Mam Altusy 300 Potrafią nisko zejść,i stopa od perkusji często jest odczuwalna w powietrzu.Dźwiek jest bardziej szczegółowy niż w Tonach 200,ale Tony też chciałbym mieć bo są świetnymi konstrukcjami i za nic nie wymieniłbym tych Westr które w nich siedzą na stx.Toż to profanacja!
    Jeżeli chcesz więcej basu to zmień wzmacniacz na taki który będzie stać na porządne "łupnięcie".Min 400W poboru z sieci.Takiego szukaj.Do tego dobrze było by kupić korektor z regulacja od już od 30Hz np Pioneer Gr 777 lub zwykły Radmor 5471.
  • #28 3364390
    PZ IX
    Poziom 35  
    Posty: 3337
    Pomógł: 191
    Ocena: 361
    Na bank Altus zejdzie niżej. Zależy to też od pomieszczenia. W małych bas się okropnie kotłuje i czasem osłabia oraz zawsze nie schodzi nisko.
    I najlepiej olej te STXy.
  • #29 3364799
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #30 3364868
    Kamil_153
    Poziom 22  
    Posty: 451
    Pomógł: 36
    Ocena: 25
    Do barthez: no ładnie,musisz mie solidne okna bo te co ja mam to na pewno by wyleciały:)))) co wzmaka to mój bierze z sieci 550 i miałem też taki z poborem 720W,próbowałem też z korektorami.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Aha,przy użyciu korektora Radmora na regulacje 30Hz kolumny wogóle nie reagują,tylko w niektórych utworach powodowało to pulsowanie membrany,nic więcej

Podsumowanie tematu

✨ Kolumny Tonsil TON 200 charakteryzują się mocnym, ale stosunkowo płytkim basem, który trudno jest znacząco pogłębić bez ingerencji w konstrukcję. Głośniki niskotonowe to 2x GDN 25/80 15 ohm połączone równolegle, co daje impedancję około 7,5 ohm. Zmiana na wersję 8 ohm wymagałaby przeróbek zwrotnicy, co może negatywnie wpłynąć na charakterystykę basu. Poprawa niskich tonów może być osiągnięta przez powiększenie objętości obudowy, odpowiednie wytłumienie wnętrza oraz właściwe ustawienie kolumn w pomieszczeniu o powierzchni co najmniej 18-20 m². Wzmacniacz powinien mieć odpowiednią moc i stabilność, np. Sharp 7700 lub Pioneer A-501, aby uniknąć dudnienia i klapania basu. Korektory graficzne (np. Radmor 5471, Pioneer GR 777) mogą pomóc, ale ich efektywność jest ograniczona ze względu na charakterystykę kolumn. Subwoofer jest rekomendowany do uzyskania głębszego basu, gdyż TON 200 nie schodzą efektywnie poniżej około 70 Hz. Alternatywnie, kolumny takie jak Altus 300 oferują niższe zejście basu i bardziej szczegółowe brzmienie. Próby stosowania głośników innych marek (np. STX GDN 25/100) są odradzane ze względu na różnice w parametrach i charakterze dźwięku. Zwrotnice w TON 200 mają częstotliwości podziału około 2,5 kHz i 6 kHz. Wytłumienie obudowy i odpowiednie ustawienie w pomieszczeniu mają kluczowe znaczenie dla poprawy jakości basu.
REKLAMA